ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 вересня 2015 року Справа № 808/4195/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сіпаки А.В.
при секретарі Горбовій І.С.
за участю:
представника позивача Корабльов В.В.
представника відповідача Сазонов Р.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу
за позовом Запорізького державного підприємства «Радіоприлад»
до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг
про зобов'язання вчинити певні дії
ВСТАНОВИВ:
У липні 2015 року Запорізьке державне підприємство "Радіоприлад" (далі - ЗДП "Радіоприлад", позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач), в якому просить зобов'язати відповідача вчинити дії, передбачені абз. 2 п. 2.7 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженою Постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691, щодо погодження Запорізькому державному підприємству "Радіоприлад" кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж на 2015 рік.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для повернення без погодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік, тобто фактична відмова відповідача в узгодженні кошторису з посиланням на недотримання ЗДП "Радіоприлад" відсоткового співвідношення операційних витрат умовам Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691 (далі по тексту - Методика № 691), є необґрунтованою. Зазначає, що у відповідача не було підстав для повернення без погодження кошторису, тобто фактичної відмови в узгодженні у зв'язку з тим, що розрахунок кошторису аргументований та підтверджений відповідними документами. Просить позов задовольнити.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив задовольнити їх у повному обсязі, надав пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов. Зокрема, зазначає, що не погоджуючи кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж ЗДП "Радіоприлад", НКРЕ діяла відповідно до вимог чинного законодавства, а саме Конституції України, Закону України "Про електроенергетику", Правил користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕ від 31.07.1996 № 28, Методики № 691. Вказує, що недотримання процентного співвідношення кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, наведеному у Додатку 1 до Методики № 691 свідчить про неефективне утримання технологічних мереж їх власником та є недотриманням вимог Методики № 691, а отже, самостійною підставою для непогодження кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж. Так, в порушення вимог Додатку 1 до Методики № 691, у сформованих позивачем кошторисах витрат на утримання технологічних електричних мереж не дотримано відсоткове співвідношення витрат за економічними елементами. Крім того, у наданому кошторисі, всупереч вимогам Додатку 1 до Методики № 691, взагалі відсутня графа "Співвідношення витрат". На підставі викладеного, просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі.
Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.
ЗДП "Радіоприлад" звернувся до відповідача з листом за вих. № ЗГиЧ-609 від 31.03.2015 "Про узгодження кошторису". До вказаного листа позивач надав документи, а саме: кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік.
За наслідками розгляду вказаного листа відповідачем надана відповідь від 23.04.2015 № 40-12/231, в якій зазначено, що кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання ЗДП «Радіоприлад» на 2015 рік буде розглянутий відділом після усунення наведених у листі зауважень.
Листом від 21.05.2015 за вих. № ЗГиЧ-936 позивач повторно направив до відповідача кошторис витрат на утримання технологічних мереж спільного використання на 2015 рік, складений у відповідності з вимогами Методики № 691 та з урахуванням зауважень, викладених у листі від 23.04.2015 № 40-12/231 та просив розглянути і погодити відкоригований кошторис витрат на утримання електричних мереж спільного використання, який відповідає вимогам п.п. 1.3., 1.6., 2.4., 2.7. Методики №691.
За результатом розгляду вказаного повторного листа відповідачем надана відповідь від 16.06.2015 № 40-12/386, в якій також вказано на невідповідність наданого кошторису в частині переліку змісту статей операційних витрат та їх відсоткового співвідношення (статті: матеріальні витрати; амортизація; витрати на оплату праці) та запропоновано скласти кошторис витрат у відповідності з вимогами Методики № 691 та надати його на узгодження до відповідача.
Листом від 01.07.2015 за вих. № 131-1209 позивач повторно направив до відповідача кошторис витрат на утримання технологічних мереж спільного використання на 2015 рік, складений у відповідності з вимогами Методики № 691 та з урахуванням зауважень, викладених у листі від 16.06.2015 № 40-12/386 та просив розглянути і погодити відкоригований кошторис витрат на утримання електричних мереж спільного використання, який відповідає вимогам п.п. 1.3., 1.6., 2.4., 2.7. Методики №691, оскільки підприємством надані всі документи витребувані у листах і зазначив, що у випадку не погодження будуть вважати відмовою у погодженні та змушені будуть звернутися до суду за захистом своїх прав.
За результатом розгляду вказаного повторного листа відповідачем надана відповідь від 13.07.2015 № 40-12/480, в якій також вказано на невідповідність наданого кошторису в частині переліку змісту статей операційних витрат та їх відсоткового співвідношення (статті: матеріальні витрати; амортизація; витрати на оплату праці) та запропоновано скласти кошторис витрат у відповідності з вимогами Методики № 691 та надати його на узгодження до відповідача.
Повторне повернення без погодження кошторису, тобто фактична відмова відповідача у погодженні кошторису витрат стала підставою звернення позивача до суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає адміністративний позов таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.
Взаємовідносини, які виникають в процесі продажу і купівлі електричної енергії між виробниками або постачальниками електричної енергії та споживачами (на роздрібному ринку електричної енергії) регулюються Правилами користування електричною енергією, затверджені постановою Національною комісією регулювання електроенергетики України від 31.07.1996 № 28 (далі - Правила №28). Дія цих Правил поширюється на всіх юридичних осіб та фізичних осіб (крім населення, пп.1.1).
Для забезпечення передачі електричної енергії електричними мережами, що не належать електропередавальній організації, між електропередавальною організацією та відповідним власником мереж, який не має ліцензії на здійснення діяльності з передачі електричної енергії місцевими (локальними) електричними мережами, укладається договір щодо спільного використання електричних мереж (абз. 3 п. 1.10 Правил).
За змістом п.1.2 Правил №28 договір про спільне використання технологічних електричних мереж - це домовленість двох сторін, що є документом певної форми, який встановлює зміст та регулює правовідносини між електропередавальною організацією (ліцензіатом з передачі електричної енергії місцевими (локальними) мережами) та основним споживачем під час передачі (транзиту) електричної енергії технологічними електричними мережами.
Положеннями п.6.32 Правил №28 встановлено, що фактичні обґрунтовані витрати на утримання технологічних електричних мереж відшкодовуються власнику електричних мереж відповідно до його кошторису витрат на здійснення цієї діяльності. Кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж складається на підставі бухгалтерських документів про фактичні витрати на здійснення цієї діяльності впродовж базового періоду. До витрат на утримання технологічних електричних мереж належать лише ті витрати, які безпосередньо стосуються вказаного виду діяльності.
Величина витрат споживача не може перевищувати граничної величини витрат, визначених відповідно до нормативів витрат за об'ємом умовних одиниць електроустановок, які складаються за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки основного споживача (споживача). У разі використання технологічних електричних мереж власника електричних мереж (споживача, основного споживача) для електрозабезпечення електроустановок декількох суб'єктів господарювання величина витрат на утримання цих технологічних електричних мереж розподіляється пропорційно обсягам електричної енергії, що надійшла в мережі відповідних суб'єктів господарювання, та обсягу електричної енергії, використаної власником електричних мереж (споживачем, основним споживачем), відповідно до складеного балансу електричної енергії за базовий період. У разі виникнення між сторонами спірних питань кошторис передається до відповідного територіального представництва НКРЕ для вирішення спірних питань. У разі використання електропередавальною організацією, яка здійснює ліцензовану діяльність на закріпленій території, мереж споживача (основного споживача) останній погоджує кошторис обґрунтованих витрат у відповідному територіальному представництві НКРЕ.
Узгоджений з територіальним представництвом НКРЕ кошторис витрат є невід'ємним додатком до договору про спільне використання технологічних електричних мереж.
Згідно з п. 6.29 Правил № 28 електропередавальні організації, які використовують технологічні електричні мережі інших власників електричних мереж, сплачують останнім плату за спільне використання технологічних електричних мереж, яка визначається відповідно до Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 08.08.2008 за N 732/15423.
Порядок та розмір плати за спільне використання технологічних електричних мереж, умови спільного використання технологічних електричних мереж споживача (основного споживача) з електропередавальною організацією зазначаються в договорі про спільне використання технологічних електричних мереж (п.6.31 Правил № 28).
Методика №691 була розроблена Національною комісією регулювання електроенергетики України відповідно до Закону України "Про електроенергетику" та на виконання розпорядження Кабінету Міністрів України від 20 червня 2007 року №452-р з метою впорядкування оплати послуг, що надаються власниками технологічних електричних мереж електропередавальним організаціям шляхом встановлення єдиного підходу щодо визначення обґрунтованої вартості послуг, яку мають сплачувати електропередавальні організації власникам мереж за використання їхніх мереж з метою передачі електричної енергії споживачам.
Згідно з п. 1.4. Методики № 691 перелік операційних витрат, що включаються до кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж, визначається відповідно до розділу II "Порядок складення кошторису обґрунтованих річних витрат власника мереж на утримання електричних мереж спільного використання" цієї Методики за формою, наведеною в додатку 1.
Відповідно до п. 2.1., 2.2. Методики № 691 під час складення кошторису витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання враховуються витрати, які належать до валових витрат виробництва та обігу: витрати, пов'язані з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем послуг, охороною праці тощо, які необхідні для утримання технологічних електричних мереж спільного використання. Кошторис витрат з утримання технологічних електричних мереж спільного використання складається без ПДВ.
У переліку операційних витрат, що включаються до кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж, наведені структура та зміст статей кошторису, а саме:
- матеріальні витрати;
- відрахування на амортизацію основних засобів власника мереж за нормами, передбаченими законодавством та запровадженими власником мереж відповідно до облікової політики;
- витрати на оплату праці робітників та фахівців, зайнятих у діяльності власника мереж з утримання (експлуатації та обслуговування) власних технологічних електричних мереж спільного використання;
- відрахування на соціальні заходи відповідно до законодавства;
- інші операційні витрати, пов'язані з утриманням та обслуговуванням власних технологічних електричних мереж спільного використання. Зазначений вище перелік операційних витрат, є обов'язковим для юридичних та фізичних осіб, які мають договірні відносини щодо спільного використання технологічних електричних мереж.
При цьому, пунктом 1.7. Методики № 691 встановлено, що власник мереж має вести окремий бухгалтерський облік витрат, пов'язаних з утриманням та експлуатацією технологічних електричних мереж спільного використання. Кошти, отримані власником електричних мереж як плати за спільне використання технологічних електричних мереж, обліковуються окремо та використовуються виключно на утримання цих мереж у належному технічному стані та їх експлуатацію.
Власник мереж має забезпечувати управління діяльністю з утримання технологічних електричних мереж спільного використання за принципом економічної доцільності та з метою досягнення оптимальної вартості послуг для їх користувачів (п.1.5. Методики № 691).
Як свідчать матеріали справи, на момент спірних правовідносин між позивачем (власник мережі) та ВАТ "Запоріжжяобленерго" (користувач) укладено договір про спільне використання технологічних електричних мереж від 01.12.2012 № 1-164. На виконання вимог п.1.7, 6.32 Правил №28, з метою продовження дії вказаного договору позивачем підготовлено кошторис витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на 2015 рік для погодження у Відділі НКРЕ у Запорізькій області Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики. Погодження кошторису витрат є обов'язковою умовою договору.
Із змісту листів відповідача від 23.04.2015 № 40-12/231, від 16.06.2015 № 40-12/386 та від від 13.07.2015 № 40-12/480 вбачається, що позивачу повернуто без погодження кошторис, тобто фактично відмовлено в погодженні кошторису у зв'язку з недотриманням ним відсоткового співвідношення операційних витрат, що включаються до кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання власника мереж (матеріальні витрати, амортизація, витрати на оплату праці, відрахування на соціальні заходи), тобто порядку, встановленого п. 2.1. Методики № 691.
Суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідач відносно позивача виконує функції владної особи і має діяти у чіткій відповідності до нормативно-правових актів. Складання кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж регламентується Правилами користування електричною енергією, затверджених постановою НКРЕК від 31.07.1996 №28, з урахуванням Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженої постановою НКРЕ від 12.06.2008 №691.
З матеріалів справи вбачається, що відповідач не вчинив дій, передбачених Методикою № 691, не здійснив узгодження кошторису з урахуванням наданих документів з посиланням на п.1.4. Методики №691. Проте, ані п.1.4. Методики № 691, ані інші норми Методики № 691 або Правил № 28, або іншого нормативного акту не передбачають можливість постійного повернення, тобто відмови в узгодженні кошторису. Такі дії відповідача є протиправними.
Пунктами 2.4, 2.5, 2.6, 2.7 Методики № 691 визначається порядок узгодження кошторису. Положенням п. 2.7 Методики № 691 передбачені дії територіальних представництв НКРЕ при перевірці даних витрат власника за кошторисом, а саме: останні перевіряють розрахунок об'єму умовних одиниць та співвідношення граничного рівня витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання з відповідною сумою витрат власника мереж за кошторисом. При цьому, згідно з абзацом другим п.2.7 Методики № 691 у разі, якщо сума витрат за кошторисом перевищує граничний рівень витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання, кошторис погоджується на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж. Разом з тим, доказів вчинення передбачених Методикою № 691 відповідних дій суду не надано.
Отже, оскільки нормативні акти не передбачають можливість відмови в узгодженні кошторису, а навпаки, визначають необхідність здійснення певних дій щодо погодження кошторису, суд вважає за необхідне позов задовольнити.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 158-163, 186 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Адміністративний позов задовольнити повністю.
2. Зобов'язати Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг вчинити дії, передбачені абзацом 2 п. 2.7 Методики обрахування плати за спільне використання технологічних електричних мереж, затвердженою Постановою НКРЕ від 12.06.2008 № 691, щодо погодження Запорізькому державному підприємству "Радіоприлад" кошторису витрат на утримання технологічних електричних мереж спільного використання на рівні витрат, визначених за об'ємом умовних одиниць електроустановок власника мереж, та нормативу витрат на умовну одиницю, які склались за результатами діяльності електропередавальної організації, на території здійснення ліцензованої діяльності якої приєднані електроустановки власника мереж на 2015 рік.
3. Стягнути з Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг витрати на сплату судового збору у сумі 73 (сімдесят три) грн.. 08 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В. Сіпака