ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 вересня 2015 року 09 год. 05 хв.Справа № 808/5314/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Сіпаки А.В.,
при секретарі судового засідання Горбовій І.С.
за участю представників від
позивача не з'явився
відповідача не з'явився
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за поданням: Мелітопольської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області
до Товариства з обмеженою відповідальністю «Житломасив»
про зупинення видаткових операцій на розрахункових рахунках
ВСТАНОВИВ:
20.08.2015 податковий орган звернувся до суду з поданням, в якому просив суд про зупинити видаткові операції на розрахункових рахунках товариства з обмеженою відповідальністю «Житломасив» в зв'язку з несплатою платником податків узгоджених податкових зобов'язань.
Ухвалою суду від 20.08.2015 відкрито провадження в адміністративній справі в порядку п.3 ч.1 ст. 183-3 КАС та призначено судове засідання на 21.08.2015 о 16 год. 00 хв., у зв'язку з чим вжито заходи для повідомлення сторін про дату та час судового засідання.
Оскільки сторони у судове засідання не прибули, розгляд справи відкладено на 21.09.2015.
До судового засідання від позивача надійшла заява про розгляд подання без участі представника. На заявлених вимогах податковий орган наполягає.
Сторони у судове засіданні не прибули. Були викликані відповідно до приписів КАС України.
Відповідно до п.3 ч.7 ст. 183-3 КАС України неявка сторін у судове засідання не перешкоджає розгляду подання.
У зв'язку з зазначеним та керуючись ст. 41 КАС України, суд розглянув справу на підставі наявних доказів, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Суд, оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності та матеріали подання, встановив наявність достатніх підстав для прийняття законного та обґрунтованого рішення.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Житломасив», зареєстровано як юридична особа 19.11.2012 та перебуває на обліку в Мелітопольській об'єднаній державній податковій інспекції Головного управління ДФС у Запорізькій області.
Товариство з обмеженою відповідальністю «Житломасив» станом на 20.08.2015 має податковий борг в сумі 57 786,30 грн.
Боржник самостійно визначив грошові зобов'язання - подав до Мелітопольської ОДПІ податкову декларації з єдиного податку з юридичних осіб:
- № 9071434490 від 17.04.2015 по строку сплати 20.05.2015 на суму 53 863,63 грн.
В КОР рахувалась переплата в розмірі 1 421,56 грн. Таким чином сума несплачених
зобов'язань становить 52 442,07 грн.
Мелітопольською ОДПІ була здійснена документальна позапланова виїзна перевірка, та складено акт № 952/08-32-22-01/038446012 від 20.06.2014, за яким були винесено податкове повідомлення-рішення № 0000781702 від 09.07.2014 по строку сплати на 15.03.2015 на загальну суму 5 344, 23 грн. Сума зобов'язань не була сплачена та набула статусу податкового боргу.
Враховуючи викладене, сума податкового боргу TOB «Житломасив» становить 57 786,30 грн.
З метою погашення податкового боргу, 29.05.2015 боржнику була направлена податкова вимога № 1935-23 від 28.05.2015 на суму 52 442,07 грн.
Мелітопольською ОДПІ було винесене рішення № 11114/23 від 03.06.2015 про опис майна в податкову заставу.
Також керівнику TOB «Житломасив» було направлено лист № 11119/23 від 03.06.2015 про виділення майна в податкову заставу, але відповідь від керівника TOB «Житломасив» не надходила.
Так станом на 19.08.2015 майно не було виділено та о 17-00 год. Мелітопольською ОДПІ було складено акт № 16734/23 про відмову платника податків від опису майна у податкову заставу.
Відповідно до п.89.4. ст. 89 ПК України, у разі якщо платник податків не допускає податкового керуючого для здійснення опису майна такого платника податків у податкову заставу та/або не подає документів, необхідних для такого опису, податковий керуючий складає акт відмови платника податків від опису майна у податкову заставу.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків, заборону відчуження таким платником податків майна та зобов'язання такого платника податків допустити податкового керуючого для опису майна у податкову заставу.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно п. п. 41.1.1. п. 41.1. ст. 41 ПК України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Відповідно до п. 14.1.175 п.14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
У пункті 91.1 та пункті 91.4 ст. 91 Податкового кодексу України вказано, що керівник органу державної податкової служби за місцем реєстрації платника податків, що має податковий борг, призначає такому платнику податків податкового керуючого. Податковий керуючий повинен бути посадовою (службовою) особою органу державної податкової служби. Податковий керуючий має права та обов'язки, визначені цим Кодексом. У разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом державної податкової служби.
Згідно з п. 94.1. ст. 94 Податкового кодексу України, адміністративний арешт майна платника податків (далі - арешт майна) є винятковим способом забезпечення виконання платником податків його обов'язків, визначених законом.
Підпунктом 94.14.1 та 94.14.2 пункту 94.14 статті 94 Податкового кодексу України передбачено, що функції виконавця рішення про арешт майна платника податків покладаються на податкового керуючого або іншого працівника органу державної податкової служби, призначеного його керівником (заступником). Виконавець рішення про арешт: надсилає рішення про арешт майна відповідно до пункту 94.6 цієї статті; організовує опис майна платника податків.
Відповідно до п. 91.3 ст. 91 Податкового кодексу України, податковий керуючий описує майно платника податків, що має податковий борг, в податкову заставу, здійснює перевірку стану збереження майна, яке перебуває у податковій заставі, проводить опис майна, на яке поширюється право податкової застави, для його продажу у випадках, передбачених цим Кодексом, одержує від боржника інформацію про операції із заставленим майном, а в разі його відчуження без згоди органу державної податкової служби (за умови, коли наявність такої згоди має бути обов'язковою згідно з вимогами цього Кодексу) вимагає пояснення від платника податків або його службових (посадових) осіб. У разі продажу в рахунок погашення податкового боргу майна платника податків, на яке поширюється право податкової застави, податковий керуючий має право отримувати від такого платника податків документи, що засвідчують право власності на зазначене майно.
Відповідно до п. 91.4 ст. 91 Податкового кодексу України, у разі якщо платник податків, що має податковий борг, перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим Кодексом, такий податковий керуючий складає акт про перешкоджання платником податків виконанню таких повноважень у порядку та за формою, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику.
Контролюючий орган звертається до суду щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим Кодексом. Строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків може бути достроково скасовано за рішенням податкового керуючого або суду.
Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми законодавства, суд вважає вимоги подання такими, що не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Підпунктом 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VІ (далі - Податковий кодекс України) передбачено обов'язок платників податків сплачувати податки та збори у строки та в розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Відповідно до п.п.20.1.32 п.20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до суду у разі якщо платник податків перешкоджає виконанню податковим керуючим повноважень, визначених цим кодексом, щодо зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків шляхом накладення арешту на кошти та інші цінності такого платника податків, що знаходяться в банку та зобов'язання такого платника податків виконати законні вимоги податкового керуючого, передбачені цим кодексом.
Згідно п. 87.2. ст. 87 ПК України джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами. Відповідно до ст.ст. 88, 89 ПК України з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу. Право податкової застави виникає згідно з цим Кодексом та не потребує письмового оформлення. Право податкової застави виникає у разі: несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної платником податків у податковій декларації, - з дня, що настає за останнім днем зазначеного строку; несплати у строки, встановлені цим Кодексом, суми грошового зобов'язання, самостійно визначеної контролюючим органом, - з дня виникнення податкового боргу.
З огляду на те, що відповідачем за наявності податкового боргу створено перешкоду податковому керуючому у виконанні його повноважень шляхом недопущення до проведення опису майна в податкову заставу, про що складено відповідний акт, у зв'язку з чим у податкового органу виникло право на звернення до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Відповідно до ч. 2 с. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства України подання подається до суду першої інстанції протягом 24 годин з моменту встановлення обставин, що зумовлюють звернення до суду.
Враховуючи зазначене, зважаючи на те, що відповідач має податковий борг, перешкоджає податковому керуючому у виконанні його повноважень шляхом не надання документів та інформації про операції з майном, що перебуває в податкові заставі, про що складено відповідний акт, існують усі законодавчі підстави для зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків.
Пункт 69.2 статті 69 Податкового кодексу України передбачає, що банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).
Відповідно до пункту 2 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 23 грудня 2010 року №993. Національний банк України, банки протягом трьох робочих днів з дня проведення операції відкриття/закриття рахунків Платників податків та відкриття/закриття власних кореспондентських рахунків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді згідно з додатком 1 засобами електронної пошти Національного банку України (далі - НБУ) на адресу органів державної податкової служби (далі - органи ДПС) в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі з використанням засобів захисту інформації НБУ та надійних засобів електронного цифрового підпису (далі - ЕЦП) з посиленими сертифікатами відкритих ключів відповідно до законодавства.
Відповідно до частини першої ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Доказів, які б спростовували доводи заявника, відповідач суду не надав.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог та визнав подання таким, що підлягає задоволенню.
Керуючись статтями 157, 158 - 163, 183-3 КАС України, статтями 20, 46, 95, 203, 285 Податкового кодексу України, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Подання Мелітопольської об'єднаної Державної податкової інспекції Запорізької області Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області задовольнити у повному обсязі.
2. Зупинити видаткові операції Товариства з обмеженою відповідальністю «Житломасив» (код ЄДРПОУ 38446012) на рахунках у банках:
- р/р 26054055704924 (українська гривня) ЗАП РУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Запоріжжя (МФО 113399);
- р/р 26004055705490 (українська гривня) ЗАП РУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Запоріжжя (МФО 113399);
- р/р 26042055701586 (українська гривня) ЗАП РУ ПАТ КБ «ПРИВАТБАНК» м. Запоріжжя (МФО 113399);
- р/р 26008300119207 (українська гривня) ФІЛІЯ ЗАПОРІЗЬКЕ ОБЛАСНЕ АТ ОЩАДБАНК м. Запоріжжя (МФО 313957);
(крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків, погашення податкового боргу) до дня складення акта опису майна платника податків у податкову заставу податковим керуючим або акта про відсутність майна, що може бути описано у податкову заставу, або погашення податкового боргу в повному обсязі, але не більше ніж на два місяці.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя А.В. Сіпака