Ухвала суду № 52083902, 06.10.2015, Донецький апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2015
Номер справи
227/3305/15-а
Номер документу
52083902
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Головуючий у 1 інстанції - Корнєєва В.В.

Суддя-доповідач - Сухарьок М.Г.

ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"06" жовтня 2015 р. справа №227/3305/15-а

приміщення суду за адресою: 84301, м. Краматорськ вул. Марата, 15

Колегія суддів Донецького апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді Сухарька М.Г.

суддів Ляшенка Д.В. , Гаврищук Т.Г.

при секретарі судового засідання Святодух О.Б.,

за участю представника прокуратури Бакшаєвої В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду апеляційні скарги Добропільського міжрайонного прокурора та Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2015р. у справі №227/3305/15-а за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення суми сплаченої тимчасової державної грошової допомоги,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до ОСОБА_3 з позовом, в якому просив стягнути з нього суму сплаченої тимчасової допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів за період часу з 01.04.2013р. по 30.09.2013р. в розмірі 2178,00грн.

Позивач вказав, що до УСЗН звернулась ОСОБА_4 із заявою про призначення тимчасової державної допомоги на дитину ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, батько якого ОСОБА_3 ухиляється від сплати аліментів. За період з 01.04.2013р. по 30.09.2013р. матері дитини була сплачена вказана допомога на загальну суму 2178,00грн.

В адміністративному позові зазначено, що він підлягає задоволенню, виходячи з приписів Порядку призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженого Постановою КМУ від 22 лютого 2006 року № 189.

Ухвалою Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2015 року адміністративний позов залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку для звернення до суду. Суд першої інстанції встановив, що позов подано 16 квітня 2015 року. Право позивача на звернення із даним позовом до суду виникло в жовтні 2013 року і тому до суду позивач звернувся поза межами строку, передбаченого ст. 99 КАС України.

Відправною датою, з якої на думку суду першої інстанції слід відраховувати відповідний строк, є певна подія, а саме те, що після припинення виплати вказаної допомоги, ОСОБА_4 не зверталась за повторним призначенням такого виду допомоги. Таким чином, в УСЗН Добропільської міської ради були всі підстави для здійснення заходів щодо стягнення виплаченої тимчасової суми допомоги з неплатника аліментів.

Добропільський міжрайонний прокурор та Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради не погодились з ухвалою суду і звернулись з апеляційними скаргами, вказавши на порушення з боку суду першої інстанції норм процесуального права. Апелянти зауважують, що позивач звернувся з адміністративним позовом до суду без пропущення строку звернення з позовною заявою.

Колегія суддів, заслухавши доповідь судді-доповідача, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм процесуального права, вважає за необхідне вимоги апеляційних скарг задовольнити, а ухвалу суду скасувати з наступних підстав.

Дотримання строків розгляду адміністративних справ одна з обов'язкових передумов ефективності адміністративних проваджень, оскільки результат правозастосовчої діяльності безпосередньо залежить від часових меж їх реалізації. Будь-який вид адміністративного провадження базується на процесуальних принципах, серед яких оперативність і швидкість, що забезпечується чітко регламентованими строками, закріпленими в законах та підзаконних актах.

Разом з тим, невірне застосування процесуальних норм може призвести до порушення прав, свобод та інтересів фізичних або юридичних осіб.

Встановлено, що спірні правовідносини регулюються нормами Сімейного кодексу України та Порядком призначення та виплати тимчасової державної допомоги дітям, батьки яких ухиляються від сплати аліментів, не мають можливості утримувати дитину або місце проживання їх невідоме, затвердженим Постановою КМУ від 22 лютого 2006 року № 189.

Призначення відповідної допомоги має певний алгоритм, який визначений в пункті 7 зазначеного Порядку, а саме рішення про призначення або відмову в призначенні тимчасової допомоги приймається органом праці та соціального захисту населення протягом десяти календарних днів після надходження усіх необхідних документів.

Тимчасова допомога призначається кожні шість місяців починаючи з місяця, в якому подані усі необхідні документи. Для призначення допомоги на наступний шестимісячний строк одержувач подає заяву, в якій повідомляє про обставини, що можуть бути підставою для продовження виплати допомоги.

Тобто, заявник подає заяву встановленого зразка (затверджено Наказом Мінсоцполітики України від 22.02.2012 року №96) і після розгляду цієї заяви, з'ясування всіх обставин і підстав для призначення допомоги, приймається відповідне рішення.

10.04.2013 року громадянка ОСОБА_4 звернулась до управління соціального захисту населення із заявою № 325 про призначення їй допомоги, в зв'язку з тим, що вона не отримує аліментів з громадянина ОСОБА_3, про що надала довідку з відділу ДВС Добропільського міськрайонного управління юстиції. (а.с.7-9).

Тимчасову державну допомогу було призначено на період з 01.04.2013р. по 30.09.2013р. Повторно громадянка ОСОБА_4 до УСЗН Добропільської міської ради не зверталась.

В травні 2015 року, з метою встановлення підстав щодо можливого представництва інтересів держави, Добропільським міжрайонним прокурором витребувано інформацію з УСЗН Добропільської міської ради щодо осіб, яким була призначена тимчасова допомога на дітей, батьки яких ухиляються від сплати аліментів. В подальшому Добропільською міжрайонною прокуратурою зроблені запити до Добропільської ОДПІ ГУ Міндоходів у Донецькій області, в результаті чого встановлено факт офіційного працевлаштування ОСОБА_3 у період призначення та виплати тимчасової державної допомоги, що підтверджується відомостями з центральної бази даних Державного реєстру фізичних осіб ДПА України про суми виплачених доходів від 22.05.2015 року (а.с.5).

Таким чином, позивач, Добропільський міжрайонний прокурор, дізнавшись про порушення інтересів держави в особі Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради, звернувся до суду з вказаним позовом в межах строків, встановлених ч.2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суд апеляційної інстанції спростовує висновок, викладений в оскаржуваній ухвалі, про те, що УСЗН Добропільської міської ради з жовтня 2013 року мало підстави для здійснення заходів щодо стягнення суми виплаченої тимчасової допомоги з неплатника аліментів. Звернення за призначенням вказаної допомоги є правом осіб, тому відсутність такого звернення не є підставою для органів соціального захисту населення вважати, що відпали підстави, за яких тимчасова допомога була призначена.

Окрім цього суд апеляційної інстанції зауважує, що з позовом до ОСОБА_3 звернувся Добропільський міжрайонний прокурор. Судом першої інстанції не прийнято до уваги докази, які підтверджують момент, з якого необхідно обчислювати шестимісячний строк звернення з вказаним позовом.

На підставі викладеного, судова колегія робить висновок, що суд першої інстанції неправильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з порушенням норм процесуального права, тому апеляційна скарга підлягає задоволенню, а оскаржувана ухвала - скасуванню.

Керуючись ст.ст. 94, 155, 195, 196, 199, 202, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

У Х В А Л И В :

Апеляційні скарги Добропільського міжрайонного прокурора та Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради на ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2015р. у справі №227/3305/15-а за позовом Добропільського міжрайонного прокурора в інтересах Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради до ОСОБА_3 про стягнення суми сплаченої тимчасової державної грошової допомоги - задовольнити.

Ухвалу Добропільського міськрайонного суду Донецької області від 26 серпня 2015р. у справі №227/3305/15-а - скасувати і направити справу для продовження розгляду до суду першої інстанції.

Стягнути з ОСОБА_3 на користь Управління соціального захисту населення Добропільської міської ради судові витрати (сплачений управлінням судовий збір за подання апеляційної скарги) в сумі 60,90грн. (шістдесят гривень 90 копійок).

Вступна та резолютивна частини ухвали проголошені в судовому засіданні 06 жовтня 2015 року, повний текст виготовлений 07 жовтня 2015 року.

Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду є остаточною та оскарженню не підлягає.

Колегія суддів Сухарьок М.Г.

Гаврищук Т.Г.

Ляшенко Д.В.