ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"30" вересня 2015 р. К/800/41021/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Ємельянової В.І.,
Рецебуринського Ю.Й., Стародуба О.П.,
розглянувши у порядку письмового провадження касаційну скаргу ОСОБА_4 на постанову Кодимського районного суду Одеської області від 16 травня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 липня 2014 року по справі № 503/372/14-а
за позовом ОСОБА_4
до Державного навчального закладу «Кодимське професійно-технічне
аграрне училище»
про стягнення коштів, зобов'язання нарахувати та виплачувати державну
соціальну допомогу (стипендію),
В С Т А Н О В И В:
В лютому 2014 року ОСОБА_4 звернулась до суду з позовом до Державного навчального закладу «Кодимське професійно-технічне аграрне училище» про стягнення коштів, зобов'язання нарахувати та виплачувати державну соціальну допомогу (стипендію).
В обґрунтування позову зазначила, що з 28 вересня 2012 року навчається у Державному навчальному закладі «Кодимське професійно-технічне аграрне училище». До січня 2013 року позивач щомісяця отримувала соціальну стипендію у розмірі 850 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 226 від 5 квітня 1994 року «Про поліпшення виховання, навчання, соціального захисту та матеріального забезпечення дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування». Однак, з лютого 2013 року відповідач припинив виплату стипендії у такому розмірі та почав виплачувати академічну стипендію у розмірі 275 грн. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, оскільки ОСОБА_4, як учениця Державного навчального закладу «Кодимське професійно-технічне аграрне училище», яка втратила обох батьків, має право отримувати соціальну стипендію у розмірі 850 грн. Просила позов задовольнити.
Постановою Кодимського районного суду Одеської області від 16 травня 2014 року, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 липня 2014 року, у задоволенні позову відмовлено.
Не погоджуючись із зазначеними судовими рішеннями, ОСОБА_4 подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судами норм матеріального та процесуального права, просить скасувати судові рішення першої та апеляційної інстанцій, ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Перевіривши правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, юридичної оцінки обставин справи, доводи касаційної скарги, суд касаційної інстанції вважає, що касаційна скарга підлягає частковому задоволенню.
Суди попередніх інстанцій, приймаючи рішення про відмову у задоволенні позовних вимог ОСОБА_4 помилково виходили з того, що дана справа підлягає судовому розгляду в порядку адміністративного судочинства з огляду на наступне.
За змістом пункту першого частини першої статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) справа адміністративної юрисдикції - переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Частиною другою статті 4 цього ж Кодексу передбачено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на всі публічно-правові спори, крім спорів, для яких законом встановлений інший порядок судового вирішення.
При визначенні юрисдикції справи необхідно виходити з характеру спірних правовідносин, прав та інтересів, за захистом яких звернувся позивач, суб'єктного складу сторін, предмету спірних правовідносин.
Відповідно до частин першої та другої статті 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
До адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до частини 1 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Частиною 2 зазначеної статті визначено, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на публічно-правові спори, зокрема, спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України;
Оскільки Державний навчальний заклад «Кодимське професійно-технічне аграрне училище» не є суб'єктом владних повноважень у розумінні положень КАС України та не здійснює функцій суб'єкта владних повноважень у сфері управлінської діяльності, то справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Даний спір є приватно - правовим, а тому його належить розглядати в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини 1 статті 228 Кодексу адміністративного судочинства України, суд касаційної інстанції скасовує судові рішення в касаційному порядку і закриває провадження у справі з підстав, встановлених статтею 157 цього Кодексу.
Згідно пункту 1 частини 1 статті 157 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі, якщо справу не належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Враховуючи вищевикладене, постанова Кодимського районного суду Одеської області від 16 травня 2014 року та ухвала Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 липня 2014 року по підлягають скасуванню, а провадження у справі підлягає закриттю.
Керуючись п. 1 ч. 1 ст. 157, ст. ст. 220, 222, п. 7 ч. 1 ст. 223, 228, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Касаційну скаргу ОСОБА_4 задовольнити частково.
Постанову Кодимського районного суду Одеської області від 16 травня 2014 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 2 липня 2014 року скасувати.
Провадження у справі за позовом ОСОБА_4 до Державного навчального закладу «Кодимське професійно-технічне аграрне училище» про стягнення коштів, зобов'язання нарахувати та виплачувати державну соціальну допомогу (стипендію) закрити.
Ухвала набирає законної сили протягом п'яти днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, встановлених статтею 237 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий Ємельянова В.І.
Судді Рецебуринський Ю.Й.
Стародуб О.П.