ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2015 року м. Київ К/800/50387/14
Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:
Головуючого Моторного О.А.
Суддів Борисенко І.В.,
Кошіля В.В.,
розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
на постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2014
та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2014
у справі № 823/179/14
за позовом Приватного підприємства "Сфера-Пласт"
до Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області
про визнання протиправним та скасування наказу, визнання протиправними дій,-
ВСТАНОВИВ:
Постановою Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2014, яка залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2014, позов задоволено.
В касаційній скарзі відповідач просить скасувати рішення судів першої та апеляційної інстанцій та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального та процесуального права.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що наказом ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області №246 від 07.10.2013 призначено проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Сфера-Пласт» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012; перевірку доручено провести в період з 21.10.2013 по 01.11.2013 (протягом десяти робочих днів).
Наказом відповідача №425 від 30.10.2013 продовжено строки проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Сфера-Пласт» на 5 робочих днів, з 04.11.2013 по 08.11.2013 включно.
Ухвалою слідчого судді Соснівського районного суду м. Черасах від 06.11.2013 надано тимчасовий доступ до речей і документів приватного підприємства «Сфера-Пласт», на підставі якої вилучено первинні бухгалтерські та облікові документи фінансово-господарської діяльності за період з грудня 2011 року по лютий 2013 року.
Наказом ДПІ у м. Черкасах ГУ Міндоходів у Черкаській області №468 від 07.11.2013, у зв'язку із службовою необхідністю, відповідно до абзацу 3 п. 85.9 ст. 85 Податкового кодексу України, перенесено термін проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Сфера-Пласт» на дату отримання документів або забезпечення доступу до них.
Наказом відповідача №25 від 13.01.2014 про проведення документальної планової виїзної перевірки ПП «Сфера -Пласт», у зв'язку з наданням доступу до отриманих документів, що були вилучені правоохоронними органами, документальну планову виїзну перевірку призначено провести в період з 14.01.2014 по 15.01.2014 (два робочі дні).
На підставі вищезазначених наказів та за результатами проведеної перевірки, відповідачем складено акт №12/23-01-22/-0112/35492967 від 17.01.2014 про результати планової виїзної перевірки ПП «Сфера-Пласт» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2010 по 31.12.2012.
Колегія суддів, переглядаючи оскаржувані рішення судів першої та апеляційної інстанції в касаційному порядку, погоджується з висновками судів про задоволення позову, враховуючи наступне.
Відповідно до п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
У відповідності із п. 75.1.2 ч. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.
Згідно зі ст. 77 Податкового кодексу України, про проведення документальної планової перевірки керівником контролюючого органу приймається рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної планової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому не пізніше ніж за 10 календарних днів до дня проведення зазначеної перевірки вручено під розписку або надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію наказу про проведення документальної планової перевірки та письмове повідомлення із зазначенням дати початку проведення такої перевірки. Перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу. Порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.
Положеннями ст. 83 Податкового кодексу України визначено, що для посадових осіб контролюючих органів під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на контролюючі органи.
Відповідно до ч. 85.4 ст. 85 Податкового кодексу України, при проведенні перевірок посадові особи контролюючого органу мають право отримувати у платників податків належним чином завірені копії первинних фінансово-господарських, бухгалтерських та інших документів, що свідчать про приховування (заниження) об'єктів оподаткування, несплату податків, зборів, платежів, порушення вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи. Такі копії повинні бути засвідчені підписом платника податків або його посадової особи та скріплені печаткою (за наявності).
Згідно із п.85.9 ст.85 Податкового кодексу України, у разі коли до початку або під час проведення перевірки оригінали первинних документів, облікових та інших регістрів, фінансової та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів, а також виконання вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, були вилучені правоохоронними та іншими органами, зазначені органи зобов'язані надати для проведення перевірки контролюючому органу копії зазначених документів або забезпечити доступ до перевірки таких документів.
Такі копії, засвідчені печаткою та підписами посадових (службових) осіб правоохоронних та інших органів, якими було здійснено вилучення оригіналів документів, або яким було забезпечено доступ до перевірки вилучених документів, повинні бути надані протягом трьох робочих днів з дня отримання письмового запиту контролюючого органу.
У разі, якщо документи, зазначені в абзаці першому цього пункту, було вилучено правоохоронними та іншими органами, терміни проведення такої перевірки, у тому числі розпочатої, переносяться до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Аналізуючи наведені норми, суди попередніх інстанцій вірно зазначили, що на податковий орган покладається обов'язок під час перевірки вживати заходи щодо витребування первинних документів у разі їх вилучення правоохоронними органами та перенести термін проведення перевірки до дати отримання вказаних копій документів або забезпечення доступу до них.
Як встановлено судами, відповідач неодноразово звертався до правоохоронних органів щодо надання вилучених первинних бухгалтерських документів для проведення планової документальної перевірки, що підтверджується листами від 07.11.2013 №16354/23-01-22-0117, від 14.11.2013 №12949/23-00-07-0708, від 11.12.2013 №15392/23-00-07-0413 та від 17.12.2013 №21332/23-01-07-0707.
Проте, з боку правоохоронних органів не приймалося рішення про надання відповідачу доступу до вилучених документів або щодо направлення належних чином оформлених документів.
Разом із тим, доказів того, що підставою для продовження перевірки згідно наказу № 25 від 13.01.2014 стало рішення правоохоронних органів про надання доступу до документів, відповідачем надано не було.
Отже, податковим органом не виконано наведені положення норм Податкового кодексу України та проведено перевірку без дослідження відповідних первинних документів.
Також, слід зазначити, що з наявних в матеріалах справи: рапорту оперуповноваженого ГОВ ДПІ у м. Черкасах ОСОБА_2 від 25.12.2013 та акту від 31.12.2013, складеного оперуповноваженим ГОВ ДПІ у м. Черкасах ОСОБА_2 і головним державним ревізором-інспектором ОСОБА_3, вбачається, що огляд вилучених документів здійснювався вказаними особами поза межами дії оскаржуваного наказу, тобто, неправомірно.
Таким чином, вірними є висновки судів першої та апеляційної інстанцій про протиправність оскаржуваного наказу, та, відповідно, дій державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області щодо проведення планової виїзної перевірки позивача, за результатами якої складено акт від 17.01.2014 №12/23-01-22/-0112/35492967.
Доводи, наведені скаржником в касаційній скарзі, колегією суддів відхиляються, оскільки вони не спростовують обставин, що на підставі належних та допустимих доказів встановлені судами попередніх інстанцій.
Враховуючи викладене, Вищий адміністративний суд України дійшов висновку, що судами першої та апеляційної інстанцій належним чином з'ясовані обставини справи та дано їм відповідну правову оцінку. Порушень норм матеріального чи процесуального права, які могли призвести до зміни чи скасування рішень судів, не встановлено.
Керуючись статтями 220-1, 223, 224, 230 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
УХВАЛИВ:
Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Черкасах Головного управління Міндоходів у Черкаській області - відхилити.
Постанову Черкаського окружного адміністративного суду від 18.02.2014 та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 15.05.2014 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута з підстав, у порядку та в строки, встановлені статтями 236 238 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя: (підпис) О.А. МоторнийСудді(підпис) І.В. Борисенко (підпис) В.В. Кошіль