Ухвала суду № 52072679, 29.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
820/6159/15
Номер документу
52072679
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 р.Справа № 820/6159/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого судді - Мельнікової Л.В.

суддів - Бартош Н.С. , Донець Л.О.

за участю секретаря судового засідання - Дорошенко Д.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Харкові справу за апеляційною скаргою Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року по справі за адміністративним позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області про скасування вимоги та рішення, -

В с т а н о в и л а:

У червні 2015 року позивач, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту ФОП ОСОБА_1), звернувся до суду з позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (нині - Державна податкова інспекція у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області, далі - ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова) про скасування:

- вимоги про сплату боргу (недоїмки) № ф-32 від 07 листопада 2014 року про сплату єдиного соціального внеску на суму 27.473,13 грн.;

- рішення № 0005531702 від 21 листопада 2014 року про застосування штрафної санкції та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на суму 1.393,33 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на хибність висновків контролюючого органу, викладених в акті №1601/1702/НОМЕР_2 від 07.11.2014 року, вважає оскаржувані рішення контролюючого органу незаконними.

Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року адміністративний позов ФОП ОСОБА_1 задоволено: скасовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) №ф-32 від 07 листопада 2014 року єдиного соціального внеску на суму 27.473,13 грн.; скасовано рішення № 0005531702 від 21 листопада 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на суму 1.393,33 грн.

Не погоджуючись з ухваленим рішенням, ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, посилаючись на неповне з'ясування судом першої інстанції обставин справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати оскаржувану постанову та прийняти нове судове рішення про відмову в задоволенні адміністративного позову.

Заслухавши суддю - доповідача, перевіривши доводи апеляційної скарги щодо дотримання правильності застосування судом норм матеріального і процесуального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі апеляційної скарги, дійшла висновку, що апеляційна скарга відповідно до положень ст. 200 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) задоволенню не підлягає, з наступних підстав.

Відповідно до ст. 4 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування», платниками єдиного внеску є в т.ч. фізичні особи - підприємці, в тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування, та члени сімей цих осіб, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності.

Згідно ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» єдиний внесок нараховується: для платників, зазначених у пункті 4 та 5 частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу, отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб, та на суму доходу, що розподіляється між членами сім'ї фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу за місяць, у якому отримано дохід. До членів сімей фізичних осіб - підприємців, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, належать дружина, батьки, діти та інші утриманці, які досягли 15-річного віку, не перебувають у трудових або цивільно-правових відносинах з такою фізичною особою - підприємцем, але спільно з ним провадять підприємницьку діяльність і отримують від цього частину доходу; для платників, зазначених у пункті 4 частини першої статті 4 цього Закону, які обрали спрощену систему оподаткування, - на суми, що визначаються такими платниками самостійно для себе та членів сім'ї, які беруть участь у провадженні ними підприємницької діяльності, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за кожну особу.

Нарахування єдиного внеску здійснюється в межах максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом.

Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, не зменшені на суму відрахувань податків, інших обов'язкових платежів, що відповідно до закону сплачуються із зазначених сум, та на суми утримань, що здійснюються відповідно до закону або за договорами позики, придбання товарів та виплат на інші цілі за дорученням отримувача.

Єдиний внесок нараховується на суми, зазначені в частинах першій і другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також від того, чи виплачені такі суми фактично після їх нарахування до сплати.

Відповідно до приписів пп. 1 п. 4.5 розділу IV Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства доходів і зборів України 09.09.2013 № 455 (чинної на час виникнення спірних правовідносин) обчислення сум єдиного внеску фізичними особами - підприємцями здійснюється на підставі даних річних податкових декларацій (річної звітності) та результатів перевірок діяльності таких осіб, що призвели до збільшення або зменшення розміру доходу, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб.

Згідно пп. 2, 5 п. 7.2. вказаної вище Інструкції відповідно до частини одинадцятої статті 25 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» до платників, визначених підпунктами 1-4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, органи доходів і зборів застосовують штрафні санкції у таких розмірах: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. При цьому складається рішення про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за формою згідно з додатком 9.

Розрахунок цієї фінансової санкції здійснюється на підставі даних карток особових рахунків платників.

При застосуванні штрафів, зазначених у цьому підпункті, приймається одне рішення після сплати (погашення) у повному обсязі недоїмки окремо за кожний період, за який сплачується єдиний внесок, незалежно від кількості випадків сплати за вказаний період.

Для платників, зазначених у підпунктах 1 та 2 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, таким періодом є календарний місяць, для платників, зазначених у підпунктах 3 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування) та 4 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, - календарний рік, для платників, зазначених у підпункті 3 пункту 2.1 розділу II цієї Інструкції, які обрали спрощену систему оподаткування, - календарний квартал відповідно.

Судом встановлено, що фахівцями ДПІ у Дзержинському районі проведено документальну планову перевірку позивача, щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, дотримання законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, виконання вимог валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2011 року по 31.12.2013 року, результати якої оформлені актом № 4601/1702/НОМЕР_2 від 07.11.2014 року (а.с. 11-22).

Згідно висновків вказаного акту перевіркою, зокрема, встановлено порушення позивачем:

- п. 167.1, п. 167, п. 177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, в результаті чого занижено податок з доходів фізичних осіб у розмірі 32.460,17 грн.;

- ст. 4 та ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», заниження суми чистого доходу на який нараховується єдиний внесок встановлено його заниження у 2012 році та у 2013 році на суму 79.700,84 грн.;

- ст. 9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», встановлено заниження сплати єдиного соціального внеску за грудень 2012 року та квітень, травень, липень, серпень, листопад та грудень 2013 року по ставці 34,7% внаслідок чого було донараховано єдиного соціального внеску на суму 27.473,13 грн.;

- 119.2 ст. 119 Податкового кодексу України - неподання звіту за формою 1 ДФ про суми доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і суму утриманого з них податку за 1 кв. 2013 року.

Вказані висновки про порушення позивачем вимог податкового законодавства податковий орган обґрунтовує тим, що в ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 у період з 01.01.2013 по 31.12.2013 року мав правові відносини з ТОВ АФ «Модум-Аудит». Згідно банківських виписок руху коштів розрахункового рахунку № НОМЕР_3 АТ «Банк Золоті Ворота» ФОП ОСОБА_1 було перераховано ТОВ АФ «Модум-Аудит» на розрахунковий рахунок № НОМЕР_4 АТ «БрокБізнесбанк» кошти у сумі 202.000,00 грн. без ПДВ.

Контролюючим органом встановлено, що ТОВ АФ «Модум-Аудит» надавало послуги бухгалтерські обслуговування згідно договору № б/н від 03.01.2013 року. Вартість послуг згідно договору складала 15.000,00 грн. в місяць, загальна сума за 2013 рік 180.000,00 грн. без ПДВ. Згідно актів виконаних робіт аудиторські послуги складали 192.000,00 грн. без ПДВ за 2013 рік. Акти виконаних робіт складалися один раз на квартал і не мали чіткої характеристики наданих бухгалтерських послуг. За результатами перевірки встановлено, що до складу витрат, безпосередньо пов'язаних з веденням підприємницької діяльності ФОП ОСОБА_1, включено витрати, які надані ТОВ «АФ «Модум-Аудит», а саме витрати на аудиторські послуги які склали 202.000,00 грн. Зробивши запит на різні сайти Інтернету по аналогічним параметрам надання послуг ФОП ОСОБА_1 відповідачем з'ясовано, що вартість даних послуг становить від 300,00 грн. до 1 000,00 грн. на підставі викладеного, встановлено що ФОП ОСОБА_1 до складу валових витрат за 2013 рік безпідставно віднесено суму у розмірі 202.000.00 грн. (без ПДВ, отриману від ТОВ «АФ «Модум - Аудит».

Також перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, на який нараховується єдиний внесок встановлено його заниження у 2012 році та у 2013 році на 79.700,84грн.

Перевіркою достовірності відображення у звітності сум доходу, отриманого від здійснення діяльності, на який нараховується єдиний внесок встановлено наступне - заниження суми чистого доходу за грудень 2012 року на 1.134,00 грн. та у 2013 році (дане порушення було здійснене у квітні - 14.941,51 грн., травні - 14.941,51 грн., липні - 14.941,51 грн., серпні - 14.941,51 грн., листопаді - 1.500,00грн. та у грудні 2013 року - 17.300,80грн.,) на загальну суму за перевіряємий період - 79.700,84 грн., внаслідок чого було порушено ст.4 та ст. 7 Закону України від 08.07.2010 року №2464-ІУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

Перевіркою правильності нарахування єдиного внеску з сум доходу, на який нараховується єдиний внесок у розмірі 34,7% встановлено наступне - заниження сум страхових внесків від суми чистого доходу за грудень 2012 року та квітень, травень, липень, листопад та грудень 2013 року внаслідок чого було порушено ст. 9 Закону України від 08.07.2010 року №2464-ІУ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування». У зв'язку з чим донараховано єдиного соціального внеску на суму - 27.473,13 грн.

На підставі висновків акту перевірки контролюючим органом винесено:

- податкове повідомлення-рішення № 0005511720 від 21.11.2014 року, яким збільшено суму грошового зобов'язання за платежем податок з доходів фізичних осіб в сумі 40.575,21 грн (а.с. 56);

- вимогу про сплату боргу (недоїмки) №ф-32 від 07 листопада 2014 року зі сплати єдиного соціального внеску на суму 27.473,13 грн (а.с. 23, 61);

- рішення № 0005531702 від 21 листопада 2014 року про застосування штрафних санкцій та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на суму 1.393,33 грн (а.с. 24, 60).

Судом встановлено, що постановою Харківського окружного адміністративного суду від 15.04.2015 року, яка набрала законної сили 25.05.2015 року, скасовано податкове повідомлення-рішення ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова № 0005511720 від 21.11.2014 року та встановлено, що зафіксоване в акті перевірки № 4601/1702/НОМЕР_2 від 07.11.2014 року порушення вимог податкового законодавства, а саме: п.167.1 п.167, п.177.2, п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу України, що на думку податкового органу призвело до заниження податку з доходів фізичних осіб у розмірі 32.460,17 грн є порушенням прав та охоронюваних законом інтересів позивача. Судом визначено, що позивачем правомірно віднесено до переліку витрат пов'язаних із господарською діяльністю вартість послуг отриманих від ТОВ «Аудиторська фірма «Модум-аудит» за договором від 03.01.2014 року про надання послуг з бухгалтерського обслуговування.

Відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Таким чином, враховуючи, що висновок контролюючого органу про заниження ФО-П ОСОБА_1 об'єкта оподаткування у наслідок безпідставного завищення розміру витрат, судовим рішенням визнаний хибним, колегія суддів приходить до висновку про безпідставність визначення контролюючим органом про порушення позивачем ст. 4 та ст. 7 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», в результаті чого останнім занижено чистий дохід на загальну суму 79.700,84 грн. та згідно зі ст.9 Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне страхування» платником податків занижено суми страхових внесків від суми чистого доходу, внаслідок чого нараховано єдиний соціальний внесок у розмірі 27.473,13 грн.

В порядку визначеному ст. 71 КАС України, доказів обґрунтованості своїх заперечень та правомірності винесення оскаржуваних вимоги про сплату боргу (недоїмки) № ф-32 від 07 листопада 2014 року про сплату єдиного соціального внеску на суму 27.473,13 грн та рішення № 0005531702 від 21 листопада 2014 року про застосування штрафної санкції та нарахування пені за несплату (перерахування) або несвоєчасне перерахування) єдиного соціального внеску на суму 1.393,33 грн. судам першої та апеляційної інстанції відповідачем не надано.

Виходячи з наведеного, колегія суддів не вбачає підстав, передбачених ст. 202 КАС України для скасування судового рішення та приходить до висновку про необхідність залишення апеляційної скарги без задоволення, а оскаржуваного судового рішення, відповідно до положень ст. 200 КАС України, - без змін.

Інші доводи апеляційної скарги на висновки колегії суддів не впливають.

В порядку, передбаченому ст. 41, ч. 4 ст. 196 КАС України, розгляд справи відбувся за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 41 ч. 1, 55, 160, 167, 185, 195, 196, 198 ч. 1 п. 1, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління ДФС у Харківській області залишити без задоволення, постанову Харківського окружного адміністративного суду від 06 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала Харківського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя (підпис) Л.В. Мельнікова

Судді (підпис) Н.С. Бартош

(підпис) Л.О. Донець

Повний текст ухвали виготовлений і підписаний 05 жовтня 2015 року