ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 р.м.ОдесаСправа № 821/3250/15-а
Категорія: 1.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Войтович І.І.
Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого Золотнікова О.С.,
суддів Осіпова Ю.В. та Скрипченка В.О.,
при секретарі Мадюді В.В.,
за участю представника позивача Аверянової С.Б., представника позивача та третьої особи ОСОБА_2, представника відповідача Мурашкіна А.В., третьої особи ОСОБА_4, представника третьої особи ОСОБА_5,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційні скарги Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року по справі за адміністративним позовом Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (треті особи - ОСОБА_4, Херсонська міська організація партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина») про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -
В С Т А Н О В И В:
2 жовтня 2015 року Херсонська міська партійна організація політичної партії «НАШ КРАЙ» (далі Херсонська МПОПП «НАШ КРАЙ») звернулась до суду з позовом до Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області (далі Херсонська міська виборча комісія) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову у реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови ОСОБА_4, висунутого Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ», оформленого постановою від 1 жовтня 2015 року № 26-7, та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву про реєстрацію кандидата на посаду Херсонського міського голови ОСОБА_4 та прийняти рішення про реєстрацію останнього.
В судовому засіданні суду першої інстанції задоволено клопотання про залучення до участі у справі в якості третьої особи, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, Херсонської міської організації партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (далі Херсонська МОП «ВО «Батьківщина»), якою заявлено вимоги про визнання протиправними дій Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» щодо внесення документів для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови та зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії утриматись від вчинення дій, направлених на реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
В обґрунтування позову Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» зазначалось, що Херсонською міською виборчою комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови ОСОБА_4, висунутого Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ», оформлене постановою від 1 жовтня 2015 року № 26-7. На думку позивача, підставою для прийняття названого рішення є те, що за висновком відповідача кандидат на посаду Херсонського міського голови ОСОБА_4 є членом іншої політичної партії, а саме «Партії регіонів». Проте, 5 серпня 2014 року ОСОБА_4 було подано заяву про вихід з «Партії регіонів» у відповідності до вимог Закону України «Про політичні партії в Україні», що є підставою для припинення його членства у названій політичній партії, а тому рішення відповідача про відмову у реєстрації кандидата на посаду Херсонського міського голови від Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» є протиправним та підлягає скасуванню.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року позовні вимоги Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» задоволено частково. Визнано протиправною та скасовано постанову Херсонської міської виборчої комісії від 1 жовтня 2015 року № 26-7 про відмову у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ». Зобов'язано відповідача повторно розглянути заяву Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори». В решті позовних вимог відмовлено. В задоволенні позову Херсонської МОП «ВО «Батьківщина» відмовлено. Стягнуто з Херсонської МОП «ВО «Батьківщина» на користь Державного бюджету України судовий збір в розмірі 1218 грн..
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням в частині відмови у задоволенні позовних вимог, голова Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» в апеляційній скарзі зазначає, що судом першої інстанції порушено норми матеріального та процесуального права. Так, судом не прийнято до уваги, що підставою для відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови від Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» відповідачем було названо членство ОСОБА_4 в «Партії регіонів», що суперечить положенням ст. 6 Закону України «Про політичні партії в Україні», Статуту політичної партії «Партії регіонів», а також ст. 19 Конституції України. На думку апелянта, при поданні відповідного переліку документів Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ» до Херсонської міської виборчої комісії для реєстрації кандидатом на посаду Херсонського міського голови ОСОБА_4 було дотримано приписи Закону України «Про місцеві вибори» та Закону України «Про політичні партії в Україні», а тому дії відповідача є незаконними і потребують прямого зобов'язання судом Херсонської міської виборчої комісії зареєструвати ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позовних вимог з винесенням нової постанови про задоволення вимог позивача у повному обсязі.
Не погоджуючись з постановленим по справі судовим рішенням в частині розгляду позову Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ», представник Херсонської міської виборчої комісії в апеляційній скарзі зазначає про порушення судом першої інстанції норм процесуального права. На думку апелянта, позовну заяву від імені Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» подано особою, повноваження якої не підтверджено у встановленому законом порядку. Крім того, судом першої інстанції безпідставно відмовлено відповідачу та третій особі у задоволенні клопотань про витребування оригіналів письмових доказів. При цьому наданий до суду текст постанови Херсонської міської виборчої комісії від 1 жовтня 2015 року № 26-7 не відповідає тексту того, що було ухвалено на засіданні виборчої комісії. У зв'язку з викладеним в апеляційній скарзі ставиться питання про скасування постанови суду першої інстанції в частині розглянутого первинного позову із залишенням без розгляду вимог позивача.
Постанову суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні позову Херсонської МОП «ВО «Батьківщина» в апеляційному порядку не оскаржено.
Заслухавши суддю-доповідача, виступи представника позивача, представника позивача та третьої особи, а також третьої особи ОСОБА_4 в підтримку апеляційної скарги сторони позивача та проти задоволення апеляційної скарги сторони відповідача, а також виступи представників відповідача та третьої особи (Херсонської МОП «ВО «Батьківщина») в підтримку апеляційної скарги сторони відповідача та проти задоволення апеляційної скарги сторони позивача, розглянувши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційних скарг, апеляційний суд приходить до висновку про необхідність задоволення апеляційної скарги Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» та відсутність підстав для задоволення апеляційної скарги Херсонської міської виборчої комісії.
Судом встановлено, що 28 вересня 2015 року Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ» до Херсонської міської виборчої комісії було подано документи для реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
Постановою Херсонської міської виборчої комісії від 1 жовтня 2015 року № 26-7 відмовлено у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови на чергових виборах 25 жовтня 2015 року.
Вирішуючи справу в частині задоволених позовних вимог Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ», суд першої інстанції обґрунтовано виходив з того, що оскаржена постанова Херсонської міської виборчої комісії не відповідає вимогам ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори».
Проте, з висновком суду в частині відмови у задоволенні вимог позивача про зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови погодитись не можна.
Так, основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори».
Відповідно до ч. 6 ст. 25 названого Закону до повноважень міської територіальної виборчої комісії віднесено забезпечення підготовки та проведення виборів міського голови, а також реєстрація кандидатів на посаду міського голови, їх довірених осіб та видача їм посвідчень.
Згідно частинам 1 та 2 ст. 35 Закону висування кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости розпочинається за 34 дні до дня голосування.
Право висування кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реалізується виборцями у відповідних єдиних одномандатних виборчих округах через місцеві організації партій або шляхом самовисування у порядку, передбаченому цим Законом.
На підставі частин 1 та 2 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» відповідна територіальна виборча комісія реєструє кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, за умови подання до комісії таких документів:
1) заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а у разі висування місцевою організацією партії кандидата на посаду міського голови - також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) заяви особи про згоду балотуватися кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від цієї місцевої організації партії та про згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
6) автобіографії кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, що обов'язково повинна містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
7) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости відповідно до статті 45 цього Закону;
8) чотирьох фотографій кандидата розміром 4 x 6 сантиметрів;
9) документа про внесення грошової застави (у випадках, передбачених статтею 44 цього Закону).
До зазначених у цій частині документів додається ксерокопія першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (ксерокопія тимчасового посвідчення громадянина України для осіб, недавно прийнятих до громадянства України), кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого відповідною місцевою організацією партії.
У рішенні зборів (конференції) місцевої організації партії, передбаченому пунктом 4 частини першої цієї статті, зазначаються: відомості про особу, висунуту кандидатом на посаду сільського, селищного, міського голови, старости (прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць і рік народження, відомості про громадянство, освіту, партійність, посаду, місце роботи (заняття) і місце проживання), дата його прийняття.
Відповідно до частин 1, 2 та 3 ст. 43 названого Закону кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, старости реєструється відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 40 цього Закону.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови, старости закінчується за 24 дні до дня голосування.
Подання документів до відповідної територіальної виборчої комісії для реєстрації кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, висунутого місцевою організацією партії, здійснюється представником місцевої організації партії, уповноваженим на це довіреністю від неї, а кандидатів, висунутих шляхом самовисування, - ними особисто.
Прийом документів здійснюється головою, заступником голови, секретарем або іншим визначеним комісією членом виборчої комісії.
Особі, яка подала до відповідної територіальної виборчої комісії зазначені у частинах першій, другій статті 40 цього Закону документи, видається довідка із зазначенням дати і часу прийняття документів та переліку прийнятих документів.
Як встановлено матеріалами справи, Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ» висунуто ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови, у зв'язку з чим для реєстрації кандидата на вказану посаду Херсонською МПОПП «НАШ КРАЙ» подано до Херсонської міської виборчої комісії відповідні документи, перелік яких встановлено ч. 1 ст. 40 Закону України «Про місцеві вибори» (а. с. 10).
Згідно ч. 4 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття заяви про реєстрацію кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости та доданих до неї необхідних документів, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації.
На підставі ч. 1 ст. 46 Закону територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости в разі:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Частиною 2 названої статті Закону визначено, що рішення про відмову в реєстрації кандидата повинно містити вичерпні підстави відмови. Копія цього рішення видається особі, яка відповідно до частини четвертої статті 41, частини другої статті 42, частини другої статті 43 цього Закону подавала документи для реєстрації кандидата (кандидатів) в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, або кандидату особисто у строки, визначені частиною дев'ятою статті 41, частиною четвертою статті 42, частиною четвертою статті 43 цього Закону.
Виходячи з наведених вище положень ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», обов'язковою умовою для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови є встановлення територіальною виборчою комісією обставин, передбачених частиною першою названої статті Закону. При цьому вказані обставини, з підстав яких відмовлено в реєстрації кандидата на посаду міського голови, в обов'язковому порядку повинні бути зазначені в постанові територіальної виборчої комісії про відмову в реєстрації кандидата. Відсутність зазначених вище обставин для відмови в реєстрації кандидата на посаду міського голови, зобов'язує територіальну виборчу комісію прийняти рішення про реєстрацію цієї особи кандидатом на відповідну посаду.
Як зазначено вище, постановою Херсонської міської виборчої комісії від 1 жовтня 2015 року № 26-7 відмовлено у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови на чергових виборах 25 жовтня 2015 року.
Всупереч наведеним вище положенням ч. 2 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», у вказаній постанові Херсонської міської виборчої комісії відсутні посилання на будь-яку з обставин, передбачених частиною першою названої статті Закону, що свідчить про наявність безумовних підстав для визнання протиправним та скасування оскарженого рішення відповідача.
При цьому в судовому засіданні суду апеляційної інстанції представником відповідача також не названо жодної з обставин, передбачених ч. 1 ст. 46 Закону України «Про місцеві вибори», на підставі якої Херсонською міською виборчою комісією відмовлено у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
За таких обставин, апеляційний суд вважає за необхідне зазначити, що за результатами розгляду даної справи судами першої та апеляційної інстанцій відповідачем не доведено наявність підстав для відмови у реєстрації ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови, що, в свою чергу, свідчить про обов'язок виборчої комісії на момент прийняття оскарженого рішення прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на названу посаду.
Відповідно до ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори» у разі визнання судом рішення відповідної виборчої комісії протиправним, у тому числі з питання визнання голосування на виборчій дільниці недійсним, установлення підсумків і результатів голосування, встановлення результатів виборів, рішення з цього питання приймається виборчою комісією, рішення якої було визнане протиправним, або виборчою комісією вищого рівня на підставі рішення суду. При цьому виборча комісія не може прийняти рішення, яке по суті повторює рішення, визнане судом протиправним, крім випадку, коли рішення було скасовано з формальних підстав.
З огляду на імперативність норми ч. 8 ст. 99 Закону України «Про місцеві вибори», враховуючи положення ч. 2 ст. 11 та ч. 1 ст. 177 Кодексу адміністративного судочинства України, а також у зв'язку з тим, що визнання протиправним і скасування оскарженого рішення та зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії розглянути подані позивачем документи не призведе до повного захисту прав позивача, оскільки реєстрація кандидатів на посаду міського голови закінчилася 2 жовтня 2015 року, апеляційний суд приходить до висновку про задоволення апеляційної скарги Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» з прийняттям в оскарженій частині судового рішення нової постанови про зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
Аналогічну правову позицію щодо застосування аналогічних норм права викладено в постанові Вищого адміністративного суду України від 7 жовтня 2014 року у справі № 875/143/14.
Апеляційний суд відхиляє доводи апеляційної скарги представника Херсонської міської виборчої комісії стосовно подачі позовної заяви від імені Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» особою, повноваження якої не підтверджено у встановленому законом порядку, оскільки вказані доводи суперечать наявним в матеріалах справи документам, зокрема протоколу установчих зборів Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» від 14 серпня 2015 року № 1 та довіреностям Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» на ім'я Аверянової С.Б..
Доводи сторони відповідача щодо порушення судом першої інстанції положень процесуального закону не впливають на правильність постанови суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ», а тому не можуть бути підставою для скасування судового рішення.
Оскільки висновки суду першої інстанції в частині відмови у задоволенні вимог позивача та зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ» та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», не відповідають обставинам справи, і, крім того, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи в частині заявлених позовних вимог, постановлене судове рішення на підставі пунктів 3 та 4 ч. 1 ст. 202 КАС України у вказаній частині підлягає скасуванню з винесенням в цій частині нової постанови про задоволення вимог Херсонської МПОПП «НАШ КРАЙ».
Керуючись ст. ст. 172, 177, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області залишити без задоволення.
Апеляційну скаргу Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року в частині відмови у задоволенні вимог Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та зобов'язання Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області повторно розглянути заяву Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» та прийняти за наслідками розгляду одне з рішень, передбачених ч. 3 ст. 43 Закону України «Про місцеві вибори», скасувати.
Прийняти у вказаній частині позовних вимог нову постанову, якою позовні вимоги Херсонської міської партійної організації політичної партії «НАШ КРАЙ» задовольнити повністю.
Зобов'язати Херсонську міську виборчу комісію Херсонської області повторно розглянути заяву про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови та прийняти рішення про реєстрацію ОСОБА_4 кандидатом на посаду Херсонського міського голови.
В іншій частині постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 3 жовтня 2015 року залишити без змін.
Стягнути з Херсонської міської виборчої комісії Херсонської області судовий збір у розмірі 1339 (одна тисяча триста тридцять дев'ять) грн. 80 коп. на рахунок №: 31212206781008, отримувач коштів: УК у м. Одесі/Приморський р-н/22030001, код ЄДРПОУ 38016923, банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області, МФО: 828011, Код ЄДРПОУ суду 34380461.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, є остаточною і оскарженню не підлягає.
Головуючий: О.С. Золотніков
Судді: Ю.В. Осіпов
В.О. Скрипченко