УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
28 вересня 2015 р.Справа № 820/4228/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Бартош Н.С.
Суддів: Жигилія С.П. , Мельнікової Л.В.
за участю секретаря судового засідання Дорошенко Д.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2015р. по справі № 820/4228/15
за позовом ОСОБА_1
до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчудження , Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації , Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради , Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико- соціальної експертної комісії , Управління Пенсійного фонду України в Комінтернівському районі м. Харкова
про зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИЛА:
Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії, за участі третьої особи Управління пенсійного фонду в Комінтернівському районі м. Харкова, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування; визнати незаконними дії Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації по виконанню рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014; визнати незаконними дії Управління праці та соціального захисту населення Адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради по виконанню рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014; визнати незаконними дії Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії по перегляду причин інвалідності на підставі рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2015 р. позовні вимоги задоволено частково.
Визнано протиправним та скасовано рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування. В іншій частині позовних вимог відмовлено.
Департамент соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, не погоджуючись з вказаним рішенням суду, в апеляційній скарзі вказує, що рішення є необґрунтованим та незаконним, прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2015 р. та прийняти нову, якою відмовити в задоволенні позовних вимог повністю.
В порядку, визначеному ч. 1 ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Згідно ч. 1 ст. 195 КАС України оскаржувана постанова переглянута в межах апеляційної скарги.
Дослідивши матеріали справи колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з огляду на таке.
Судом першої інстанції встановлено та підтверджено судом апеляційної інстанції, що 27 липня 1993 року ОСОБА_1 видано посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 та вкладку до посвідчення № НОМЕР_2, оскільки в період з 16 червня 1986 року по 01 липня 1986 року приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.
Відповідно до експертного висновку Харківської міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 і довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ № 144237 від 17.06.1998 року, позивачу встановлено III групу інвалідності, пов'язаної з професійним, захворюванням, викликаним аварією на ЧАЕС, та віднесено до першої категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Комісія зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації 16.12.2014 року прийняла рішення у формі протоколу № 176 про не підтвердження факту виконання робіт у зоні відчуження та вилучення відповідного посвідчення з повідомленням місцевих органів виконавчої влади та місцевого самоврядування, у зв'язку із відсутністю документів про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження в червні-липні 1986 року.
Зазначене рішення у формі виписки з протоколу № 176 від 16.12.2014 року направлене для виконання до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації.
Наведені обставини стали підставою для звернення позивача до суду першої інстанції із вищевказаними позовними вимогами.
Приймаючи рішення про часткове задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване рішення прийняте без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а тому підлягає скасуванню.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог до Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації, управління праці та соціального захисту населення адміністрації Комінтернівського району Харківської міської ради, Міжрайонної спеціалізованої радіологічної медико-соціальної експертної комісії про визнання протиправними дій щодо виконання спірного рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про їх безпідставність, так як дій по виконанню вищевказаного рішення, якими були б порушені права позивача зазначеним суб'єктами владних повноважень не встановлено, окрім того на момент виконання вказане рішення було дійсним та відповідно дії по його виконанню вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб що передбачені Конституцією та законами України.
Судова колегія погоджується з вказаним висновком суду першої інстанції.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів апеляційної інстанції зважає на наступне.
Відповідно до ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілим від Чорнобильської катастрофи видаються посвідчення, виготовлені за зразками, затвердженими Кабінетом Міністрів України. Порядок видачі посвідчень встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 12 постанови Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 р. №51 "Про затвердження Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"- спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт; спірні питання щодо визначення статусу осіб, евакуйованих із зони відчуження в 1986 році, розглядаються відповідними комісіями Київської і Житомирської облдержадміністрацій на підставі довідок та інших документів, що засвідчують факт перебування в населеному пункті, віднесеному до зони відчуження, виданих місцевими органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування; спірні питання визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, вирішуються комісією при Мінпраці, до складу якої, крім спеціалістів зазначеного Міністерства включаються спеціалісти МОЗ, МНС, Мінюсту, Міноборони, Держкомгідромету та Київської облдержадміністрації за поданням Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій.
Рішення зазначених комісій є підставою для видачі посвідчень відповідної категорії. У разі встановлення цими комісіями факту необґрунтованої видачі посвідчення відповідної категорії посвідчення на підставі рішення комісії підлягає вилученню.
Судовим розглядом встановлено, що на засіданні Комісії для розгляду питань, пов'язаних із встановленням статусу осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, оформленого протоколом № 176від 16.12.2014 р., вирішено питання на підставі представлених документів не підтверджено статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС ОСОБА_1 Первинними документами не підтверджено роботу в зоні відчуження, розбіжності у наявних документах, відсутні фінансові документи про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження у червні-липні 1986 року.
Тобто, вирішено що посвідчення підлягає вилученню з повідомленням підприємств, установ та організацій, які надають пільги, а також пенсійного фонду і медичних закладів.
Відповідно до статті 9 Закону № 796, особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, є: учасники ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС - громадяни, які брали безпосередню участь у ліквідації аварії та її наслідків; потерпілі від Чорнобильської катастрофи - громадяни, включаючи дітей, які зазнали впливу радіоактивного опромінення внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Згідно з статтею 10 Закону, учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.
Правила видачі посвідчень учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілого внаслідок Чорнобильської катастрофи регулює Порядок видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 № 51 із змінами і доповненнями (далі - Порядок № 51).
Відповідно до пункту 2 Порядку № 51, посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", іншими актами законодавства.
Згідно із пунктом 5 Порядку № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, які працювали у зоні відчуження з 1 липня 1986 року до 31 грудня 1986 року від 1 до 5 календарних днів, у 1987 році - від 1 до 14, у 1988 - 1990 роках - не менше 30 календарних днів, на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або на їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році, віднесеним до категорії 3, видаються посвідчення зеленого кольору, серія А. При цьому у посвідченні на правій стороні по діагоналі зліва направо ставиться штамп фарбою червоного кольору "Перереєстровано" і на вільному місці виконується запис про дату перереєстрації. Починаючи з 1 жовтня 1998 року зазначене посвідчення без такого штампу вважається недійсним.
Відповідно до пункту 10 Порядку № 51, учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Тобто, це перелік документів, які безумовно засвідчують факт роботи у зоні відчуження.
Спірні же питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вирішуються Комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях.
Отже, в разі якщо надані документи не дають змоги підтвердити статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, громадянин звертається до Комісії.
Судовим розглядом встановлено, що при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1, позивачем були надані документи: рішення районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-2128 яким підтверджується факт безпосередньої участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30 км. зоні відчуження з 16 червня по 1 липня 1986 року, яке було отримано тому, що оригінал посвідчення про відрядження не зберігся у зв'язку із спливом термінів зберігання; довідка Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради м. Харкова від 23.03.1998 року - додаток З про те, що в проміжок часу з 16 червня по 01 липня 1986 року позивачу сплачувалась заробітна плата в трьохкратному розмірі за роботу в населених пунктах с. Андріївка, с. Каменка, с. Опачічі Чорнобильського району, та с. Луб'янка Поліського району; копією розпорядження Виконавчого комітету Комінтернівської районної ради народних депутатів від 17.03.1992 № 34-2 "Про оплату за час роботи в 30 км. Зоні Чорнобильської АЕС", експертний висновок Харківської регіональної міжвідомчої експертної ради по встановленню причинного зв'язку хвороб та інвалідності з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та їх професійного характеру від 17 червня 1993 року № 6216 та довідки до акту огляду МСЕК серія МСБ Х" 144237 від 17.06.1998 року, якими встановлено, що захворювання які пов'язані з впливом іонізуючих і інших шкідливих факторів при виконанні робіт по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Статтею 14 Закону України від 28.02.1991 року №796-ХІІ визначено категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, для встановлення пільг і компенсацій.
Так, до 1 категорії осіб відносяться інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (ст. 10,11 та ч. 3 ст. 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" підставами для визначення статусу учасника ліквідації наслідків на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, що підтверджено відповідними документами.
Згідно з п. 10 Постанови Кабінету Міністрів України № 51 від 20.01.1997 року "Про затвердження Порядку..." видача посвідчень провадиться, зокрема, обласними державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання. Посвідчення видаються учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту).
Наведене підтверджує, що при видачі посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 норми діючого законодавства порушені не були.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням районного Московського суду м. Харкова від 29.04.1996 р. по справі № 2-2128, яке набрало законної сили, підтверджується факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в 30-ти кілометровій зоні відчуження з 16 червня по 1 липня 1986 року.
З огляду на вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що рішення Комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 про визнання безпідставною видачу посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році першої категорії серії НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1, а також вилучення зазначеного посвідчення з повідомленням органів виконавчої влади та місцевого самоврядування підлягає скасуванню.
Крім того, перевіряючи рішення відповідача (комісії) на предмет відповідності вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України, судова колегія зазначає, що воно не відповідає критерію обґрунтованості, тобто прийнято без урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення, а саме: дійшовши висновку про не підтвердження роботи в зоні відчуження, посилаючись на матеріали перевірки ДФІ в Харківській області, за якими відсутні фінансові документи про підвищену оплату праці за роботу в зоні відчуження в червні-липні 1986 року та наявність розбіжностей в документах, відповідач не врахував рішення Московського районного суду м. Харкова від 29.04.1996 року, яким встановлена безпосередня участь позивача в ліквідації аварії на Чорнобильські АЕС в 30 км. зоні відчуження з 16 червня по 01 липня 1986 року.
Також, судова колегія зазначає, що несприятливе для особи рішення повинно бути вмотивовано, з зазначенням вимоги якого закону порушено та в чому ці порушення полягають.
Рішення комісії зі спірних питань визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, а також евакуйованих із зони відчуження в 1986 році при Київській обласній державній адміністрації оформлене протоколом № 176 від 16.12.2014 не містить вищевказаних критеріїв, а тому прийнято з порушенням вимог ч. 3 ст. 2 КАС України.
Отже, переглянувши постанову суду першої інстанції, в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що при її прийнятті суд першої інстанції у повному обсязі з'ясував обставини справи і правильно застосував до спірних правовідносин норми матеріального та процесуального права.
Доводи апеляційної скарги з наведених підстав висновків суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
У Х В А Л И Л А:
Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Харківської обласної державної адміністрації залишити без задоволення.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 25.06.2015р. по справі № 820/4228/15 залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Бартош Н.С.Судді Жигилій С.П. Мельнікова Л.В. Повний текст ухвали виготовлений 05.10.2015 р.