ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 вересня 2015 р.м.ОдесаСправа № 513/662/15-а
Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Бучацька А.І. Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
головуючого судді - Коваля М.П.,
суддів - Запорожана Д.В.,
- Шеметенко Л.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_2 звернулась до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області, в якому просила визнати неправомірною бездіяльність відповідача щодо не проведення перерахунку її пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», починаючи з 01 січня 2013 року у розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03 про заробітну плату, зобов'язати відповідача провести перерахунок призначеної їй пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», починаючи з 01 січня 2013 року, у розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, виходячи з розміру заробітної плати, зазначеної у довідці Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03 - 3661,73 грн. та виплатити їй з 01 січня 2013 року недоотриману пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Ухвалою Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року заявлений позов за період з 01.01.2013 року по 28.11.2014 року залишено без розгляду.
Постановою Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року заявлений адміністративний позов задоволено. Визнано протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо не проведення позивачу перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», починаючи з 29.11.2014 року, у розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, зазначеної у довідці Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03 про заробітну плату. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок призначеної позивачу пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу», починаючи з 29.11.2014 року, у розмірі 90 відсотків суми її заробітної плати, зазначеної у довідці Управління пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03, а саме 3661,73 грн. Зобов'язано Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області виплатити позивачу недоотриману з 29.11.2014 року пенсію з урахуванням вже виплачених сум пенсії.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач подав апеляційну скаргу, в якій апелянт, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення, яким відмовити в задоволенні заявлених позовних вимог.
Виходячи з приписів п. 1 ч. 1 ст. 197 КАС України, а також враховуючи те, що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, вищезазначена апеляційна скарга розглядається в порядку письмового провадження.
Розглянувши доводи апеляційної скарги, перевіривши матеріали справи та дослідивши докази, проаналізувавши на підставі встановлених фактичних обставин справи правильність застосування судом першої інстанції норм законодавства, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що позивач перебуває на обліку в УПФУ в Саратському районі Одеської області з 29.10.2008 року.
Протоколом від 04.11.2008 року № 454 їй було призначено пенсію, як матері інваліда з дитинства, яка виховала його до шестирічного віку, зі зниженням пенсійного віку, у розмірі 88% її заробітної плати (а.с.26 ).
На час призначення пенсії вона мала стаж державного службовця 18 років 5 місяців і 20 днів.
29.05.2015 року наказом УПФУ в Саратському районі Одеської області № 19-ос позивача було звільнено з посади головного спеціаліста по роботі з персоналом УПФУ в Саратському районі Одеської області за власним бажанням у зв'язку з виходом на пенсію відповідно до статті 38 КЗпП (а.с.8).
Згідно довідки УПФУ в Саратському районі Одеської області, виданої позивачці, її заробітна плата на посаді головного спеціаліста по роботі з персоналом УПФУ в Саратському районі Одеської області, на яку нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01 січня 2011 року єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, з 01 січня 2013 року становить 3661,73 грн. (а.с.9).
На час виникнення права на перерахунок пенсії стаж державного службовця позивачки складав більше 20 років.
З пенсійної справи позивачки № 129593, оглянутої судом першої інстанції, останнім встановлено, що 02.06.2015 року позивачка звернулась до УПФУ в Саратському районі Одеської області з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку зі звільненням з роботи (а.с.30).
Листом УПФУ в Саратському районі Одеської області від 09.06.2015 року за вихідним № 18/Р-01 позивачці було надано роз'яснення, що оскільки вона подала заяву про перерахунок пенсії 02.06.2015 року, то відповідно до п. 5 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» № 213 від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне грошове утримання призначаються відповідно до Закону України «Про державну службу» та інших законів (а.с.20).
Не погоджуючись з такими діями відповідача позивач звернулась до суду з даним позовом.
Колегія суддів частково погоджується з висновком суду першої інстанції, з якого виходив останній задовольняючи заявлені вимоги, виходячи з наступного.
Так, згідно зі статтею 37 Закону України «Про державну службу» (чинного та в редакції на момент призначення позивачу пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
За правилами ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» (чинного та в редакції на момент звернення позивача за перерахунком пенсії) умови та порядок перерахунку призначених пенсій державним службовцям визначаються Кабінетом Міністрів України.
Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця установлений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 року № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії» (з послідуючими змінами і доповненнями).
Пунктом 4 вищезазначеної Постанови встановлено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16.01.2003 року № 432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається, зокрема, в такому порядку: пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку.
Постановою Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 року «Про деякі питання оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету» встановлено, що у разі, коли розмір посадового окладу працівників апарату органів виконавчої влади, органів прокуратури, судів та інших органів, що фінансуються з бюджету, нижчий ніж визначений законом розмір мінімальної заробітної плати, посадовий оклад установлюється на рівні відповідного розміру мінімальної заробітної плати.
З представленої позивачем до відповідача для перерахунку пенсії довідки УПФУ у Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03 вбачається, що посадовий оклад ОСОБА_2 складає 1147 грн., що відповідає мінімальній заробітній платі установленій станом на 01.01.2013 року Законом України «Про Державний бюджет на 2014 рік», яка, в свою чергу, більше ніж у 2012 році.
Таким чином, враховуючи, що в зв'язку зі збільшенням розміру мінімальної заробітної плати було збільшено оклад позивача, з якого останній була призначена пенсія, та приймаючи до уваги положення постанови Кабінету Міністрів України № 482 від 20.05.2009 року та ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про обґрунтованість вимог позивача щодо проведення перерахунку пенсії, призначеної їй, як державному службовцю, з розрахунку заробітної плати у сумі 3661,73 грн., згідно поданої позивачем довідки від 29.05.2015 року № 1637/03.
Посилання апелянта, як на підставу для відмови у проведенні позивачу перерахунку пенсії, на положення п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», колегія суддів вважає безпідставними з огляду на викладене.
Так, відповідно положень п. 5 Прикінцевих положень Закону України № 213 від 02.03.2015 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення», на які посилається апелянт, у разі неприйняття до 1 червня 2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів», «Про статус народного депутата України», «Про Кабінет Міністрів України», «Про судову експертизу», «Про Національний банк України», «Про службу в органах місцевого самоврядування», «Про дипломатичну службу», Податкового та Митного кодексів України, Положення про помічника-консультанта народного депутата України
Водночас, виходячи з принципу незворотності дії законів у часі, колегія суддів вважає, що положення п. 5 Прикінцевих положень зазначеного Закону № 213 від 02.03.2015 року стосуються порядку призначення пенсії прокурорам, слідчим, державним службовцям у разі реалізації ними права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.
Крім цього, в тексті вказаного Закону чітко визначено «з 1 червня 2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії/щомісячне довічне грошове утримання призначаються відповідно до законів України».
На підставі викладеного, судова колегія не приймає до уваги посилання апелянта на те, що пенсії в порядку та умовах, визначених на підставі п. 5 Прикінцевих положень Закону № 213 з 01.06.2015 року не призначаються, раніше призначені пенсії не перераховуються.
Разом з тим, вирішуючи спірне питання та доходячи висновку щодо наявності підстав для задоволення вимог позивача, а саме для зобов'язання відповідача здійснити перерахунок її пенсії з 29.11.2014 року у розмірі 90% відсотків суми її заробітної плати, суд першої інстанції не врахував, що за чинної редакції ст. 37 Закону України «Про державну службу» особи, яким призначається пенсія за цим Законом не мають право на її обчислення з розрахунку 90% відсотків суми заробітної плати, відповідно позивач має право на перерахунок пенсії враховуючи відомості довідки УПФУ в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року виходячи з процентної ставки, яка була встановлена на момент призначення їй пенсії, тобто 88%.
Крім того, задовольняючи заявлений позов з 29.11.2014 року судом першої інстанції помилково не враховано положення ч. 4 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки в даному випадку позивач мала право на перерахунок пенсії лише після її звернення за таким перерахунок.
Таким чином, оскаржувана постанова суду першої інстанції на підставі п. 1 ч. 1 ст. 201 КАС України підлягає зміні в частині визначення розміру пенсії, в якому підлягає здійсненню перерахунок пенсії позивача, та визначення строку, за який необхідно здійснити перерахунок пенсії позивачу, оскільки суд по суті правильно вирішивши справу, помилково застосував норми матеріального та процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 201, 205, 207, 254 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області на постанову Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року - задовольнити частково.
Постанову Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області про визнання неправомірними дій та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії - змінити, виклавши її резолютивну частину в наступній редакції:
«Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області щодо відмови у проведенні ОСОБА_2 перерахунку пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 02.06.2015 року на підставі довідки Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області провести перерахунок та виплату призначеної ОСОБА_2 пенсії відповідно до ст. 37-1 Закону України від 16.12.1993 року № 3723-ХІІ «Про державну службу» з 02.06.2015 року у розмірі 88% відсотків від суми її заробітної плати зазначеній у довідці Управління Пенсійного фонду України в Саратському районі Одеської області від 29.05.2015 року № 1637/03.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.».
В іншій частині постанову Саратського районного суду Одеської області від 07 липня 2015 року залишити без змін.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили через 5 днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом 20 днів після набрання законної сили безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя: М.П. Коваль
Суддя: Д.В. Запорожан
Суддя: Л.П. Шеметенко