Ухвала суду № 52070633, 02.10.2015, Печерський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
02.10.2015
Номер справи
757/36446/15-к
Номер документу
52070633
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

печерський районний суд міста києва

Справа № 757/36446/15-к

У Х В А Л А

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 жовтня 2015 року слідчий суддя Печерського районного суду м. Києва Литвинової І. В., при секретарі Іванові Г. Д., за участі сторони кримінального провадження - слідчого групи слідчих Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Гарасимчука Я.М., розглянувши у судовому засіданні в приміщенні суду в м. Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Беховця О.В. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії, -

В С Т А Н О В И В :

02.10.2015 у провадження слідчого судді Печерського районного суду м. Києва Литвинової І. В. надійшло клопотання сторони кримінального провадження - старшого слідчого в особливо важливих справах другого слідчого відділу управління з розслідування особливо важливих справ Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України Беховця О.В., погодженого процесуальним керівником, заступником навальника відділу управління процесуального керівництва у кримінальних провадженнях слідчих центрального апарату Генеральної прокуратури України Гойдалом О. Є. про надання дозволу на проведення позапланової виїзної ревізії.

Згідно з нормою ч. 1 ст. 107 КПК України, фіксація під час розгляду клопотання слідчим суддею за допомогою технічних засобів не здійснювалась.

У судовому засіданні слідчий просив задовольнити клопотання, зазначаючи наступне.

Слідчий вказує, що у провадженні Головного слідчого управління Генеральної прокуратури України перебуває кримінальне провадження внесене 25.06.2015 року до Єдиного реєстру досудових розслідувань зареєстровано за №42015000000001282 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 5 ст. 191 КК України стосовно службових осіб ДАЗТ «Укрзалізниця» та підприємств, що входять до її структури, які за участі службових осіб ряду приватних товариств шляхом зловживання службовим становищем під час здійснення закупівель електроенергії за завищеними цінами заволоділи грошовими коштами в особливо великому розмірі.

З метою встановлення осіб, які вчинили та причетні до вчинення вказаного правопорушення до Департаменту протидії злочинності у сфері економіки МВС України спрямовано доручення слідчого в порядку ст. 40 КПК України. Згідно отриманої інформації оперативного підрозділу до вчинення особливо тяжкого корисливого злочину причетні службові особи ДАЗТ «Укрзалізниця», які за попередньою змовою із посадовими особами ТОВ «ТД «Газенерго» та ТОВ «Західенергогруп» зловживаючи службовим становищем, при закупівлі електроенергії для потреб залізниць України шляхом використання підприємств з ознаками фіктивності спільно заволоділи державними коштами в особливо великих розмірах.

У подальшому, з метою легалізації коштів отриманих злочинним шляхом перераховано на рахунки підприємств з ознаками «фіктивності» (мають одного і того ж засновника, декількох працюючих, та види діяльності не пов'язані з забезпеченням електроенергії, а також мають стан 7-9 (до ЄДР підтвердження відомостей, внесено запис про відсутність за місцем знаходження, направлено повідомлення про відсутність за місцем знаходження або взагалі вже припинені).

Також, при проведенні досудового розслідування у кримінальному провадженні призначено та проведено судово-економічну експертизу, відповідно до якої, внаслідок незаконної діяльності службових осіб Державному бюджету спричинено матеріальної шкоди.

Так, з урахуванням документального підтвердження придбання електроенергії залізницями: ДТГО «Південно-Західною залізницею», ДП «Придніпровською залізницею», ДП «Південною залізницею», ДТГО «Львівською залізницею», ДП «Одеською залізницею», ДП «Донецькою залізницею» за нерегульованим тарифом у підприємств ТОВ «ТД «Газенерго», ТОВ «Укренерготранзит», ТОВ «Енерготраст» та ТОВ «Західенергогруп» за період 2013-2015 років за цінами вище ніж ціни придбання на Оптовому ринку у ДП «Енергоринок» відповідно показників, відображених у наданих на проведення експертизи документах, експертом документально підтверджується сума втрати активів (матеріальної шкоди) у вигляді різниці між закупівельною ціною електроенергії на Оптовому ринку та у незалежного постачальника.

На теперішній час проводяться слідчі дії, направлені на зібрання доказів, щодо здійснення фінансового-господарської діяльності між ДТГО «Південно-Західною залізницею», ДП «Придніпровською залізницею», ДП «Південною залізницею», ДТГО «Львівською залізницею», ДП «Одеською залізницею», ДП «Донецькою залізницею» протягом 2013-2015 років, в результаті якої було закуплено у ТОВ «ТД «ГазЕнерго», ТОВ «Укренерготранзит», ТОВ «Енерготраст», ТОВ «Західенергогруп» та ТОВ «Енергетичне партнерство» товарів та послуг за завищеними цінами.

Під час проведення досудового розслідування, орган слідства приходить до висновку, що для вирішення питання стосовно завданої шкоди державі, в особі ДАЗТУ «Укрзалізниця» внаслідок зловживання службовим становищем під час здійснення закупівель та реалізації електроенергії залізницями України, потребує спеціальних знань у галузі судової експертизи.

А тому, для забезпечення подальшого проведення відповідних економічних експертних досліджень на підтвердження завданих державі збитків, з метою перевірки отриманих відомостей, у слідства виникла необхідність в проведенні позапланової виїзної ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності в Державному підприємстві «Одеська залізниця».

Із Державною фінансовою інспекцією України погоджено термін проведення вказаної ревізії, яку можливо розпочати з 20.10.2015.

Відповідно до ст. ст. 91, 92 КПК України у кримінальному провадженні підлягають доказуванню подія кримінального правопорушення (час, місце, спосіб та інші обставини вчинення кримінального правопорушення), вид і розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням. Обов'язок доказування покладається на слідчого, прокурора.

Відповідно до ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» позапланова ревізія проводиться у разі надходження доручення щодо проведення ревізії у підконтрольних установах від органів прокуратури, в якому містяться факти, що свідчать про порушення підконтрольними установами законів України, перевірку додержання яких віднесено законом до компетенції органів державного фінансового контролю. Позапланова виїзна ревізія може здійснюватися лише за наявності підстав для її проведення на підставі рішення суду.

Відповідно до ч. ч. 7, 11 ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», позапланові виїзні ревізії суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені цим Законом до підконтрольних установ, проводяться органами державного фінансового контролю за рішенням суду, ухваленим на підставі клопотання слідчого, прокурора для забезпечення розслідування під час кримінального провадження. Тривалість позапланової виїзної ревізії не повинна перевищувати 15 робочих днів.

Слідчий суддя, заслухавши пояснення слідчого, дійшов висновку про наявність підстав для задоволення клопотання.

На підставі викладеного і керуючись ст. ст. 40, 99, 309 КПК України, ст. 11 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», слідчий суддя,-

У Х В А Л И В :

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл інспекторам Державної фінансової інспекції України в Одеській області на проведення позапланової виїзної ревізії фінансово-господарської діяльності Державного підприємства «Одеська залізниця» (ЄДРПОУ 01071315, розташовано: м. Одеса, вул. Пантелеймонівська, 19), за період з 01.01.2014 по 01.10.2015, в приміщеннях ДП «Одеська залізниця», строком 15 робочих днів з 20.10.2015.

У ході проведення позапланової виїзної ревізії на вирішення інспекторів Державної фінансової інспекції в Одеській області поставити наступні питання:

1. Перевірити додержання вимог Законів України «Про здійснення державних закупівель», «Про особливості здійснення закупівель в окремих сферах господарської діяльності», бюджетного законодавства України при проведенні впродовж 2014-2015 років ДП «Одеська залізниця» закупівель електроенергії на тягу поїздів (на предмет того, чи необхідно було проводити тендерні процедури, конкурси, аукціони, тощо), які порушення допущено та ким із службових осіб залізниці.

2. Перевірити стан розрахунків щодо закупівлі протягом 2014-2015 років електричної енергії для потреб локомотивного господарства - тяги поїздів у постачальників електричної енергії за нерегульованим тарифом та через структурний підрозділ залізниці «Енергозбут» - у ДП «Енергоринок» (з урахуванням тарифів, визначених НКРЕ, зазначити вид, обсяг, вартість кВт-год електричної енергії, тощо), які порушення допущено та ким із службових осіб залізниці.

3. Перевірити стан розрахунків щодо закупівлі протягом липня-жовтня 2015 року електричної енергії для потреб локомотивного господарства - тяги поїздів виключно через структурний підрозділ залізниці «Енергозбут» - у ДП «Енергоринок» (зазначити вид, обсяг, вартість кВт-год електричної енергії, тощо), які порушення допущено та ким із службових осіб залізниці.

4. Коли та на підставі яких документів (доповідні записки, економічні обґрунтування, рішення керівників, тощо) було прийнято рішення про проведення закупівель електроенергії у постачальників за нерегульованим тарифом, в т.ч. в ТОВ «Енерготраст». Чи проводились тендерні закупівлі електричної енергії в постачальників за нерегульованим тарифом з початку взаємовідносин (укладення договорів купівлі продажу і додаткових угод) та чи повинні були такі проводитись згідно вимог чинного законодавства, якщо так, то у які періоди. У випадку наявності порушень в частині не проведення відповідних тендерів, передбачених законодавством, вказати з вини яких службових осіб залізниці такі порушення допущено.

5. Які банківські рахунки і коли використовувались в процесі розрахунків за закуплену електричну енергію з постачальниками за нерегульованим тарифом, встановивши які службові особи залізниці відповідальні за здійснення таких розрахунків.

6. Якими службовими особами залізниці та в якому порядку здійснюється контроль отриманих (закуплених) обсягів електроенергії та обсягів їх використання, чим це регламентовано?

7. Чи відповідають фактично спожиті обсяги електричної енергії локомотивним господарством (для тяги поїздів), обсягам закупленої електроенергії за вказаний період. Якщо не відповідають - необхідно зазначити різницю в обсягах та сумах коштів, встановивши службових осіб залізниці, які допустили такі розбіжності.

8. На підставі яких документів (пропозицій, довідок та інших) залізницею здійснено вибір постачальника електроенергії. Якими нормативно-правовими актами це регламентовано.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя І. В. Литвинова