Справа №2-а-9 /09
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
10 квітня 2009 року. Ватутінський міський суд Черкаської області
в складі: головуючого Терещенко Н.І.
при секретарі Мельник С.В.
за участю представника позивача адвоката ОСОБА_1
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м.Ватутіне справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області про визнання незаконною діяльності при нарахуванні та виплаті допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку та проведення нарахування недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку
встановив:
позивачка ОСОБА_2 в судовому засіданні частково змінила свої позовні вимоги і просить суд визнати рішення управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області по призначенню допомоги по догляду за ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку нечинним (протиправним) в частині розміру допомоги; стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області на її користь заборгованість по виплаті допомоги по догляду за ОСОБА_3 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року включно у розмірі 6969 гривень 64 коп. та 500 гривень понесених по справі судових витрат по оплаті правової допомоги адвоката посилаючись на те, що ІНФОРМАЦІЯ_1 вона народила дитину: ОСОБА_3, про що відділом РАЦС Ватутінського міського управління юстиції зроблено актовий запис №53 від 18 квітня 2007 року і згідно із ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» має право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений:
-з 01 січня -434 гривні; з 01 квітня -463 гривні; з 01 жовтня-470 гривень.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений:
з 01 січня-526 гривень, з 01 квітня -538 гривень.
За період з лмпня 2007 року по 31 грудня 2008 включно, вона стояла на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради, однак отримувала державну допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, не в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років, як це передбачено Законом України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», а в розмірі, який відповідно до аб.3 ч.2 ст.56, п.п.7,14 ст. 71 Закону «України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначався, як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб-для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Рішенням Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6-рп\2007 (справа про соціальні гарантії громадян) щодо встановлення допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, норми Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» , відповідно до яких визначався розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку вона отримувала, а саме: аб.3 ч.2 ст.56, п.п.7,14 ст. 71 Закону «України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», визнані такими, що не відповідають Конституції України, тобто є неконституційними.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, повинна була виплачуватися їй відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» в наступних розмірах:
-з 01 липня 2007 року по 01 жовтня 2007 року-щомісячно в розмірі 463 гривень;
-з 01 жовтня 2007 року по 01 січня 2008 року-щомісячно в розмірі 470 гривень;
-з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2008 року-щомісячно в розмірі 526 гривень;
- з 01 квітня 2008 року по 01 липня 2008 року- щомісячно в розмірі 538 гривень,
- з 01 липня 2008 року по 01 жовтня 2008 року- щомісячно в розмірі 540 гривень;
- з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року- щомісячнов розмірі 557 гривень,
а тому відповідач повинен виплатити їй за мінусом виплачених сум наступну заборгованість по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:
-за липень 2007 року(із розрахунку, що допомога відповідно до Рішення Конституційного Суду України повинна нараховуватися згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», з 09 липня 2007 року (з дня винесення рішення Конституційним Судом)- -343 гривні 52 коп.( за 23 дні з розрахунку 463 гривні на одну дитину в місяць)- 101 гривня 16 коп .(сума, що була сплачена)= 242 гривні 36 коп.;
- за серпень 2007 року- 463 гривні- 103 гривні 41 коп .(сума, що була сплачена)=359 гривень 59 коп.;
-за вересень 2007 року -463 гривні-104 гривні 85 коп.(сума, що була сплачена)=358 гривень 15 коп;
-за жовтень 2007 року-470 гривень-104 гривні 85 коп. .(сума, що була сплачена)=365 гривень 15 коп;
- за листопад 2007 року-470 гривень-107 грн.73 коп. .(сума, що була сплачена)=362 грн. 27 коп.;
-за грудень 2007 року- 470 гривень-110 гривні 88 коп. .(сума, що була сплачена)=359 гривень 12 коп;
- за січень 2008 року 526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
-за лютий 2008 року-526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
-за березень 2008 року-526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
- за квітень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за травень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за червень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за липень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за серпень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за вересень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
- за жовтень 2008 року-557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за листопад 2008 року-557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 427 гривень 00 коп;
- за грудень 2008 року--557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 427 гривень 00 коп, а всього з 09.07.2007 року по 31.12.2008 року включно їй недоплачено допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 6969 гривень 64 коп..
Оскільки відповідач відмовився в добровільному порядку перерахувати їй допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку та відмовився виплатити їй зазначену заборгованість по виплаті вказаної допомоги за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року, а тому вона змушена була звернутися до суду з даним позовом.
Вона вважає, що позовної давності не пропустила, так як дізналася про те, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку відповідно до вимог діючого законодавства є значно більшим, ніж вона отримувала, лише 04 листопада 2008 року коли отримала довідку від відповідача про розмір отриманої нею за 2007-2008 рік допомоги та виявила, що даний розмір не відповідає чинному законодавству. Крім того, відповідно до п.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, встановлюється річний строк, який, якщо не встановлено законом, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів, а тому, оскільки вона дізналася про порушення свого права на отримання допомоги у значно більшому розмірі лише 04.11.2008 року, то і строк позовної давності починається з 04.11.2008 року. Крім того, п.3 ст.99 КАС України зазначає, що «Для захисту прав, свобод та інтересів особи, цим Кодексом та іншими законами можуть встановлюватися інші строки для звернення до адміністративного суду», а згідно п.4 ст.268 ЦК України «Вимоги, на які позовна давність не поширюється». зазначено, що « позовна давність не поширюється на вимогу власника або іншої особи про визнання незаконним правового акту органу державної влади або органу місцевого самоврядування, яким порушено його право власності або інше речове право», а тому позовна давність позивачкою не пропущена.
Представник управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області частково змінений позов не визнала та пояснила, що виключно Законом України “Про Державний бюджет України” визначаються будь-які видатки держави на загально- суспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків. Виплата щомісячної допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку фінансується за рахунок державного бюджету. Згідно п.8 ст.7 Бюджетного Кодексу України, бюджетні кошти використовуються тільки на цілі визначені бюджетними призначеннями та відповідно до ст.23 вказаного кодексу будь-які платежі можна здійснювати лише за наявності відповідно бюджетного призначення. Представник відповідача вважає, що обов*язок по виконанню рішень Конституційного Суду України , якими було визнано неконституційними положення законів України про Державний бюджет на 2007-2008 роки покладено в першу чергу на вищий орган виконавчої влади-Кабінет Міністрів України. Лише за умови значного збільшення фінансування на виплату зазначеної допомоги з Державного бюджету, можливе виконання Рішення Конституційного Суду України від 09 липгя 2007 року на місцевому рівні, оскільки управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради має право здійснювати витрати бюджетних коштів лише в межах бюджетних асигнувань. Представник відповідача вважає, що позивачка ОСОБА_2 пропустила позовну давність.
Суд, вислухавши сторони та вивчивши матеріали справи вважає, що частково змінений позов підлягає до повного задоволення. Вимоги позивачки та її представника законні, обґрунтовані і в судовому засіданні доведені, виходячи із слідуючого:
в суді встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_1 позивачка ОСОБА_2 народила дитину- ОСОБА_3 , що підтверджується свідоцтвом про народження від 18.04.2007 року(а.с.5).
Ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» передбачено право позивачки на щомісячне отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в розмірі встановленого законом прожиткового мінімуму для дітей віком до 6 років.
Статтею 62 Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений:
-з 01 січня -434 гривні; з 01 квітня -463 гривні; з 01 жовтня-470 гривень.
Статтею 58 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік» прожитковий мінімум для дітей віком до 6 років встановлений:
з 01 січня-526 гривень, з 01 квітня -538 гривень; з 01 липня 2008 року-540 гривень; з 01 жовтня -557 гривень.
За період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року включно, позивачка ОСОБА_2 стояла на обліку в управлінні праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради та щомісяця отримувала допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, в розмірі , який відповідно до аб.3 ч.2 ст.56, п.п.7,14 ст. 71 Закону «України «Про Державний бюджет України на 2007 рік» визначався, як різниця між 50 відсотками прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб та середньомісячним сукупним доходом сім*ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 90 гривень для незастрахованих осіб та не менше 23 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб-для застрахованих осіб у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, що підтверджується довідкою управління праці та соціального захисту населення №314 від 17 листопада 2008 року.
Рішенням Конституційного Суду України №6 РП/2007 від 09 липня 2007 року визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення норми Закону України «Про Державний бюджет на 2007 рік» , відповідно до яких визначався розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, яку, відповідно до довідки управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області від 17 листопада 2008 року фактично отримувала позивачка , а саме: аб.3 ч.2 ст.56, п.п.7,14 ст. 71 Закону «України «Про Державний бюджет України на 2007 рік».
Ч.3 ст.22 Конституції України встановлено, що при прийнятті нових Законів або внесенні змін до чинних Законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Проаналізувавши вказане рішення Конституційного Суду України від 09 липня 2007 року №6 РП/2007, яким визнано неконституційними положення статей Закону України «Про Державний бюджет України на 2007 рік», відповідно до яких визначався розмір державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, , ч. 3 ст. 22 Конституції України та враховуючи те, що право на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку , передбаченої Законом України “Про державну допомогу сім*ям з дітьми” не залежить від розміру доходів отримувача чи наявності фінансування з бюджету, а має безумовний характер, суд вважає, що, Верховна Рада України, приймаючи Закони України: “Про Державний бюджет України на 2008рік”, знову обмежила соціальне право громадян, закріплене Законом України ““Про державну допомогу сім*ям з дітьми”” на отримання допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку при наявності рішення Конституційного Суду України з аналогічного питання, а тому управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради призначаючи допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку повинно було керуватися не Законами про Державний бюджет України на відповідний рік, а Законом України ««Про державну допомогу сім*ям з дітьми», оскільки він, як Закон постійної дії має пріоритет над Законами про Державний бюджет України на 2007 2008 роки, а тому суд прийшов до висновку, що з урахуванням вимог статті 15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», рішення управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області щодо призначення допомоги позивачці ОСОБА_2 по догляду за дитиною-ОСОБА_3 до досягнення нею трирічного віку за період часу з 09.07.2007 року( дня винесення рішення Конституційним Судом) до 31.12.2008 року відповідно до норм Закону України»Про Державний бюджет на 2007 рік» та Закону України «Про Державний бюджет на 2008 рік» є протиправним в частині розміру допомоги.
Таким чином, допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, позивачці ОСОБА_2 повинна була призначена і виплачена відповідно до ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» в наступних розмірах:
-з 01 липня 2007 року по 01 жовтня 2007 року-щомісячно в розмірі 463 гривень;
-з 01 жовтня 2007 року по 01 січня 2008 року-щомісячно в розмірі 470 гривень;
-з 01 січня 2008 року по 01 квітня 2008 року-щомісячно в розмірі 526 гривень;
- з 01 квітня 2008 року по 01 липня 2008 року- щомісячно в розмірі 538 гривень,
- з 01 липня 2008 року по 01 жовтня 2008 року- щомісячно в розмірі 540 гривень;
- з 01 жовтня 2008 року по 31 грудня 2008 року- щомісячнов розмірі 557 гривень
а тому управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області, за мінусом виплачених сум, повинне виплатити позивачці ОСОБА_2 наступну заборгованість по виплаті допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку:
-за липень 2007 року(із розрахунку, що допомога відповідно до Рішення Конституційного Суду України повинна нараховуватися згідно ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», з 09 липня 2007 року (з дня винесення рішення Конституційним Судом)- -343 гривні 52 коп.( за 23 дні з розрахунку 463 гривні на одну дитину в місяць)- 101 гривня 16 коп .(сума, що була сплачена)= 242 гривні 36 коп.;
- за серпень 2007 року- 463 гривні- 103 гривні 41 коп .(сума, що була сплачена)=359 гривень 59 коп.;
-за вересень 2007 року -463 гривні-104 гривні 85 коп.(сума, що була сплачена)=358 гривень 15 коп;
-за жовтень 2007 року-470 гривень-104 гривні 85 коп. .(сума, що була сплачена)=365 гривень 15 коп;
- за листопад 2007 року-470 гривень-107 грн.73 коп. .(сума, що була сплачена)=362 грн. 27 коп.;
-за грудень 2007 року- 470 гривень-110 гривні 88 коп. .(сума, що була сплачена)=359 гривень 12 коп;
- за січень 2008 року 526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
-за лютий 2008 року-526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
-за березень 2008 року-526 гривень -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 396 гривень 00 коп;
- за квітень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за травень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за червень 2008 року-538 гривень- -130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 408 гривень 00 коп;
-за липень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за серпень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за вересень 2008 року-540 гривень--130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
- за жовтень 2008 року-557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 410 гривень 00 коп;
-за листопад 2008 року-557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 427 гривень 00 коп;
- за грудень 2008 року--557 гривень --130 гривень 00 коп.(сума, що була сплачена)= 427 гривень 00 коп, а всього з 09.07.2007 року по 31.12.2008 року включно їй недоплачено допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 6969 гривень 64 коп..
-за травень 2008 року-52 гривні 05 коп.(за 3 дні з розрахунку 538 гривень щомісячно) -13 гривень 94 коп. (сума, що була сплачена) =38 гривень 11 коп., а всього з 09.07.2007 року по 03.05.2008 року позивачці ОСОБА_5 недоплачено допомоги по догляду за дитиною до досягнення трирічного віку в розмірі 3440 гривень 83 коп..
Посилання представника відповідача на те, що Закон України «Про Державний бюджет України» є пріоритетним відносно чинних Законів і тому виплати проводились відносно даного Закону не ґрунтується на ч.2 ст.152 Конституції України, де зазначено, що Закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність , а відповідно до ст.8 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, а Конституція України має найвищу юридичну силу, а закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй.
Суд вважає, що позовна давність позивачкою не пропущена, оскільки, вона дізналася про те, що розмір допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку відповідно до вимог діючого законодавства є значно більшим, ніж вона отримувала, лише 04 листопада 2008 року коли отримала довідку від відповідача про розмір отриманої нею за 2007-2008 рік допомоги по догляду за дитиною до досягненню нею трирічного віку та виявила, що даний розмір не відповідає чинному законодавству та дізналася про порушення своїх прав, свобод та інтересів, а відповідно до п.2 ст.99 КАС України для звернення до адміністративного суду за захистом своїх прав, свобод та інтересів, встановлюється річний строк, який, обчислюється з дня, коли особа дізналася про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Враховуючи вищенаведене, суд вважає за необхідне частково змінені позовні вимоги позивачки та її представника задовільнити повністю та вважає за необхідне визнати рішення управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області по призначенню допомоги по догляду за ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку нечинним (протиправним) в частині розміру допомоги та стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області на її користь заборгованість по виплаті допомоги по догляду за ОСОБА_3 за період з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року включно у розмірі 6969 гривень 64 коп. та 500 гривень понесених по справі витрат по оплаті правової допомоги адвоката.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 19, 22, 152 Конституції України, ст.15 Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми», Законами України «Про Державний бюджет України на 2007 2008 роки, та ст.ст.2, 4, 6, 9, 11, 17, 19, 71,90, 159, 160, 161, 162, 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Частково змінені позовні вимоги ОСОБА_2 до управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області про визнання незаконною діяльності при нарахуванні та виплаті допомоги на дитину до досягнення нею трирічного віку та проведення нарахування недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку задовільнити повністю.
Визнати рішення управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області по призначенню допомоги ОСОБА_2 по догляду за ОСОБА_3 ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, нечинним (протиправним) в частині розміру допомоги.
Стягнути з управління праці та соціального захисту населення Ватутінської міської ради Черкаської області код 24350325 МФО 854018 ГУДКУ в Черкаській області особовий рахунок №352150180000201 реєстраційний рахунок №37111013000201 на користь ОСОБА_2 суму недоплаченої допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім*ям з дітьми» за період часу з 09 липня 2007 року по 31 грудня 2008 року включно, в розмірі 6969 ( шість тисяч дев*ятсот шістдесят дев*ять) гривень 64коп. та 500 гривень понесених по справі витрат по оплаті правової допомоги адвоката, а всього стягнути 7469(сім тисяч чотириста шістдесят дев*ять) гривень 64 коп..
На постанову суду може бути подана заява про апеляційне оскарження до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі десяти днів з дня проголошення постанови.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Ватутінський міський суд на протязі двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження.
Головуючий Н.І.Терещенко