Ухвала суду № 52048595, 05.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
05.10.2015
Номер справи
826/6689/15
Номер документу
52048595
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/6689/15 Головуючий у 1-й інстанції: Келеберда В.І. Суддя-доповідач: Мєзєнцев Є.І.

У Х В А Л А

Іменем України

05 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд в складі: головуючого - судді Мєзєнцева Є.І., суддів - Старової Н.Е., Файдюка В.В., при секретарі - Войтковській Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом Виробничо-енергетичного об'єднання "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за участю третіх осіб що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Державне підприємство "Енергоринок", Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування постанови, -

ВСТАНОВИВ:

Виробничо-енергетичне об'єднання "Вітроенергопром" звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство "Енергоринок", Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21.05.2015 об'єднано в одне провадження зі справою №826/6689/15 наступні адміністративні справи: №826/6692/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173; №826/6695/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство "Енергоринок", Міністерство енергетики та вугільної промисловості про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173; №826/6702/15 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору: Державне підприємство "Енергоринок", Міністерство енергетики та вугільної промисловості України про визнання протиправною та скасування постанови від 01.04.2015 №1173.

09 липня 2015 року до суду першої інстанції надійшли заяви про збільшення позовних вимог відповідно до яких позивачі просять суд, крім іншого зобов'язати відповідача розглянути питання щодо внесення змін до алгоритму Оптового ринку електричної енергії, що передбачають перерахування Державним підприємством "Енергоринок" відносно позивачів як виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, коштів накопичених протягом дії постанови НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 року, за період з 01.04.2015 по 30.04.2015 року у розмірі вартості фактично проданої позивачами електроенергії за договорами № 5745/01 від 27.10.2009 року, № 9876/02 від 28.08.2013 року, № 10383/17 від 04.04.2014 року, № 7074/04 від 09.06.2011 року та актів купівлі-продажу електроенергії за відповідні періоди.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року адміністративний позов задоволено повністю.

В апеляційній скарзі відповідач, посилаючись на неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи та на порушення судом першої інстанції норм матеріального і процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи, просить скасувати вказане судове рішення та прийняти нове, яким відмовити в задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Перевіривши повноту встановлення окружним адміністративним судом фактичних обставин справи та правильність застосування ним норм матеріального і процесуального права, колегія суддів дійшла наступного висновку.

Судом першої інстанції встановлено, що Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2" внесено до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" наступні зміни:

у пункті 11: перший абзац доповнити такими словами:

"а також не поширюється на виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі.";

"Визначення суми коштів виробникам електричної енергії, що працюють за ціновими заявками по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, здійснюється відповідно до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця, а після закінчення місяця відповідно до тимчасового алгоритму, прийнятого Радою ОРЕ від 05 березня 2015 року (підпункт 3.4 протоколу N 4).";

підпункт 1.7.1 після слів "альтернативних джерел енергії," доповнити словами та символами "виробників електричної енергії у частині перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню), що знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження, відповідно до переліку, визначеного центральним органом виконавчої влади, що формує та забезпечує реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі".

2. Кошти, які були нараховані та не перераховані відповідно до постанов НКРЕКП від 18.02.2015 N 203 "Про внесення змін до постанов Національної комісії регулювання електроенергетики України від 03 вересня 2008 року N 1052 та Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2, від 26 липня 2013 року N 1036" та від 24.03.2015 N 870 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2", залишити на поточному рахунку із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії до прийняття окремого рішення.

3. Ця постанова діє на період тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії, передбачених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 31 березня 2015 року N 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

В той же час, постановою НКРЕ від 23.07.2009 №859 "Про затвердження "зеленого тарифу" Виробничому енергетичному об'єднанню "Вітроенергопром" затверджено "зелений тариф" з 01.08.2009 до 01.01.2030

Постановою НКРЕ від 09.06.2011 №990 Про затвердження "зеленого тарифу" Товариству з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" затверджено "зелений тариф" 09.06.2011 по 01.01.2030.

Постановою НКРЕ від 15.08.2013 №1114 Про затвердження "зеленого тарифу" Товариству з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський" затверджено "зелений тариф" до 01.01.2030.

Постановою НКРЕ від 27.02.2014 №189 Про затвердження "зеленого тарифу" Товариству з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" затверджено "зелений тариф" до 01.01.2030.

На виконання вищевказаних постанов позивачами укладено наступні договори.

Виробниче енергетичне об'єднання "Вітроенергопром" (далі - позивач-1) уклало договір з Державним підприємством "Енергоринок" №5745/01 від 27.05.2009 (далі договір №5745/01). Згідно п.1.1 ст. 1 вказаного договору ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергію, вироблену ВАД, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору. Пунктом 8.4 ст. 8 договору №5745/01 у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський" (далі - позивач-2) укладено договір з Державним підприємством "Енергоринок" №7074/04 від 09.06.2011 (далі - договір №7074/04), згідно п.1.1 ст. 1 ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергію, вироблену ВАД, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору. В той же час, пунктом 8.4 ст. 8 договору №5745/01 у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ.

Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський" (далі - позивач-3) укладено договір з Державним підприємством "Енергоринок" №9876/02 від 28.08.2013 (далі - договір №9876/02). Пунктом 1.1 ст. 1, п. 8.4 ст. 8 договору №9876/02 ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергію, вироблену ВАД, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору, а у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ

Товариством з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" (далі - позивач-4) укладено договір з Державним підприємством "Енергоринок" договір №10383/17 від 04.04.2014 згідно якого, зокрема, встановлено наступне:

- ВАД зобов'язується продавати, а ДПЕ зобов'язується купувати електроенергію, вироблену ВАД, та здійснювати її оплату відповідно до умов цього договору (п.1.1 ст. 1 договору №10383/17);

- у випадку введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, сторони керуються відповідною постановою НКРЕ щодо введення надзвичайної ситуації в ОРЕ, виданою в межах компетенції НКРЕ (п. 8.4 ст. 8 договору №10383/17).

Правові, економічні та організаційні засади діяльності ринку електричної енергії України та регулювання відносини, що виникають у процесі його функціонування визначені Законом України "Про засади функціонування ринку електричної енергії" 24 жовтня 2013 року N 663-VII (далі - Закон N 663-VII).

Так, відповідно до ч. 1, 2 ст. 29 Закон N 663-VII встановлено, що у разі тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії внаслідок виникнення аварійних ситуацій в об'єднаній енергетичній системі України, викликаних пошкодженням електроенергетичних установок, їхніх елементів, споруд, або внаслідок надзвичайних ситуацій Кабінет Міністрів України має право приймати рішення щодо вжиття тимчасових надзвичайних заходів із подолання наслідків такої ситуації відповідно до затвердженого ним порядку.

Такий порядок, зокрема, має визначати:

1) критерії/види порушень нормальної роботи ринку електричної енергії, у разі виникнення яких вживаються надзвичайні заходи;

2) види надзвичайних заходів;

3) процедуру ініціювання вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії;

4) порядок застосування надзвичайних заходів на ринку електричної енергії і термін їх дії;

5) порядок інформування про вжиття надзвичайних заходів на ринку електричної енергії.

2. Надзвичайні заходи, зокрема, можуть передбачати:

1) обмеження цін на ринку електричної енергії;

2) встановлення особливих умов купівлі-продажу електричної енергії;

3) встановлення учасникам ринку обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії;

4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії.

Надзвичайні заходи із подолання наслідків порушення нормальної роботи ринку електричної енергії повинні мінімально впливати на функціонування ринку електричної енергії, наскільки це можливо, та застосовуватися до суб'єктів ринку в обсягах, необхідних для подолання наслідків такої ситуації.

Постановою Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 372 затверджено Порядок вжиття тимчасових надзвичайних заходів з подолання наслідків тривалого порушення нормальної роботи ринку електричної енергії

Згідно пункту 3 вказаної постанови тимчасові надзвичайні заходи на ринку електричної енергії можуть передбачати:

1) обмеження цін на ринку електричної енергії:

2) встановлення учасникам ринку електричної енергії особливих умов купівлі-продажу електричної енергії;

3) встановлення учасникам ринку електричної енергії обов'язкових вимог щодо виробництва, постачання та купівлі-продажу електричної енергії;

4) встановлення особливих умов експорту або імпорту електричної енергії;

5) вжиття інших заходів в межах повноважень Кабінету Міністрів України, Міненерговугілля або НКРЕ з метою забезпечення надійної роботи об'єднаної енергетичної системи України.

Отже, перелік тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії не є вичерпним.

Так, реалізуючі свої повноваження, з метою забезпечення надійної, безперебійної (стабільної) роботи об'єднаної енергетичної системи України, запобігання аварійним ситуаціям та пошкодженню електроенергетичних-установок, їх елементів та споруд Кабінетом Міністрів України було прийнято розпорядження від 31.03.2015 року N 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії".

Пунктом 1 вказаного розпорядження Кабінету Міністрів України, визначено, що Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, за зверненням Міністерства енергетики та вугільної промисловості - забезпечити:

- коригування тарифів на виробництво електричної енергії, зокрема виробникам, які працюють за ціновими заявками (шляхом встановлення обмеження граничної ціни системи, показників, що використовуються для визначення цін за маневреність та робочу потужність тощо), та величин "зеленого тарифу";

-встановлення додаткових платежів (надбавки, знижки) виробникам

електричної енергії;

- коригування тарифів на передачу електричної енергії;

- коригування інвестиційних програм ліцензіатів;

- зміни алгоритму розподілу коштів оптового ринку електричної енергії України та нормативів перерахування коштів на поточні рахунки постачальників електричної енергії.

Розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р на дату прийняття оскаржуваної постанови було чинним, а відтак обов'язковим до виконання.

Відповідно до пояснень Міністерства енергетики та вугільної промисловості України з метою збалансування енергосистеми України та забезпеченню сталого проведення опалювального сезону 2014/15, враховуючи статтю 29 Закону України "Про засади функціонування ринку електричної енергії", постанову Кабінету Міністрів України від 13.08.2014 № 372, Указ Президента України від 14.11.2014 № 876/2014 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 4 листопада 2014 року "Про стан забезпечення енергетичної безпеки держави та невідкладні заходи щодо сталого проведення опалювального сезону 2014/15 року", Указ Президента України від 14.02.2015 № 85/2015 "Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 січня 2015 року "Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією" та розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" листом від 01.04.2015 № 01/32-0697 Міністерство енергетики та вугільної промисловості України звернулось до НКРЕКП з проханням:

1. внести зміни до постанови НКРЕ від 21.12.2011 № 2 "Про алгоритм

розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" стосовно припинення перерахування коштів виробникам електричної енергії, які нараховані по установках (устаткуванню та/або енергетичному обладнанню, що знаходиться на території де органи державної влади тимчасової не здійснюють або не в повному обсязі здійснюють свої повноваження відповідно до переліку визначено Кабінетом Міністрів України, а також передбачити визначення ДП "Енергоринок" суми коштів про установкам (устаткуванню та або енергетичному обладнанню виробників, що працюють за ціновими заявками, які знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження здійснюється відповідно

до п. 8.9.2 Правил Оптового ринку електричної енергії України наростаючим підсумком з початку місяця, а по закінченню місяця відповідно до тимчасового алгоритму, прийнятому Радою ОРЕ рішенням від 05.03.2015;

2. зупинити нарахування інвестиційної складової по проектах реконструкції енергоблоків ГК ТЕС (виробникам електричної енергії, станції якої знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження), які реалізуються в рамках розпорядження Кабінету Міністрів України від 08.09.2004 № 648-р "Про заходи щодо реконструкції та модернізації теплоелектростанцій і теплоелектроцентралей у період до 2020 року" з 01 квітня 2015 року.

Разом з тим, у відповідності до пункту 10.1.1. Інструкції про порядок використання коштів Оптового ринку (далі - ІВКОР), яка є невід'ємним Додатком до ДЧОРЕ, всі запропоновані зміни до Алгоритму Оптового ринку мають відповідати Закону України "Про електроенергетику", встановлюються і затверджуються відповідною постановою НКРЕ. НКРЕ відповідно до Закону України "Про електроенергетику" має право вносити зміни до Алгоритму Оптового ринку самостійно без погодження з іншими органами.

В той же час, алгоритм оптового ринку електричної енергії - це порядок розподілу уповноваженим банком коштів з поточних рахунків із спеціальним режимом використання без платіжних доручень, який встановлюється національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики (ст. 1 Закону N 575/97-ВР).

Поряд з цим, пунктом 9 рішення Ради національної безпеки і оборони України від 25 січня 2015 року "Про надзвичайні заходи протидії російській загрозі та проявам тероризму, підтримуваним Російською Федерацією" введеного в дію Указом Президента України від 14.02.2015 № 85/2015, НКРЕКП, за участю державного підприємства "Енергоринок" також запропоновано вжити заходів щодо виключення із розрахунків на ринку електричної енергії підприємств, які виробляють електричну енергію на тимчасово неконтрольованій території.

В той же час, суд звертає увагу, що оскаржувана постанова прийнята на підставі, зокрема наказів Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 12.02.2015 №88 та від 18.02.2015 №100, якими було віднесено позивачів до переліку учасників оптового ринку електроенергії, обладнання (устаткування) яких знаходиться на території, що віднесена до такої на яких органи державної влади тимчасово не здійснюють свої повноваження, у той час коли останні Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 23.04.2015 по справі № 826/3905/15 скасовані в частині розповсюдження на позивачів. За таких обставин, суд дійшов до висновку, що оскаржувана постанова з вказаних вище підстав не може поширювати свою дію на зазначених осіб, адже останні не віднесені до території, на якій тимчасово не здійснюють свої повноваження органи державної влади.

Враховуючи вищевикладене, суд першої інстанції дійшов вірного висновку про задоволення позовних вимог щодо визнання протиправною та скасування Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії".

Правові, економічні та організаційні засади діяльності в електроенергетиці і регулювання відносини, пов'язаних з виробництвом, передачею, розподілом, постачанням і використанням енергії, забезпеченням енергетичної безпеки України, конкуренцією та захистом прав споживачів і працівників галузі визначено Законом України "Про електроенергетику" 16 жовтня 1997 року N 575/97-ВР (далі - Закон N 575/97-ВР).

Державне управління в електроенергетиці здійснюють центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики в електроенергетичному комплексі, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в електроенергетичному комплекс (ч. 1 ст. 8 N 575/97-ВР).

У відповідності до ст. 15 1 Закону N 575/97-ВР для проведення розрахунків за закуплену на оптовому ринку електричної енергії України та спожиту електричну енергію енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, їх відокремлені підрозділи та оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установах уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання. Для проведення розрахунків з погашення заборгованості за спожиту електричну енергію з використанням механізмів погашення заборгованості, визначених Законом України "Про заходи, спрямовані на забезпечення сталого функціонування підприємств паливно-енергетичного комплексу", енергопостачальники, що здійснюють господарську діяльність з постачання електричної енергії на закріпленій території, і оптовий постачальник електричної енергії відкривають в установі уповноваженого банку поточні рахунки із спеціальним режимом використання для погашення заборгованості. Перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання в уповноваженому банку для зарахування коштів за електричну енергію затверджується та доводиться до відома споживачів національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики.

З тексту оскаржуваної постанови вбачається, що основний зміст останньої полягає в тому, що ДП "Енергоринок" як Розпорядник коштів ОРЕ (РК) на період дії розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.03.2015 року N 280-р "Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електричної енергії" не здійснює перерахування коштів виробникам електричної енергії, установки (устаткування та/або енергетичне обладнання) яких знаходяться на території, де органи державної влади тимчасово не здійснюють або здійснюють не в повному обсязі свої повноваження.

Тобто, ДП "Енергоринок" як РСР нараховує кошти, які необхідно сплатити компаніям, та як розпорядник коштів здійснює перерахування коштів згідно алгоритму.

Як вірно зазначено судом першої інстанції, відповідно до положень ст. 17-1 Закону № 575/97-ВР позивачі віднесені до окремої категорії виробників електричної енергії (альтернативні джерела), яким держава гарантує закріплення на законодавчому рівні на весь строк застосування "зеленого" тарифу вимог щодо закупівлі всієї електроенергії виробленої на об'єктах електроенергетики, у тому числі введених в експлуатацію чергах будівництва електричних станцій (пускових комплексах), що використовують альтернативні джерела енергії і не проданої за договорами безпосередньо споживачам або енергопостачальним компаніям, за встановленим "зеленим" тарифом, а також щодо розрахунків за таку електроенергію у повному обсязі, у встановлені строки та грошовими коштами у порядку встановленому законом.

Відповідно до п.п. 1.7.2 Постанови НКРЕКП від 21.12.2011 року № 2 "Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунку зі спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" ДП "Енергоринок" щоденно із суми коштів, що надходять на поточний рахунок із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії, до 15 числа (включно) розрахункового місяця зобов'язано здійснити остаточний розрахунок з виробниками електричної енергії з альтернативних джерел енергії, забезпечивши їм 100% оплату фактичної товарної продукції попереднього розрахункового періоду з урахуванням авансових платежів.

Як вбачається з матеріалів справи, з 01.04.2015 року, тобто з дати прийняття Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 01.04.2015 №1173 "Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, від 21 грудня 2011 року N 2" Про алгоритм розподілу коштів з поточного рахунка із спеціальним режимом використання оптового постачальника електричної енергії" позивачів виключено із переліку виробників електричної енергії, що мають право на належну оплату відпущеної в Оптовий ринок електроенергії та з алгоритму розподілу коштів між учасниками Оптового ринку електроенергії.

Враховуючи безпідставне позбавлення позивачів гарантованого права на отримання коштів накопичених протягом дії оскаржуваної Постанови та з метою захисту порушених прав Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітроенергопром", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Новоазовський", Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Краснодонський" та Товариства з обмеженою відповідальністю "Вітряний парк Лутугинський" колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про задоволення позовних вимог в частині зобов'язання Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг розглянути питання щодо внесення змін до алгоритму Оптового ринку електричної енергії, що передбачають перерахування Державним підприємством "Енергоринок" відносно позивачів як виробників електричної енергії з альтернативних джерел енергії, коштів накопичених протягом дії постанови НКРЕКП № 1173 від 01.04.2015 року, за період з 01.04.2015 по 30.04.2015 року у розмірі вартості фактично проданої позивачами електроенергії за договорами № 5745/01 від 27.10.2009 року, № 9876/02 від 28.08.2013 року, № 10383/17 від 04.04.2014 року, № 7074/04 від 09.06.2011 року та актів купівлі-продажу електроенергії за відповідні періоди.

Доводи апеляційних скарг зазначених вище висновків суду попередньої інстанції не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

За правилами ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Керуючись статтями 160, 195, 198, 200, 205, 206, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг - залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили в порядку, встановленому статтею 254 КАС України та може бути оскаржена безпосередньо до адміністративного суду касаційної інстанції в порядку і строки, встановлені статтею 212 КАС України.

Головуючий суддя Є.І. Мєзєнцев

суддя Н.Е.Старова

суддя В.В.Файдюк

Головуючий суддя Мєзєнцев Є.І.

Судді: Файдюк В.В.

Старова Н.Е.