Справа № 493/1716/15-а
Провадження № 2-а/493/56/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29.09.2015 року м. Балта, Одеської області
Балтський районний суд Одеської областів складі:
ГОЛОВУЮЧОГО-СУДДІ НАУМЧАК Л.І.
ПРИ СЕКРЕТАРІ ШЕСТУН І.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії
В С Т А Н О В И В :
14 липня 2015 року ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом, в якому просить визнати дії відповідача неправомірними щодо припинення виплати пенсії як інваліду третьої групи з дитинства з 01 квітня 2015 року та зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії як інваліду третьої групи з дитинства з 01 квітня 2015 року. Позивач займає посаду головного державною інспектора юридичного сектору Балтської об'єднаної державної податкової інспекції Головною Управління ДФС в Одеській області.
В обґрунтування своїх позовних вимог посилається на те, що вона перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області та отримує пенсію як інвалід 3 групи з дитинства відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». В квітні 2015 року позивач не отримала чергову виплату пенсії по інвалідності.
За таких обставин позивач звернулася доГоловного Управління Пенсійного фонду України в Одеській області, як органу вищого рівня, та Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області із відповідними листами з проханням поновити її тимчасово припинену виплату пенсії.
У вказаних листах вона просила поновити її виплату пенсії принаймні з 01 червня 2015 року, адже починаючи саме з цієї дати, зокрема, вона втратила статус особи яка займає посаду яка дає право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених у даному випадку ЗУ «Про державну службу».
Відповідним листом-відповіддю від 10 червня 2015 року (а.с.11) відповідач відмовив її у поновленні тимчасово припиненої виплати пенсії зазначивши, що відповідно до статті 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» тимчасово у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, у період роботи особи на посадах, що дають право на призначення пенсій у порядку та на умовах передбачених, зокрема Законом України «Про державну службу», пенсії, призначені відповідно до цього закону, не виплачуються. Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цього закону поновлюється.
Натомість Головне Управління Пенсійного фонду України в Одеській області у своєму листі-відповіді від 15 червня 2015 року (а.с. 12) розяснює, що відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» із змінами внесеними Законом № 213, тимчасово, у період з 1 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року, особам на яких поширюється дія цього Закону (крім інвалідів 1 та 11 груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій. осіб, на яких поширюється дія пункту 1 статті 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"(3551-12) у період роботи на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України "Про статус народного депутата України" (2790-12),"Про державну службу" (3723-12),"Про прокуратуру" (1789-12),"Про судоустрій і статус суддів" (2453- 17), пенсії, призначені відповідно до цього Закону, не виплачуються.
Позивач в судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти задоволення позовних вимог, посилаючись на ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихзаконами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не виплачуються.
Вислухавши сторони, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Балтського районі та їй була призначена пенсія як інваліду з дитинства третьої групи відповідно до ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Пенсія призначена з 16.11.1998 року та здійснювалися виплати по 1 квітня 2015 року. (а.с. 11)
Позивач займає посаду головного державною інспектора юридичного сектору Балтської об'єднаної державної податкової інспекції Головною Управління ДФС в Одеській області. (а.с. 10)
З 01 квітня 2015 року набули чинності норми «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02 березня 2015 року № 213-VIII, відповідно до якого у період з 01 квітня 2015 року по 31 грудня 2015 року особи, на посадах, які дають право на призначення пенсії/щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбачених законами України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів», «Про прокуратуру» пенсії, призначені відповідно доЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»не виплачуються. В зв'язку з чим у квітні 2015 року позивач не отримала чергову виплату пенсії.
Відповідно дост.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта Законами України.
Відповідно до ч.2ст.22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод.
Відповідно дост. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасовоївтрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом».
За загальним правилом установленим ч.1ст. 58 Конституції України, закони та інші правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Відповідно до ч.1ст.64 Конституції України, конституційні права і свободи людини і громадянина не можуть бути обмеженні, крім випадків передбаченихКонституцією України.
Відповідно до п.1 ч.1ст. 8 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»право на отримання пенсій та соціальних послуг ізсолідарної системи мають: громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані інвалідами в установленомузаконодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб - члени їхніх сімей, зазначені устатті 36 цього Закону, та інші передбачені цим Законом.
Частиною 2ст. 30 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування»пенсія по інвалідності призначається незалежно від того, коли настала інвалідність: у період роботи, до влаштування і після припинення роботи.
Статтею 36 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні»передбачено матеріальне, соціально-побутове і медичне забезпечення інвалідів, яке здійснюється у вигляді грошових виплат (пенсій, допомоги, одноразових виплат), забезпечення медикаментами, технічними й іншими засобами, включаючи друковані видання із спеціальним шрифтом, звукопідсилюючу апаратуру та аналізатори, а також шляхом надання послуг по медичній, соціальній, трудовій і професійній реабілітації,побутовому та торговельному обслуговуванню.
Отже органи державної влади та органи місцевого самоврядування повинні сприяти забезпеченню прав інвалідів щодо включення до суспільного життя на рівні з іншими громадянами.
Посилання відповідача наст. 47 Закону України ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»є безпідставним, оскільки вказана норма розповсюджується на осіб, яким пенсія призначена відповідно доЗаконів України «Про статус народного депутата України», «Про державну службу», «Про прокуратуру», «Про судоустрій і статус суддів».
За правиламист. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого тасвоєчасного розгляду адміністративних справ.
Нормоюст. 5 КАС Українипередбачено, що адміністративне судочинство здійснюється відповідно доКонституції України, цьогоКодексута міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Згідност. 9 КАС Україниу разі невідповідності нормативно-правового актаКонституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Тому суд приходить до висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі.
За результатами розгляду справи, оцінивши повідомлені позивачем та відповідачем обставини, перевіривши матеріали справи що надійшли до суду, суд вважає, що є достатньо підстав для прийняття законного та обґрунтованого судового рішення.
Факти, встановлені судом, та відповідні їм правовідносини підтверджуються наявними доказами.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.11,71,94,158-163 КАС Українисуд, -
П О С Т А Н О В И В :
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області про визнання протиправними дій та зобовязання вчинити певні дії- задовольнити. Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області щодо припинення виплати пенсії ОСОБА_1 протиправними.
Зобов`язати управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області поновити виплату пенсії ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, як інваліду третьої групи з дитинства, починаючи з 01 квітня 2015 року.
Стягнути з Управління Пенсійного фонду України в Балтському районі Одеської області на користь ОСОБА_1 понесені судові витрати в розмірі 73,08 грн.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів.
СУДДЯ