ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
і м е н е м У к р а ї н и
29 вересня 2015 рокусправа № 804/5945/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Головко О.В.
суддів: Суховарова А.В. Ясенової Т.І.
за участю секретаря судового засідання: Троянова А.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року в адміністративній справі
за позовом Публічного акціонерного товариства «Укртелеком»
до Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області
про визнання недійсним та скасування податкового повідомлення-рішення,-
в с т а н о в и в :
ПАТ «Укртелеком» у травні 2015 року звернулося до суду з позовом, в якому просило визнати недійсним та скасувати податкове повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0000071502 від 17.01.2015.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року позов задоволено.
Не погодившись з рішенням суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нову, якою у задоволенні позову відмовити. Апеляційна скарга ґрунтується на тому, що судом першої інстанції не надано належної оцінки нормам чинного законодавства, що призвело до прийняття невірного рішення.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги, а також правильність застосування судом норм матеріального і процесуального права та правової оцінки обставин у справі, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що Новомосковською ОДПІ Головного управління ДФС у Дніпропетровській області 25 грудня 2014 року було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Укртелеком» з питань своєчасності та повноти нарахування орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 01.01.2014 по 31.10.2014, за результатами якої складено Акт № 740/222/21560766 від 25.12.2014.
В акті перевірки зафіксовані порушення, допущені позивачем, а саме заниження орендної плати за земельні ділянки за січень-жовтень 2014 року в сумі 59308,58 грн.
Висновки податкового органу ґрунтуються на тому, що позивачем сформовано показники податкової декларації з плати за землю за 2014 рік без урахування нормативної грошової оцінки земель м. Новомосковська, яка введена в дію з 01.01.2014.
На підставі висновків акту відповідачем 17 січня 2015 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000071502, яким ПАТ «Укртелеком» збільшено суму грошового зобов'язання з орендної плати за землю за основним платежем на суму 59308,58 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями на суму 14827,15 грн.
Ухвалюючи оскаржуване рішення, суд першої інстанції дійшов висновку про протиправність оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, оскільки рішення Новомосковської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» № 855 від 09.07.2013, яким запроваджено нову нормативну грошову оцінку земель, офіційно оприлюднено 17.07.2013, а тому останнє повинно застосовуватися не раніше 01.01.2015.
Проте колегія суддів знаходить помилковими висновки суду першої інстанції з огляду на наступне.
Відповідно до пп. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Підпунктом 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Згідно зі ст. 269 ПК України платниками податку є: власники земельних ділянок, земельних часток (паїв); землекористувачі.
Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом або площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено (ст. 271 ПК України).
Статтею 286 Податкового кодексу України визначено, що підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Відповідні органи виконавчої влади з питань земельних ресурсів за запитом відповідного органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця нову звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов'язку подання податкової декларації до 1 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
Відповідно до пункту 288.5 статті 288 Податкового кодекс України розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; та не може перевищувати: для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки.
Пунктом 289.1 статті 289 Податкового кодексу України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Як вбачається з матеріалів справи, на підставі рішень виконкому Новомосковської міської ради № 233 від 28.03.2007 та № 973 від 02.09.2010, договорів оренди, укладених з Новомосковською міською радою від 01.08.2007 № 04:07:126:00094, № 04:07:126:00096, № 04:07:126:00095, від 08.10.2007 № 04:07:126:00112, від 12.05.2011 № 121190004000015, ПАТ «Укртелеком» надано в оренду земельні ділянки, на які остатній нараховує та сплачує орендну плату з юридичних осіб.
ПАТ «Укртелеком» у 2014 році самостійно визначено суму податкового зобов'язання з орендної плати за вказані земельні ділянки у розмірі 138910,77 грн.
При цьому судом встановлено, позивачем не заперечується, що при визначенні розміру орендної плати підприємство застосовувало нормативну грошову оцінку земель, встановлену станом на 2010 рік.
Разом з тим, суд апеляційної інстанції зазначає, що відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
З матеріалів справи вбачається, що рішенням Новомосковської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» № 855 від 09.07.2013 затверджено нову нормативну грошову оцінку земельних ділянок міста Новомосковська на 2014 рік, яким, зокрема, зобов'язано землекористувачів до 01.01.2014 внести зміни в договори оренди в частині розрахунку орендної плати за земельні ділянки.
При цьому судом апеляційної інстанції встановлено, що вказане рішення було оприлюднене на офіційному сайті Новомосковської міської ради 12 липня 2013 року та додатково в газеті «Новомосковська правда» 17.07.2013.
Відповідно до статті 5 Закону України «Про доступ до публічної інформації» доступ до інформації забезпечується, зокрема, шляхом систематичного та оперативного оприлюднення інформації: в офіційних друкованих виданнях; на офіційних веб-сайтах в мережі Інтернет; на єдиному державному веб-порталі відкритих даних; на інформаційних стендах; будь-яким іншим способом.
Статтею 15 цього Закону передбачено, що розпорядники інформації зобов'язані, зокрема, оприлюднювати нормативно-правові акти, акти індивідуальної дії (крім внутрішньоорганізаційних), прийняті розпорядником, проекти рішень, що підлягають обговоренню, інформацію про нормативно-правові засади діяльності.
Частиною 2 вказаної статті встановлено, що інформація, передбачена частиною першою цієї статті, підлягає обов'язковому оприлюдненню невідкладно, але не пізніше п'яти робочих днів з дня затвердження документа. У разі наявності у розпорядника інформації офіційного веб-сайту така інформація оприлюднюється на веб-сайті із зазначенням дати оприлюднення документа і дати оновлення інформації.
Аналіз наведених норм права дає можливість дійти висновку, що офіційною датою оприлюднення рішення про зміну нормативної грошової оцінки земельних ділянок є 12 липня 2013 року, а тому рішення Новомосковської міської ради «Про затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земель міста Новомосковська» № 855 від 09.07.2013 застосовується з 01.01.2014, що в свою чергу свідчить про правомірність податкового повідомлення-рішення Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області № 0000071502 від 17.01.2015.
Щодо посилання суду першої інстанції як на підставу скасування спірного податкового повідомлення-рішення на правову позицію, викладену в постановах Верховного Суду України у справах № 21-274а14 від 02.12.2014 та № 21-131а15 від 21.04.2015, колегія суддів зазначає, що вказаними судовими рішеннями визначено пріоритетність норм Податкового кодексу України над іншими нормативними актами у разі їх суперечності, а також зазначив, що розмір річної орендної плати за земельну ділянку державної та комунальної власності має відповідати розміру, встановленому ПК України, та є підставою для перегляду встановленого в договорі оренди розміру плати, тоді як предметом спору в даній адміністративній справі є питання щодо зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, яка використовується для визначення розміру орендної плати.
Враховуючи викладене, колегія суддів зазначає, що висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, судом порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи, а тому вбачаються підстави для скасування постанови та ухвалення нового судового рішення.
Керуючись ст.ст. 160, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України суд, -
п о с т а н о в и в :
Апеляційну скаргу Новомосковської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС у Дніпропетровській області задовольнити.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 23 червня 2015 року в адміністративній справі № 804/5945/15 скасувати.
У задоволенні позову Публічного акціонерного товариства «Укртелеком» відмовити.
Постанова суду набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складання в повному обсязі.
Повний текст постанови складений 02 жовтня 2015 року.
Головуючий: О.В. Головко
Суддя: А.В. Суховаров
Суддя: Т.І. Ясенова