ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
29 вересня 2015 рокусправа № 804/1544/15
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Щербака А.А.
суддів: Малиш Н.І. Баранник Н.П.
за участю секретаря судового засідання: Спірічев Я.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області на постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015р. у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради про зобов'язання вчинити дії,-
ВСТАНОВИВ:
Державна фінансова інспекція в Дніпропетровській області звернулася до суду з позовом до Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради про зобов'язання виконати вимогу Нікопольської об'єднаної державної фінансової інспекції від 04.11.2014 №860-15/2647 на суму 610796,26грн.
Постановою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015 року у задоволенні позову відмовлено.
Позивачем подана апеляційна скарга, просить оскаржену постанову скасувати, позов задовольнити.
Апеляційна скарга обґрунтована тим, що оскаржена постанова винесена з неповними з'ясуванням обставин, що мають значення для справи та з порушенням норм матеріального та процесуального права.
В судовому засіданні представник позивача підтримала апеляційну скаргу.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час, місце судового розгляду повідомлений належним чином.
Колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга задоволенню не підлягає.
Судом першої інстанції було встановлено, що відповідно до звернення Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради від 17.07.2014 №309 на підставі направлення від 04.08.2014 року №253, виданого начальником Нікопольської об'єднаної державної фінансової інспекції Осадчим О.В., головним державним фінансовим інспектором Нікопольської ОДФІ Палкіною Л.В. проведена позапланова ревізія фінансово-господарської діяльності Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради за період з 01.04.2013 по 31.07.2014.
За результатами проведеної ревізії було складено акт від 17 жовтня 2014 року №860-22/18, на підставі якого прийнято вимогу від 04 листопада 2014 року №860-15/2647, відповідно до змісту якої за результатами позапланової ревізії фінансово-господарської діяльності Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради за період з 01.04.2013 по 31.07.2014, встановлено фінансових порушень на загальну суму 2125746,80 грн., в т.ч., порушення що не призвели до втрат фінансових матеріальних ресурсів на суму 23278,39 грн., порушення що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 2101163,43 грн. та інші порушення на суму 1304,98 грн.
В ході ревізії та після її завершення Відділом освіти і науки Нікопольської міської ради встановлені фінансові порушення відшкодовані на загальну суму 16401,51 грн., в т.ч., порушення що призвели до втрат фінансових та матеріальних ресурсів на суму 16401,51 грн.
Як вбачається з листа №860-15/2647 від 04.11.2014 «Про усунення виявлених ревізією фінансових порушень» відповідачу було необхідно стягнути збитки, зайво витрачені кошти на відповідні суми.
Згідно з пунктом 10 статті 10 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», органу державного фінансового контролю надано право звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів, а відповідно до пункту 13 цієї норми - при виявленні збитків, завданих державі чи підприємству, установі, організації, що контролюється, визначати їх розмір у встановленому законодавством порядку.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні», законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Таким чином, орган державного фінансового контролю здійснює державний фінансовий контроль за використанням коштів державного і місцевих бюджетів та у разі виявлення порушень законодавства має право пред'являти обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення таких правопорушень.
При виявленні збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, орган державного фінансового контролю має право визначати їх розмір згідно з методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, та звернутися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог до усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Таким чином, вимога органу державного фінансового контролю спрямована на корегування роботи підконтрольної організації та приведення її у відповідність із вимогами законодавства і у цій частині вона є обов'язковою до виконання. Що стосується відшкодування виявлених збитків, завданих державі чи об'єкту контролю, то про їх наявність може бути зазначено у вимозі, але вони не можуть бути примусово стягнуті шляхом вимоги. Такі збитки відшкодовуються у добровільному порядку або шляхом звернення до суду з відповідним позовом.
У органу державного фінансового контролю наявне право заявляти вимогу про усунення порушень, виявлених у ході перевірки підконтрольних установ, яка обов'язкова до виконання лише в частині усунення допущених порушень законодавства і за допомогою якої неможливо примусово стягнути виявлені в ході перевірки збитки.
У справі, що розглядається, позивачем пред'явлено вимоги, які вказують на виявлені збитки, їхній розмір та їх стягнення.
Зважаючи на те, що збитки стягуються у судовому порядку за відповідним позовом органу державного фінансового контролю, вони не можуть бути стягнуті за адміністративним позовом про зобов'язання вчинити певні дії.
Вказана правова позиція була висловлена Верховним Судом України у постановах від 13 травня 2014 року справа № 21-89а14, 20 травня 2014 року справа № 21-93а14.
Таким чином, підстави для скасування постанови суду першої інстанції відсутні.
Керуючись ст. ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області залишити без задоволення.
Постанову Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 липня 2015р. у справі за позовом Державної фінансової інспекції в Дніпропетровській області до Відділу освіти і науки Нікопольської міської ради про зобов'язання вчинити дії залишити без змін.
Ухвала суду набирає законної сили у відповідності до ч.5 ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку і строки, передбачені ст. 212 КАС України до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий: А.А. Щербак
Суддя: Н.І. Малиш
Суддя: Н.П. Баранник