Справа № 712/8393/15-а
Провадження № 2а/712/398/15
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
06 жовтня 2015 року м. Черкаси Соснівський районний суд м. Черкаси у складі:
головуючого судді Пироженко В.Д.
при секретарі Жук О.М.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі про визнання дій неправомірними та зобов»язання здійснити перерахунок пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що він приймав участь в ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС в період з 06.06.1986 р. по 25.06.1986 року і має захворювання пов»язане з виконанням вказаних робіт. Є інвалідом І групи внаслідок захворювань, пов'язаних з роботами в зоні відчуження ЧАЕС, та належить до 1 категорії осіб, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Має статус інваліда війни.
При обчисленні пенсії, йому не було взято до уваги оплату праці за находження у стані бойової готовності в сумі 533,35 крб., тому при зверненні 10.07.2015 р. до відповідача провести перерахунок отримав відмову та звернувся до суду за захистом своїх прав.
В судовому засіданні позивач ОСОБА_1 та його представник ОСОБА_2 заявлені позовні вимоги підтримали в повному обсязі та просили їх задовольнити.
Представник відповідача Темчишина С.П. в судовому засіданні позовні вимоги не визнала та просила відмовити в задоволенні позову.
Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи встановив наступні факти та відповідні їм правовідносини, які регулюються нормами кодексу адміністративного судочинства, Законами України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та Постановами Радами Міністрів Української РСР № 168-5 від 08 травня 1986 року та № 207-7 від 10 червня 1986 року.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 являється постраждалим внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1), учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЄС, інвалідом 1 групи, інвалід війни.
В період з 06 червня по 25 червня 1986 року позивач ніс службу в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС в складі Черкаського зведеного загону протипожежної служби МВС в безвиїзно протягом усього періоду по 24 години на добу у щоденному режимі роботи у три зміни: чергування по 8 годин на добу, а 16 годин в стані бойової готовності, що підтверджується довідкою Головного управління МНС України в Київській області від 30.11.2009 року №9/0/166.
Оплата праці працівників зайнятих на ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС регулювалась постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРСП від 07 травня 1986 року № 524-156 та Постановою Ради Міністрів УРСР, УРРПС від 08 травня 1986 року № 168-5, Постановою ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР, ВЦРПС від 05 червня 1986 року № 665-195 та Постановою Ради Міністрів УРСР, УРРПС від 10 червня 1986 року № 207-7.
Відповідно до абз. 2 підпункту 1 пункту 1 Постанови № 207-7 дія цієї постанови та Постанови № 168-5 поширюється на працівників підприємств, установ та організацій незалежно від відомчої підпорядкованості включаючи військовослужбовців.
Згідно підпункту 1 пункту 1 Постанови № 168-5 при обрахуванні заробітної палати за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС керівникам міністерств та відомств дозволено проводити оплату праці по збільшених тарифних ставках. З листа Головного управління державної пожежної охорони № 12/8/1783 від 29 травня 2002 року, вказано, що для оплати часу находження у стані бойової готовності Управління Державної пожежної охорони МВС України на підставі вказівки МВС СРСР № 1/5725 від 21 жовтня 1986 року, видана вказівка № 3/7/1587 від 17 грудня 1986 року «Про компенсацію робітникам зведеного загону протипожежної служби за постійне перебування у м.Чорнобиль в резерві у стані бойової готовності», якою визначена тарифна ставка години находження у стані бойової готовності , як одна третина години робочого часу з виплатою за цей обліковий період одинарної ставки, а працівникам із числа начальницького складу і окладу за спеціальне звання.
На підставі вказаних нормативних документів ат абз.3 роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 25 січня 2012 року № 228120/132-12 також визначено, що «працівникам зведеного загону протипожежної служби 1 годину перебування у 30 -кілометровій зоні Чорнобильської АЕС у стані бойової готовності слід врахувати як 1 третину робочого часу з виплатою за цей обліковий період одинарної ставки (посадового окладу), а працівникам із числа начальницького складу і окладу за спеціальне звання».
Відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної захисту України від 13 вересня 1994 року № 013-991/94\3 визначено, що вказані суми доплат включаються в заробіток для обрахування пенсії на умовах ст. 54 Закону України «Про статусі соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи». Тобто у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно п.7 Порядку з урахуванням кратності оплати праці встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки.
Тобто, при обчисленні пенсії позивачеві не врахована оплата праці за перебування у стані бойової готовності згідно з довідкою № 303 від 25.12.2009 року Управління МНС України в Черкаській області, яка складає 16 год. х 20 днів : 3 = 106,67 год. х 1,25. х 4 = 533,35 крб.
10.07.2015 року позивач звернувся до відповідача з відповідною заявою щодо перерахунку пенсії і 24.07.2015 року отримав відмову.
Згідно з ст. 49 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4 встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Таким чином, суд вважає, що відповідачем не доведено правомірності відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії по інвалідності з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в стані бойової готовності в зоні відчуження , а тому вимоги позивача стосовно визнання відмови у перерахунку пенсії та зобов»язання здійснити такий перерахунок підлягають до задоволення.
Відповідно до ч. 2 ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася, або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Враховуючи положення процесуального закону, суд вважає, що позовні вимоги мають бути задоволені в межах шестимісячного строку давності, в межах заявлених вимог і відповідно до вимог чинного законодавства, тобто з 01.06.2015 року.
Суд вважає допустити постанову до негайного виконання в межах одного місяця.
Керуючись ст.ст. 6, 17-18, 99, 158-163, 171 КАС України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
Визнати відмову Управління Пенсійного фонду України в Черкаському районі Черкаської області щодо перерахунку пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в стані бойової готовності в зоні відчуження - протиправною.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Черкасах Черкаської області здійснити перерахунок пенсії по інвалідності ОСОБА_1 з урахуванням доплати за виконання службових обов'язків в стані бойової готовності в зоні відчуження, починаючи з 01.06.2015 року.
Судові витрати віднести на рахунок держави.
Постанову в частині стягнення суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з дня її проголошення в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.
Головуючий: