Постанова № 52026039, 24.09.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
808/4148/15
Номер документу
52026039
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2015 року Справа № 808/4148/15 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сіпаки А.В.

при секретарі Горбовій І.С.

за участю:

представника позивача Погосян М.А.

представника відповідача Дегтяр О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Запоріжжі адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства «Запоріжбіосинтез»

до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області

про скасування податкових повідомлень - рішень

ВСТАНОВИВ:

28 липня 2015 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов приватного акціонерного товариства "Запоріжбіосинтез" (далі - позивач) до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області (далі - відповідач), в якому позивач, з урахуванням уточнень, просить суд:

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0006191503 від 13.07.2015;

- визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення №0006201503 від 13.07.2015.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем неправомірно проведено камеральну перевірку позивача з питань своєчасності сплати податкових зобов'язань, оскільки контролюючим органом не дотримано термінів проведення такої перевірки, встановлених п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України. Також, позивач зазначає, що висновок відповідача про порушення ПрАТ «Запоріжбіосинтез» п. 287.3 ст. 287 ПК України та, як наслідок, застосування на підставі ст.. 126 ПК України до позивача за затримку сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 16850 грн. 85 коп. штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 10 % та 20 % від суми податкового боргу є безпідставним та таким, що не відповідає вимогам чинного законодавства. Просить задовольнити позовні вимоги.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримала у повному обсязі зі підстав, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечив. В обґрунтування заперечень посилається на те, що під час проведення камеральної перевірки встановлено порушення термінів сплати узгодженого податкового зобов'язання з земельного податку за 2014-2015 роки, самостійно визначеного позивачем у податкових деклараціях № 9008403262 від 19.02.2014 та № 9019491337 від 20.02.2015. Зазначає, що у зв'язку з виявленими порушеннями, на підставі ст.126 Податкового кодексу України, до відповідача застосовано штрафні санкції за несвоєчасну сплату узгодженого податкового зобов'язання. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Суд, заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані докази, їх достатність і взаємний зв'язок у сукупності, вважає за необхідне зазначити наступне.

З матеріалів справи встановлено, що 15.06.2015 фахівцем ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя проведено камеральну перевірку податкової звітності з земельного податку за 2014, 2015 рік, за результатами якої складено акт № 630/15-03/05379553 від 15.06.2015 (далі - Акт).

Згідно з висновками даного акту встановлено порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку, встановлених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України.

На підставі Акту контролюючим органом прийнято податкове повідомлення-рішення:

- №0006191503 від 13.07.2015, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 20% грошового зобов'язання погашеного з затримкою в розмірі 16064,69 грн.;

- №0006201503 від 13.07.2015, яким до позивача застосовано штрафні санкції у розмірі 10% грошового зобов'язання погашеного з затримкою в розмірі 786,16 грн.

Позивач, не погодившись з такими діями контролюючого органу та прийнятими податковими повідомленнями-рішеннями, звернувся з даним позовом до суду.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем на виконання вимог чинного законодавства до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя подано податкову декларацію з плати за землю за 2014 рік, в якій самостійно визначено грошове зобов'язання з земельного податку на 2014 рік в розмірі 160 854,67 грн., в т.ч. за січень 2014 року в розмірі 13 404,56 грн., за лютий 2014 року - 13 404,56 грн., за березень 2014 року - 13 404,56 грн., за квітень 2014 року - 13 404,56 грн., за травень 2014 року - 13 404,56 грн., за червень 2014 року - 13 404,56 грн., за липень 2014 року - 13 404,56 грн., за серпень 2014 року - 13 404,56 грн., за вересень 2014 року - 13 404,56 грн., за жовтень 2014 року - 13 404,56 грн., за листопад 2014 -13 404,56 грн., за грудень 2014 року - 13 404,51 грн.

Крім того, позивачем на виконання вимог чинного законодавства до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя подано податкову декларацію з плати за землю за 2015 рік, в якій самостійно визначено грошове зобов'язання з земельного податку на 2015 рік в розмірі 200906,49 грн., в т.ч. за січень 2015 року в розмірі 16742,21 грн., за лютий 2015 року - 16742,21 грн., за березень 2015 року - 16742,21 грн., за квітень 2015 року - 16742,21 грн., за травень 2015 року - 16742,21 грн., за червень 2015 року - 16742,21 грн., за липень 2015 року - 16742,21 грн., за серпень 2015 року - 16742,21 грн., за вересень 2015 року - 16742,21 грн., за жовтень 2015 року - 16742,21 грн., за листопад 2015 -16742,21 грн., за грудень 2015 року - 16742,21 грн.

Відповідно до п.286.2 ст.286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Пунктом 287.3 ст.287 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця.

Разом з тим, з матеріалів справи вбачається, що ПрАТ "Запоріжбіосинтез" узгоджене грошове зобов'язання з земельного податку за 2014 рік сплачувалось не своєчасно, так грошове зобов'язання за серпень 2014 року - у сумі 1082,39 грн. (платіжне доручення № 728 від 30.12.2014) із затримкою сплати на 91 календарний день; за вересень 2014 року - у сумі 12011,47 грн. (платіжне доручення № 728 від 30.12.2014) із затримкою сплати на 61 календарний день та у сумі 1393,09грн. (платіжне доручення №783 від 30.01.2015) із затримкою сплати на 92 календарних дня; за жовтень 2014 року - у сумі 11658,35 грн. (платіжне доручення № 783 від 30.01.2015) із затримкою сплати на 61 календарний день та у сумі 1746,21 грн. (платіжне доручення № 851 від 27.02.2015) із затримкою сплати на 89 календарних днів; за листопад 2014 року - у сумі 13404,56 грн. (платіжне доручення № 851 від 27.02.2015) із затримкою сплати на 59 календарних днів; за грудень 2014 року - у сумі 834,58 грн. (платіжне доручення № 851 від 27.02.2015) із затримкою сплати на 28 календарних днів та у сумі 12569,93 грн. (платіжне доручення № 619 від 30.03.2015) із затримкою сплати на 59 календарних днів.

Відповідно до податкової декларації з земельного податку за 2015 рік: за січень 2015 року - у сумі 3560,89 грн. (платіжне доручення № 916 від 30.03.2015) із затримкою сплати на 28 календарних днів та у сумі 13181,32 грн. (платіжне доручення № 980 від 29.04.2015) із затримкою сплати на 58 календарних днів; за лютий 2015 року - у сумі 3466,06 грн. (платіжне доручення № 980 від 29.04.2015) із затримкою сплати на 30 календарних днів та у сумі 13276,15грн. (платіжне доручення № 398 від 30.04.2015) із затримкою сплати на 31 календарний день.

Проте, суд не може погодитись з правомірністю проведення відповідачем камеральної перевірки та, як наслідок, правомірністю прийняття оскаржуваних податкових повідомлень - рішень, з огляду на наступне.

Відповідно до п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Згідно п.75.1.1 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків.

Відповідно до п.76.1 ст.76 Податкового кодексу України камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.

Згідно п.76.2 ст.76 Податкового кодексу України порядок оформлення результатів камеральної перевірки здійснюється відповідно до вимог статті 86 цього Кодексу.

Пунктом п.86.2 ст.86 Податкового кодексу України за результатами камеральної перевірки у разі встановлення порушень складається акт у двох примірниках, який підписується посадовими особами такого органу, які проводили перевірку, і після реєстрації у контролюючому органі вручається або надсилається для підписання протягом трьох робочих днів платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу.

Суд зазначає, що предметом дослідження камеральної перевірки може бути лише правильність відображення у відповідних рядках та стовпцях податкової декларації показників як результатів проведених розрахунків (арифметичних дій) та/або методологія проведення цих розрахунків.

Як вбачається з матеріалів справи, під час проведення зазначеної камеральної перевірки посадовими особами відповідача не перевірялась податкова звітність позивача відповідно до ст.76 Податкового кодексу України, не зазначено порушення порядку їх заповнення, складання підсумків, неправильність застосування ставок податків і податкових пільг, не зазначено виявлених порушень при правильності відображення показників, тощо.

При цьому не встановлено порушень відображення у відповідних рядках та стовпцях податкової декларації показників як результатів проведених розрахунків (арифметичних дій) та/або порушень методології проведення цих розрахунків, які призвели до заниження або завищення суми податкового зобов'язання.

Суд зазначає, що відповідно до пп.75.1.2 п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України питання своєчасності сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів є предметом документальної перевірки.

Перевіряючи своєчасність сплати податків шляхом проведення камеральної перевірки, відповідач порушив імперативні приписи податкового законодавства, чим фактично позбавив платника податків можливості надавати пояснення та обґрунтування власної позиції під час перевірки, яка передбачена в процедурі проведення документальної перевірки.

Враховуючи викладене, суд зазначає, що у відповідача були відсутні підстави для висновків про порушення позивачем термінів сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання з земельного податку протягом строків, визначених п.287.3 ст.287 Податкового кодексу України, оскільки контролюючий орган дійшов таких висновків не у законний спосіб.

Щодо посилань позивача на порушення відповідачем вимог п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України, суд зазначає, що дана стаття розміщена в розділі V Податкового кодексу, яким регулюються питання сплавляння податку на додану вартість

Враховуючи, що предметом дослідження під час проведення камеральної перевірки по даній справі була своєчасність сплати земельного податку, суд зазначає, що положення п.200.10 ст.200 Податкового кодексу України на ці правовідносини не розповсюджуються, у зв'язку з чим такі посилання позивача є безпідставними.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про протиправність оскаржуваних податкових повідомлень-рішень.

В силу ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем правомірність дій та прийнятих податкових повідомлень-рішень не доведена.

Відповідно до п.3 ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій, бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, серед іншого, чи прийняті вони обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення. При розгляді справи встановлено, що при проведенні камеральної перевірки вийшов за межі наданим йому законом повноважень та діяв не у спосіб, що передбачений Податковим кодексом України, прийняте в результаті таких дій податкове повідомлення-рішення є необґрунтованим, прийнятим без врахування всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 158-163, 186 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області форми «Ш» № 0006191503 від 13.07.2015.

3. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області форми «Ш» № 0006201503 від 13.07.2015.

4. Стягнути з Державної податкової інспекції в Ленінському районі м. Запоріжжя Головного управління Державної фіскальної служби у Запорізькій області на користь Приватного акціонерного товариства «Запоріжбіосинтез» витрати на сплату судового збору у сумі 182 грн. (сто вісімдесят дві) грн. 70 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя А.В. Сіпака