Копія
УХВАЛА
про відмову в задоволенні клопотання про залишення позовної заяви без розгляду
30 грудня 2014 року Справа № 803/2104/14
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Костюкевича С.Ф.,
при секретарі судового засідання Кравчик В.В,
за участю прокурора Тарасюк Т.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
представника відповідача ОСОБА_2,
представника третьої особи ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Першого заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 районний центр зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,
ВСТАНОВИВ:
Перший заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся з позовом до Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» (далі ПП «Торгівельна компанія «Укр-Петроль») про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у сумі 168 107,39 грн. та пені у сумі 10 960,12 грн., а всього 179 067,51 грн.
30 грудня 2014 року відповідачем подано клопотання про залишення позовної заяви без розгляду, оскільки позивачем пропущено строк для звернення до адміністративного суду. Дане клопотання мотивоване тим, що порушення відповідачем вимог законодавства про соціальну захищеність інвалідів полягає в тому, що підприємством не виконаний встановлений норматив для працевлаштування інвалідів, внаслідок чого до нього можуть бути застосовані штрафні санкції. Тобто порушенням є саме не працевлаштування відповідачем встановленої для його підприємства кількості інвалідів, а не факт несплати ним штрафних санкцій за недодержання нормативу для працевлаштування інвалідів. Шестимісячний строк застосування штрафних санкцій відраховується з дня, коли роботодавець надав до відділення Фонду звіт форми №10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів.
В даному випадку початком перебігу строку звернення до суду є дата отримання позивачем Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів звіту за формою №10-ПІ за 2013 рік, а саме 11.03.2014 року, а з позовом Перший заступник прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернувся 14.10.2014 року.
Тому вважає, що позивачем пропущено встановлений статтею 99 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) строк звернення до суду. Просить позовну заяву залишити без розгляду.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні проти даного клопотання заперечили. Просили в його задоволенні відмовити.
Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 РЦЗ в судовому засіданні при вирішенні даного питання покладається на думку суду.
Представник відповідача в судовому засіданні дане клопотання підтримала, просила позовну заяву залишити без розгляду.
Заслухавши думку осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що клопотання відповідача не підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до пункту 2 частини 2 статті 99 КАС України для звернення до адміністративного суду суб'єкта владних повноважень встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня виникнення підстав, що дають суб'єкту владних повноважень право на пред'явлення передбачених законом вимог.
Як встановлено судом, ПП «ТК «Укр-Петроль» 11.03.2014 року подало до Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів звіт за формою №10-ПІ за 2013 рік в якому підприємством внесено лише дані щодо середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу на підприємстві у звітному році, на підставі якого позивачем вирахувано адміністративного-господарські санкції та пеню за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Статтею 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» встановлено обов'язок підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачувати відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом.
Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону. Аналогічна позиція викладена в ухвалі Вищого адміністративного суду України від 22.11.2012 року в справі №К/9991/38196/12.
Таким чином, аналізуючи норми вказаного закону слід зазначити, що ПП «ТК «Укр-Петроль» в строк до 15 квітня 2014 року мало в добровільному порядку сплатити адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2013 році.
Враховуючи вищевикладене суд приходить до висновку, що перебіг строку на звернення до суду починається з 15 квітня 2014 року, а саме, з моменту завершення строку для добровільної сплати адміністративно-господарських санкцій, а звернувся прокурор до суду з адміністративним позовом 14 жовтня 2014 року, що підтверджується відбитком штемпеля вхідної кореспонденції Волинського окружного адміністративного суду №13328/14, тобто в межах шестимісячного строку, встановленого частиною 2 статті 99 КАС України.
Твердження представника відповідача про те, що позивачем пропущено строк звернення до суду ґрунтуються виключно на припущеннях та не підтверджені належними доказами.
Визначальним для вирішення вказаного питання є саме завершення строку для добровільної сплати адміністративно-господарських санкцій, що мало місце 15.04.2014 року, а не твердження, представника відповідача про початок перебігу строку з дати отримання позивачем Волинським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів звіту за формою №10-ПІ за 2013 рік, а саме 11.03.2014 року.
Згідно з пунктом 9 частини першої статті 155 КАС України суд своєю ухвалою залишає позовну заяву без розгляду, якщо позовну заяву подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до адміністративного суду і суд не знайшов підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що клопотання відповідача про залишення позовної заяви без розгляду до задоволення не підлягає, а тому в заявленому клопотанні слід відмовити.
Керуючись статтями 99, 155, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
В задоволенні клопотання відповідача Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль» про залишення позовної заяви без розгляду в адміністративній справі за позовом Першого заступника прокурора Волинської області в інтересах держави в особі Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства «Торгівельна компанія «Укр-Петроль», третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_4 районного центру зайнятості про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і не може бути оскаржена.
Повний текст ухвали буде виготовлено 04 січня 2015 року.
ГоловуючийС.Ф. Костюкевич
Згідно з оригіналом
Суддя С.Ф. Костюкевич