Справа № 2-а-739/09
П О С Т А Н О В А
іменем України
29 квітня 2009 року о 09 годині 10 хвилин м. Торез
Торезький міський суд Донецької області у складі:
Головуючий-суддя Сенчишин Ф.М.
При секретарі Анцибор І.Ю.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду справу адміністративної юрисдикції за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області та Головного управління Державного казначейства України в Донецькій області про визнання протиправними дій УПСЗН Торезької міської ради, зобов’язання відповідачів до вчинення певних дій,
В С Т А Н О В И В:
Згідно позову, позивач має статус інваліда війни ІІІ групи, який встановлений згідно із п. 1 ч. 2 ст. 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради . Має право щорічно до 5 травня отримати грошову допомогу у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. УПСЗН йому була виплачена така грошова допомога в 2008 році у розмірі 350 гривень. Позивач звернувся до УПСЗН з проханням здійснити виплату разової грошової допомоги до 5 травня за 2008 рік у розмірах, які б ґрунтувалися виключно на нормах ст. 13 вказаного закону на що отримав відмову. Позивач вважає, що такі дії відповідача УПСЗН є протиправними, оскільки розмір мінімальної пенсії за віком становив з 01 квітня 2008 року 481 гривню. Таким чином УПСЗН не доплатило позивачеві разову грошову допомогу в розмірі 3017 гривень (481х7-350).
Позивач просить визнати протиправними дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо відмови виплатити позивачеві щорічну разову грошову допомоги як інваліду війти за 2008 рік у розмірі, що визначений ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», зобов’язати УПСЗН Торезької міської ради Донецької області здійснити виплату позивачеві щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни у розмірі, що визначений ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі 3017 гривень, зобов’язати Головне управління Державного казначейства України в Донецькій області забезпечити казначейське обслуговування УПСЗН при зарахуванні надходжень та проведенні платежів позивачеві на виплату зазначеної грошової допомоги позивачеві як інваліду війни.
Позивач ОСОБА_1, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання не прибув. Надав суду письмову заяву, за якою підтримав в повному обсязі заявлені позовні вимоги та доводи позовної заяви, на яких вони ґрунтуються. Просить справу розглянути у його відсутність.
Відповідач УПСЗН Торезької міської ради, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив. Надав суду письмові заперечення та клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника. Згідно заперечень відповідач не оспорює той факт, що позивач є інвалідом війни 3 групи, перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та відповідно до вимог ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання щорічно до 5 травня грошової допомоги. Разом з тим, позивачеві виплата щорічної разового грошової допомоги інвалідам війни 3-ї групи війни здійснена у розмірі 350 гривень, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 183 від 12 березня 2008 року “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”. Зауважила, що дійсно нову редакцію ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”, згідно якої щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року визнано неконституційним. Але згідно цього ж рішення визнані неконституційними правові норми втрачають чинність з дня ухвалення рішення. Таким чином на момент здійснення відповідачеві виплати зазначена редакція ч. 5 ст. 13 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” була чинною і відповідачем належні позивачеві виплати здійснено у визначеному Кабінетом Міністрів розмірі. Відповідач вважає, що його дії при призначенні та виплаті позивачу грошової допомоги як інваліду війни правомірними і просить у задоволенні позовних вимог відмовити.
Другий відповідач ГУДКУ в Донецькій області, належним чином та завчасно сповіщений про час та місце розгляду справи, в судове засідання представника не направив. Надав суду письмове клопотання про розгляд справи за відсутності свого представника з проханням відмовити у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.
За ухвалою суду справу розглянуто за відсутності сторін в порядку письмового провадження.
В судовому засіданні досліджені письмові докази:
- копія посвідчення інваліда війни;
- копія довідки МСЕК про встановлення позивачеві ІІІ групи інвалідності;
- довідка про розмір виплат позивачеві;
- заява позивача до відповідача про перерахунок розміру допомоги;
- письмова відмова позивачеві у перерахунку виплат;
- копія свідоцтва про державну реєстрацію УПСЗН;
- копія положення про УПСЗН.
На підставі досліджених доказів судом встановлені наступні фактичні обставини:
Позивач ОСОБА_1 має статус інваліда війни 3-ї групи, що підтверджується копією відповідного посвідчення (а.с. 4), перебуває на відповідному обліку в Управлінні праці та соціального захисту населення Торезької міської ради та на підставі ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» має право на отримання до 5 травня разової грошової допомоги у розмірі семи мінімальних пенсій за віком. Управлінням праці та соціального захисту населення Торезької міської ради така грошова допомога позивачеві в 2008 році була виплачена в розмірі 350 гривень, визначеному Постановою Кабінету Міністрів України № 183 від 12 березня 2008 року “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань”. Позивач звернувся до УПСЗН зі зверненням щодо виплати йому такої грошової допомоги у розмірі визначеному ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», а саме у розмірі семи мінімальних пенсій за віком, на що отримав письмові відмову (лист від 19 березня 2009 року) з посиланням на визначений Постановою Кабінету Міністрів України № 183 від 12 березня 2008 року “Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується в 2008 році відповідно до законів України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” та “Про жертви нацистських переслідувань” розмір таких виплат.
Аналізуючи правовідносини, що є предметом судового розгляду суд враховує наступне:
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов’язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 22 Конституції України, При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 4 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній до 31 грудня 2007 року та після 22 травня 2008 року), щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах: інвалідам I групи — десять мінімальних пенсій за віком; II групи — вісім мінімальних пенсій за віком; III групи — сім мінімальних пенсій за віком.
Згідно ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (в редакції чинній з 01 січня 2008 року до 21 травня 2008 року), щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Згідно ч. 1 ст. 17 цього ж Закону, фінансування витрат, пов'язаних з введенням в дію цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного та місцевого бюджетів.
Згідно ч. 1 ст. 17-1 цього ж Закону, щорічну виплату разової грошової допомоги до 5 травня в розмірах, передбачених статтями 12-16 цього Закону, здійснюють органи праці та соціального захисту населення через відділення зв'язку або через установи банків (шляхом перерахування на особовий рахунок отримувача) пенсіонерам - за місцем отримання пенсії, а особам, які не є пенсіонерами, - за місцем їх проживання чи одержання грошового утримання.
Згідно п. 5 резолютивної частини Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, положення Закону України "Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України", визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
Згідно абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», прожитковий мінімум застосовується для встановлення розмірів мінімальної пенсії за віком.
Згідно ч. 3 ст. 46 Конституції України, пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 25, а у жінок — 20 років страхового стажу встановлюється у розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом.
Згідно ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», до числа основних державних соціальних гарантій включаються …мінімальний розмір пенсії за віком… Основні державні соціальні гарантії, які є основним джерелом існування, не можуть бути нижчими від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Згідно ст. 58 Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України», затверджено затверджено на 2008 рік прожитковий мінімум на одну особу, яка втратила працездатність, в розрахунку на місяць з 1 квітня у розмірі 481 гривня.
Згідно ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод ( Протокол ратифіковано Законом України № 475/97-ВР від 17.07.97), кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
Згідно ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.
Згідно із Положенням «Про Державне казначейство України», затвердженим ПКМУ від 21 грудня 2005 року за № 1232, основними завданнями казначейства є забезпечення казначейського обслуговування Державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського розрахунку, що серед іншого передбачає розрахунково-касове обслуговування і одержувачів бюджетних коштів; контроль за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень, прийнятті зобов’язань та проведенні платежів за цими зобов’язанням.
Вирішуючи заявлені позовні вимоги, суд виходить з того, що редакцію ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» було змінено Законом України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» і згідно нової редакції щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах, які визначаються Кабінетом Міністрів України в межах бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України. Однак відповідні положення Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» були визнані неконституційними Рішення Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року. Відповідно позивач в 2008 році мав право на отримання грошової допомоги в розмірі 7-ми мінімальних пенсій за віком, таке право позивача було відповідачем порушене і підлягає відновленню, тому позовні вимоги підлягають задоволенню. Суд виходить з того, що розмір мінімальної пенсії за віком визначається розміром прожиткового мінімуму (посилання на це міститься в великій кількості нормативно – правових актів - ч. 3 ст. 46 Конституції України, ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії») і становив станом на 05 травня 2008 року 481 гривню. Відповідачем УПСЗН не донараховано та не доплачено позивачеві разову грошову допомогу за 2008 рік у розмірі 3017 гривень (481х7-350).
Стосовно вимог позивача щодо зобов’язання ГУДКУ в Донецькій області забезпечити казначейське обслуговування УПСЗН Торезької міської ради, суд виходить з того, що позивач не надав суду жодного доказу порушення його прав та інтересів з боку Головного Управління Державного казначейства України в Донецькій області, а контроль ГУДКУ за здійсненням бюджетних повноважень при зарахуванні надходжень і проведенні платежів на виплату позивачу щорічної допомоги прямо передбачені законодавством і на час розгляду справи в суді не порушені. За наведених обставин, у суду відсутні предмет розгляду по справі (рішення, дія або бездіяльність суб’єкта владних повноважень, який би можна було перевірити на відповідність вимогам ч. 3 ст. 2 КАС України), тому у задоволенні позовних вимог в цій частині слід відмовити.
Керуючись ч. 1 ст. 1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод ( Протокол ратифіковано Законом України № 475/97-ВР від 17.07.97), ч. 2 ст. 19, ч. 3 ст. 22, ч. 3 ст. 46 Конституції України, ч. 5 ст. 13, ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 17-1 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», ч. 4 ст. 1, абз. 2 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про прожитковий мінімум», ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування, ч.ч. 2, 3 ст. 17 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», Рішенням Конституційного Суду № 10-рп/2008 від 22 травня 2008 року, Положенням «Про Державне казначейство України», затвердженим ПКМУ від 21 грудня 2005 року за № 1232, ч. 2 ст. 3, ст.ст. 9, 11, 14, 71, 160 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги ОСОБА_1 – задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області щодо нарахування та виплати ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни 3-ї групи за 2008 рік такими, що не відповідають вимогам ч. 5 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», протиправними.
Зобов’язати Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради Донецької області (86600, Донецька обл., м. Торез, вул. Сизранцева, б. 76, код ЄДРПОУ 25968041) здійснити ОСОБА_1, який мешкає в м. Торезі Донецької області, вул. Побєди, б. 90, іпн НОМЕР_1, нарахування та виплату недоплаченої щорічної разової грошової допомоги як інваліду війни 3-ї групи за 2008 рік у розмірі 3017 (три тисячі сімнадцять) гривень.
У задоволенні решти позовних вимог – відмовити.
На постанову може бути подана заява про апеляційне оскарження у Апеляційний адміністративний суд Донецької області через Торезький міський суд протягом десяти днів з дня складання постанови в повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а апеляційна скарга може бути подана у тому ж порядку протягом двадцяти днів після подання заяви про апеляційне оскарження з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається в строк, встановлений для подання такої заяви.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо було подано заяву про апеляційне оскарження, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови згідно ст. 160 КАС України складено 30 квітня 2009 року.
Постанову надруковано в єдиному примірнику в нарадчій кімнаті суддею Сенчишиним Ф.М.
Суддя Торезького міського суду Ф.М. Сенчишин