ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 819/3225/15
05 жовтня 2015 р. 11:45 год.м.Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого - судді Чепенюк О.В.,
суддів Дерех Н.В., Подлісної І.М.,
при секретарі судового засідання Шпіцері О.М.,
за участю представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» до Лановецької міської виборчої комісії про скасування постанови та зобов'язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Лановецька районна в Тернопільській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» в особі представника ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до Лановецької міської виборчої комісії, у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить:
- скасувати пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4;
- зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію зареєструвати ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 кандидатами в депутати до Лановецької міської ради.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що постановою Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року неправомірно виключено із виборчих списків кандидатів у депутати до міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, висунутих Лановецькою районною в Тернопільській області організацією політичної партії «Громадський рух «Народний контроль». Підставою для прийняття такого рішення зазначено пункт 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори», який передбачає, що місцева організація партії може висунути кандидатом у депутати особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина. Разом з тим, така підстава для прийняття рішення про відмову у реєстрації кандидата відсутня у статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», яка визначає вичерпний перелік підстав, за наявності яких територіальна виборча комісія відмовляє у реєстрації кандидата в депутати.
Також позивач зазначає, що у спірному випадку висувались кандидатами у депутати безпартійні особи. Жоден із них на час висування не перебував у будь-якій партії. В підтвердження чого позивач до позову додав заяви ОСОБА_3 та ОСОБА_4, адресовані керівникам організацій політичних партій, про їх виключення з партії, які подані ще задовго до висунення кандидатами в депутати. Членство в політичній партії відповідно до статті 6 Закону України «Про політичні партії в Україні» припиняється з дня подання такої заяви та не потребує додаткових рішень.
Позивач вважає, що оскаржувана постанова про відмову у реєстрації кандидатів не відповідає вимогам статті 46 Закону України «Про місцеві вибори», прийнята не з підстав, визначених законом, є невмотивованою та порушує конституційні права позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у адміністративному позові та просить його задовольнити.
Представник відповідача у судове засідання не прибув, проте подав до суду клопотання від 05 жовтня 2015 року про розгляд справи за його відсутності, в поясненнях зазначив, що виборчою комісією виявлено обставини, за яких ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не можуть бути висунуті кандидатами в депутати міської ради у зв'язку з їх членством в інших партіях згідно з відомостями наданими Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області. У зв'язку з такими розбіжностями щодо членства в різних політичних партіях Лановецькою міською виборчою комісією 01 жовтня 2015 року прийнято рішення щодо відмови в реєстрації даних осіб кандидатами в депутатами міської ради.
Оскільки відповідно до частини дванадцятої статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) неприбуття в судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду, та враховуючи клопотання представника відповідача про розгляд справи за його відсутності, розгляд справи здійснено за відсутності представника відповідача.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що 25 вересня 2015 року Лановецька міська в Тернопільській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» висунула як безпартійних ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 кандидатами в депутати до Лановецької міської ради в багатомандатному виборчому окрузі на чергових місцевих виборах 25 жовтня 2015 року .
В подальшому 30 вересня 2015 року до Лановецької міської виборчої комісії подані заява Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» разом з іншими документами, передбаченими статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори», щодо реєстрації кандидатів у депутати Лановецької міської ради, висунутих 25 вересня 2015 року на зборах (конференції) організації цієї політичної партії, зокрема, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
За результатами розгляду заяви та доданих до неї документів, Лановецькою міською виборчою комісією прийнято постанову № 3 від 01 жовтня 2015 року, відповідно до пункту 2 якої виключено із виборчих списків, серед інших, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 згідно з пунктом 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори». Зміст даної постанови не містить будь-якої мотивація щодо прийнятого рішення, чіткого формулювання прийнятого рішення та законодавчо визначеної підстави, крім як посилання на пункт 2 статті 36 Закону України «Про місцеві вибори» (а. с. 6).
З протоколу засідання від 01 жовтня 2015 року Лановецької міської виборчої комісії № 3 та листа голови Лановецької міської виборчої комісії від 02 жовтня 2015 року № 1, адресованого голові Лановецької міської в Тернопільській області організація політичної партії «Громадський рух «Народний контроль», вбачається, що відповідачем виявлено обставини, за яких ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 не можуть бути висунуті кандидатами в депутати міської ради у зв'язку з їх членством в інших партіях згідно з відомостями щодо зареєстрованих у встановленому порядку місцевих (республіканських в Автономній Республіці Крим, обласних, районних, міських, районних у місті) організацій політичних партій в межах Лановецького району, наданих Лановецьким районним управлінням юстиції Тернопільської області. Так, ОСОБА_2 є керівником Всеукраїнської партії духовності і патріотизму, ОСОБА_3 - керівником Лановецької районної організації Української Республіканської партії «Собор», ОСОБА_4 - керівником Лановецької організації політичної партії «Наша Україна». У зв'язку з такими розбіжностями щодо членства в різних політичних партіях Лановецькою міською виборчою комісією 01 жовтня 2015 року прийнято рішення щодо відмови в реєстрації даних осіб кандидатами в депутатами міської ради (а. с. 7, 43-44).
Також судом встановлено, що 02 жовтня 2015 року ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 подано Лановецькій міській виборчій комісії заяви про те, що кожен з осіб не є членом будь-якої партії (а. с. 8-10), такі ж відомості про безпартійність вказувались кожним з кандидатів у автобіографії (а. с. 31-32). Представником позивача подано суду копії заяв ОСОБА_3 від 01 грудня 2011 року та ОСОБА_4 від 10 січня 2013 року, адресовані керівникам обласних організацій відповідних політичних партій про їх виключення з членів партії (а. с. 11-12).
До спірних правовідносин суд застосовує наступні правові норми.
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад, сільських, селищних, міських голів та старост визначає Закон України «Про місцеві вибори» від 14 липня 2015 року № 595-VIII.
Відповідно до частини п'ятої статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» міська, районна в місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія, серед іншого, реєструє кандидатів у депутати відповідно міської, районної у місті ради, включених до виборчих списків кандидатів у депутати місцевих організацій політичних партій, представників, уповноважених осіб місцевих організацій партій - суб'єктів відповідного виборчого процесу, видає їм посвідчення.
Частиною першою статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» передбачено, що кандидати у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, включені до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, реєструються відповідною територіальною виборчою комісією в разі дотримання умов, передбачених статтею 38 цього Закону.
Частиною першою статті 38 Закону України «Про місцеві вибори» визначені такі умови реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі - подання відповідній територіальній виборчій комісії наступних документів:
1) заяви про реєстрацію кандидатів у депутати, підписаної керівником місцевої організації партії та засвідченої печаткою місцевої організації партії або організації відповідної політичної партії вищого рівня;
2) копії свідоцтва про реєстрацію місцевої організації партії, засвідченої територіальним органом центрального органу виконавчої влади, до повноважень якого належать питання реалізації державної політики у сфері державної реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, або посвідченої нотаріально, після офіційного оголошення про початок виборчого процесу;
3) копії рішення вищого керівного органу партії про участь її місцевих організацій у відповідних місцевих виборах, засвідченої підписом керівника та печаткою партії;
4) рішення зборів (конференції) місцевої організації партії про висування кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, яке повинне бути підписане керівником місцевої організації партії та засвідчене печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, а також погоджене центральним керівним органом партії, що засвідчується підписом керівника та печаткою цієї партії (із зазначенням найменування центрального керівного органу партії, номера та дати прийняття відповідного рішення, яке не додається);
5) виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії за формою, затвердженою Центральною виборчою комісією, на паперових носіях, підписаного керівником місцевої організації партії, засвідченого печаткою місцевої організації партії або відповідної організації партії вищого рівня, та в електронному вигляді;
6) заяв осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від цієї місцевої організації партії, про згоду балотуватися кандидатом у депутати від цієї місцевої організації партії і бути кандидатом у депутати по відповідному територіальному виборчому округу (крім першого кандидата у такому списку, який згоди бути кандидатом у депутати по територіальному виборчому округу не надає) та згоду на оприлюднення біографічних відомостей у зв'язку з участю у місцевих виборах;
7) автобіографій осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати від місцевої організації партії, що обов'язково повинні містити: прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності), число, місяць, рік і місце народження, відомості про громадянство, освіту, трудову діяльність, посаду, місце роботи (заняття), громадську роботу (в тому числі на виборних посадах), партійність, склад сім'ї, місце проживання, контактний телефон, наявність чи відсутність представницького мандата та судимості за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
8) декларації про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати від відповідної місцевої організації партії, відповідно до статті 45 цього Закону;
9) по чотири фотографії осіб, включених до виборчого списку кандидатів у депутати місцевої організації партії, розміром 4 х 6 сантиметрів;
10) документа про внесення грошової застави відповідно до статті 44 цього Закону.
До зазначених у цій частині документів додаються ксерокопії першої та другої сторінок паспорта громадянина України та сторінок, де зазначаються відомості про місце проживання кожної особи, включеної до виборчого списку кандидатів у депутати відповідної місцевої організації партії.
Згідно з частиною дев'ятою статті 41 Закону України «Про місцеві вибори» територіальна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня прийняття документів, зазначених у частині першій статті 38 цього Закону, але не пізніш як за 23 дні до дня голосування приймає рішення про реєстрацію кандидатів у депутати або про відмову в реєстрації кандидата (кандидатів), включених до виборчого списку кандидатів у депутати.
Оцінюючи досліджені у судовому засіданні докази, які описані вище, суд розцінює оскаржуване позивачем рішення в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 як відмову в реєстрації таких кандидатів у депутати Лановецької міської ради.
При вирішенні питання щодо правомірності відмови в реєстрації кандидатів у депутати суд керується наступним.
Частиною першою статті 46 Закону України «Про місцеві вибори» визначено перелік підстав, з яких територіальна виборча комісія відмовляє в реєстрації кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости, а саме:
1) порушення встановленого цим Законом порядку висування кандидата, в тому числі перевищення встановленої частинами третьою - сьомою статті 36 цього Закону кількості кандидатів у депутати, які можуть бути висунуті у відповідному виборчому окрузі або закріплені за ним;
2) відсутності передбачених цим Законом документів для реєстрації особи кандидатом;
3) припинення громадянства України особи;
4) визнання судом особи недієздатною, набрання щодо неї законної сили обвинувальним вироком суду за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину, злочину проти виборчих прав громадян чи корупційного злочину;
5) виявлення територіальною виборчою комісією обставин, за яких особу не може бути обрано депутатом або сільським, селищним, міським головою, старостою відповідно до статті 9 цього Закону;
6) висування кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, старости від місцевої організації партії, щодо якої центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань державної реєстрації юридичних осіб, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, громадських спілок, інших громадських формувань, прийнято у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку рішення про невідповідність її або партії в цілому діяльності, найменування та/або символіки вимогам Закону України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалістичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки».
Таким чином, Закон містить вичерпний перелік підстав щодо відмови у реєстрації кандидата в депутати. В оскаржуваній постанові № 3 від 01 жовтня 2015 року відсутня будь-яка з наведених вище підстав.
Посилання відповідача на частину другу статті 36 Закону України «Про місцеві вибори», яка передбачає, що місцева організація партії може висунути особу, яка є членом цієї політичної партії, або безпартійного громадянина, на думку суду, є неправомірним, оскільки такі обставини в розумінні Закону не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати.
Крім того, перевірка таких відомостей про особу кандидата, відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеві вибори» не належить до повноважень територіальних виборчих комісій. Разом з тих, з матеріалів справи (заяв осіб про вихід з партії та про їх безпартійність) вбачається, що ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, задовго до їх висунення кандидатами у депутати від Лановецької міської в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» припинили членство в інших організаціях політичних партій.
Отже, пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 є протиправним та підлягає скасуванню.
Також суд, зауважує, що оскаржуване рішення не відповідає вимогам, передбаченим до рішення виборчої комісії, які визначені в частині п'ятнадцятій статті 27 Закону України «Про місцеві вибори», а саме: не містить мотивувальної частини з посиланням на обставини, що зумовили розгляд питання на засіданні комісії; посилання на положення нормативно-правових актів або рішення (положення рішень) Центральної виборчої комісії чи територіальної виборчої комісії, або судові рішення, якими керувалася комісія при прийнятті рішення.
Таким чином, в процесі розгляду справи представником позивача доведено обґрунтованість позовних вимог про визнання протиправним і скасування пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 .
Щодо позовної вимоги про зобов'язання зареєструвати ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4 кандидатами в депутати до Лановецької міської ради, то суд дійшов висновку про часткове задоволення вказаної вимоги.
Прийняття рішень з питань реєстрації кандидатів у депутати відноситься до виключної компетенції територіальних виборчих комісій відповідно до статті 25 Закону України «Про місцеві вибори», тобто лише відповідач має виключне право щодо прийняття рішення про таку реєстрацію та є його дискреційними повноваженнями.
При цьому, виконуючи вимоги пункту 2 частини другої статті 162, 177 КАС України, та для повного відновлення порушеного права позивача визначеного Конституцією України (стаття 38), суд приходить до висновку про наявність підстав для захисту порушених прав позивача шляхом зобов'язання Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» разом з іншими документами, передбаченими статтею 38 Закону України «Про місцеві вибори», щодо реєстрації кандидатів у депутати Лановецької міської ради, висунутих 25 вересня 2015 року на зборах (конференції) організації цієї політичної партії, зокрема, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Щодо розподілу судових витрат, то відповідно до статті 94 КАС України на користь позивача слід присудити судовий збір відповідно до задоволеної частини позовних вимог.
Керуючись статтями 2, 11, 86, 94, 160-163, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати пункт 2 постанови Лановецької міської виборчої комісії № 3 від 01 жовтня 2015 року в частині виключення із виборчих списків ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
Зобов'язати Лановецьку міську виборчу комісію повторно розглянути подану заяву Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» разом з іншими документами щодо реєстрації кандидатів у депутати Лановецької міської ради ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Лановецької районної в Тернопільській області організації політичної партії «Громадський рух «Народний контроль» (Тернопільська область, місто Ланівці, вулиця Незалежності, будинок 19) судовий збір у розмірі 1827 (одна тисяча вісімсот двадцять сім) гривень 00 (нуль) копійок, сплачений згідно з квитанцією № 0.0.442969487.1 від 03 жовтня 2015 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.
Суддя Дерех Н.В.
Суддя Подлісна І.М.
копія вірна
Суддя Чепенюк О.В.