Постанова № 51986330, 04.10.2015, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2015
Номер справи
808/8294/15
Номер документу
51986330
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 жовтня 2015 року о/об 18 год. 49 хв.Справа № 808/8294/15 Провадження № м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд в складі колегії суддів: головуючого судді Прасова О.О., суддів Батрак І.В., Каракуша С.М., при секретарі Гудименко Я.А., за участю представників позивача Забєліна О.М., Горського А.О., представника відповідача Адєлєва І.В., розглянувши у місті Запоріжжі у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»

до Запорізької обласної виборчої комісії

про дострокове припинення повноважень усього складу відповідача,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» (надалі - позивач) до Запорізької обласної виборчої комісії (надалі - відповідач) в якому позивач просить суд: достроково припинити повноваження усього складу Запорізької обласної виборчої комісії.

В адміністративному позові, з урахуванням уточнення, позивачем, зокрема, зазначено, що Рішенням Запорізької обласної виборчої комісії №29 від 28.09.2015 (надалі за текстом позову - Рішення №29 від 28.09.2015) відмовлено у реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ». Постановою Запорізького окружного адміністративного суду Рішення №29 було визнане протиправним та скасоване як таке, що було прийняте із порушенням ст.ст.38, 46 Закону України «Про місцеві вибори». Означена Постанова суду не оскаржена в апеляційному порядку і набрала законної сили на дату подання цього адміністративного позову. Означена обставина підтверджується копією Виконавчого листа №808/8178/15 від 03.10.2015, що містить відомості про дату набрання рішенням законної сили. Крім того, згідно із положеннями Закону України «Про місцеві вибори», усі місцеві організації партій - суб'єкти виборчого процесу мають рівні права і можливості брати участь у відповідному виборчому процесі у порядку та в межах, встановлених цим Законом. Отже, відмовивши у реєстрації усіх кандидатів, включених до виборчого списку, Запорізька обласна виборча комісія перевищила, на думку позивача, повноваження, надані їй Законом України «Про місцеві вибори», прийняла рішення, на яке вочевидь не мала повноважень згідно із чинними нормами виборчого законодавства, таке, що є незаконним та протиправним. Наявна інформація дає підстави, виходячи із тяжкості можливих наслідків, очевидної протиправності, високого ступеня суспільної небезпечності діяння, констатувати факт грубого порушення Запорізькою обласною виборчою комісією Конституції України та Законів України. Факт вчинення грубого порушення виборчого законодавства підтверджено судовим рішенням, що набрало законної сили. За результатами ознайомлення представника позивача у порядку ч.15 ст.61 Закону України «Про місцеві вибори» з документами, що подавалися до відповідача для реєстрації кандидатів у депутати Запорізької обласної ради місцевими організаціями інших політичних партій, виявлено вочевидь неоднаковий підхід відповідача до прийняття рішень за поданими документами. Посилаючись на вимоги ст.29 Закону України «Про місцеві вибори» позивач наполягає на тому, що повноваження усього складу територіальної виборчої комісії можуть бути достроково припинені рішенням суду в разі одноразового грубого порушення комісією Конституції України, законів України.

У судовому засіданні представники позивача підтримали позовні вимоги з підстав, викладених у позові.

Відповідачем подано до суду письмове заперечення в якому зазначено, що системний аналіз Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 у справі №808/8178/15 свідчить про те, що не встановлений факт саме грубого порушення виборчого законодавства. Характер встановленого судом порушення законодавства України про вибори, обставини, за яких його вчинено, однозначно не вказують на те, що таке порушення є грубим. Будь-яка істотна шкода для суб'єктів виборчого процесу не спричинена. З аналізу судової практики вбачається, що під грубим порушенням закону розуміється відверте, умисне вчинення членом комісії дій, які межують або становлять собою склад адміністративного чи кримінального правопорушення. Будь-якого рішення суду та Центральної виборчої комісії, яким би був встановлений факт саме грубого порушення виборчого законодавства України Запорізькою обласною виборчою комісією, немає. Буд-кого з членів Запорізької обласної виборчої комісії до дисциплінарної, адміністративної чи кримінальної відповідальності не притягнуто. Крім цього, постановою №50 Запорізької обласної виборчої комісії від 01.10.2015 прийнято рішення про реєстрацію кандидатів у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ».

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, просив у задоволенні позову відмовити.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши думку представників сторін, повно та всебічно дослідивши обставини справи, суд з'ясував наступне.

28.09.2015 Запорізькою обласною виборчою комісією прийнято Постанову №29 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»».

Помилки і неточності, виявлені в поданих на реєстрацію кандидатів документах, підлягають виправленню і не є підставою для відмови в реєстрації кандидата в депутати (ч.12 ст.41 Закону України «Про місцеві вибори»).

Під час розгляду справи №808/8178/15 судом було встановлено, що представники Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» Забєлін О.М., Матвієнко П.Д. не заперечували можливості наявності певних помилок і неточностей у поданих Запорізькій обласній виборчій комісії документах, але вважали, що вони не перешкоджали реєстрації списку кандидатів у депутати Запорізької обласної ради (сторінка 5 Постанови Запорізького окружного адміністративного суду від 30.09.2015 у справі №808/8178/15).

Оскільки Запорізькою обласною виборчою комісією не доведено у справі №808/8178/15 якою нормою права передбачена можливість виборчій комісії надавати оцінку змісту «Декларацій про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру», поданих кандидатами у депутати, то суд прийшов до висновку про те, що Запорізька обласна виборча комісія не має права на перевірку повноти і достовірності зазначених відомостей в «Деклараціях про майно, доходи, витрати і зобов'язання фінансового характеру» кандидатів у депутати.

Аналізуючи приписи ст.46 Закону України «Про місцеві вибори» суд у справі №808/8178/15 дійшов висновку про те, що Запорізька обласна виборча комісія має право відмовити в реєстрації конкретного кандидата у депутати, але не всьому списку кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від обласної організації політичної партії.

Крім того, у справі №808/8178/15 Запорізькою обласною виборчою комісією не доведено, що ОСОБА_6 і ОСОБА_6 не одна й та сама особа.

Суд у справі №808/8178/15 дійшов висновку, що позивачем були надані фактично всі документи передбачені ст.38 Закону України «Про місцеві вибори», але з деякими помилками і неточностями, які можуть бути виправлені, - що не є підставою для відмови у реєстрації кандидата в депутати.

Саме вказані обставини надали суду у справі №808/8178/15 підстави стверджувати про наявність порушення Запорізькою обласною виборчою комісією ст.ст.38, 46 Закону України «Про місцеві вибори» при прийнятті Постанови №29 від 28.09.2015 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»».

З урахуванням всіх цих обставин Запорізьким окружним адміністративним судом 30.09.2015 у справі №808/8178/15 прийнято судове рішення (03.10.2015 набрало законної сили), в якому постановлено: «Визнати протиправною та скасувати Постанову Запорізької обласної виборчої комісії №29 від 28.09.2015 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»». Зобов'язати Запорізьку обласну виборчу комісію прийняти Рішення/Постанову про реєстрацію кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»».

Пунктом 1 Постанови Запорізької обласної виборчої комісії від 01.10.2015 за №50 зареєстровано кандидатів у депутати Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «Наш край».

Відповідно до ч.3 ст.29 Закону України «Про місцеві вибори» повноваження усього складу територіальної, дільничної виборчої комісії можуть бути достроково припинені в установленому законом порядку виборчою комісією, яка сформувала (утворила) відповідну територіальну, дільничну виборчу комісію, рішенням виборчої комісії вищого рівня з відповідних місцевих виборів або рішенням суду в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, цього та інших законів України.

Як зазначено у ч.6 ст.29 Закону України «Про місцеві вибори» у разі дострокового припинення повноважень усього складу територіальної виборчої комісії новий склад відповідної територіальної виборчої комісії формується у порядку, встановленому статтею 22 цього Закону. Суб'єкти, визначені частиною другою статті 22 цього Закону, вправі не пізніше ніж на другий день з дня дострокового припинення повноважень усього складу територіальної виборчої комісії внести подання з новими кандидатурами до складу відповідної виборчої комісії. У разі дострокового припинення повноважень усього складу виборчої комісії, окремого члена виборчої комісії відповідна виборча комісія не пізніш як на третій день з дня припинення повноважень комісії (її окремого члена), але не пізніш останнього дня перед днем голосування, затверджує новий склад виборчої комісії або приймає рішення про включення до складу відповідної виборчої комісії іншого члена (у разі надходження відповідного подання у порядку, встановленому цією частиною) у порядку, встановленому цим Законом.

Згідно з ст.5 Конституції України носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування.

Народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії (ст.69 Конституції України).

Відповідно до ст.71 Конституції України вибори до органів державної влади та органів місцевого самоврядування є вільними і відбуваються на основі загального, рівного і прямого виборчого права шляхом таємного голосування. Виборцям гарантується вільне волевиявлення.

Запорізька обласна організація Політичної партії «НАШ КРАЙ» не уособлює у собі всіх виборців Запорізької області, а лише їх частину. Звідси, права позивача не можуть йти у розріз з волевиявленням інших людей, які мешкають на території Запорізької області.

Таким чином, дострокове припинення повноважень Запорізької обласної виборчої комісії може суттєво, на думку суду, негативно вплинути на реалізацію виборчого права виборцями України, які мешкають та мають право голосу на території Запорізької області, їх участь у формуванні виборчого органу - Запорізької обласної ради.

Припинення повноважень Запорізької обласної виборчої комісії можливе в разі одноразового грубого порушення чи систематичного порушення комісією Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України, які позивач у суді не довів.

Основним критерієм оцінки є грубість порушення відповідачем Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України.

Позивачем не надано до суду доказів порушення Запорізькою обласною виборчою комісією Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України, які б ставили під сумнів можливість реалізації громадянами України, які мешкають на території Запорізької області, права на формування виборчого органу, здійснення свого волевиявлення.

З наданих позивачем до суду документів не вбачається наявність одноразового грубого порушення чи систематичного порушення Запорізькою обласною виборчою комісією Конституції України, Закону України «Про місцеві вибори» та інших законів України, звідси підстави для дострокового припинення повноважень всіх її членів - відсутні.

Позивачем не доведено наявності умислу у Запорізької обласної виборчої комісії на вчинення протиправних дій при винесенні Постанови №29 від 28.09.2015 «Про відмову у реєстрації кандидатів у депутати у багатомандатному виборчому окрузі з виборів депутатів Запорізької обласної ради, включених до списку кандидатів у депутати від Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ»».

Як передбачено ст.11 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є не законними, не обґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.

Відповідно до ч.9 ст.172 КАС України суд приймає позовну заяву щодо рішення, дії чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму або члена відповідної комісії до розгляду незалежно від сплати судового збору. У разі несплати судового збору на момент вирішення справи суд одночасно вирішує питання про стягнення судового збору відповідно до правил розподілу судових витрат, встановлених цим Кодексом.

Згідно з ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду позову немайнового характеру суб'єктом владних повноважень, юридичною особою або фізичною особою-підприємцем - 1 розмір мінімальної заробітної плати.

Відповідно до ст.8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» розмір мінімальної заробітної плати на день подачі позову позивачем становить 1218 грн. 00 коп.

Позивачем заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру та при зверненні до суду з даним позовом судовий збір не сплачений.

Згідно з ч.1 ст.94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи (ч.1 ст.87 КАС України).

Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом (ч.2 ст.87 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у постанові суду або ухвалою (ч.1 ст.98 КАС України).

З урахуванням викладеного, суд вважає за необхідне стягнути з позивача (несплачену до бюджету) суму судового збору за подачу позову немайнового характеру у сумі 1218 грн. 00 коп.

Керуючись ст.ст. 2, 11, 71, 94, 158-163, 172 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити у повному обсязі.

Стягнути з Запорізької обласної організації Політичної партії «НАШ КРАЙ» (69063, м.Запоріжжя, вул.Дзержинського, буд.2, ідентифікаційний код 39968366) на користь Державного бюджету України 1218 грн. 00 коп. судового збору на р/р31215206784006 отримувач коштів - ДКСУ у Ленінському районі м.Запоріжжя, код отримувача 38025423, код МФО 813015, банк отримувача - ГУДКСУ у Запорізькій області, код класифікації доходів бюджету 22030001.

Судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених статтями 172-175 Кодексу адміністративного судочинства України, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова виготовлена у повному обсязі 04.10.2015.

Головуючий суддя О.О. Прасов

Суддя І.В. Батрак

Суддя С.М. Каракуша