Ухвала суду № 51980748, 21.08.2014, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.08.2014
Номер справи
826/14968/13-а
Номер документу
51980748
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21 серпня 2014 року м. Київ К/800/15748/14

Колегія суддів

Вищого адміністративного суду України в складі:

суддів: Васильченко Н.В., Гончар Л.Я., Донця О.Є.,

провівши попередній розгляд справи за касаційною скаргою ОСОБА_1 на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі № 826/14968/13-а за позовом ОСОБА_1 до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві, треті особи: Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін-комфорт» про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії, -

в с т а н о в и л а:

В березні 213 року ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м.Києві, треті особи: Дніпровська районна в м. Києві державна адміністрація, Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін-комфорт», про визнання протиправними дій щодо проведення 20.03.2013 року номер запису 10677770002018899 державної реєстрації юридичної особи - Третьої особи 2 за адресою: 02152, м.Київ, Дніпровський район, пр-т Павла Тичини, 18-Б, код ЄДРПОУ 38648720, зобов'язання внести до Державного реєстру запис про припинення юридичної особи - Третьої особи за вказаною адресою.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2014 року, в задоволенні адміністративного позову відмовлено повністю.

Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів, ОСОБА_1 звернувся з касаційною скаргою, у якій просить їх скасувати та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити. Касаційна скарга обґрунтована неправильним застосуванням судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права.

Заслухавши доповідача, перевіривши в межах доводів касаційної скарги матеріали справи на предмет повноти та всебічності дослідження їх судами та обґрунтованості застосування норм матеріального права до спірних правовідносин, вивчивши доводи касаційної скарги, колегія суддів не вбачає підстав до її задоволення, з огляду на наступне.

Як встановлено судами попередніх інстанцій, згідно з сертифікатом від 01.06.2012 року Серія КВ №16512090791 Інспекцією державного архітектурно - будівельного контролю у м.Києві засвідчено відповідність закінченого будівництвом об'єкта житлового будинку з підземним паркінгом за адресою: АДРЕСА_1 проектній документації та підтверджено його готовність до експлуатації.

З 01.06.2012 року тимчасова адреса земельної ділянки і будівельна адреса об'єкту нерухомого майна за вказаною адресою втратила чинність.

Згідно з актом прийому-передачі об'єкта інвестування позивач 02.04.2013 року прийняв від забудовника ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» квартиру в будинку АДРЕСА_1.

04.09.2013 року позивач звернувся із заявою до Дніпровської районної у м.Києві державної адміністрації щодо оформлення та надання довідки про присвоєння житловому будинку по АДРЕСА_1, поштової адреси.

Дніпровська районна в місті Києві державна адміністрація листом №2-15/26-Б-1444 від 13.09.2013 року повідомила позивача, що забудовник ТОВ «Київське будівельне підприємство №3» є боржником по сплаті пайової участі до бюджету міста Києва.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що в порушення норм Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» відповідачем неправомірно проведено 20.03.2013р. реєстрацію юридичної особи «Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін - Комфорт» за адресою: АДРЕСА_1, оскільки вказана адреса відсутня в переліку поштових адрес Дніпровського району м. Києва.

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції, з висновком якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з правомірності вказаних дій відповідача.

Колегія суддів погоджується з таким висновком судів, з наступних підстав.

Частиною 1 ст.4 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» (далі - Закон) визначено, що державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.

Відповідно ч.2 ст.4 Закону порядок проведення державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців включає, зокрема:

- перевірку комплектності документів, які подаються державному реєстратору, та повноти відомостей, що вказані в реєстраційній картці;

- перевірку документів, які подаються державному реєстратору, на відсутність підстав для відмови у проведенні державної реєстрації;

- внесення відомостей про юридичну особу або фізичну особу - підприємця до Єдиного державного реєстру;

- оформлення і видачу виписки з Єдиного державного реєстру.

Державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця (ч.1 ст.5 Закону).

Згідно з визначення абз.5 ч.1 ст.1 Закону Єдиний державний реєстр юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - це автоматизована система збирання, накопичення, захисту, обліку та надання інформації про юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.

Положеннями ч.1 ст.17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.

Відповідно ст.24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» для проведення державної реєстрації юридичної особи засновник (засновники) або уповноважена ними особа повинні особисто подати державному реєстратору (надіслати поштовим відправленням з описом вкладення або в разі подання електронних документів подати опис, що містить відомості про надіслані електронні документи, в електронній формі) такі документи:

· заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації юридичної особи;

· примірник оригіналу (ксерокопію, нотаріально засвідчену копію) рішення засновників або уповноваженого ними органу про створення юридичної особи у випадках, передбачених законом;

· два примірники установчих документів (у разі подання електронних документів - один примірник);

· документ, що засвідчує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації юридичної особи. У разі подання електронних документів для проведення державної реєстрації юридичної особи підтвердженням внесення плати за проведення державної реєстрації юридичної особи є примірник електронного розрахункового документа, засвідченого електронним цифровим підписом;

· інформацію з документами, що підтверджують структуру власності засновників - юридичних осіб, яка дає змогу встановити фізичних осіб - власників істотної участі цих юридичних осіб.

Відповідно п.1 Положення «Про державну реєстраційну службу», затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року №401/2011 (далі - Положення) Державна реєстраційна служба України (Укрдержреєстр) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра юстиції України та входить до системи органів виконавчої влади. Укрдержреєстр є головним органом у системі центральних органів виконавчої влади з питань реалізації державної політики у сферах державної реєстрації актів цивільного стану, державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, реєстрації (легалізації) об'єднань громадян, інших громадських формувань, статутів фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування, якщо їх реєстрація передбачена законами, статуту територіальної громади міста Києва, друкованих засобів масової інформації та інформаційних агентств як суб'єктів інформаційної діяльності.

Згідно з п.7 Положення Укрдержреєстр здійснює свої повноваження безпосередньо та через структурні підрозділи головних управлінь юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, в областях, містах Києві та Севастополі, а також районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних, міжрайонних управлінь юстиції, що забезпечують реалізацію повноважень Укрдержреєстру.

Пунктом 1 Порядку державної реєстрації об'єднань співвласників багатоквартирного будинку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.10.2002 року №1521, встановлено, що державна реєстрація об'єднань співвласників багатоквартирного будинку проводиться виконавчим органом міської, районної у місті ради, районною, районною у мм. Києві і Севастополі державною адміністрацією за місцем знаходження багатоквартирного будинку.

Органи державної реєстрації ведуть реєстри об'єднань співвласників багатоквартирного будинку в установленому ними порядку.

Згідно з п.3 вказаного Порядку для державної реєстрації об'єднання уповноважена установчими зборами особа (далі - заявник) подає безпосередньо або надсилає поштою (рекомендованим листом) до органу державної реєстрації:

1) реєстраційну картку, яка одночасно є заявою про державну реєстрацію об'єднання, оформлену за зразком згідно з додатком 1 до цього Порядку;

2) протокол установчих зборів, на яких було прийнято рішення про створення об'єднання та затвердження його статуту;

3) два примірники оригіналу і п'ять копій статуту об'єднання, оформлені згідно з вимогами законодавства;

4) список членів об'єднання, складений згідно з додатком 2 до цього Порядку.

Отже, визначений Законом перелік документів, що мають подаватись держаному реєстратору для проведення державної реєстрації юридичної особи є вичерпним та не містить у собі обов'язку подавати довідку про присвоєння поштової адреси.

Більш того, відповідно до ч. 8 ст. 24 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців» Державному реєстратору забороняється вимагати додаткові документи для проведення державної реєстрації юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - сьомою цієї статті.

Підстави для відмови у проведенні реєстраційних дій визначені у ст. 27 вищенаведеного закону. Перелік цих підстав є конкретним та вичерпним Відмова у проведенні державної реєстрації з інших підстав, ніж наведені у цій статті - не допускається.

Інформація про місцезнаходження юридичної особи зазначається заявниками в реєстраційній картці, що подається для проведення реєстрації.

Відповідно до вимог Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи це - фактичне місце ведення діяльності чи розташування офісу, з якого проводиться щоденне керування діяльністю юридичної особи (переважно знаходиться керівництво) та здійснення управління і обліку.

При цьому, місцезнаходженням юридичної особи може бути місцезнаходження особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені. Відповідно до ч. 2 ст. 92 ЦК юридична особа може набувати цивільні права та обов'язки і здійснювати їх через своїх учасників.

Відповідно до вимог ст. 9 Закону України «Про Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку» Членом об'єднання може бути фізична чи юридична особа, яка є власником квартири (квартир) або приміщення (приміщень) у багатоквартирному будинку.

Судами встановлено, що при проведенні реєстраційних дій, державному реєстратору представлені всі правовстановлюючі документи засновників об'єднання на квартири у будинку АДРЕСА_1, а саме: витяги з Державного реєстру прав власності на нерухоме майно, в яких було зазначено адресу будинку, власниками якого створювалось ОСББ.

Судами також обґрунтовано зазначено, що чинним законодавством не зобов'язано державного реєстратора при проведенні реєстраційних дій перевіряти факт присвоєння або не присвоєння поштової адреси будинку, за місцезнаходженням якого реєструється юридична особа, та наявність про це довідки.

З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій щодо відсутності незаконних дій з боку відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців Дніпровського району реєстраційної служби Головного управління юстиції у м. Києві при проведенні 20.03.2013р. державної реєстрації юридичної особи «Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку «Тельбін - Комфорт» за адресою: АДРЕСА_1.

Колегія суддів погоджується з висновками судів про те, що спірні дії відповідача вчинені на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Колегія суддів дійшла думки, що судами першої та апеляційної інстанцій в повному обсязі встановлено обставини справи, що мають значення для її вирішення, відповідно визначено правове регулювання спірних правовідносин, постановлено правосудне судове рішення.

Доводи касаційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судами при розгляді справи неправильно застосовано норми матеріального права, які регулюють спірні правовідносини, чи порушено норми процесуального права.

Відповідно до статті 224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 220, 220-1, 224, 230, 231 КАС України, колегія суддів, -

у х в а л и л а:

Касаційну скаргу ОСОБА_1 відхилити.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 18 листопада 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 04 березня 2014 року у справі № 826/14968/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і оскарженню не підлягає, але може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, в порядку та у строки, визначені ст.ст. 236 - 238, 239-1 КАС України.

Судді: