ЖИТОМИРСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
__________
10002, м-н Путятинський, 3/65, телефон/факс: (0412) 481-604, 481-637 e-mail: inbox@apladm.zt.court.gov.ua
Головуючий у 1-й інстанції: Ольшевська Н.В.
Суддя-доповідач:ОСОБА_1
ПОСТАНОВА
іменем України
"16" вересня 2015 р. Справа № 279/13245/14-а
Житомирський апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
головуючого судді Євпак В.В.
суддів: Капустинського М.М.
ОСОБА_2,
розглянувши в письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації на постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "23" лютого 2015 р. у справі за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації, Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області про визнання дій неправомірними,зобов'язання здійснити перерахунок та виплату коштів ,
ВСТАНОВИВ:
Ухвалою Коростенського міськрайонного суду Житомирсьої області від 25 грудня 2014 року позовну заяву ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровського району про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату коштів, передбачених Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в частині вимог за період з 01.05.2014 року по 20.05.2014 рік залишено без розгляду ( є чинною).
Постановою Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від 23 лютого 2015 року позовні вимоги ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради, Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про визнання дій неправомірними та зобов"язання здійснити перерахунок та виплату коштів, передбачених Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" задовольнено частково.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів передбачених ст. 37 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в п еріод з 21.05.2014 року по 03.08.2014 рік - неправомірними.
Зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 коштів передбачених ст. 37 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 21.05.2014 року по 03.08.2014 рік, в розмірі 40 відсотків мінімальної заробітної плати вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат.
Визнано дії Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації щодо невиплати в повному обсязі ОСОБА_3 коштів передбачених ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в період з 21.05.2014 року по 03.08.2014 рік - неправомірними.
Зобов"язано Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_3 коштів передбачених ст. 39 ЗУ "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", за період з 21.05.2014 року по 03.08.2014 рік, в розмірі двох мінімальних заробітних плат вказаного періоду щомісячно, з врахуванням проведених виплат.
У апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації посилаючись на порушення норм матеріального і процесуального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та постановити нове рішення, яким відмовити ОСОБА_3 у задоволенні позовних вимог до Управління в повному обсязі.
Управління праці та соціального захисту населення Коростенської міської ради Житомирської області апеляційну скаргу не подавало.
Позивач судове рішення в частині відмови у задоволенні позову не оскаржував.
Розглянувши справу в межах доводів апеляційної скарги, визначених ст. 195 КАС України, колегія суддів приходить до висновку, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено судом та підтверджується матеріалами справи, ОСОБА_3 працює оглядачем - ремонтником вагонів на ПТО ст. Коростень - Подільський, проживає в ІНФОРМАЦІЯ_1, яке відноситься до зони гарантованого добровільного відселення та отримує доплату до заробітної плати згідно ст. 39 Закону України Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи за роботу в зоні гарантованого добровільного відселення, однак, в розмірі, що встановлений постановою КМУ № 836 від 26.07.1996 року.
Згідно ст. 39 Закону України "Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" громадянам, які працюють на територіях радіоактивного забруднення, провадиться доплата в таких розмірах : - у зоні гарантованого добровільного відселення - дві мінімальні заробітні плати.
Водночас сума, з якої здійснювався розрахунок виплати позивачу, передбаченої Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", визначалася згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року № 836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи". Зазначеною постановою, всупереч вимогам вказаного Закону, який встановлює розмір доплат як величину, кратну відносно до розміру мінімальної заробітної плати, визначеної Законом на час здійснення виплати, встановлено конкретний розмір такої доплати в твердій грошовій сумі.
Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що платником щомісячної доплати відповідно ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" за роботу в зоні радіоактивного забруднення є Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації.
Колегія суддів не погоджується з вказаним висновком, виходячи з наступного.
Згідно п.п. 5 п. 4 Порядку використання коштів державного бюджету для виконання програм, пов'язаних із соціальним захистом громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 вересня 2005 р. N 936 виплата компенсацій та допомоги певних видів, передбачених Законом, проводиться центрами по нарахуванню і виплаті соціальних допомог, структурними підрозділами з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - уповноважений орган) за місцем реєстрації громадян працюючим і непрацюючим громадянам та пенсіонерам, зокрема пенсіонерам та особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, Державної кримінально-виконавчої служби та інших структур, громадянам, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, громадянам, які працюють у громадян, що займаються підприємницькою діяльністю без утворення юридичної особи, зокрема доплата особам за роботу (службу) на території зон радіоактивного забруднення відповідно до статей 39, 40 Закону, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1996 р. N 836.
Відповідно до п. 5 Порядку соціальні виплати, доплати (види допомоги), передбачені підпунктами 5 - 13 пункту 4 цього Порядку, проводяться за місцем основної роботи (служби) громадян підприємствами, установами, організаціями (далі - підприємства) та фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності без утворення юридичної особи, установами, організаціями та військовими частинами відповідно до розрахункових даних, поданих до уповноваженого органу за формою, затвердженою Мінсоцполітики.
До 25 числа місяця, за який здійснюється нарахування, підприємства подають до уповноваженого органу документи щодо розрахункових витрат, пов'язаних з виплатою компенсацій та допомоги певних видів, за затвердженою Мінсоцполітики формою та реєстр отримувачів компенсаційних виплат і допомоги певних видів, де зазначаються прізвище, ім'я та по батькові, категорія, номер посвідчення, ідентифікаційний номер, відомості про нараховані виплати, суму компенсацій та вид допомоги.
Враховуючи вищезазначені правові норми, колегія суддів приходить до висновку, що обов'язок щодо нарахування, перерахунку доплати до заробітної плати, передачі розрахунку до УПСЗН Дніпровської районної в м.Києві державної адміністрації виникає саме у роботодавця, тобто у Відокремленого підрозділу експлуатаційного вагонного депо Дарниця Державного територіально-галузевого об'єднання "Південно-Західна залізниця". Також, відсутні повноваження в управлінні і здійснювати такі виплати безпосередньо фізичній особі.
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації не наділено функціями та повноваженнями нарахування, перерахування та виплати доплати працюючим громадянам відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", а тому постанова суду першої інстанції підлягає скасуванню в названій частині з прийняттям нової про відмову в задоволенні позову до вказаного відповідача.
Керуючись ст.ст. 195, 197, 198, 202, 205, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації задовольнити.
Постанову Коростенського міськрайонного суду Житомирської області від "23" лютого 2015 р. в частині задоволення позову про зобов"язання здійснити перерахунок та виплатити кошти, передбачені ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" скасувати та прийняти нову.
Відмовити ОСОБА_3 у задоволені позову до Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації про проведення перерахунку та виплати доплати, відповідно до ст. 39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
В іншій частині постанову суду залишити без змін.
Постанова набирає чинності з моменту її постановлення і оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя В.В. Євпак
судді: М.М. Капустинський
ОСОБА_2
Роздруковано та надіслано:р.л.п.
1- в справу:
2 - позивачу/позивачам: ОСОБА_3 вул.І.Кузьмінського,40,м.Коростень,Коростенський район, Житомирська область,11500
3- відповідачу/відповідачам: Управління праці та соціального захисту населення Дніпровської районної в м. Києві державної адміністрації вул. Курнатовського,7 А,м.Київ,02125
- ,