Справа № 579/1345/15-а Провадження № 2-а/584/15/15
ПОСТАНОВА
Іменем України
30.09.2015 року Путивльський районний суд Сумської області в особі : судді Толстого О.О. розглянувши в порядку письмового провадження в м. Путивль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області про визнання дій протиправними та зобовязання вчинити дії, ВСТАНОВИВ :
Позивачка звернулася до суду з вказаним позовом, який обґрунтовувала тим, що перебуває на обліку в Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області (далі - УПФУ) та з вересня 2013 року отримувала пенсію по інвалідності, призначену відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Також працює на посаді секретаря судового засідання в Кролевецькому районному суді Сумської області.
У звязку з набранням чинності Закону України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»від 02.03.2015 року, як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця, виплату пенсії по інвалідності їй було призупинено з 01.04.2015 року.
Оскільки до 01.06.2015 року Верховною Радою України не було прийнято закону щодо призначення всіх пенсій, в тому числі спеціальних, на загальних підставах, 23.07.2015 року воназвернулася до УПФУ з заявою про поновлення виплати пенсії по інвалідності на підставі п. 5 Перехідних положень до Закону України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року.
Однак листом від 31.07.2015 року УПФУ у поновленні виплати пенсії їй було відмовлено, з посилання на те, що даний вид пенсії не виплачується тимчасово - до законодавчого врегулювання пенсійного забезпечення.
Посилаючись на ці обставини, просила суд визнати такі дії суб'єкта владних повноважень протиправними та зобов'язати відновити виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності з 01.06.2015 року.
В своїх письмових запереченнях на позов (а.с. 52-53 ) УПФУ посилалось на те, що такі вимоги позивачки є безпідставними, оскільки вона працює на посаді державного службовця, що дає їй право на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбачених Законом України «Про державну службу», в звязку з чим виплата їй раніше призначеної пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» призупинена до 31.12.2015 року.
В судове засідання сторони не зявилися, клопоталипро розгляд справи за їх відсутності, що є підставою для вирішення цього спору в порядку письмового провадження.
Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин є підставою для висновку про задоволенняпозову виходячи з наступних міркувань.
Згідно з ч. 3ст. 2КАС Україниу справахщодооскарження рішень,дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, умежахповноваженьтауспосіб,що передбачені Конституцієюта законамиУкраїни; 2) звикористаннямповноваженняз метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано,тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) зурахуваннямправаособи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1ст. 9 КАС Українипередбачено, що суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Як вбачається з матеріалів справи, позивачка перебуває на обліку в УПФУ як отримувач пенсії по інвалідності, призначеної відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с. 37-38, 39 звор. бік), та одночасно працює на посаді секретаря судового засідання в Кролевецькому районному суді Сумської області, є державним службовцем, що підтверджується відповідним довідками (а.с. 15, 78).
У звязку з набранням чинності Закону України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення»від 02.03.2015 року, як пенсіонеру, який працює на посаді державного службовця, виплату пенсії по інвалідності позивачці призупинено, починаючи з 01.04.2015 року, про що їй повідомлено листом від 03.04.2015 року (а.с. 12).
23.07.2015 року позивачка звернулася до УПФУ з заявою про поновлення раніше призначеної пенсії по інвалідності на підставі п. 5 Перехідних положень до Закону України«Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення» від 02.03.2015 року, але рішенням УПФУ від 28.07.2015 року № 31 (а.с. 39) їй було відмовлено в цьому з тих підстав, що вона працює на посаді державного службовця та пенсія по інвалідності їй не виплачується тимчасово - до законодавчого врегулювання пенсійного забезпечення, про що позивачку повідомлено листом від 31.07.2015 року (а.с. 13).
Однак в силу ст. 22 Конституції Україниправа і свободи людини і громадянина, закріплені цієюКонституцією, не є вичерпними. Конституційні права та свободи гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
Згідност. 46 Конституції Українигромадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пенсійне забезпечення громадян України, в т.ч. порядок призначення та виплати пенсій, визначення розміру пенсії, регулюютьсяЗаконом України "Про пенсійне забезпечення", Законом України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування" та іншими нормативно-правовим актами.
З 01.04.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року (далі Закон № 213-VIII від 02.03.2015 року), пп. 2 п.12 розділу 1 якого внесені зміни в ст. 47 Закону України "Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування", згідно яких:
Тимчасово, у період з 01.04.2015 року по 31.12.2015 року:
- у період роботи особи (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту") на посадах, які дають право на призначення пенсії або щомісячного довічного грошового утримання у порядку та на умовах, передбаченихЗаконами України "Про статус народного депутата України", "Про прокуратуру", "Про судоустрій і статус суддів", пенсії, призначені відповідно до цьогоЗакону, не виплачуються;
- у період роботи на інших посадах/роботах пенсія, призначена особі відповідно до цієї статті (крім інвалідів I та II груп, інвалідів війни III групи та учасників бойових дій, осіб, на яких поширюється дія пункту 1ст. 10 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту"), розмір якої перевищує 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачується в розмірі 85 відсотків призначеного розміру, але не менше 150 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Після звільнення з роботи виплата пенсії відповідно до цьогоЗаконупоновлюється.
Крім того, згідно п. 2 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року порядок виплати пенсії (щомісячного довічного грошового утримання) працюючим пенсіонерам, встановлений цим Законом, поширюється на пенсіонерів (отримувачів щомісячного довічного грошового утримання) незалежно від часу призначення пенсії.
В той же час, відповідно до п. 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року у разі неприйняття до 01.06.2015 року закону щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах з 01.06.2015 року скасовуються норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
За змістом цієї правової норми, вона чітко визначає подію з ненастанням якої припиняють свою дію норми щодо пенсійного забезпечення осіб, яким пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) призначаються відповідно дозаконів України «Про державну службу», «Про судоустрій і статус суддів».
Конституційний Суд України у п. 3 мотивувальної частини рішення від 03.10.1997 року №4-зп (справа про набуття чинності Конституцією) зазначив, що конкретна сфера суспільних відносин не може бути водночас врегульована однопредметними нормативними правовими актами однакової сили, які за змістом суперечать один одному. Звичайною є практика, коли наступний у часі акт містить пряме застереження щодо повного або часткового скасування попереднього. Загальновизнаним є те, що з прийняттям нового акта, якщо інше не передбачено самим цим актом, автоматично скасовується однопредметний акт, який діяв у часі раніше.
В звязку з чим, необхідно констатувати, що вказаний в пункті 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону № 213-VIII від 02.03.2015 року закон щодо призначення всіх пенсій, у тому числі спеціальних, на загальних підставах до 01.06.2015 року прийнятий не був, у зв'язку з чим з вказаної дати втратили чинність норми Закону України «Про державну службу»таЗакону України «Про судоустрій і статус суддів»щодо пенсійного забезпечення і відповідно пенсії (щомісячне довічне грошове утримання) за цими Законами не призначаються.
Таким чином, з 01.06.2015 року посада, на якій працює позивачка, не дає права на призначення пенсії у порядку та на умовах, передбаченихЗаконом України «Про державну службу», у зв'язку з чим відпалипідстави для призупинення виплати їй пенсії на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
З огляду на вищевикладене, суд вважає, що з 01.06.2015 року виплата пенсії по інвалідності, призначеної позивачці відповідно доЗакону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», підлягає відновленню, а УПФУ необгрунтовано відмовлено в цьому.
За правиламич. ч. 1, 3ст. 94 КАС Українипідлягають присудженню з Державного бюджету України на користь позивачки понесені неювитрати по сплаті судового збору.
Керуючись ст.ст. 22, 46 Конституції України, пп. 2 п. 12 розділу 1, п.п. 2, 5 розділу ІІІ «Прикінцеві положення» Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо пенсійного забезпечення" № 213-VIII від 02.03.2015 року, ст. 47 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», ст.ст.8-9,11,183-2 КАС України, суд,
ПОСТАНОВИВ :
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області щодо відмови ОСОБА_1 у відновленні виплати раніше призначеної пенсії по інвалідності з 01 червня 2015 року.
3. Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Кролевецькому районі Сумської області відновити ОСОБА_1 виплату раніше призначеної пенсії по інвалідності з 01 червня 2015 року.
4. Присудити з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73,08 (сімдесят три гривні вісім копійок) грн. судового збору.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративному суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня отримання постанови у повному обсязі.
Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Постанова виготовлена в повному обсязі 05.10.2015 року.
Суддя: підпис
Копія вірна
Суддя
Путивльського районного суду ОСОБА_2