Постанова № 51961550, 25.09.2015, Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
25.09.2015
Номер справи
484/3229/15-а
Номер документу
51961550
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 484/3229/15-а

Провадження № 2-а/484/118/15 р.

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

21.09.2015 р. Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області

у складі: головуючого судді Панькова Д.А.

секретаря судового засідання - Панчук О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Первомайську адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії та здійснити виплату заборгованості по державній соціальній допомозі як дитині війни, -

В С Т А Н О В И В:

12.08.2015р. позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про визнання неправомірними дії Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області щодо відмови підвищити пенсію як дитині війни на 30 % відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни»; зобовязання відповідача перерахувати та виплатити йому, як дитині війни, державну соціальну допомогу відповідно до вимог чинного Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006 р. по 2015 р. в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму.

Ухвалою Первомайського міськрайонного суду Миколаївської області від 21.09.2015 року закрито провадження у справі в частині вимог позивача про виплату на його користь заборгованості по доплаті до пенсії в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за періоди часу з 08.10.2014 року по 08.04.2015 року, а решту вимог щодо виплати на його користь заборгованості по доплаті до пенсії відповідно до Закону України «Про соціальний захист дітей війни» з 01.01.2006р. по 07.10.2014р. в розмірі 23 % від прожиткового мінімуму залишено без розгляду.

В судовому засіданні позивач підтримав свої вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечував проти позову з підстав його необгрунтованості.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення сторін суд вважає, що позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Позивач народився 15 січня 1944 року, має статус дитини війни, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області і одержує пенсію за віком та допомогу, як дитині війни, у розмірі 156,30 грн.

Згідно зі ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» встановлено підвищення до пенсії дітям війни в розмірі 30 % від мінімальної пенсії за віком.

Постановою Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 року № 1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення», яка є чинною на даний час зі змінами, внесеними постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2014 року № 112, встановлено розміри підвищень до пенсії дітям війни.

Законом України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» було передбачено право Кабінету Міністрів України встановлювати розміри виплат, які фінансуються за рахунок державного бюджету, виходячи з наявних ресурсів державного бюджету.

Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік» від 31.07.2014 року, що набрав чинності 03.08.2014 року, установлено, що норми статей 5 та 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів бюджетів усіх рівнів, бюджету Пенсійного фонду України та бюджетів інших фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування на 2014 рік.

Наведені Закони є актами єдиного органу законодавчої влади Верховної Ради України, а чинне законодавство України не містить норм, які б встановлювали пріоритетність одних Законів над іншими, серед двох актів однакової юридичної сили, які регулюють спірні правовідносини, застосуванню підлягає той, який прийнятий в часі пізніше.

В рішенні Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 зроблено висновок про те, що відповідно до Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України, але Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту.

Пунктом 3 резолютивної частини рішення Конституційного Суду України від 25.01.2012 за № 3-рп/2012 визначено, що суди під час вирішення справ про соціальний захист громадян керуються, зокрема, принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції‚ на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.

Відповідно до ч. 2 ст. 95 Конституції України виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір і цільове спрямування цих видатків.

Згідно з вищенаведеним рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року повноваження Кабінету Міністрів України щодо розробки проекту закону про Державний бюджет України та забезпечення виконання відповідного закону пов'язані з його функціями, в тому числі щодо реалізації політики у сфері соціального захисту та в інших сферах. Отже, Кабінет Міністрів України в силу своїх повноважень регулює порядок та розміри соціальних виплат та допомоги, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, відповідно до Конституції та законів України.

Таким чином, державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії можуть бути визначені як законами України, так і іншими нормативно-правовими актами, зокрема актами Кабінету Міністрів України.

Отже, Кабінетом Міністрів України в межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, Законів про Державний бюджет України на відповідний рік та Законом України «Про соціальний захист дітей війни» видано нормативно-правові акти, якими визначено розміри і порядок виплат, про перерахунок яких просить позивач, та які підлягають застосуванню до даних спірних правовідносин виходячи з принципу законності, на що вказано в рішеннях Конституційного Суду України.

Слід враховувати те, що бюджетні закони приймаються на певний календарний рік та діють тільки протягом такого календарного року.

Так, рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року, на яке вказано вище, підтверджено повноваження Кабінету Міністрів України щодо регулювання порядку та розмірів соціальних виплат і допомог, які фінансуються за рахунок коштів державного бюджету, виходячи з фінансових можливостей держави, але з врахуванням приписів Законів про державний бюджет на відповідний календарний рік.

Як вказано вище, зміни до Закону України «Про Державний бюджет України на 2014 рік», якими було встановлено обмеження щодо всіх виплат, передбачених Законом України «Про соціальний захист дітей війни», внесені з 03.08.2014 року.

Законом України «Про державний бюджет України на 2015 рік» визначено, що норми і положення статей 5 та 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообовязкового державного соціального страхування.

Крім того, Законом України від 28.12.2014 року «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України», який набрав чинності з 01.01.2015 року, внесено зміни в ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни», а саме: вказано на те, що надбавка дітям війни призначається в порядку та розмірах, встановлених КМ України.

Виходячи з наведеного, суд вважає, що відповідач діяв цілком правомірно при нарахуванні та виплаті позивачу доплати до пенсії передбаченої ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період часу з 09.04.2015 р. по 12.08.2015р. а тому заявлені позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 99, 100, 155, 157 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську та Первомайському районі Миколаївської області про визнання дій неправомірними, зобовязання вчинити певні дії та здійснити виплату заборгованості по державній соціальній допомозі як дитині війни з 09.04.2015 р. по 12.08.2015р. відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня отримання повного тексту сторонами у разі, якщо вона не буде оскаржена. Якщо постанова буде оскаржена, то вона набирає законної сили після перегляду справи судом апеляційної інстанції якщо її не буде скасовано.

Апеляційну скаргу може бути подано протягом десяти днів з дня отримання повного тексту до Одеського апеляційного адміністративного суду через Первомайський міськрайонний суд Миколаївської області.

СУДЯ: