ТЕПЛОДАРСЬКИЙ МІСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Справа №2-а-38/08
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
3 квітня 2008р. Теплодарський міський суд Одеської області в складі:
головуючої - судді Мисливої Л.М., при секретарі - Грушко Г.С.,
за участю представника позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Теплодарі адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, третя особа - Головне управління Державного казначейства України в Одеській області, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2004-2007р.р.,
встановив:
У січні 2008р. ОСОБА_3 звернулася до суду з вищезазначеним позовом, мотивуючи тим, що вона є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалідом 2 групи, а тому відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 28.02.1991р. №796-Х11 має право на щорічну виплату їй грошової допомоги на оздоровлення у розмірі п"яти мінімальних заробітних плат. Однак Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області за вказаною нормою закону таких виплат у повному обсязі не здійснило, в зв'язку з чим, з посиланням на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. №6-рп/2007 (справа про соціальні гарантії громадян) просить визнати дії відповідача протиправними та стягнути з останнього 6393 грн. 30 коп. заборгованості по щорічній допомозі на оздоровлення за 2004-2007р.р.
В судове засідання позивач не з'явилася, яка була повідомлена належним чином.
Представник позивача в судовому засіданні вимоги позивача підтримала повністю.
Представник відповідача в судовому засіданні позов не визнала повністю, мотивуючи тим, що всі виплати по щорічній допомозі вони проводять згідно постанови Кабінету Міністрів України від 26.07.1996р. №836 "Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" із змінами, внесеними згідно з Постановами Кабінету Міністрів України №542 від 12.07.05р. та №649 від 20.04.2007р. Розміри виплат встановлено, виходячи з норм, прийнятих про розмір заробітної плати та видатків, передбачених на ці цілі законами про державний бюджет на відповідний рік. Законами України "Про Державний бюджет на 2004, 2005, 2006 рік" зупинено дію ст. 48 Закону №796-Х11 в частині виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати. Для реалізації рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян) необхідне джерело фінансування, над чим сьогодні працює держава. Також вказала, що підпунктом 11 п.28 другого розділу Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України" ст. 48 Закону №796-Х11 викладено в новій редакції, згідно якої щорічна допомога на оздоровлення виплачується в порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України.
Представник третьої особи, яке не заявляє самостійних вимог на предмет спору -Головного управління Державного казначейства України в Одеській області ОСОБА_4 в судове засідання не з'явилася, надавши до суду заяву про розгляд справи у її відсутність та заперечення до даного позову, в якому вказала, що ГУДКУ в Одеській області, як окрема юридична особа, самостійно несе відповідальність за своїми зобов'язаннями, ніяких прав та законних інтересів позивача не порушувало. Діюче законодавство України не передбачає покладення відповідальності на органи казначейства по викладеним в позові вимогам. Як передбачає п.3 Типового Положення про Головне управління Державного казначейства України в Автономній республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України 04.04.2006 року №332 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.04.2006 року за №454/12328, Головне управління Державного казначейства України забезпечує казначейське обслуговування державного та місцевих бюджетів на основі ведення єдиного казначейського рахунку, підвищення оперативності у фінансуванні видатків в межах наявних обсягів фінансових ресурсів у Державному бюджеті. Казначейство не фінансує державні органи, а у відповідності до ст. 22 Бюджетного кодексу України головними розпорядниками бюджетних коштів державного бюджету України є уповноважені бюджетні установи, а саме міністерства та інші органи влади України в особі їх керівників, які розподіл коштів за напрямками видатків здійснюють самостійно. Виплату компенсації та допомоги здійснює Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області, згідно покладених на них функцій, а не органи казначейства. Відповідно до ст.23 Бюджетного кодексу України виплати коштів з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення. В зв'язку з чим просить відмовити позивачу в задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Як встановлено в судовому засіданні, ОСОБА_3 є постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи, як потерпіла від Чорнобильської катастрофи та віднесена до 1 категорії, інвалід 2 групи, що підтверджується посвідченням серії А №070865 від 22.02.1996р. та не заперечується представником відповідача. Відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-Х11 інвалідам 2 групи виплачується щорічна допомога на оздоровлення в розмірі п"яти мінімальних заробітних плат. Згідно довідки відповідача їй нарахована та виплачена щорічна компенсація на оздоровлення: за 2004р. - у сумі 26,70 грн. у травні 2004р., у 2005р. - на загальну суму 120 грн. у листопаді 2005р.; за 2006р. - у сумі 120 грн. у вересні 2006р., за 2007р. - у сумі 120 грн. у травні 2007р.
Коли позивач звернулая до Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області щодо проведення виплат відповідно до вимог Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», то отримала відмову в проведенні виплат в повному обсязі з посиланням на відсутність джерела фінансування.
Відповідно до ст. 8 Конституції України вона має вищу юридичну силу та, виходячи з вимог ст. 22 Конституції України, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав та свобод. Також, при задоволенні вимог позивача, необхідно виходити з позиції Конституційного Суду України, який своїм рішенням №6-рп/2007 від 9.07.2007р. у справі за конституційним поданням 46 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень ст.ст. 29, 36, ч.2 ст. 56, ч. 2 ст. 62, ч.1 ст. 66, п. 7,9,12,13,14,23,29,30,39,41,43,44,45,46 ст. 71, ст. 98, 101,103,111 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" №486-16 (справа про соціальні гарантії громадян) визнано такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) положення п. 30 ст. 71 останнього Закону, за якою у 2007р. зупинені виплати компенсацій і допомог у розмірах відповідно до мінімальної заробітної плати.
З зазначених підстав, суд приходить до висновку, що дії відповідача по не донарахуванню й невиплаті у 2004-2007 роках разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення є протиправними та зобов'язує відповідача провести за вказані роки нарахування й виплату ОСОБА_3 недоплаченої разової щорічної грошової допомоги на оздоровлення в сумі 6273 грн. 30 коп., виходячи із розрахунку мінімальної заробітної плати на момент виплати, а саме: за 2004р. -205x5-26,70 = 998,30 грн., 2005р. - 332 грн.х5-120 - 1540 грн.; 2006р. - 375 грн.х5-120 = 1755 грн.; 2007р. - 420 грн.х5-120 - 1980 грн.; а всього за 2004-2007р.р. - 6273 грн. 30 коп.
В іншій частині заявлених вимог позивачу належить відмовити за недоведеністю.
Доводи відповідача, наведені в запереченнях щодо нової редакції ст. 48 Закону України №796-Х11 не можуть прийматися до уваги, оскільки позовні вимоги заявлені по щорічній допомозі на оздоровлення включно по 2007 рік, а нова редакція ст. 48 Закону України №796-Х11 набрала чинності з 01.01.2008р. Відповідно до ст. 5 ЦК України акт цивільного законодавства не має зворотної дії у часі, а новий акт цивільного законодавства застосовується до прав та обов'язків, що виникли з моменту набрання ним чинності.
На підставі наведеного, керуючись ст. 8, 22 Конституції України, ст. 5 ЦК України, ст.ст. 13, 48, 71 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991р. №796-ХІІ, рішенням Конституційного Суду України №6-рп/2007 від 9.07.2007р. (справа про соціальні гарантії громадян), ст. 89 Закону України «Про державний бюджет України на 2004 рік» від 27.11.2003р. №1344-1У, ст. 83 Закону України «Про державний бюджет України на 2005 рік» від 23.12.2004р. №2285-1У, ст. 82 Закону України «Про державний бюджет України на 2006 рік» від 20.12.2005р. №3235-1У, ст. 76 Закону України "Про державний бюджет України на 2007 рік" від 19.12.2006р. №489-У, ст.ст.90; 94,158, 159,161, 163 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позовну заяву ОСОБА_3, про визнання дій протиправними та стягнення недоплаченої щорічної грошової допомоги на оздоровлення за 2004-2007р.р.- задовольнити частково.
Визнати дії Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області по не донарахуванню й невиплаті у 2004-2007р.р. щорічної грошової допомоги на оздоровлення ОСОБА_3 протиправними.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області (м. Теплодар, вул. Піонерна,7, розрахунковий рахунок 35210043000951 в ГУДКУ в Одеській області, код ОКПО 26165359, МФО 828011) на користь ОСОБА_3 недоплачену щорічну грошову допомогу на оздоровлення за 2004-2007р.р. в сумі 6273 (шість тисяч двісті сімдесят три) грн. 30 коп.
Зобов"язати Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області проводити нарахування та виплати щорічної грошової допомоги на оздоровлення відповідно до вимог ст. 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" в повному обсязі.
В іншій частині заявлених вимог - відмовити в задоволенні.
Стягнути з Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Теплодарської міської ради Одеської області на користь держави судовий збір в розмірі 62 грн. 73 коп.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі в 10-денний строк з дня проголошення постанови заяви про апеляційне оскарження і поданням після цього протягом 20 днів апеляційної скарги, з подачею її копії до апеляційної інстанції або в порядку ч.5 ст. 186 КАС України.