ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 р. Справа № 820/2369/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі
Головуючого судді: Шевцової Н.В.
Суддів: Макаренко Я.М. , Мінаєвої О.М.
за участю секретаря судового засідання Шалаєвої І.Т.
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста-Інвест" на постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.05.2015р. по справі № 820/2369/15
за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Веста-Інвест"
до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м.Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області
про визнання дій неправомірними,
ВСТАНОВИЛА:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Веста-Інвест» (далі за текстом - ТОВ «Веста-Інвест», позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області (далі за текстом - ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова, відповідач), в якому просив суд визнати неправомірними дії по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Веста-Інвест», результати якої оформлені довідкою № 586/20-30-22-03/36815063 від 30.12.2014 року.
Постановою Харківського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить оскаржувану постанову скасувати та прийняти нове рішення про задоволення позову.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги позивач посилається на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, а саме: п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України, п. 1, п. 3 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
ТОВ «Веста-Інвест» зазначає, що контролюючим органом порушено порядок проведення зустрічної звірки в частині відсутності запиту від іншого податкового органу (ініціатора) щодо проведення зустрічної звірки та розбіжностей задекларованих в деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань. Крім того позивач зазначає, що зустрічної звіркою фактично виявлені порушення позивачем вимог податкового законодавства, що не встановлюється в межах проведення зустрічної звірки.
Відповідно до ч. 1 ст. 41 Кодексу адміністративного судочинства України, через неявку у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши рішення суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Веста-Інвест» зареєстрований як юридична особа, перебуває на обліку ДПІ у Дзержинському районі м. Харкова та є платником податку на додану вартість.
28.10.2014 року відповідачем було складено та направлено на адресу позивача запит № 17221/10/20-30-15-01-28 про надання інформації та її документального підтвердження.
Листом № 8 від 14.11.2014 року ТОВ «Веста-Інвест» надано відповідачу відповідь на зазначений запит разом із запитуваними документами.
30.12.2014 року контролюючим органом складена довідка № 586/20-30-22-03/36815063 про результати проведення зустрічної звірки ТОВ «Веста-Інвест» (код ЄДРПОУ 36815063) щодо документального підтвердження господарських відносин платника подітків із контрагентами та їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.09.2014 року по 30.09.2014 року.
За результатами зустрічної звірки контролюючим органом документально не підтверджено реальність здійснення господарських операцій із контрагентами за вересень 2014 року на суму податкових зобов'язань - 3650971,0 грн. та податкового кредиту - 3646933,0 грн.
Вважаючи неправомірними дії відповідача з проведення зустрічної звірки, результати якої оформлені довідкою № 586/20-30-22-03/36815063 від 30.12.2014 року позивач звернувся до суду.
Відмовляючи в задоволенні позовних вимог суд першої інстанції виходив з того, що оскільки складена довідка про проведення зустрічної звірки не порушує охоронюваних законом прав та та інтересів позивача, то дії по її складанню є правомірними.
Колегія суддів не погоджується з такими висновками суду з наступних підстав.
Відповідно до вимог ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди зобов'язані перевірити оскаржувані дії на предмет вчинення їх на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо; добросовісно; розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів осіб і цілями, на яке спрямоване це рішення, з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно.
Отже, під час розгляду спорів щодо оскарження дій суб'єктів владних повноважень, суд зобов'язаний незалежно від підстав, наведених у позові, перевіряти оскаржувані дії на їх відповідність усім зазначеним вимогам.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спосіб дій контролюючих органів при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п.п. 73.5 ст.73 Податкового кодексу України, з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
Механізм проведення контролюючими органами зустрічних звірок (станом на момент виникнення спірних правовідносин) було визначено Порядком проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232.
Відповідно до пунктів 1, 2, 3, 4 Порядку, зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Разом з цим, у випадку проведення зустрічної звірки органом державної податкової служби (ініціатором), відповідно до положень п. 3.3 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених наказом Державної податкової адміністрації України від 22.04.2011 року № 236, обов'язок здійснення відповідних заходів (направлення запитів, повторних запитів, здійснення моніторингу відповідей, що надходять, тощо) з метою забезпечення своєчасного та у повному обсязі проведення зустрічних звірок, у тому числі і по ланцюгу проходження ТМЦ (робіт, цінних паперів, нематеріальних активів тощо) покладається на орган ДПС - ініціатора. При цьому, обов'язок направлення запиту на адресу суб'єкта господарювання та забезпечення проведення зустрічної звірки покладається на орган ДПС - виконавця, в якому такий суб'єкт господарювання перебуває на обліку (крім випадків, визначених в абз. 6 п. 3.1 Методичних рекомендацій).
Аналіз вказаних норм податкового законодавства дає підстави для висновку, що контролюючі органи уповноважені приступити до проведення зустрічної звірки за наявності таких обов'язкових обставин: по-перше, виникнення у контролюючого органу, який ініціює проведення звірки, сумнівів стосовно факту здійснення господарських операцій чи існування розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань, по-друге, наявність запиту органу державної податкової служби (ініціатора) про проведення зустрічної звірки.
Крім того, відповідно до п. 6 Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 проведенню зустрічної звірки має передувати направлення з боку податкового органу платнику податків запиту про надання інформації та її документального підтвердження. За приписами цього пункту Порядку № 1232 орган державної податкової служби має повноваження на проведення зустрічної звірки лише у разі отримання від суб'єкта господарювання інформації, визначеної у запиті, та її документального підтвердження протягом місяця з дня, що настає за днем надходження суб'єкту господарювання такого запиту.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п. 73.3 ст. 73 Податкового кодексу України, відповідно до якого контролюючі органи мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин, зокрема у разі проведення зустрічної звірки.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті контролюючого органу, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту. У разі коли запит складено з порушенням вимог, встановлених Податковим кодексом України, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Як вбачається з матеріалів справи, 12.05.2014 року податковим органом було складено та направлено на адресу позивача запит про надання інформації та її документального підтвердження.
Дослідивши вказаний запит на відповідність вимогам Податкового кодексу України, Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232, колегія суддів зазначає, що вказаний запит не містить посилання на факти, що свідчать про наявність підстав для проведення зустрічної звірки, а саме посилання на отримання від органів державної податкової служби (ініціаторів), на обліку яких перебувають підприємства контрагенти, запитів про проведення зустрічної звірки, а також фактів про виникнення у контролюючого органу сумнівів стосовно здійснення операцій ТОВ «Веста-Інвест» з його контрагентами або існування розбіжностей задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
Отже, через відсутність підстав для проведення зустрічної звірки та недотримання контролюючим органом обов'язкових умов для її проведення, колегія суддів вважає протиправними дії відповідача щодо дотримання порядку проведення зустрічної звірки ТОВ «Веста-Інвест», за результатами якої складено довідку № 586/20-30-22-03/36815063 від 30.12.2014 року.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції щодо відсутності факту порушення прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також відмови в задоволенні позову щодо визнання протиправними дій відповідача по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Веста-Інвест», результати якої оформлені довідкою № 586/20-30-22-03/36815063 від 30.12.2014 року.
Також колегія суддів вважає безпідставними висновки суду першої інстанції про відмову в задоволенні позовних вимог, через те, що в розумінні Кодексу адміністративного судочинства України довідка зустрічної звірки не є рішенням суб'єкта владних повноважень, яким визначено платнику суму грошового зобов'язання, з огляду на наступне.
У відповідності до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 17 Кодексу адміністративного судочинства України юрисдикція адміністративних судів поширюється на правовідносини, що виникають у зв'язку з здійсненням суб'єктом владних повноважень владних управлінських функцій, а також у зв'язку з публічним формуванням суб'єкта владних повноважень шляхом виборів або референдуму.
Згідно з п. 1 ч. 2 вказаної статті юрисдикція адміністративних судів поширюється на фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Отже, за правилами Кодексу адміністративного судочинства України до адміністративного суду можуть бути оскаржені будь-які дії суб'єкта владних повноважень при здійсненні ним владних управлінських функцій, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією чи законами України встановлено інший порядок судового провадження
Як вбачається з матеріалів справи, предметом оскарження у спірних відносинах є визнання неправомірними дій контролюючого органу по проведенню зустрічної звірки ТОВ «Веста-Інвест», а не скасування рішення контролюючого органу.
Враховуючи наведене, колегія суддів вважає помилковими висновки суду першої інстанції про відсутність підстав для задоволення позову.
Згідно ч. 2 ст. 205 Кодексу адміністративного судочинства України суд апеляційної інстанції за наслідками розгляду апеляційної скарги може своєю постановою змінити постанову суду першої інстанції або прийняти нову постанову, якими суд апеляційної інстанції задовольняє або не задовольняє позовні вимоги.
Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що рішення суду першої інстанції через порушення ним норм матеріального та процесуального права, які призвели до ухвалення неправильного рішення, підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п. 3 ст. 198, п. 4 ч.1 ст. 202, 205, 207, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства, колегія суддів, -
П О С Т А Н О В И Л А:
Апеляційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста-Інвест» задовольнити.
Постанову Харківського окружного адміністративного суду від 26.05.2015 року по справі № 820/2369/14 скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста-Інвест» задовольнити.
Визнати неправомірними дії Державної податкової інспекції у Дзержинському районі м. Харкова Головного управління Міндоходів у Харківській області по проведенню зустрічної звірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Веста-Інвест», результати якої оформлені довідкою № 586/20-30-22-03/36815063 від 30.12.2014 року.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя Шевцова Н.В.Судді Макаренко Я.М. Мінаєва О.М. Повний текст постанови виготовлений 14.09.2015 р.