Справа № 263/9707/15-а
Провадження №2а/263/273/2015
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 жовтня 2015 року Жовтневий районний суд міста Маріуполя Донецької області у складі: головуючої судді Шатілової Л.Г., при секретарі Петровському Д.С., розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду з адміністративним позовом до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії, зазначивши, що рішенням УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя № 118 від 02.07.2015 року їй було відмовлено у перерахунку пенсії із заробітної плати з урахуванням інших виплат (матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, винагороди за сумлінну працю), відповідно до Закону України «Про державну службу». Крім того, з листа відповідача № 21184/03 від 12.08.2015 року їй стало відомо, що розмір її пенсії було обчислено з урахуванням ст. 37 Закону України «Про державну службу», однак дана норма регулює питання призначення нових пенсій, а не перерахунок раніше призначених. Просила суд визнати неправомірним та скасувати вищевказане рішення відповідача, зобов'язати УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя здійснити їй перерахунок та виплату пенсії, починаючи з 23.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, отриманих за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" (тобто з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року) та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із розрахунку 82% від суми заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум.
Позивачка надала до суду заяву про розгляд справи за її відсутністю, позовні вимоги підтримала з підстав, викладених у позові, наполягала на їх задоволенні.
Представник відповідача УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя у судове засідання не з'явився, про час та місце слухання справи був повідомлений належним чином, позовні вимоги не визнав та просив відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у письмових запереченнях.
Дослідивши матеріали справи суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є одержувачем пенсії за віком, призначеної відповідно до ЗУ «Про державну службу» та перебуває на обліку в УПФУ Жовтневого району м. Маріуполя.
Позивачка 23.06.2015 року звернулася до УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя з заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 09-29/5 від 05.06.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року, де зазначені такі складові заробітної плати, як: матеріальні допомоги на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, на які нараховувалися та з яких сплачувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Рішенням УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя № 118 від 02.07.2015 року ОСОБА_1 було відмовлено у перерахунку пенсії на підставі довідки № 09-29/5 від 05.06.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року та зазначено, що такі виплати, як матеріальна допомога на оздоровлення та на вирішення соціально-побутових питань, не носять систематичного характер, а тому не включаються в заробітну плату державного службовця при розрахунку пенсії.
Листом УПФУ в Жовтневому районі м. Маріуполя № 21184/03 від 12.08.2015 року позивачка була повідомлена, що її пенсія призначена за віком у відповідності до Закону України «Про державну службу» з 26.03.2009 року, заробітна плата для обчислення пенсії врахована за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року (24 місяців), розмір її пенсії обчислено з розрахунку 82% від суми заробітної плати відповідно до ст. 37 ЗУ «Про державну службу».
Заробітна плата працівників, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями всіх форм власності регулюється Законом України «Про оплату праці»; оплата праці державних службовців регулюється статтею 33 Закону України «Про державну службу». Відповідно до ст.33 Закону України «Про державну службу» заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов'язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ст. 37 Закону України «Про державну службу» (в редакції, що діяла на час призначення позивачеві пенсії) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
Відповідно до статті 2 Закону України «Про оплату праці» в структуру заробітної плати входить основна заробітна плата, додаткова заробітна плата та інші заохочувальні компенсаційні виплати. До останніх належать, виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами та положеннями, компенсації та інші грошові та матеріальні виплати які передбачені актами чинного законодавства або які проводяться понад встановлені зазначеними актами.
Статтею 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлено, що до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Матеріальна допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премії згідно постанови Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 року № 268 є складовою заробітної плати. На вказані виплачені суми нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, що відображено у наданій позивачем до пенсійного фонду довідці № 09-29/5 від 05.06.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року за формою №5-1, затвердженою Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14 лютого 2011р.
Згідно ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п'ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки, зокрема, у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що оскільки позивачка звернулася до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії на підставі довідки № 09-29/5 від 05.06.2015 року про складові заробітної плати за період з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року 23.06.2015 року, її пенсія з 23.06.2015 року повинна обчислюватись із заробітної плати, яку вона фактично отримувала на день звільнення, в тому числі з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування у розмірі 82% від суми заробітної плати, а рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області № 118 від 02.07.2015 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні пенсії є неправомірним та підлягає скасуванню.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 11, 71, 159, 162, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області про визнання дій неправомірними та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії задовольнити.
Рішення Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області № 118 від 02.07.2015 року про відмову ОСОБА_1 у здійсненні пенсії - визнати неправомірним та скасувати.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Жовтневому районі міста Маріуполя Донецької області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1, починаючи з 23.06.2015 року з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань, надбавки за високі досягнення у праці, виконання особливо важливої роботи, премій, отриманих за останні 24 календарних місяці роботи перед зверненням за призначенням пенсії, які враховуються при обчисленні пенсій відповідно до Закону України "Про державну службу" (тобто з 01.03.2007 року по 28.02.2009 року) та з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, із розрахунку 82% від суми заробітної плати, з урахуванням фактично отриманих сум.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 73 гривні 08 копійок.
Апеляційна скарга на постанову суду може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Жовтневий районний суд м. Маріуполя протягом 10 днів з дня отримання її копії.
Суддя Л.Г. Шатілова