Постанова № 51943107, 30.09.2015, Вінницький міський суд Вінницької області

Дата ухвалення
30.09.2015
Номер справи
127/15035/15-а
Номер документу
51943107
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 127/15035/15-а

Провадження № 2-а/127/469/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

30.09.2015 м. Вінниця

Вінницький міський суд Вінницької області в складі: головуючого судді Жмудя О.О., при секретарі Шарапанівському Р.П.,

за участі відповідача: ОСОБА_1,

представника відповідача: ОСОБА_2,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Вінниці адміністративну справу за позовом Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів,-

В С Т А Н О В И В:

Департамент соціальної політики Вінницької міської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів. Свої вимоги мотивував тим, що відповідач по справі звернулася до Департаменту соціальної політики із заявами від 07.08.2014 року та від 10.02.2015 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяв додавалась декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї від 07.08.2014 року та 10.02.2015 року та інші визначені законом необхідні документи. В розділі ІІ поданих відповідачем декларації про доходи та майно від 07.08.2014 та від 10.02.2015 «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.02.2014 року до 31.07.2014 року та за період з 01.08.2014 року по 31.01.2015 року» зазначено, що відповідач за вказаний період отримала дохід у вигляді допомоги, чоловік відповідача - заробітну плату, інших доходів сім'я не отримує. Відповідно до ЗУ «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» відповідачу рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначено: з 01 серпня 2014 року по 31 січня 2014 року в розмірі 4002, 61 грн. щомісячно. Рішенням про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям призначено: з 01 лютого 2015 року по 05 липня 2015 року в розмірі 4 291,02 грн. З 06 липня 2015 року по 31 липня 2015 року в розмірі 4 541, 02 грн. 29.01.2015 року державним соціальним інспектором було проведено звірку достовірності інформації поданої заявницею у декларації. У ході перевірки було виявлено розбіжність у сумах доходів, а саме - з'ясовано, що чоловік заявниці отримав дохід у ТОВ "Авто-ленд-інвест" у розмірі 20 500, 00 грн., що не було відображено у декларації.

Внаслідок подачі заявницею недостовірних даних, за період з березня 2014 року по червень 2014 року їй незаконно нараховано та виплачено державну соціальну допомогу: з серпня 2014 р. по лютий 2015 р. - 4002, 61 грн. щомісячно; з лютого 2015 року по березень 2015 р. - 4291, 02 грн. щомісячно. Таким чином, неправомірною виплатою коштів, яка сталася з вини відповідача, нанесено збитків державному бюджету в загальній сумі 32 597, 70 грн. Станом на 23.06.2015 року ОСОБА_1 добровільно кошти не відшкодувала, що стало підставою для звернення до суду за стягненням переплати державної допомоги.

На підставі вищевикладеного позивач просить стягнути з ОСОБА_1, переплату коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям у сумі 32 597, 70 грн. на користь департаменту соціальної політики Вінницької міської ради.

Представник позивача до судового засідання не з'явився, проте подав до суду заяву про розгляд справи у їх відсутність та зазначив, що позовні вимоги підтримує.

Представник відповідача та відповідач у судовому засіданні позовні вимоги не визнали, пояснили, що відповідачка нічого не знала про те, що чоловіком (від його імені) було продано автомобіль 15.02.2014 року за 20500 грн., чоловік відповідачу про це нічого не говорив ні під час заповнення декларації, ні після. Після початку розгляду даної справи, чоловік повідомив відповідачу, що автомобіль А 091 Богдан автобус-D було оформлено на нього формально, придбано не за його кошти, а за кошти іншої особи на підставі договору комісії, кошти від реалізації він також не отримував. Дані обставини можуть бути підтверджені свідками.

Так, в якості свідка в судовому засіданні було допитано ОСОБА_3, який повідомив, що автобус Богдан А 091 фактично не перебував у його власності, а також кошти від продажу автомобіля він не отримував.

Крім того, свідок ОСОБА_4, повідомив, що автомобіль купував ОСОБА_5

Допитаний в якості свідка ОСОБА_6 повідомив, що кошти за купівлю автомобіля він передавав ОСОБА_5

Свідок ОСОБА_7 зазначив, що автомобіль належав його брату ОСОБА_5, кошти за його продаж отримував саме він.

Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що відповідач по справі звернулася до Департаменту соціальної політики із заявами від 07.08.2014 року та від 10.02.2015 року про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям. До заяв додавалась декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім'ї від 07.08.2014 року та 10.02.2015 року та інші визначені законом необхідні документи. В розділі ІІ поданих відповідачем декларації про доходи та майно від 07.08.2014 та від 10.02.2015 «Доходи членів сім'ї або зареєстрованих у житловому приміщенні/будинку осіб, членів сім'ї що проживають окремо (дружини, чоловіка, неповнолітніх дітей) за період з 01.02.2014 року до 31.07.2014 року та за період з 01.08.2014 року по 31.01.2015 року» зазначено, що відповідач за вказаний період отримала дохід у вигляді допомоги, чоловік відповідача - заробітну плату, інших доходів сім'я не отримує (а.с. 4-6, 8-10).

На підставі поданих заяв та документів відповідними рішеннями, а саме: з 01.08.2014 року по 31.01.2015 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї у розмірі 4002, 61 грн., з 01.02.2015 року по 05.07.2015 року призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім'ї у розмірі 4291, 02 грн, а з 06.07.2015 по 31.07.2015 року - 4 541, 02 грн.(а.с. 7 та 11).

Згідно із актом про проведення звірки інформації про доходи, що внесені в декларацію для тримання державної соціальної допомоги та субсидії від 29.01.2015 року, відносно ОСОБА_1, розбіжності не виявлено (а.с.12).

З акту № 7 про передачу інформації, вбачається, що ОСОБА_3, отримав дохід КЗ «ВОЦСПРД» - 10 0085, 62 грн., ТОВ «Авто-ленд-інвест» 20 500, 40 грн. (а.с. 13,14)

Відповідно до розрахунку переплати по особовому рахунку № 608438, загальна сума складає 32 597, 70 грн. (а.с.16).

Згідно із відповіді №9 від 16.02.2015 року 15.02.2014 року була здійснена операція з продажу транспортного засобу автобуса Богдан А-091, який належав ОСОБА_3, на підставі свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу, вартість продажу склала 20 500, 00 грн. (а.с.17).

З листа від 26.03.2015 року вбачається, що ОСОБА_1 повідомлялась про зобов'язання повернення надміру виплачених коштів (а.с.18).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

В ст.1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» зазначено, що малозабезпечена сім'я - сім'я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім'ї.

Згідно ст. 3 вказаного Закону, право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім'ї, які постійно проживають на території України.

Відповідно до положень ст. 7 вказаного Закону державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли, зокрема у власності чи володінні малозабезпеченої сім'ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім'ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім'ю, чи більше одного автомобіля, транспортного засобу (механізму).

Статтею 7 Закону України "Про державну допомогу малозабезпеченим сім'ям" визначено, що за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо: у складі сім'ї є інвалід; у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівнів акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років); неможливість отримання будь-яких джерел для існування пов'язана з тривалою хворобою одного та/або кількох членів сім'ї. Рішення про призначення державної соціальної допомоги у таких випадках приймається на підставі обстеження матеріально-побутових умов сім'ї, яка звернулася за призначенням такої допомоги.

Крім того, на виконання вимог Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» діє Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року №250, відповідно до якого, за наявності обставин, передбачених в абзацах другому - шостому цього пункту, державна соціальна допомога може бути призначена у разі, коли у малозабезпеченій багатодітній сім'ї виховуються троє або більше дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах I - IV рівня акредитації, але не довше ніж до досягнення ними 23 років).

Як встановлено судом, ОСОБА_1 - мати п'ятьох дітей, а відтак на останню розповсюджується виплата державної соціальної допомоги, як малозабезпеченій багатодітній сім'ї.

Пунктом 12 Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 передбачено, що у разі коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розміру, виплата соціальної допомоги припиняється з місяця, в якому виявлено порушення. На наступний строк допомога може бути призначена не раніше ніж через шість місяців починаючи з першого числа місяця виявлення порушення.

Аналізуючи наведену норму, суд приходить до висновку, що виплата соціальної допомоги припиняється у випадку, коли особами, які входять до складу сім'ї, навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості. Тобто в діях зазначених осіб має бути наявний прямий умисел, намір ввести в оману орган державної влади, приховати дійсний майновий стан.

Наразі судом не встановлено, що ОСОБА_1, заповнюючи Декларацію, мала намір надати недостовірні, неправдиві відомості та на приховання будь-яких інших, що вплинули б або могли вплинути на встановлення права на соціальну допомогу та визначення її розмір. Жодних доказів щодо цього не надано.

Крім того, судом враховано той факт, що ОСОБА_3 придбав зазначений автомобіль на виконання умов договору комісії №04/11 від 20.04.2011 року, відповідно до якого ОСОБА_3 (комісіонер) зобов'язується придбати автомобіль марки "Богдан" модель "Автобус" 2003 року випуску від свого імені, але за рахунок ОСОБА_5 (комітента), який, як встановлено в судовому засіданні, в подальшому його використовував та отримав дохід від його продажу.

Таким чином, суд приходить до висновку про відмову в задоволенні адміністративного позову.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям», Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім'ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250, ст.ст. 11, 69, 71, 159, 160-163 КАС України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову Департаменту соціальної політики Вінницької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надмірно виплачених коштів, відмовити.

На постанову суду може бути подана апеляційна скарга до Вінницького апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої ст.160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: О.О. Жмудь