Постанова № 51932398, 01.10.2015, Соснівський районний суд м. Черкас

Дата ухвалення
01.10.2015
Номер справи
712/10768/15-а
Номер документу
51932398
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 712/10768/15-а

Провадження № 2а/712/460/15

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 вересня 2015 року Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого судді Кузьменко В.А.

при секретарі Коваль М.О.

розглянувши в відкритому судовому засіданні в залі суду м. Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» до ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до відповідача про визнання протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування №816 від 11.08.2015 року, посилаючись на те, що позивачем обслуговуються автобусні маршрути №21, 26 «Річковий вокзал - вулиця Пацаєва», «Атовокзал- Обласна лікарня» в м. Черкаси.

11.08.2015 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси», яким затверджено Умови організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси.

Крім обов'язкових умов конкурсу, виконавчий комітет Черкаської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і додаткову умову, зокрема: «До участі у конкурсі не допускаються перевізники, які запропонували для участі у конкурсі автобуси, що відповідають стандартам екологічної безпеки нижче ніж Євро-2, а для автобусних маршрутів які пролягають по бульвару Шевченка на ділянці дороги від вул. Чорновола до вул. Котовського нижче Євро-3». ( в пункті 6 додатку №1 до рішення №816 від 11.08.2015 року, абзац 8 Умов організації та проведення конкурсу)

На підставі прийнятого рішення №816 від 11.08.2015 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради в газеті «Місто» №7 від 18 серпня 2015 року оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який повинен відбутись 22 вересня 2015 року.

Разом з тим, в пункті 12 Постанови КМУ від 03.12.2008 р. №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» чітко визначений перелік підстав, за якими не допускаються до конкурсу перевізники претенденти.

Вказаний перелік є остаточним та не підлягає розширенню чи доповненню іншими умовами, за рішенням органів місцевого самоврядування.

Вважає, що виконком штучно створив такі умови конкурсу, щоб в подальшому не допустити товариство як перевізника до участі в конкурсі на вказаних маршрутах, які користуються попитом у населення. Такі додаткові умови конкурсу ніяким чином не впливають на забезпечення належної якості обслуговування населення та підвищення рівня безпеки надання транспортних послуг користувачам, а положення абзацу 8 пункту 6 додатку №1 до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради №816 від 11.08.2015 року суперечать чинному законодавству , а своїм рішенням відповідач порушує їх права, тому звернулись до суду за захистом своїх прав.

В судовому засіданні представник позивача ОСОБА_3 та генеральний директор ПАТ «Черкасиавтотранс» ОСОБА_4 позов підтримали та просили визнати протиправним та скасувати рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015року № 816, яким затверджено Умови організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси.

Представник відповідача ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради ОСОБА_5 позовні вимоги не визнав, просив відмовити у їх задоволенні, вважає, що ОСОБА_2 комітет Черкаської міської ради при затвердженні Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів та автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, відповідно рішенням ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015 р. №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкасах» діяв в межах повноважень та відповідно до чинного законодавства.

Суд, заслухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, встановив наступні факти та відповідні правовідносини:

- позивачем ОСОБА_1 акціонерним товариством «Черкасиавтотранс» обслуговуються автобусні маршрути №21, 26 «Річковий вокзал - вулиця Пацаєва», «Атовокзал- Обласна лікарня» в м. Черкаси.

- 11.08.2015 р. виконавчим комітетом Черкаської міської ради прийнято рішення №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкаси».

- крім обов'язкових умов конкурсу, виконавчий комітет Черкаської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і додаткову умову, зокрема: «До участі у конкурсі не допускаються перевізники, які запропонували для участі у конкурсі автобуси, що відповідають стандартам екологічної безпеки нижче ніж Євро-2, а для автобусних маршрутів які пролягають по бульвару Шевченка на ділянці дороги від вул. Чорновола до вул. Котовського нижче Євро-3». ( в пункті 6 додатку №1 до рішення №816 від 11.08.2015 року, абзац 8 Умов організації та проведення конкурсу)

- на підставі прийнятого рішення № 816 від 11.08.2015 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради в газеті «Місто» №7 від 18 серпня 2015 року оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який повинен відбутись 22 вересня 2015 року.

- пунктом 12 Постанови КМУ від 03.12.2008 р. №1081 «Про затвердження Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування» чітко визначений перелік підстав, за якими не допускаються до конкурсу перевізники претенденти. Вказаний перелік є остаточним та не підлягає розширенню чи доповненню іншими умовами, за рішенням органів місцевого самоврядування.

Статтею 19 Конституції У країни встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначені Законом України «Про автомобільний транспорт» № 2344-111 від 05.04.2001 року .

Стаття 7 Закону визначає, що забезпечення організації пасажирських перевезень на міських автобусних маршрутах загального користування покладається на виконавчий орган сільської, селищної, міської ради відповідного населеного пункту.

Відповідно до статті 35 Закону перевезення пасажирів автобусами в режимі регулярних пасажирських перевезень здійснюють автомобільні перевізники на автобусних маршрутах загального користування на договірних умовах із органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування.

Згідно зі ст. 43 Закону визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування здійснюється виключно на конкурсних засадах. Об'єктом конкурсу можуть бути: маршрут (кілька маршрутів), оборотний рейс (кілька оборотних рейсів).

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.12.2008 року №1081 затверджено Порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування (далі Порядок).

Пункт 1 Порядку визначає процедуру підготовки та проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування і є обов'язковим для виконання органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами (організаціями), залученими на договірних умовах для організації забезпечення проведення конкурсів, конкурсними комітетами та автомобільними перевізниками.

Пунктом 28 Порядку встановлено, що організатор або робочий орган публікує в друкованих засобах масової інформації не пізніше ніж за 30 календарних днів до початку конкурсу оголошення про конкурс, яке повинне містити певну інформацію.

В судовому засіданні встановлено, що на підставі прийнятого рішення № 816 від 11.08.2015 року виконавчим комітетом Черкаської міської ради в газеті «Місто» №7 від 18 серпня 2015 року оголошено конкурс з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, який повинен відбутись 22 вересня 2015 року.

Зміст оголошення, строк та порядок його опублікування відповідає вимогам п. 28 Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Крім обов'язкових умов конкурсу, виконавчий комітет Черкаської міської ради, як організатор конкурсу, визначив і додаткову умову, зокрема: «До участі у конкурсі не допускаються перевізники, які запропонували для участі у конкурсі автобуси, що відповідають стандартам екологічної безпеки нижче ніж Євро-2, а для автобусних маршрутів які пролягають по бульвару Шевченка на ділянці дороги від вул. Чорновола до вул. Котовського нижче Євро-3». ( п. 6 додатку №1 до рішення №816 від 11.08.2015 року, абзац 8 Умов організації та проведення конкурсу)

Однак, такі додаткові вимоги не відповідають положенням Закону України «Про автомобільний транспорт» та Порядку проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування.

Так, статтями 44, 45 Закону України «Про автомобільний транспорт» визначено, що до обов'язкових умов конкурсу на перевезення пасажирів належать: визначена органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування обґрунтована структура парку автобусів, що працюватимуть на маршруті загального користування, за пасажиромісткістю, класом, технічними та екологічними показниками; державні соціальні нормативи у сфері транспортного обслуговування населення.

У конкурсі на визначення автомобільного перевізника на автобусному маршруті загального користування можуть брати участь автомобільні перевізники, які мають ліцензію на той вид послуг, що виносять на конкурс, на законних підставах використовують у достатній кількості сертифіковані автобуси відповідного класу, відповідають вимогам, викладеним у статті 34 цього Закону.

До участі в конкурсі не допускаються автомобільні перевізники, які: визнані банкрутами або щодо яких порушено справу про банкрутство чи ліквідацію як суб'єкта господарювання; подали до участі в конкурсі документи, що містять недостовірну інформацію; не відповідають вимогам статті 34 цього Закону; передбачають використовувати на маршрутах автобуси, переобладнані з вантажних транспортних засобів.

Згідно зі ст. 46 Закону для участі в конкурсі на перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування перевізник подає конкурсному комітету такі документи: заяву претендента встановленого зразка із зазначенням автобусного маршруту загального користування, на якому має намір працювати претендент; нотаріально завірену копію ліцензії на право надання послуг з перевезення пасажирів та копії ліцензійних карток на автобуси, які будуть використовуватися на автобусному маршруті; відомості про додаткові умови обслуговування маршруту; документ, що підтверджує внесення плати за участь у конкурсі.

Враховуючи вищевикладене, ЗУ «Про автомобільний транспорт» та порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування суд вважає, що такі додаткові умови, які визначені підпункт 8 пункту 6 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів та автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, затверджених рішенням ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015 р. №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкасах.» встановлені організатором конкурсу суперечать ст.ст.34, 44,45 ЗУ «Про автомобільний транспорт»

Крім того, визначені організатором конкурсу додаткові умови, які оспорює позивач не передбачені також Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 18.02.1997р. за №176 (п. 31-1).

Відповідно до п.1 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 2 від 6 березня 2008 року «Про практику застосування адміністративними судами окремих положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду адміністративних справ», передбачено, що відповідно до частини першої статті 2 КАС України основним завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі на виконання делегованих повноважень.

У зв'язку з цим судам необхідно враховувати, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень належить перевіряти, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, із якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що внесення відповідачем крім обов'язкових умов конкурсу, і додаткову умову, зокрема: «До участі у конкурсі не допускаються перевізники, які запропонували для участі у конкурсі автобуси, що відповідають стандартам екологічної безпеки нижче ніж Євро-2, а для автобусних маршрутів які пролягають по бульвару Шевченка на ділянці дороги від вул. Чорновола до вул. Котовського нижче Євро-3» ( в пункті 6 додатку №1 до рішення №816 від 11.08.2015 року, абзац 8 Умов організації та проведення конкурсу) виконавчий комітет Черкаської міської ради, як організатор конкурсу, порушив встановлений законодавством порядок, а тому рішення ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015 р. №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкасах.» в частині підпункту 8 пункту 6 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів та автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, затверджених рішенням ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015 р. №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкасах.» підлягає до скасування.

В іншій частині позовних вимог необхідно відмовити.

Крім того відповідно до ст. 94 КАС України, судові витрати підлягають до стягнення з відповідача на користь позивача.

Керуючись 2, 6, 17-18, 69-74, 79, 94, 171 КАС України, ЗУ «Про автомобільний транспорт» та порядок проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, Правилами надання послуг пасажирського автомобільного транспорту, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України 18.02.1997р. за №176 (п. 31-1)., суд,

П О С Т А Н О В И В:

Позов ОСОБА_1 акціонерного товариства «Черкасиавтотранс» до ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради про визнання протиправними та скасування рішення органу місцевого самоврядування задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати підпункт 8 пункту 6 Умов організації та проведення конкурсу з перевезення пасажирів та автобусному маршруті загального користування у м.Черкаси, затверджених рішенням ОСОБА_2 комітету Черкаської міської ради від 11.08.2015 р. №816 «Про організацію проведення конкурсу з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування у м. Черкасах.»

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з виконавчого комітету Черкаської міської ради на користь ПАТ «Черкасиавтотранс» судовий збір 1218грн.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом 10 днів в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

ГОЛОВУЮЧИЙ: