Суддя Маслов М. І.
Справа № 644/3652/15-а
Провадження № 2-а/644/125/15
01.09.2015
Ухвала
Іменем України
01.09.2015 року Орджонікідзевський районний суд м. Харкова у складі:
головуючого судді - Маслова М.І.,
при секретарі - Шпиця Л.В.,
представника позивача - ОСОБА_1,
позивача - ОСОБА_2,
представника відповідача - ОСОБА_3,
розглянувши у відкритому судовому засіданні заяву ОСОБА_2 про судовий контроль за виконанням судових рішень по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з вказаною заявою, в якій просить визнати дії та бездіяльність головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неповного виконання постанови Орджонікідзевського районного суду від 22.09.2011 року по справі № 2029/2а-7015/11; зобовязати головне управління здійснити виплату ОСОБА_2 невиплачену своєчасно пенсію в сумі 22526,98 грн.; зобовязати головне управління здійснити виплату ОСОБА_2 суму недоплаченої пенсії з 28.03.2012 року по день проведення перерахунку 14.04.2014 р.; зобовязати головне управління нарахувати та виплатити ОСОБА_2 суму компенсації втрати частини доходів у звязку із порушенням строків виплати суми перерахунку пенсії з 01.08.2008 року; зобовязати головне управління подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення; стягнути з головного управління на користь ОСОБА_2 суму підвищеної пенсії за один місяць 525,46 грн..
У судовому засіданні позивач та представник позивача заяву підтримали, представник відповідача проти задоволення позовної заяви заперечувала у повному обсязі.
Суд, дослідивши матеріали справи, встановив наступне.
Постановою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року позов ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про зобовязання перерахувати розмір пенсії та вчинити певні дії задоволено частково. Зобовязано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області після отримання довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 для перерахунку розміру його пенсії, провести з 01.08.2008 року по день проведення перерахунку з нарахуванням компенсації втрати частини доходів. Допустити негайне виконання в частині стягнення з головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області на користь ОСОБА_2 суми підвищеної пенсії за один місяць.
Постановою Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2012 року по справі № 2029/2а-7015/11 постанова Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року скасовано. В позові відмовлено.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 08.10.2013 року постанову Харківського апеляційного адміністративного суду від 27.03.2012 року скасовано, а постанову Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року залишено в силі.
Ухвалою Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.07.2015 року заява ОСОБА_2 задоволена та зобовязано головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області подати звіт про виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року по справі № 2029/2а-7015/11 у справі за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про зобовязання перерахувати розмір пенсії та вчинити певні дії. Зазначена ухвала не оскаржена в апеляційному порядку та набрала законної сили.
Вимогами ст. 267 КАС України визначений порядок судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах.
Відповідно до п. 9 ст. 267 КАС України особа-позивач, на користь якої ухвалено постанову суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такої постанови суду або порушення прав позивача, підтверджених такою постановою суду.
На підтвердження обставин, якими обґрунтовуються вимоги, позивач зазначає докази, про які йому відомо і які можуть бути використані судом.
Згідно з п. 9 ч. 6 ст. 267 КАС України, таку заяву може бути подано протягом десяти днів з дня, коли позивач дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів, але не пізніше дня завершення строку пред'явлення до виконання виконавчого листа, виданого за відповідною постановою суду.
Відповідно до ч. 10 ст. 267 КАС України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача, суд залишає заяву без задоволення.
Але суд не може погодитись із твердженнями позивача зважаючи на наступне.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було частково виконано рішення Орджонікідзевського районного суду м. Харкова, тобто в межах можливості виконання. Стосовно же виконання рішення в частині виплати нарахованих за рішенням суду коштів неможливе через відсутність бюджетного фінансування.
Також, як вбачається з заперечень, наданих головним управлінням на виконання постанови Орджонікідзевського районного суду від 22.09.2011 року по справі № 2а-7015/11 головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_2 та нарахована доплата у розмірі 23052,44 грн. та здійснення виплати залежить від умов бюджетного фінансування, так як 19.06. 2011 року набув чинності Закон України від 14.06.2011 року №3491-VI «Про внесення змін до Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік», яким передбачено, зокрема, що у 2011 році положення частини третьої статті 43 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., N 29, ст. 399 з наступними змінами) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.
Рішенням Конституційного Суду України від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 визнано таким, що відповідає Конституції України (конституційним) пункту 4 розділу VII «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» від 23.12.2010 року № 2857 з наступними змінами.
Рішенням Конституційного Суду України від 25.01.2012 року № 3 рп/2012 визнано, що при розгляді справ суди повинні керуватись принципом законності. Цей принцип передбачає застосування судами законів України, а також нормативно-правових актів відповідних органів державної влади, виданих на підставі, у межах повноважень, що передбачені Конституцією та Законами України, в тому числі нормативно-правових актів Кабінету Міністрів України, виданих у межах його компетенції, на основі і на виконання Бюджетного кодексу України, закону про Державний бюджет України на відповідний рік та інших законів України.
З прийняттям Законів України Про Державний бюджет України на 2013, 2014, 2015 роки від 22.12.2011 року № 4282, від 06.12.2012 року N 5515-VI, від 16.01.2014 року № 719-VIІ, від 28.12.2014 року 3 80-VIІІ встановлено, що положення статей 14, 22, 37 та 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України виходячи з наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України.
Згідно із ч. 1 та 2 ст. 23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобовязання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно ст. 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», фінансування витрат, повязаних з реалізацією цього закону, здійснюється за рахунок коштів Державного бюджетуУкраїни.
Частина 2 статті 95 Конституції України містить імперативну норму щодо видатків і встановлює, що виключно законом про Державний бюджет України визначаються будь-які видатки держави на загальносуспільні потреби, розмір та цільове спрямування цих видатків, які не можуть визначатися іншими нормативно-правовими актами.
Починаючи з 01.11.2011 року фінансування з Державного бюджету на виконання судових рішень до головного управління не надходило. Виплату нарахованих сум пенсії за вказаною постановою по вказаній справі головним управлінням заявнику буде поновлено за наявності бюджетного фінансування.
Відповідно до пункту 2 статті 72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.
Виплати пенсій та інших виплат здійснюються головним управлінням Пенсійного фонду України виключно за рахунок коштів Фонду та інших джерел, визначених законодавством. Інших фінансових можливостей, крім зазначених, для здійснення виплат головне управління не має.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку, що в діях головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області не вбачається порушень діючого законодавства, а тому не має підстав для визнання дій та бездіяльності головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо неповного виконання постанови Орджонікідзевського районного суду м. Харкова від 22.09.2011 року по справі № 2а-7015/11 за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії протиправними та такими, що порушують права ОСОБА_2 як людини, зобовязання головного управління здійснити виплату ОСОБА_2 невиплачену своєчасно пенсію в сумі 22526,98 грн.; зобовязання головного управління здійснити виплату ОСОБА_2 суми недоплаченої пенсії з 28.03.2012 року по день проведення перерахунку 14.04.2014 року; зобовязання головного управління нарахувати та виплатити ОСОБА_2 суму компенсації втрати частини доходів у звязку із порушенням строків виплати суми перерахунку пенсії з 01.08.2008 року; зобовязання головного управління подати протягом одного місяця з дня набрання постановою законної сили, звіт про виконання судового рішення; стягнути з головного управління на користь ОСОБА_2 суму підвищеної пенсії за один місяць 525,46 грн..
На підставі викладеного та керуючись ст. ст. 165 , 267 КАС України суд ,-
УХВАЛИВ:
У задоволенні заяви ОСОБА_2 про судовий контроль за виконанням судових рішень по адміністративній справі за позовом ОСОБА_2 до головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Харківського обласного військового комісаріату про перерахунок пенсії - залишити без задоволення .
Ухвала може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Орджонікідзевський районний суд м. Харкова протягом 5 днів з дня отримання копії ухвали шляхом подання апеляційної скарги, з одночасним надсиланням її копії до суду апеляційної інстанції.
Головуючий суддя : Маслов М.І.