Ухвала суду № 51892688, 24.09.2015, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2015
Номер справи
815/6186/14
Номер документу
51892688
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

О К Р Е М А ДУМКА

24 вересня 2015 р.

Справа № 815/6186/14

Судді Одеського апеляційного адміністративного суду Коваля М.П. щодо постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 815/6186/14.

Постановою Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року задоволено апеляційну скаргу Публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто», постанову Одеського окружного адміністративного суду від 13 січня 2015 року скасовано, прийнято нову постанову, якою задоволено позовні вимоги Публічного акціонерного товариства «Одеса-Авто» та визнано незаконним та скасовано наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю в Одеській області від 16 жовтня 2014 року про скасування реєстрації декларації від 08.01.2013 року № ОД142130080661 про готовність об’єкта до експлуатації.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи заявлені вимоги, суд апеляційної інстанції виходив з того, що відповідачем було виявлено недостовірність даних декларації позивача від 08.01.2013 року № ОД142130080661 - 06.12.2013 року, коли п. 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, не дав права Інспекції ДАБК скасовувати реєстрацію декларації про готовність об’єкта до експлуатації, а тому положення цього Порядку (в редакції чинній з 31.12.2013 року) не можуть бути застосовані до спірних правовідносин.

Частиною 3 статті 25 КАС України передбачено, що суддя, не згідний із судовим рішенням за наслідками розгляду адміністративної справи, може письмово викласти свою окрему думку. Цей документ не оголошується в судовому засіданні, приєднується до справи і є відкритим для ознайомлення.

З огляду на не згоду з висновками, викладеними в постанові Одеського апеляційного адміністративного суду від 24 вересня 2015 року у справі № 815/6186/14 зазначаю наступне.

Частиною 1 статті 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» (чинного та в редакції на момент реєстрації оскаржуваної декларації) передбачено, що прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, що належать до I-III категорій складності, та об'єктів, будівництво яких здійснювалося на підставі будівельного паспорта, здійснюється шляхом реєстрації органом державного архітектурно-будівельного контролю на безоплатній основі поданої замовником декларації про готовність об'єкта до експлуатації.

При цьому, форма декларації про готовність об'єкта до експлуатації, порядок її подання і реєстрації визначаються Кабінетом Міністрів України (абз. 2 ч. 1 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», у вказаній редакції).

На підставі зазначеної статті Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року було затверджено Порядок прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, який і визначає процедуру прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів.

Згідно п. 17 вказаного Порядку (чинного та в редакції на момент виникнення спірних правовідносин) реєстрація декларації здійснюється з дотриманням вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності». Декларація приймається в дозвільному центрі за місцезнаходженням об'єкта. Реєстрацію декларації здійснює Інспекція за місцезнаходженням об'єкта на безоплатній основі.

Відповідно до вимог п. 18 цього ж Порядку замовник (його уповноважена особа) подає особисто або надсилає рекомендованим листом з описом вкладення до Інспекції два примірники декларації за формою згідно з додатком 1. У разі подання декларації до дозвільного центру він передає її Інспекції не пізніше наступного робочого дня. Один примірник декларації після проведення реєстрації повертається замовнику, а другий - залишається в Інспекції, яка її зареєструвала.

За змістом п.п. 20, 21 зазначеного Порядку інспекція перевіряє протягом десяти робочих днів з дати подання (надходження) до неї декларації повноту даних, зазначених у ній, та реєструє декларацію. У разі коли декларація подана чи оформлена з порушенням установлених вимог, Інспекція повертає її на доопрацювання з обґрунтуванням підстав повернення у строк, передбачений для її реєстрації. Після усунення недоліків, що стали підставою для повернення декларації на доопрацювання, замовник може повторно звернутися до Інспекції для реєстрації декларації.

Отже, як передбачено вказаним Порядком, Інспекція ДАБК при прийнятті рішення про реєстрацію декларації керується лише даними, що зазначені у декларації та наданих документах, проводить перевірку правильності заповнення декларації.

За змістом п. 19 вказаного Порядку та ч. 10 ст. 39 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» саме замовник відповідно до закону несе відповідальність за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій ним декларації, та за експлуатацію об'єкта без зареєстрованої декларації.

Тобто, виходячи із положень зазначених нормативних актів, Інспекція ДАБК в Одеській області при вирішенні питання про реєстрацію спірної декларації повинна була перевірити повноту даних, зазначених у декларації. Відповідальність же щодо повноти та достовірності даних, зазначених у цій декларації, покладається на замовника.

Таким чином, реєстрація декларації здійснюється за декларативною процедурою без перевірки викладених в ній даних та в її реєстрації може бути відмовлено тільки в разі її подання чи оформлення з порушенням встановлених вимог, за повноту та достовірність даних, зазначених у поданій декларації відповідає замовник будівництва.

Разом з тим, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України з питань регулювання містобудівної діяльності» від 20.11.2012 року № 5496-VI (діє з 05.01.2013 року) Закон України «Про регулювання містобудівної діяльності» було доповнено статтею 39-1, згідно вимог частини 2 якої у разі виявлення інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю факту подання недостовірних даних, наведених у надісланому повідомленні чи зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без відповідного документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такого повідомлення або декларації підлягає скасуванню інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. Про скасування повідомлення або декларації замовник письмово повідомляється протягом трьох робочих днів з дня скасування.

Тобто, з 05.01.2013 року законодавець наділив інспекцію державно-будівельного контролю повноваженнями на скасування декларації про готовність об’єкта до експлуатації.

Проте, порядок, за яким інспекція державно-будівельного контролю може скористатись наданими їй повноваженнями на скасування декларації про готовність об’єкта до експлуатації був визначений постановою Кабінету Міністрів України від 30.10.2013 року № 918 (набрала чинності 31.12.2013 року), якою було доповнено та конкретизовано пункт 29 Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 461 від 13.04.2011 року, за змістом якого у разі виявлення Інспекцією недостовірних даних (встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації), наведених у зареєстрованій декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, зокрема, якщо він збудований або будується на земельній ділянці, що не була відведена для цієї мети, або без документа, який дає право виконувати будівельні роботи, чи належно затвердженого проекту або будівельного паспорта, реєстрація такої декларації підлягає скасуванню Інспекцією.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації шляхом видачі відповідного наказу та виключає запис про її реєстрацію з єдиного реєстру протягом п'яти робочих днів з дня виявлення факту подання недостовірних даних, наведених у декларації, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Інспекція скасовує реєстрацію декларації за рішенням суду про скасування реєстрації декларації, що набрало законної сили.

З наведеного вбачається, що з 31.12.2013 року Інспекція ДАБК наділена повноваженнями на скасування реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації у разі виявлення недостовірних даних, що у ній містяться, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом, та станом на цю дату законодавчо було визначено процедуру проведення скасування реєстрації такої декларації.

Під виявленням недостовірних даних у зареєстрованій декларації розуміється встановлення факту, що на дату реєстрації декларації інформація, яка зазначалася в ній, не відповідала дійсності, та/або виявлення розбіжностей між даними, зазначеними у декларації.

З матеріалів справи вбачається, що оскаржуваний наказ про скасування реєстрації декларації від 08.01.2013 року № ОД142130080661 про готовність об’єкта до експлуатації був прийнятий 16.10.2014 року.

Тобто, на момент прийняття відповідачем спірного рішення Інспекція ДАБК була наділена повноваженнями на прийняття такого роду рішень та скасування реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації у разі виявлення недостовірних даних, що у ній містяться, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Зі змісту прийнятого відповідачем наказу від 16.10.2014 року № 147 «СС» вбачається, що підставою для скасування реєстрації спірної декларації став факт внесення позивачем до неї недостовірних даних в частині дозволу на початок виконання будівельних робіт.

При цьому, як на підставу для вказаного висновку, відповідач посилається на лист № 01-11/3071 від 09.10.2014 року Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, отриманий Інспекцією ДАБК 09.10.2014 року (вхід. № 8976).

Тобто, з наведеного вбачається, що підставою для прийняття оскаржуваного наказу стала інформація, яка отримана відповідачем 09.10.2014 року, а не висновки акту від 06.12.2013 року.

Так, з матеріалів справи вбачається, що у поданій позивачем декларації від 08.01.2013 року № ОД142130080661 останнім зазначено, що реконструкція здійснювалася на підставі дозволу на початок виконання будівельних робіт від 22.04.2005 року № 124/05, виданого УАМ м. Одеси (п. 10).

07.10.2014 року, враховуючи вимоги подання Прокуратури Малиновського району м. Одеси від 15.09.2014 року № 07/1/1-3633вих14, відповідачем був надісланий лист № 01/12-12479 до Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради, в якому відповідач просив надати Інспекції ДАБК в Одеській області інформацію щодо підтвердження видачі позивачу дозволу про початок на виконання будівельних робіт від 22.04.2005 року № 124/05.

Листом № 01-11/3071 від 09.10.2014 року Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради повідомило відповідача, що під № 124/05 від 10.03.2005 року у журналі реєстрації видачі дозволів на виконання будівельних робіт Інспекції ДАБК м. Одеси зареєстровано дозвіл на знос будинку № 39 по вул. Південна.

Позивачем жодним чином не спростовано встановлений відповідачем факт відсутності у останнього дозволу на початок виконання будівельних робіт та внесення до спірної декларації інформації, що містить недостовірні дані щодо такого дозволу.

Саме за викладених обставин, відповідач дійшов висновку про недостовірність даних поданої позивачем декларації, що є підставою для її скасування.

Оскаржуване рішення не містить жодних посилань на висновки акту Інспекції ДАБК в Одеській області від 06.12.2013 року, а так само в матеріалах справи відсутні будь-які докази, що свідчать про те, що станом на 06.12.2013 року відповідачу була відома саме інформація викладена у листі Управління архітектури та містобудування Одеської міської ради № 01-11/3071 від 09.10.2014 року.

Підсумовуючи вищевикладене, вважаю, що у своїй сукупності наявні в матеріалах справи докази свідчать про наявність обставин, що дають відповідачу право на скасування декларації про готовність об’єкта до експлуатації та відповідно про правомірність прийнятого відповідачем рішення, а саме: 1) відповідачем встановлено недостовірність даних поданої позивачем декларації від 08.01.2013 року № ОД142130080661 в частині інформації щодо дозволу на початок виконання будівельних робіт – об’єкт за цією декларацією збудований за відсутності дозволу на початок виконання будівельних робіт; 2) встановлена відповідачем недостовірність даних декларації про готовність об’єкта до експлуатації в частині наявності дозволу про початок виконання будівельних робіт є підставою вважати об’єкт самочинним будівництвом та є підставою для скасування такої декларації; 3) підставою для прийняття наказу про скасування декларації про готовність об’єкта до експлуатації стала інформація отримана відповідачем 09.10.2014 року – на момент законодавчо визначених наслідків внесення до декларації про готовність об’єкта до експлуатації недостовірних даних; 4) на момент прийняття оскаржуваного наказу від 16.10.2014 року № 147 «СС» відповідач був наділений повноваженнями на прийняття такого роду рішень та скасування реєстрації декларації про готовність об’єкта до експлуатації у разі виявлення недостовірних даних, що у ній містяться, які є підставою вважати об'єкт самочинним будівництвом.

Суддя М.П. Коваль