ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 вересня 2015 року Справа № 876/СК-13516/13
Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Багрія В.М.,
суддів Рибачука А.І., Старунського Д.М.,
з участю секретаря судового засідання Лемцьо І.В.,
представника відповідача Янушкевича А.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» на постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року в справі за позовом публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення,
В С Т А Н О В И В :
У травні 2013 року ПАТ «Концерн Галнафтогаз» звернулося до суду з позовом до Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області про визнання протиправними дій, скасування податкового повідомлення-рішення.
Позивач просив визнати протиправними дії відповідача з проведення позапланової невиїзної документальної перевірки з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування земельного податку з юридичних осіб за 2010-2011 роки та скасувати податкове повідомлення-рішення № 0000071505 від 28.02.2013 року, прийняте за наслідками такої перевірки.
Посилався на те, що посадові особи органу державної податкової служби мають право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки лише після того, як платник податку завчасно отримує наказ про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмове повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.
Копію наказу № 352/15 від 31.01.2013 р. про проведення Вінницькою ОДПІ у Вінницькій області ДПС позапланової невиїзної перевірки товариство отримало лише 05.02.2013 р., перевірка завершена 06.02.2013 року, тому позивач був позбавлений можливості скористатись своїми правами та виконати покладені на нього обов'язки під час проведення перевірки, що призвело до винесення податковим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення, яким податковим органом збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку, незважаючи на його фактичну сплату, та застосовано штрафні (фінансові) санкції.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року позивачу в задоволенні позову відмовлено.
Постанову суду першої інстанції оскаржило ПАТ «Концерн Галнафтогаз», яке в апеляційній скарзі просить її скасувати та прийняти нову постанову про задоволення позову.
Апеляційні вимоги обґрунтовує тим, що суд першої інстанції не врахував, що підприємство в січні 2013 року самостійно виявило помилки при складанні податкових декларацій з плати за землю та сплаті податку за 2010-2011 роки. Після отримання підтвердження податковим органом інформації про розмір грошової оцінки землі, який необхідно було враховувати на протязі зазначених років, позивач 6.02.2013 року сплатив суму недоїмки по земельному податку - 1947040,00 грн. основного платежу та суму самостійно нарахованої штрафної санкції - 58412,00 грн., а 7.02.2013 року подав відповідачу уточнюючий розрахунок земельного податку за вказаний період. Проте, незважаючи на самостійне виправлення допущеної помилки, позивач 5.02.2013 року отримав повідомлення відповідача від 31.01.2013 року про проведення спірної позапланової перевірки, який з 31.01.2013 року по 6.02.2013 року провів перевірку, 7.02.2013 року склав акт перевірки, на підставі якого прийняв оскаржуване податкове повідомлення-рішення. Оскільки до початку проведення перевірки позивачу не було вручено відповідного наказу податкового органу, то така перевірка та її наслідки є неправомірними. Суд безпідставно посилався на листа відповідача від 22.03.2012 року про необхідність проведення перерахунку земельного податку за 2010-2011 роки, оскільки такого листа позивач не отримував, а допущені помилки виявив самостійно.
Вислухавши суддю-доповідача, представника відповідача, який просить апеляційну скаргу відхилити, а постанову суду першої інстанції залишити без змін, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи видно, що за результатами позапланової невиїзної документальної перевірки ПАТ «Концерн Галнафтогаз» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування земельного податку з юридичних осіб за 2010 рік та 2011 рік Вінницькою ОДПІ Вінницької області ДПС складено акт від 07.02.2013 року № 391/1503/31729918.
Податковий орган вважав, що ПАТ «Концерн Галнафтогаз» не провело розрахунок земельного податку з урахуванням нової нормативно-грошової оцінки земель, введеної у м. Вінниці відповідно до рішення Вінницької міської ради № 1109 від 19.06.2007 року «Про затвердження технічної документації «Проведення нормативної грошової оцінки земель м. Вінниця на 01.01.2007 року», в порушення статті 2, статті 23 розділу 7 Закону України «Про плату за землю», підпункту 271.1.1, пункту 271.1 статті 271 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ, чим було занижено податкові зобов'язання по земельному податку за землю за 2010 рік на 973512,65 грн., за 2011 рік на 973512,65 грн.
На підставі акту перевірки Вінницькою ОДПІ винесено оскаржуване податкове повідомлення-рішення від 28.02.2013 р. № 0000071505, яким збільшено суму грошового зобов'язання ПАТ «Концерн Галнафтогаз» з земельного податку з юридичних осіб на 2433781,63 грн., з яких 1947025,3 грн. за основним платежем, 486756,33 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.
Відмовляючи позивачу в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення відповідача відповідає вимогам законодавства, оскільки прийнято на підставі акту правомірно проведеної позапланової перевірки та з врахуванням порушення позивачем законодавства щодо сплати в повному розмірі земельного податку.
Колегія суддів з такими висновками суду погодитися не може.
Згідно п.79.1 ст. 79 Податкового кодексу України документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
Відповідно до п.79.2 ст. 79 Податкового кодексу України документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу виключно на підставі рішення керівника контролюючого органу, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки. Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Тобто, надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки повинні мати місце до початку проведення документальної невиїзної перевірки.
Зі справи видно, що наказ Вінницької ОДПІ про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ПАТ «Концерн Галнафтогаз» № 352/15 з питань перевірки своєчасності, достовірності та повноти нарахування земельного податку юридичних осіб за лютий-грудень 2010 року, та за 2011 рік, прийнятий 31.01.2013 року. Позапланова документальна невиїзна перевірка мала бути проведеною з 31.01.2013 року тривалістю 5 робочих днів.
На підставі зазначеного наказу податковим органом 31.01.2013 року було прийнято повідомлення позивачу про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки.
Як видно з акта оскаржуваної перевірки, така проводилася з 31.01.2013 року по 6.02.2013 року в приміщенні податкового органу без участі представника позивача.
Проте, наказ Вінницької ОДПІ про проведення позапланової документальної невиїзної перевірки ПАТ «Концерн Галнафтогаз» № 352/15 від 31.01.2013 року та письмове повідомлення від 31.01.2013 року про дату початку та місце проведення такої перевірки, які направлені рекомендованою поштою, отримані позивачем 5.02.2013 року, тобто на четвертий робочий день після початку перевірки та за один день до її закінчення.
За таких обставин є підстави вважати, що податковий орган не виконав вимог п.79.2 ст. 79 Податкового кодексу України, оскільки не дотримав умови вручення позивачу копій наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки , в зв'язку з чим не мав права розпочати проведення такої.
За таких обставин проведена невиїзна документальна перевірка позивача є неправомірною, що тягне за собою неправомірність прийнятого за її наслідками рішення.
Оскільки суд першої інстанції розглянув справу з порушенням норм матеріального та процесуального права, оскаржувана постанова підлягає скасуванню з прийняттям нової постанови про задоволення позову з викладених підстав.
Керуючись ч. 3 ст. 160, ст.ст. 195, 196, 198, 202, 205, 207, 254 КАС України, апеляційний суд,
П О С Т А Н О В И В :
Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» задовольнити .
Постанову Львівського окружного адміністративного суду від 24 вересня 2013 року в справі №813/3891/13-а скасувати та прийняти нову постанову, якою позов задовольнити.
Визнати неправомірними дії Вінницької об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Вінницькій області з проведення позапланової невиїзної документальної перевірки публічного акціонерного товариства «Концерн Галнафтогаз» з питань своєчасності, достовірності та повноти нарахування земельного податку з юридичних осіб за 2010 рік та 2011рік (акт від 07.02.2013 року № 391/1503/31729918).
Визнати неправомірним та скасувати податкове повідомлення-рішення Вінницької ОДПІ № 0000071505 від 28.02.2013 року, прийняте за наслідками такої перевірки.
Постанова набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.
Головуючий: В.М. Багрій
Судді : А.І. Рибачук
Д.М.Старунський