Ухвала суду № 51885994, 16.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
381/3063/15-а
Номер документу
51885994
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 381/3063/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Соловей Г.В.; Суддя-доповідач: Сорочко Є.О.

У Х В А Л А

Іменем України

16 вересня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Сорочко Є.О.

суддів: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

при секретарі Грисюк Г.Г.

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області на постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 07 серпня 2015 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_3 звернувся до Фастівського міськрайонного суду Київської області з позовом до Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області (далі - УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі) про визнання неправомірними дій щодо відмови у нарахуванні пенсії по інвалідності з врахуванням довідки від 25.01.2015 р. №6, та зобов`язання провести нарахування та виплату такої пенсії з врахуванням кратності 2 понад збережену заробітну плату, про що зазначено в такій довідці, починаючи з 26.12.2014 р.

Постановою Фастівського міськрайонного суду Київської області від 07 серпня 2015 року позов задоволено.

На вказану постанову УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі подало апеляційну скаргу, в якій просить її скасувати та ухвалити нову постанову, якою в задоволенні позову відмовити, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права.

У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до ч. 1 ст. 41 КАС України, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до матеріалів справи, позивач є пенсіонером і перебуває на обліку в УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі.

Згідно довідки до акту огляду медико-соціальної експертної комісії серії АВ №0206250, з 26.12.2014 р. позивачу встановлено інвалідність ІІІ групи внаслідок захворювання, пов'язаного з виконанням обов`язків по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.

У зв`язку з встановленням інвалідності позивачем подано заяву до УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі про перехід з пенсії за віком на пенсію по інвалідності відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та здійснити відповідний перерахунок.

Листом УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі від 19.06.2015 р. №100/Б-01 в перерахунку пенсії по інвалідності позивачу відмовлено мотивуючи тим, що подана довідка ВАТ «Південбудмеханізація» правонаступником тресту «Південбудмеханізація» від 28.01.2015 р. №6 складена з порушенням норм законодавства, оскільки невірно визначений (завищений) показник кратності.

Судом першої інстанції встановлено, що позивач в період з 04.03.1977 р. по 07.05.2002 р. працював водієм в Механізованій колоні №29 ВАТ «Південбудмеханізація». Після аварії на ЧАЕС неодноразрово направлявся адміністрацією Механізованої колони №29 в зону відчуження ЧАЕС для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії.

Відповідно до ч. 1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно з законодавством.

На виконання делегованих повноважень Кабінет Міністрів України 23.11.2011 р. прийняв постанову №1210 "Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", відповідно до п. 2 якої зобов'язано Пенсійний фонд України забезпечити здійснення перерахунку пенсій, призначених особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до набрання чинності цією постановою, за матеріалами пенсійних справ.

Постанова Кабінету Міністрів СРСР та ВЦРПС "Про умови оплати праці та матеріального забезпечення, працівників підприємств, організацій і установ, зайнятих на роботах, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища" від 5 жовтня 1986 року № 665-195 передбачає встановлення за працівниками, направленими для виконання робіт, пов'язаних з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобігання забрудненню навколишнього середовища, збереження середньої заробітної плати.

Оплата праці робітників і службовців (відряджених у зону ЧАЕС), за якими відповідно до чинного законодавства зберігалась за основним місцем роботи середньомісячна заробітна плата, відповідно до абзацу четвертого підпункту 1 пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10 червня 1986 року N 207-7 провадилась у III, II, I зонах небезпеки у 4-кратному, 3-кратному та 2-кратному розмірі (із врахуванням 100 % тарифної ставки), понад середньомісячну заробітну плату, виходячи з тарифної ставки, встановленої за основним місцем роботи.

Відповідно до постанови Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 5 червня 1986 р. №665-195 "Про оплату праці і матеріальне забезпечення працівників підприємств, організацій і установ, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і запобіганням забрудненню навколишнього середовища" оплата праці працівників підприємств, організацій і установ, розташованих у зоні ЧАЕС, які виконували роботи, пов'язані з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС, повинна провадитись з дня аварії в розмірах, передбачених розпорядженням Ради Міністрів СРСР від 17 травня 1986 р. № 964 - у III, II, I зонах небезпеки у 5-, 4-, 3-кратному розмірах в порівнянні з нормами, встановленими діючим законодавством.

Пунктом 1 Постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Ради Міністрів СРСР і ВЦРПС від 7 травня 1986 року № 524-156 "Про умови оплати праці й матеріального забезпечення працівників підприємств і організацій зони Чорнобильської АЕС" передбачено підвищення тарифних ставок (посадових окладів) працівників підприємств і організацій, безпосередньо зайнятим на роботах по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, до 100%.

Виходячи з пункту 1 постанови ЦК КПРС, Президії Верховної Ради СРСР, Рди Міністрів СРСР, ВЦРПС № 524-156 від 07 травня 1986 року, пунктів 1,4 постанови Ради Міністрів СРСР та ВЦРПС № 665-195 від 05 червня 1986 року, пункту 1 постанови Ради Міністрів УРСР і Української республіканської Ради професійних Спілок № 207-7 від 10 червня 1986 року, оплата праці працівників підприємств, установ і організацій, відряджених у зону відчуження, провадилася у Ш, ІІ, І зонах небезпеки у 4-, 3-, 2- кратному розмірах тарифної ставки понад середньомісячну заробітну плату, яка відповідно до чиного законодавства зберігалася за основним місцем роботи.

Враховуючи положення статті 3 Закону України "Про правонаступництво України" вказані нормативні акти не суперечать законам України, прийнятим після проголошення незалежності України, іншими нормативними актами порядок та умови оплати праці осіб, що приймали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році, не передбачені, у зв'язку з чим вони є чинними.

Відповідно до довідки ВАТ «Південбудмеханізація» від 28.01.2015 р. №6, за роботу в населених пунктах зони відчуження, зокрема з 01.08.1987 р. по 04.08.1987 р. в с. Зимовище, позивачу було виплачено заробітну плату в розмірі 178,44 крб. відповідно до постанови Ради Міністрів УРСР та Укрпрофради від 10.06.1986 р. № 207-7, із застосуванням кратності - 2.

Згідно абз. 4 ст. 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями.

Статтею 101 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що органи, що призначають пенсії, мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі.

При цьому, перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, однак лише сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі не можуть бути підставою для відмови позивачу у призначенні, нарахуванні або перерахунку пенсії.

Відповідачем не надано суду належних доказів щодо незаконності довідки ВАТ «Південбудмеханізація» від 28.01.2015 р. №6.

Крім того, з пояснень свідка ОСОБА_4, допитаного судом першої інстанції судом встановлено, що ОСОБА_4 працювала бухгалтером на цьому підприємстві та підтвердила те, що позивач працював на ст. Зимовище, що відносилось до 1 Зони небезпеки у зв`язку з чим позивачу нараховувала заробітну плату з урахуванням коефіцієнта 2 (заробітна плата зберігалася за основним місцем роботи).

Таким чином, відмова УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі в нарахуванні позивачу пенсії по інвалідності, з врахуванням довідки ВАТ «Південбудмеханізація» від 28.01.2015 р. №6 є протиправною.

Враховуючи вищевикладене, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції щодо задоволення позову, а тому апеляційну скаргу УПФУ в м. Фастові та Фастівському районі необхідно залишити без задоволення, а постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 07 серпня 2015 року - без змін, оскільки вона ухвалена з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись ст. ст. 41, 160, 196, 198, 200, 205, 206 КАС України, суд,-

У Х В А Л И В:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Фастові та Фастівському районі Київської області залишити без задоволення, а постанову Фастівського міськрайонного суду Київської області від 07 серпня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в порядку та строки передбачені ст. 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

головуючий суддя Сорочко Є.О.

судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.

Головуючий суддя Сорочко Є.О.

Судді: Земляна Г.В.

Межевич М.В.