Ухвала суду № 51885854, 15.09.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.09.2015
Номер справи
826/17100/13-а
Номер документу
51885854
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 826/17100/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Скочок Т.О. Суддя-доповідач: Федотов І.В.

У Х В А Л А

Іменем України

15 вересня 2015 року м. Київ

Колегія суддів Київського апеляційного адміністративного суду у складі:

головуючого-судді - Федотова І.В.,

суддів: Губської Л.В. та Ганечко О.М.,

за участю секретаря Полякової А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні, в приміщенні суду, апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» на постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 липня 2015 року у справі за адміністративним позовом публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в частині,

ВСТАНОВИЛА:

Публічне акціонерне товариство «Укрсоцбанк» (далі - позивач, ПАТ «Укрсоцбанк») звернулось до суду з адміністративним позовом до Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 11.09.2013 р. №0000494310 в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6460,00 грн.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 27 листопада 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 17 квітня 2014 року, у задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 24 березня 2015 року зазначені рішення судів першої та апеляційної інстанцій були скасовані, а справа направлена на новий розгляд до суду першої інстанції.

За результатами нового розгляду справи постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 липня 2015 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з таким судовим рішенням позивач подав апеляційну скаргу, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та ухвалити нове рішення про задоволення позову в повному обсязі, вважаючи, що судом неповно з'ясовано обставини справи та неправильно застосовано норми матеріального і процесуального права

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення сторін, які з'явились в судове засідання, дослідивши доводи апеляційної скарги та перевіривши матеріали справи, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно з п.1 ч.1 ст.198, ч.1 ст. 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанова суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Як встановлено судом першої інстанції та вбачається з матеріалів справи, ПАТ «Укрсоцбанк» перебуває на обліку Міжрегіонального головного управління Державної фіскальної служби - Центральний офіс з обслуговування великих платників.

Відповідачем було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку ПАТ «Укрсоцбанк» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині своєчасності подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників за період лютий 2011 року - травень 2013 року, за результатами якої складено акт від 23.08.2013 р. №1036/43-10/000390019.

У вказаному акті перевірки контролюючим органом зафіксовано порушення позивачем п.69.2 ст.69 Податкового кодексу України, пп.2.1 п.2 Порядку подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 р. №426, що призвело до несвоєчасного подання Банком повідомлень про відкриття або закриття рахунків платників податків - юридичних осіб (у тому числі відокремленому підрозділу юридичної особи) та фізичних осіб-підприємців до відповідних податкових органів, всього за 39-ма рахунками.

На підставі зазначеного акта перевірки відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення від 11.09.2013 р. №0000494310, яким ПАТ «Укрсоцбанк» збільшено суму грошового зобов'язання за платежем адміністративні штрафи та інші санкції на суму 12920,00 грн.

Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним в частині нарахування штрафних (фінансових) санкцій в розмірі 6460,00 грн., тобто щодо допущення банком порушень вимог чинного законодавства за 19-ма рахунками, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Відмовляючи в задоволенні адміністративного позову суд першої інстанції виходив з того, що законодавством регламентовано зобов'язання Банку надсилати повідомлення про відкриття/закриття рахунків платникам податків-юридичним особам до податкових органів, на обліку в яких вони перебувають, протягом трьох робочих днів, а також з того, що законодавством передбачено можливість здійснення Банком перевірки відомостей, що надаються клієнтами для відкриття їх рахунків.

Колегія суддів, дослідивши матеріали справи та здійснивши системний аналіз чинного законодавства, погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Конституцією України, Податковим кодексом України у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - ПК України), Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15.05.2003 р. №755-ІV (далі - Закон №755-ІV), Порядком подання повідомлень про відкриття/закриття рахунків платників податків у банках та інших фінансових установах до органів державної податкової служби, затвердженим наказом Міністерства фінансів України від 02.04.2012 р. №426 (далі - Порядок №426), Інструкцією про порядок відкриття, використання і закриття рахунків у національній та іноземних валютах, затвердженою постановою Правління НБУ від 12.11.2003 р. №492 у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин (далі - Інструкція №492).

Так, відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У п.69.1-69.4, 69.6 ст.69 ПК України передбачено, що банки та інші фінансові установи відкривають поточні та інші рахунки платникам податків - юридичним особам (резидентам і нерезидентам) незалежно від організаційно-правової форми, відокремленим підрозділам та представництвам юридичних осіб, для яких законом установлені особливості їх державної реєстрації та які не включаються до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, фізичним особам, які провадять незалежну професійну діяльність, за наявності документів, виданих органами державної податкової служби, що підтверджують взяття їх на облік у таких органах, або виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців (для осіб, взяття на облік яких в органах державної податкової служби здійснюється на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців»).

Банки та інші фінансові установи зобов'язані надіслати повідомлення про відкриття або закриття рахунка платника податків - юридичної особи, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, чи самозайнятої фізичної особи до органу державної податкової служби, в якому обліковується платник податків, протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунка (включаючи день відкриття/закриття).

У разі відкриття або закриття рахунка платника податків - банку, у тому числі відкритого через його відокремлені підрозділи, повідомлення надсилається в порядку, визначеному цим пунктом, лише в разі відкриття або закриття кореспондентського рахунка.

У разі відкриття або закриття власного кореспондентського рахунка банки зобов'язані надіслати повідомлення до органу державної податкової служби, в якому обліковуються, в строки, визначені цим пунктом.

Орган державної податкової служби протягом трьох робочих днів з дня отримання повідомлення від фінансової установи про відкриття рахунка зобов'язаний направити повідомлення про взяття рахунка на облік або відмову у взятті органом державної податкової служби рахунка на облік із зазначенням підстав.

Датою початку видаткових операцій за рахунком платника податків, визначеного пунктом 69.1 цієї статті (крім банку), у банках та інших фінансових установах є дата отримання банком або іншою фінансовою установою повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунка на облік в органах державної податкової служби.

Банки та інші фінансові установи за невиконання норм цієї статті несуть відповідальність, передбачену цим Кодексом.

Згідно з п.2.1, 2.4 Порядку №426, Національний банк України, банки та інші фінансові установи (далі - фінансові установи) протягом трьох робочих днів з дня відкриття/закриття рахунків Платників податків (включаючи день відкриття/закриття) подають відомості про це в електронному вигляді з використанням надійних засобів електронного цифрового підпису з посиленими сертифікатами відкритих ключів засобами електронної пошти мережі Інтернет (далі - засоби телекомунікаційного зв'язку) на адресу Інформаційного порталу Державної податкової служби України (далі - адреса ДПС України).

Орган ДПС протягом трьох робочих днів з дня отримання Повідомлення в електронному вигляді зобов'язаний надіслати до фінансової установи засобами телекомунікаційного зв'язку електронне повідомлення-відповідь щодо взяття рахунка на облік в органі ДПС, структура якого визначається згідно з додатком 1 до цього Порядку. У разі відмови в узятті рахунка на облік Повідомлення-відповідь повинно містити підставу відмови.

Пунктом 3.1 Порядку №426 встановлений перелік підстав для відмови в узятті органом ДПС рахунка на облік, серед яких є, в тому числі: відсутність Платника податків на обліку в органі ДПС; відсутність у Єдиному державному реєстрі платника податків - фізичної особи - підприємця або юридичної особи чи її відокремлених підрозділів, які відповідно до законодавства повинні бути включені до Єдиного державного реєстру.

У п.1.13, 1.15, 1.16 Інструкції №492 закріплено, що банк зобов'язаний у встановленому законодавством України порядку надіслати повідомлення до відповідного органу державної податкової служби про відкриття або закриття поточного/вкладного (депозитного) рахунку такого клієнта: юридичної особи - резидента; відокремленого підрозділу; іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори; нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції»; фізичної особи-підприємця та фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Особа, що відкриває рахунок фізичній особі (власник рахунку/представник власника рахунку/особа, яка відкриває рахунок на користь третьої особи), зобов'язана письмово повідомити банк про наявність або відсутність у власника рахунку статусу підприємця або особи, яка провадить незалежну професійну діяльність.

Банк має право проводити видаткові операції за рахунком клієнта юридичної особи - резидента, відокремленого підрозділу, іноземного представництва, яке відповідно до законодавства України зобов'язане сплачувати податки і збори, нерезидента-інвестора, який є учасником угоди про розподіл продукції відповідно до Закону України «Про угоди про розподіл продукції», фізичної особи-підприємця, фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, починаючи з дати отримання банком повідомлення-відповіді або корінця повідомлення органу державної податкової служби про взяття рахунку на облік в органах державної податкової служби.

У разі зміни місцезнаходження (місця проживання) власник рахунку - суб'єкт господарювання в місячний строк з дня державної реєстрації цих змін має подати до банку документ/копію документа, що підтверджує державну реєстрацію зміни місцезнаходження (місця проживання) власника рахунку - суб'єкта господарювання.

У разі зміни місцезнаходження суб'єкта господарювання, що пов'язане із зміною адміністративного району (міста), цей клієнт додатково в місячний строк після зняття з обліку органом державної податкової служби за попереднім місцезнаходженням має подати документ / копію документа, що підтверджує взяття його на облік органом державної податкової служби за новим місцезнаходженням.

Копії документів, зазначених у цьому пункті, зберігаються у справі з юридичного оформлення рахунку.

На підставі поданих документів уносяться відповідні зміни до картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів) або подається нова картка.

Документи, подані клієнтом для відкриття рахунків, мають бути чинними та містити достовірну інформацію на час їх подання банку. За наявності в банку підтвердженої інформації про те, що будь-який з поданих документів є нечинним, банк відмовляє особі у відкритті рахунку.

Відповідно до п.3.2, 3.4, 3.9 Інструкції №492, якщо юридична особа не має рахунку в цьому банку, то для відкриття їй поточного рахунку потрібно подати такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 1). Заяву підписує керівник юридичної особи або інша уповноважена на це особа; копію належним чином зареєстрованого установчого документа (статуту/засновницького договору/установчого акта/положення), засвідчену органом, який здійснив реєстрацію, або нотаріально. Положення юридичних осіб публічного права, які затверджуються розпорядчими актами Президента України, органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, засвідчення не потребують. Юридичні особи публічного права, які діють на підставі законів, установчий документ не подають; копію довідки про внесення юридичної особи до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України, засвідчену органом, що видав довідку, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття юридичної особи на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; картку із зразками підписів і відбитка печатки (додаток 2), засвідчену нотаріально або організацією, якій клієнт адміністративно підпорядкований, в установленому порядку. До картки включаються зразки підписів осіб, яким відповідно до законодавства України або установчих документів юридичної особи надано право розпорядження рахунком та підписання розрахункових документів.

Якщо фізична особа-підприємець не має рахунків у цьому банку, то для відкриття поточного рахунку їй потрібно подати до банку такі документи: заяву про відкриття поточного рахунку (додаток 3), що підписана фізичною особою-підприємцем; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі державної податкової служби, засвідчену органом, що видав документ, або нотаріально чи підписом уповноваженого працівника банку; копію документа, що підтверджує взяття фізичної особи-підприємця на облік в органі Пенсійного фонду України; картку із зразками підписів (додаток 4). Зразки підписів засвідчуються підписом уповноваженого працівника банку або нотаріально (п. 3.4 Інструкції №492 в редакції, яка діяла станом на момент виникнення спірних правовідносин).

Якщо суб'єкт господарювання вже має в цьому банку поточний рахунок, цей клієнт ідентифікований банком і сформована справа з юридичного оформлення рахунку, то відкриття нового поточного рахунку (зокрема, поточного рахунку за спеціальним режимом використання, поточного рахунку в іноземній валюті) здійснюється за умови подання цим клієнтом заяви про відкриття поточного рахунку та засвідченої в установленому порядку картки із зразками підписів і відбитка печатки (картки із зразками підписів). Додатково до цих документів подається клопотання юридичної особи, якщо відкривається новий поточний рахунок відокремленого підрозділу.

Відповідно до ч.1 ст.18 та ч.1 ст.20 Закону №755-ІV, якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Відомості, що містяться в Єдиному державному реєстрі, є відкритими і загальнодоступними, за винятком реєстраційних номерів облікових карток платників податків, відомостей про відкриття та закриття рахунків, накладення та зняття арештів на рахунки та майно.

Отже, з викладених правових норм вбачається, що при відкритті поточного банківського рахунку юридична особа або фізична особа-підприємець подає Банку відповідний пакет документів, зокрема тих, що мітять відомості про взяття її на облік у відповідному податковому органі та про внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. При цьому, законодавством, а саме п.1.16 Порядку №492, передбачено можливість здійснення Банком перевірки відомостей, які містяться в документах, поданих клієнтом для відкриття банківського рахунку.

Крім того, законодавством регламентовано імперативний обов'язок банку повідомляти про відкриття/закриття рахунку юридичній особі або фізичній особі-підприємцю податковий орган, на обліку в якому перебуває такий платник податків. Цей обов'язок повинен бути виконаний Банком належним чином та без жодних виключень у межах чітко визначеного строку - протягом трьох днів з дня відкриття/закриття рахунку.

Виходячи з цього, колегія суддів звертає увагу на те, що позивач не забезпечив належного і своєчасного виконання покладеного на нього обов'язку щодо повідомлення відповідних податкових органів про відкриття/закриття 19-ти клієнтам банківських рахунків, а саме направив такі повідомлення до податкових органів, в яких ці клієнти на податковому обліку не перебувають. До належних же податкових органів такі повідомлення були направлені Банком зі спливом законодавчо визначеного строку, тобто поза межами трьох днів з дати відкриття/закриття рахунків.

З огляду на це, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції про те, що відповідач, приймаючи оскаржуване податкове повідомлення-рішення в частині накладення на позивача штрафних санкцій у розмірі 6460,00 грн., діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, визначений законодавством, а отже, у даному випадку відсутні достатні та необхідні правові підстави для задоволення адміністративного позову.

Доводи апелянта про те, що ним не порушено установлених законодавством строків повідомлення податкових органів про відкриття/закриття 19-ти спірних рахунків його клієнтів, зокрема про те, що у довіднику банка не міститься помилок при обробці повідомлень, колегія суддів вважає необґрунтованими і такими, що спростовуються наведеною вище аргументацією.

Посилання апелянта на те, що чинним законодавством не передбачено обов'язок або право банку здійснювати перевірку відомостей чинності обліку платників податків в податкових органах, є безпідставними, оскільки, з норм чинного законодавства, зокрема п.69.2 ст.69 та п.118.1 ст.118 ПК України, вбачається, що законодавець не ставить застосування штрафних санкцій за порушення встановлених термінів повідомлення банком відповідного податкового органу про відкриття/закриття банківських рахунків платникам податків у залежність від наявності вини банку, а підставою для застосування санкцій за невиконання або несвоєчасне виконання банком такого обов'язку є сам факт порушення встановленого законодавством терміну.

Таким чином, проаналізувавши ці та всі інші доводи апеляційної скарги судова колегія вважає їх такими, що не спростовують правильності висновків суду першої інстанції.

З огляду на це, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, а тому залишає його без змін.

Керуючись ст.ст. 160, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, колегія суддів,

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу публічного акціонерного товариства «Укрсоцбанк» залишити без задоволення, а постанову Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 липня 2015 року - без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена в касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня її складання в повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя:

Судді:

Повний текст ухвали виготовлено 16.09.2015 року.

.

Головуючий суддя Федотов І.В.

Судді: Губська Л.В.

Ганечко О.М.