Постанова № 51882294, 16.11.2010, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.11.2010
Номер справи
2а-11317/10/2670
Номер документу
51882294
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 листопада 2010 року № 2а-11317/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Келеберди В.І. при секретарі судового засідання Віруцькій О. В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом

Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку

до

Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Фінтраст"

про

стягнення штрафу у розмірі 17 000,00грн.

Обставини справи:

Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Фінтраст» про стягнення штрафу у розмірі 17000,00 грн.

В обгрунтування позовних вимог позивач посилається на Закон України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» та зазначає, що відповідачем в порушення вказаного Закону не сплачено штрафні санкції, які застосовані постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 706-УЛ від 05.10.2009 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.

Відповідач явку свого повноваженого представника в судове засідання не забезпечив, хоча був належним чином повідомлений про місце, дату та час судового розгляду. Конверт з поштовим повідомленням відправлявся за адресою, яка вказана у позовній заяві, при цьому даний конверт з повідомленням повертався без доказів вручення поштового відправлення. Причиною повернення конверту є відсутність адресата за вказаною на конверті адресою.

Відповідно до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Відповідно до ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.

У зв'язку з викладеним, розгляд справи здійснювався за наявними в ній документами з урахуванням вимог ч. 4 ст. 128 КАС України, за наявними в ній документами.

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з’ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об’єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд,

В С Т А Н О В И В:

Відповідно до акту про правопорушення на ринку цінних паперів від 18.09.2009 № 101-УЛ у відношенні до Товариства з обмеженою відповідальністю «Компанія Фінтраст» винесено розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.05.2009 377-УЛ. Згідно з яким торговець порушив вимоги п. 13 гл. 2 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку - діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Комісії від 26.05.2006 № 346, а саме за підсумками I кварталу 2009 року власний капітал за даними фінансової звітності, яка подається згідно з п. 13 гл. 3 цих Ліцензійних умов, є меншим, ніж розмір зареєстрованого статутного фонду.

Відповідно до вказаного розпорядження відповідачу необхідно було у термін до 30.06.2009 усунути вказане порушення та до 25.07.2009 письмово проінформувати уповноважену особу Комісії про виконання даного розпорядження з доданням фінансової звітності

Торговець цінними паперами ТОВ "Компанія Фінтраст" на виконання розпорядження надав до загального відділу лист вих. від 27.07.2009 (вхідний в Комісію № 15020 від 28.07.2009) копію Балансу (форма №1) згідно з додатком до Положення (стадарту) бухгалтерського обліку 2 "Баланс", копію Звіту про фінансові результати (форма № 2) згідно з додатком до Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 3 "Звіт про фінансові результати", затверджених наказом Міністерства фінансів України від 31.03.1999 № 87, станом на 30.06.2009, згідно з якими на кінець звітного періоду власний капітал товариства становить 0,6 тис. грн. та є меншим зареєстрованого статутного капіталу, який становить 300 тис. грн.

Таким чином, розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 07.05.2009 № 377-УЛ, винесене у відношенні ТОВ "Компанія Фінтраст", не виконано.

Постановою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 706-УЛ від 05.10.2009 за невиконання розпорядження по відношенню до ТОВ "Компанія Фінтраст" застосовано санкцію у вигляді штрафу у розмірі 17000,00 гривень.

Вивчивши матеріали справи в їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог з наступних підстав.

Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» від 30.10.1996 N 448/96-ВР визначено правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні.

Згідно ч. 1 ст. 5 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.

Статтею 7 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» визначено основні завдання Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, якими є: формування та забезпечення реалізації єдиної державної політики щодо розвитку та функціонування ринку цінних паперів та їх похідних в Україні, сприяння адаптації національного ринку цінних паперів до міжнародних стандартів; сприяння розвитку ринку цінних паперів; узагальнення практики застосування законодавства України з питань випуску та обігу цінних паперів в Україні, розроблення пропозицій щодо його вдосконалення. Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку відповідно до покладених на неї завдань: встановлює порядок і реєструє саморегулівні організації, що створюються особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів; встановлює вимоги та стандарти щодо обов'язкового розкриття інформації емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, забезпечує створення інформаційної бази даних про ринок цінних паперів відповідно до чинного законодавства; розробляє і організовує виконання заходів, спрямованих на запобігання порушенням законодавства України про цінні папери.

Відповідно до вимог ст. 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право: здійснювати контроль за достовірністю і розкриттям інформації, що надається емітентами та особами, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, і саморегулівними організаціями, та її відповідністю встановленим вимогам; проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності емітентів, осіб, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондових бірж та саморегулівних організацій; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; надсилати матеріали в правоохоронні органи стосовно фактів правопорушень, за які передбачена адміністративна та кримінальна відповідальність, якщо до компетенції комісії не входить накладення адміністративних стягнень за відповідні правопорушення.; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.

Статтею 10 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів - у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (п. 8 ст. 11 Закону). Штрафи, накладені Державною комісією з цінних паперів та фондового ринку, стягуються у судовому порядку.

Згідно ст. 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» передбачено порядок накладення штрафів за порушення юридичними особами правил діяльності на ринку цінних паперів: штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.

Про вчинення правопорушення, зазначеного у статті 11, уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, яка його виявила, складається акт, який разом з поясненнями керівника, іншої відповідальної посадової особи та документами, що стосуються справи, протягом трьох робочих днів направляється посадовій особі, яка має право накладати штраф.

Посадова особа Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку приймає рішення про накладення штрафу протягом 10 робочих днів після отримання документів, зазначених у частині другій цієї статті. Рішення про накладення штрафу оформляється постановою, що надсилається юридичній особі, на яку накладено штраф, та банківській установі, в якій відкрито поточний рахунок цієї юридичної особи.

Аналізуючи матеріали справи та пояснення представника позивача в їх сукупності, суд дійшов висновку, що постанова Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 706-УЛ від 05.10.2009 про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів до відповідача застосовано штраф у розмірі 17000,00 грн. прийнята в порядку та спосіб, визначений законодавством України, в тому числі Законом України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», в судовому порядку не оскаржена, є обов’язковою для виконання.

Вивчивши матеріали справи, суд встановив, що на день розгляду справи штраф у розмірі 17000,00 гривень відповідачем не сплачено.

Враховуючи, що штраф до Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку у розмірі 17000,00 грн. відповідач у встановлені законодавством строки не сплатив; рішення про його застосування не оскаржив, доказів погашення відповідачем зазначеної суми станом на день розгляду цього спору не надано, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Оскільки спір вирішено на користь суб’єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Враховуючи викладене та керуючись ст. ст. 9, 69-71, 158 –163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Компанія Фінтраст" (04071, м. Київ, вул. Межигірська, 39/20, код ЄДРПОУ 36219203) до Державного бюджету України штраф у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені статтею 186 та набирає законної сили в порядку та строки, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України .

Суддя В. І. Келеберда

Дата складення тексту рішення в повному обсязі - 19.11.2010