Постанова № 51870769, 23.09.2015, Харківський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
23.09.2015
Номер справи
917/2587/14
Номер документу
51870769
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"23" вересня 2015 р. Справа № 917/2587/14

Колегія суддів у складі:

головуючий суддя Істоміна О.А., суддя Барбашова С.В., суддя Тарасова І. В.

при секретарі судового засідання Логвін О.О.

за участю представників:

позивача - ОСОБА_1, за довіреністю № 01/4478 від 25.05.15 р.;

ОСОБА_2, за довіреністю № 01/4559 від 26.05.15 р.;

ОСОБА_3, за довіреністю № 01/3528 від 22.04.15 р.;

відповідача - ОСОБА_4, довіреність №01-1087 від 22.06.15р.

ОСОБА_5, довіреність б/н від 02.02.15р.

розглянула у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного господарського суду апеляційну скаргу Комунального підприємства "Теплоенерго" (вх. №3907 П/3)

на рішення господарського суду Полтавської області від 23.06.15 у справі № 917/2587/14

за позовом Комунального підприємства "Кременчукводоканал" ОСОБА_6 міської ради, м. Кременчук

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача ОСОБА_6 міська рада, м. Кременчук

до Комунального підприємства "Теплоенерго" , м. Кременчук

про врегулювання розбіжностей, що виникли при укладенні Договору на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення №1416 від 01.12.2014 року та внесення змін до вищезазначеного договору,-

ВСТАНОВИЛА:

Рішенням господарського суду Полтавської області від 23.06.2015 (головуючий суддя Погрібна С.В., суддя Гетя Н.Г., суддя Іванко Л.А..) позов Комунального підприємства "Кременчукводоканал" ОСОБА_6 міської ради задоволено, вирішено вважати укладеним договір на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення № 1416 від 01.12.2014 в редакції позивача.; стягнуто з Комунального підприємства "Теплоенерго" на користь Комунального підприємства "Кременчукводоканал" ОСОБА_6 міської ради 1218,00 грн..

Комунальне підприємство "Теплоенерго" з рішенням суду першої інстанції не погодилось, звернулось до апеляційного господарського суду з апеляційною скаргою, в якій просить рішення господарського суду Полтавської області у справі № 917/2587/14 від 23.06.2015 скасувати повністю та прийняти нове рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Відповідач вважає необґрунтованою редакцію неузгоджених умов договору наданих позивачем, в той час, як, на думку відповідача, пункти договору згідно протоколу розбіжностей викладені в редакції відповідача, повністю відповідають чинному законодавству. При цьому, відповідач зазначає про те, що ліміти водопостачання, визначені п. 2.2 договору в редакції позивача, не узгоджується з дійсними потребами КП «Теплоенерго», посилаючись на те, що новий паспорт водного господарства знаходиться на погодженні у позивача і станом на 03.07.2015 Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" ОСОБА_6 міської ради не погоджений. Відповідач також не погоджується з редакцією п. 3.11 договору та вважає, що взаємовідносини позивача, як виконавця послуг з водовідведення, його умови розрахунку за водовідведення зі споживачем не можуть бути відображені в договорі. Крім того, відповідач наголошує на внесенні змін до п. 4.2, 4.11, 5.4.3 наполягає виключити зокрема п. 3.16, 4.7, п. 5.2.3, п. 5.2.14, п. 5.2.15, п. 5.3.1, п. 5.3.2, п. 5.3.5 , п. 5.3.6, п. 6.3 договору. На думку відповідача, у п. 5.3.7 договору прописані неправомірні вимоги та умови відключення відповідача від мереж водопроводу та каналізації.

Позивач у відзиві на апеляційну скаргу з наведеними відповідачем доводами не погоджується, просить залишити апеляційну скаргу без задоволення, оскаржуване рішення без змін. Позивач зазначає про те, що договір на послуги з центрального постачання холодної води та централізованого водовідведення № 1416 від 01.12.2014 укладений згідно нормативно-правовим актам, які регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг (водопостачання та водовідведення), і всі пункти та умови договору відповідають нормам чинного законодавства.

06.08.2015 відповідач надав доповнення до апеляційної скарги, в яких зазначає про те, що КП «Теплоенерго» не є виконавцем послуг з центрального водовідведення, а є споживачем даної послуги, про що готовий укласти договір з позивачем відповідно до Правил надання послуг з центрального опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ № 630 від 21.07.2015. Відповідач наголошує на неправомірності п. 3.10 договору, посилаючись на те, що КП «Теплоенерго» не має передбачених законодавством підстав для провадження господарської діяльності з централізованого водовідведення, а відповідно не має права на формування тарифу на послуги центрального водовідведення споживачам. Також, в обґрунтування неправомірності п. 2.2 договору в редакції позивача, відповідач вказує на те, що зазначені в ньому ліміти не відповідають паспортним даним водного господарства, дійсним господарсько-питним потребам та є заниженими.

В судовому засіданні 10.08.2015 оголошено перерву до 23.09.2015.

23.09.2015 відповідач звернувся до суду з клопотання про долучення до матеріалів справи копії паспорту водного господарства КП «Теплоенерго» від 15.09.2015, який погоджено з позивачем, та копії відповідних рахунків.

Клопотання відповідача колегією суддів задоволено, а надані документи залучено до матеріалів справи.

Представник третьої особи в призначене судове засідання не зявився, про час та місце судового розгляду справи ОСОБА_6 міська рада, була повідомлена належним чином.

Перевіривши повноту встановлення судом обставин справи та докази по справі на їх підтвердження, їх юридичну оцінку та доводи апеляційної скарги в межах вимог, передбачених ст. 101 ГПК України, заслухавши уповноважених представників сторін, колегія суддів приходить до висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги, виходячи з наступного.

З матеріалів справи вбачається, що 01.12.2014 р. Комунальним підприємством "Кременчукводоканал" ОСОБА_6 міської ради у зв'язку із внесеними змінами до Закону України "Про житлово-комунальні послуги", а саме до статті 19, якою законодавець визначив виконавців у сфері надання житлово-комунальних послуг, та приведення договірних відносин у відповідність до чинного законодавства України, було направлено Комунальному підприємству "Теплоенерго" проект Договору на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення № 1416 від 01.12.2014.

01.12.2014 року КП "Кременчукводоканал" (позивач по справі) було отримано нарочно від КП "Теплоенерго" підписаний договір разом із двома примірниками протоколу розбіжностей до договору, про що відповідачем, у відповідності до ч. 4 ст. 181 ГК України, зроблено застереження в договорі.

Так зі змісту протоколу розбіжностей до Договору № 1416 від 01.12.2014 року на послуги централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, складеного відповідачем, останній вніс до договору зміни, виклавши їх у наступній редакції, а саме:

"- статтю 1 доповнити наступним пунктом: "1.4. Порядок надання послуги з централізованого водопостачання холодної води для виробництва Споживачем послуг централізованого водопостачання для населення, бюджетних установ, інших споживачів та відповідних розрахунків, пов"язаних з цією послугою, викласти в додатковій угоді №1 до цього договору";

- п. 2.1.: Останнє речення: "Водоканал інформує Споживача про розмір тарифів у платіжних документах, які надаються Споживачу для оплати щомісячно." - замінити на: "Водоканал інформує Споживача про розмір тарифів письмово з наданням відповідно оформленою додатковою угодою до цього договору.";

- п. 2.2. викласти у наступній редакції: "Водоканал надає Споживачу послуги визначені п. 1.1. Договору для його господарсько-питних потреб в розмірі встановленого ліміту: 88,098 м. куб/добу, 2642.94 м. куб/місяць, 31715,28 м.куб/рік, визначеного розрахунком водопостачання і водовідведення КП "Теплоенерго";

- п .2.3. викласти у наступній редакції: "Ліміти водоспоживання та водовідведення підлягають перегляду та фіксуються додатковою угодою після затвердження паспорта водного господарства КП "Теплоенерго" або індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення. А також ліміти водоспоживання та водовідведення підлягають перегляду в разі змін у діяльності Споживача, якщо вони ведуть до змін обсягів споживання питної води та скиду стічних вод, а в разі відсутності приладів обліку - щорічно";

- п. 3.2. викласти у наступній редакції: "розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод на основі показів засобів обліку. У разі відсутності у споживача засобів обліку на каналізаційних випусках кількість стічних вод визначається кількістю води, що надходить з мереж централізованого водопостачання та з інших джерел, після затвердженого паспорта водного господарства КП "Теплоенерго" за винятком безповоротних втрат";

- п. 3.10.- виключити;

- п. 3.11. викласти в наступній редакції: " На час відсутності приладів обліку у Споживача, Водоканал проводить облік наданих послуг передбачених пунктом 1.1. Договору, відповідно до розміру установленого ліміту згідно визначеного розрахунком водопостачання та водовідведення КП "Теплоенерго" (п. 2.2. договору). Такий порядок зберігається до моменту встановлення водолічильників в точках розподілу, в яких подальшому буде здійснюватися передача послуг від Водоканалу Споживачу";

- п.3.12.; п.3.16.; п.3.17.; п.3.20.; п.3.21.:- виключити;

- п.4.2.: викласти у наступній редакції: "Водоканал організовує окремий облік споживання послуг, централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення для його господарсько-питних потреб (Додаток 1) та технологічних потреб.";

- п.4.4.: замінити слова: "... за рахунок Споживача.", на слова: "... за рахунок Водоканала";

- п. 4.7. : - виключити;

- п. 4.11.: викласти в наступній редакції: "Повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку виконуються Водоканалом, за його рахунок, крім тих, що належать Споживачу.";

- п. 5.2.3; п. 5.2.5.: - виключити;

- п. 5.2.14.; п. 5.2.15.; п. 5.2.16.: - виключити;

- п. 5.3.1.: викласти в наступній редакції: "здійснювати контроль за технічним станом мереж, інженерного обладнання будівель та споруд, вимагати термінового усунення витоків з водопровідних мереж та обладнання";

- п.5.3.2.; п.5.3.5.; п.5.3.6.; п.5.3.7.: - виключити;

- п.5.4.3.: викласти у наступній редакції: "забезпечувати приймання, відведення і очистку стічних вод.";

- п.6.3.: - виключити."

На виконання вимог ст. 181 ГК України та для належної процедури укладення договору позивачем було складено протокол узгодження розбіжностей від 03.12.2014 до Договору на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення № 1416 від 01.12.2014 (т. 1; а.с. 46-50) та направлено відповідачу.

05.12.2014 позивачем було складено уточнений протокол узгодження розбіжностей та направлено на адресу відповідача (т.1, а.с. 83-90).

У відповідності до норм чинного законодавства КП «Кременчукводоканал» звернувся до господарського суду з позовною заявою, в якій просив врегулювати розбіжності, які винили при укладенні договору, та викласти договір на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення від 01.12.2014 №1416 в наступній редакції:

"- ОСОБА_7 Договору, ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ:

п. 1.1. Водоканал зобов'язується надати Споживачу послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення, для його господарсько-питних потреб та технологічних потреб, в тому числі на потреби гарячого водопостачання, та прийняти віл Споживача каналізаційні стоки, а Споживач зобов'язується розрахуватись за вищезазначені послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, які визначені цим договором.

п. 1.2. Послуги вказані в пункті 1.1. Договору надаються Споживачу безперебійно, виключно за винятком часу перерв визначених Законом України "Про житлово-комунальні послуги".

п. 1.3. Цей договір укладається відповідно до Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Закону України "Про житлово-комунальні послуги", Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність", Постанови Кабінету Міністрів від 21 липня 2005 року № 630 "Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води, і водовідведення" (надалі - Правила надання), Наказу Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27 червня 2008 року № 190 "Про затвердження Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України" (надалі - Правила користування), Наказу Держжитлокомунгоспу України від 05 липня 1995 року № 30 "Про затвердження Правил технічної експлуатації систем водопостачання та каналізації населених пунктів України" (надалі - Правила експлуатації), Наказу Держбуду України від 19.02.02 року №37 про затвердження "Правил приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації населених пунктів України" (надалі - Правила приймання), Наказу Держбуду України від 19.02.02 року №37 про затвердження "Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів" (надалі - Інструкція), "Правил прийому стічних вод в систему міської каналізації від підприємств м. Кременчука", затверджені рішенням виконавчого комітету ОСОБА_6 міської ради від 22 грудня 2003 року № 1197 (надалі - місцеві Правила) та іншими нормативно-правовими актами, які регулюють відносини у сфері надання житлово-комунальних послуг;

п. 2.1. Договору, викласти в наступній редакції: Споживач розраховується з Водоканалом в грошовій формі відповідно до діючих тарифів. На момент укладення договору діє тариф:

На централізоване водопостачання 2,94грн. за 1 м куб., крім того ПДВ.

На централізоване водовідведення 3,63 грн. за 1 м куб., крім того ПДВ.

У разі зміни тарифів, Споживач здійснює оплату за надані послуги за новими цінами з часу їх введення, без змін інших умов договору. Водоканал інформує Споживача про розмір тарифів у платіжних документах, які надаються Споживачу для оплати щомісячно. Водоканал інформує Споживача про зміну розміру тарифу у відповідності до вимог чинного законодавства України;

п. 2.2. Договору, викласти в наступній редакції: Водоканал надає Споживачу послуги визначені п.1.1. Договору для його господарсько-питних потреб в розмірі встановленого ліміту:

15,89 м.куб/добу, 476,7 м.куб/місяць, 5720,4 м.куб/рік,

визначеного розрахунком (паспортом водного господарства), виконаними на підставі опитувальних листів, технічних умов на приєднання, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції чи послуг. Розрахунок (паспорт водного господарства) є невід'ємною частиною договору;

-п. 3.2. Договору, викласти в наступній редакції: Розрахунки за спожиту питну воду та скид стічних вод здійснюється на основі показів засобів обліку.

На період відсутності на об'єктах Споживача (у тому числі на будинкових індивідуальних теплових пунктах) приладів обліку послуг з централізованого постачання холодної води на потреби гарячого водопостачання, обсяг холодної води, використаної Споживачем на потреби гарячого водопостачання, визначається Водоканалом за будинковими приладами обліку, приладами обліку юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, які є власниками або орендарями як окремо розташованих будівель так і приміщень у багатоквартирних житлових будинках, та квартирними приладами обліку гарячого водопостачання, а в разі їх відсутності - за встановленими органом місцевого самоврядування нормативами (нормами) споживання гарячої води.

Розрахунки за надані послуги з централізованого постачання холодної води, яка використовується на потреби гарячого водопостачання, здійснюються з урахуванням втрат та витрат Споживача, визначених відповідно до розрахунку (Паспорту водного господарства);

- п. 3.10 Договору, викласти в наступній редакції: Споживач, у якого теплові пункти (котельні) перебувають на балансі або передані в управління, повне господарське відання, користування, концесію, здійснює розрахунок з Водоканалом за весь обсяг питної води, яка відпущена з систем водопостачання і використана на потреби гарячого водопостачання та інші потреби, а також розраховується за власний обсяг водовідведення.

Обсяг питної води, поданої до теплових пунктів (котелень), фіксується засобом обліку, який встановлений на межі балансової належності.

Обсяг гарячого водопостачання, переданий споживачам виконавцем послуг з постачання гарячої води, ураховується в загальному обсязі стічних вод споживачів і оплачується ним за договором з виробником на підставі показів засобів обліку або в порядку, обумовленому договором;

- п. 3.11. Договору, викласти в наступній редакції: У разі відсутності у Споживача засобу обліку, або неможливості виконати ремонт існуючого, Водоканал має право зобов'язати Споживача встановити або замінити засіб обліку у визначений ним термін відповідно до умов Договору;

- п. 3.12. Договору, викласти в наступній редакції: За скид об'ємів стічних вод, які перевищують указані в пункті 2.2. договору, Споживач сплачує Водоканалу у п'ятикратному розмірі встановленого тарифу відповідно до умов договору.;

- п. 3.16. Договору, викласти в наступній редакції: Обсяги води, що входять до складу продукції, використовуються на полив вулиць та зелених насаджень, на заповнення водоймищ, заливання ковзанок та т.п., визначаються відповідно до Правил користування.;

- п. 3.17. Договору, викласти в наступній редакції: Приймання в каналізацію стічних вод, які вивозяться асенізаційним транспортом від Споживача, здійснюється тільки через зливні станції Водоканалу. Споживач сплачує Водоканалу за їх транспортування та очистку згідно з Договором.;

- п. 3.20. Договору, викласти в наступній редакції: Перелік допустимих концентрацій для даного підприємства:

Котельня (хлібна база) вул. Ревенка, 7Б;

Котельня (пождепо) вул. Кузнечна, 32 А;

Котельня (кв.620) вул. Івана Приходька, 101 А;

Котельня кв.101-й

1. Завислі речовини - 50 7. Сульфати - 80

2. БСК 5 - 40 8. Залізо - 1

3. ХСК - 100 9. Фосфати - 1,5

4. Амоній сольовий - 2 10. АПАР - 5

5. Мінералізація - 1000 11. Жири - 5

6. Хлориди - 350 12. рН - 6,5-9

13. t - < 40

- п. 3.21. Договору, викласти в наступній редакції: При влаштуванні випусків стічних вод від кількох Споживачів в одному колодязі, розрахунки за скид наднормативних забруднень проводяться пропорційно до об'ємів скинутих стічних вод від кожного Споживача. Акт відбору проб стічної води дійсний при наявності підпису одного із Споживачів або їх представників. У разі неявки уповноваженого представника Споживача або при його відмові підписати акт останній підписується представниками Водоканалу із зазначенням прізвища представника абонента, який відмовився підписати акт.;

- п. 4.2. Договору, викласти в наступній редакції: Споживач організовує окремий облік споживання послуг централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення для його господарсько-питних потреб (Додаток 1) та технологічних потреб, в тому числі на потреби гарячого водопостачання (Додаток 2).;

- п. 4.4. Договору, викласти в наступній редакції: Обладнання вузла обліку здійснюється за рахунок Споживача.;

- п. 4.7. Договору, викласти в наступній редакції: До початку розробки технічної документації вузла обліку Споживач повинен отримати від Водоканалу вихідні дані, а також рекомендації щодо типу засобів обліку.;

-п.4.11. Договору, викласти в наступній редакції: Повірка, ремонт та обслуговування засобів обліку, що належать Споживачу, виконуються за його рахунок.;

- п. 5.2.З. Договору, викласти в наступній редакції: своєчасно (з урахуванням установлених законодавством міжповірочних інтервалів) виконувати в термін зазначений в акті приймання вузла обліку споживання води на комерційний облік за власний рахунок повірку, а також ремонт та обслуговування приладів обліку води.;

- п. 5.2.5. Договору, викласти в наступній редакції: оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників.;

- п. 5.2.14. Договору, викласти в наступній редакції: здійснювати контроль за кількістю та якістю стічних вод, які він скидає до системи міської каналізації. Перелік забруднень, на наявність яких проводиться аналіз, та періодичність контролю встановлюються Водоканалом. За наявності локальних очисних споруд Споживач повинен здійснювати кількісний та якісний контроль стічних вод, що надходять, очищених стічних вод та враховувати об'єми видалених із стічних вод осадів. На вивіз та утилізацію осадів повинні бути оформлені відповідні документи і, накладні, рахунки), які зберігаються у Споживача не менше трьох років. Результати аналізів стічних вод і замірів їх витрат повинні фіксуватися у робочих журналах. і зберігаються у Споживача безстроково.;

- п.5.2.15. Договору, викласти в наступній редакції: систематично (відповідно до місцевих Правил), подавати до Водоканалу інформацію про об'єми та якісний склад стічних вод, які він скидає до Міської каналізації. Інформацію підписує керівник Споживача та особа, відповідальна за водовідведення. Керівник Споживача несе відповідальність за достовірність інформації.;

- п. 5.2.16. Договору, викласти в наступній редакції: відповідати за цілісність та збереження засобів обліку, пломб і деталей пломбування, встановлених представниками територіальних органів Держспоживстандарту та Водоканалом в місцях з'єднань засобів обліку, запірної арматури, манометра та іншого обладнання вузла обліку незалежно від місця його розташування.;

- п. 5.3.1. Договору, викласти в наступній редакції: разом із Споживачем здійснювати відповідно до умов Договору вибіркову перевірку технічного стану внутрішньо будинкової системи водопостачання Споживача, про що складається акт. У разі виявлення витоку води через зіпсування санітарно-технічних приладів та арматури, пошкодження внутрішньої (у тому числі внутрішньобудинкової) мережі водопостачання, нераціонального використання води, у випадку, коли засіб обліку на вводі відсутній або не працює з вини Споживача, останній здійснює розрахунок за воду з Водоканалом згідно з п. 3.3 Правил користування.;

- п. 5.3.2. Договору, викласти в наступній редакції: здійснювати раптовий (у будь яку годину доби), не погоджений з Споживачем заздалегідь, відбір проб для контролю за якістю стічних вод, що скидаються. Контролювати якість, кількість та режим скиду стічних вод від Споживача. Пред'являти в установленому порядку рахунки за скид понаднормативних забруднень.;

- п. 5.3.5. Договору, викласти в наступній редакції: встановлювати Споживачу режим та нормативи скиду забруднюючих речовин у систему комунальної- каналізації; вимагати від Споживача встановлення на випусках стічних вод у контрольних колодязях гратків для утримання сміття, пристроїв для регулювання режиму скиду і визначення кількості та якості стічних вод; вимагати від Споживача влаштування окремих випусків з обов'язковим влаштуванням контрольних колодязів, розташованих за межами території Споживача в місцях, що мають під'їздні дороги. Вимагати від Споживача встановлення приладів обліку на всіх вводах і випусках, обладнання запірними пристроями (з можливістю накладання пломб у закритому стані) випусків стічних вод до комунальної каналізації.;

- п. 5.3.6. Договору, викласти в наступній редакції: сприяти впровадженню засобів обліку та регулювати споживання питної води.;

- п. 5.3.7. Договору, викласти в наступній редакції: Водоканал має право відключати Споживача від мереж водопроводу та каналізації:

- після письмового попередження у разі:

- відсутності договору або ухилення від укладання або продовження (переукладання) договору;

- несплати або несвоєчасної оплати послуг водовідведення по основному тарифу та за понаднормативне забруднення стічних вод;

- невиконання Споживачем умов Договору, Правил приймання, місцевих Правил та заходів з нормалізації якості та режиму скиду стічних вод;

- самовільного підключення до мереж водопроводу та каналізації.

- негайно після усного попередження у разі:

- загрози виходу з ладу мереж або споруд каналізації, порушення технологічного режиму роботи очисних споруд.

За збитки, які виникли у Споживача внаслідок цих дій, Водоканал відповідальності не несе;

- п. 5.4.3 Договору, викласти в наступній редакції: забезпечувати приймання, відведення і очистку стічних вод у межах, які не перевищують допустимі концентрації шкідливих речовин, які вказані в п. 3.20. даного договору.;

- п. 6.3. Договору, викласти в наступній редакції: Споживач сплачує Водоканалу за нераціональні витрати та витоки води відповідно до пунктів 3.3, 3.4 Правил користування."

Крім того, позивачем 02.06.2015 було подано розяснення до письмових пояснень поданих 27.04.2015 (т.2, а.с.228) відповідно до яких позивач повідомив суд, що в прохальній частині позовної заяви було допущено технічну помилку, а саме: замість спірного п. 5.4.3 Договору, було вказано помилково нумерацію пункту "6.3", а замість спірного п. 6.3. Договору, було вказано помилково нумерацію пункту "5.6.3", який самому тексті Договору відсутній. В звязку з чим позивач просив суд п. 6.3. викладений в прохальній частині позовної заяви, вважати "п. 5.4.3", а "п. 5.6.3" викладений в прохальній частині позовної заяви, вважати "п. 6.3".

Задовольняючи позовні вимоги, суд першої інстанції входячи з положень норм чинного законодавства, зокрема Закону України "Про житлово-комунальні послуги", дійшов висновку про те, що спірні пункти, які внесені в договір в редакції позивача, повністю відповідають та узгоджуються з вимогами чинного законодавства, яке регулює правовідносини у сфері житлово-комунальних послуг. Відповідачем, в свою чергу, не доведено, що спірні пункти договору суперечать приписам чинного законодавства, у тому числі Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України.

Надаючи правову кваліфікацію спірним правовідносинам, колегія суддів виходить з наступного.

Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, відповідно до статті 11 Цивільного кодексу України є, зокрема, договори. Договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Статтею 180 Господарського кодексу України та статтею 627 Цивільного кодексу України передбачено, що зміст господарського договору становлять умови договору, визначені угодою його сторін, спрямованою на встановлення, зміну або припинення господарських зобов'язань, як погоджені сторонами, так і ті, що приймаються ними як обов'язкові умови договору відповідно до законодавства. Господарський договір вважається укладеним, якщо між сторонами у передбачених законом порядку та формі досягнуто згоди щодо усіх його істотних умов. Істотними є умови, визнані такими за законом чи необхідні для договорів даного виду, а також умови, щодо яких на вимогу однієї із сторін повинна бути досягнута згода.

Згідно з ст. 628 Цивільного кодексу України зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Договір є обов'язковим для виконання сторонами (стаття 629 Цивільного кодексу України).

Відповідно до частини 3 статті 179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.

Відповідно до ч. 5 ст. 181 ГК України, сторона, яка одержала протокол розбіжностей до договору, зобов'язана протягом двадцяти днів розглянути його, в цей же строк вжити заходів для врегулювання розбіжностей з другою стороною та включити до договору всі прийняті пропозиції, а ті розбіжності, що залишились неврегульованими, передати в цей же строк до суду, якщо на це є згода другої сторони.

Згідно ч. 7 ст. 181 ГК України, якщо сторона, яка одержала протокол розбіжностей щодо умов договору, заснованого на державному замовленні або такого, укладення якого є обов'язковим для сторін на підставі закону, або сторона - виконавець за договором, що в установленому порядку визнаний монополістом на певному ринку товарів (робіт, послуг), яка одержала протокол розбіжностей, не передасть у зазначений двадцятиденний строк до суду розбіжності, що залишилися неврегульованими, то пропозиції другої сторони вважаються прийнятими.

Позивач зазначає, що укладання договору про надання послуг з централізованого постачання холодної води і водовідведення є обов'язком відповідача відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".

За приписами статей Закону України "Про житлово-комунальні послуги" постачання гарячої води є окремою комунальною послугою, надання яких здійснюються виключно на договірних засадах.

Відповідно до ч. 5 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) для об'єктів усіх форм власності є суб'єкт господарювання, що провадить господарську діяльність з централізованого водопостачання та водовідведення.

Як вбачається з матеріалів справи позивач є одночасно виробником та виконавцем послуг з централізованого постачання холодної води та послуг з водовідведення.

Статтею 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи у забезпеченні холодною та гарячою водою, водовідведенням, газо- та електропостачанням, опаленням, а також вивезення побутових відходів у порядку, встановленому законодавством

Таким чином, постачання холодної води та водовідведення є комунальними послугами.

Як встановлено в п. 2 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою КМУ від 21.07.2005р. № 630, централізоване постачання холодної та гарячої води - послуга, спрямована на задоволення потреб споживача у холодній та гарячій воді, яка надається виконавцям з використанням внутрішньобудинкових систем холодного та гарячого водопостачання. Централізоване водовідведення - послуга спрямована на задоволення потреб споживача у відведенні стічних вод, яка надається виконавцям з використанням внутрішньобудинкових систем водовідведення.

Згідно з ч. 1 ст. 19 вищевказаного Закону України "Про житлово-комунальні послуги", відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.

Таким чином, договір на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого водовідведення є обов'язковим в силу вказаного закону.

Відповідно до ст. 19 ЗУ "Про питну воду та питне водопостачання", послуги з питного водопостачання надаються споживачам підприємством питного водопостачання на підставі договору з:

підприємствами, установами, організаціями, що безпосередньо користуються централізованим питним водопостачанням;

підприємствами, установами або організаціями, у повному господарському віданні або оперативному управлінні яких перебуває житловий фонд і до обов'язків яких належить надання споживачам послуг з питного водопостачання та водовідведення;

об'єднаннями співвласників багатоквартирних будинків, житлово-будівельними кооперативами та іншими об'єднаннями власників житла, яким передано право управління багатоквартирними будинками та забезпечення надання послуг з водопостачання та водовідведення на підставі укладених ними договорів;

власниками будинків, що перебувають у приватній власності.

Договір про надання послуг з питного водопостачання укладається безпосередньо між підприємством питного водопостачання або уповноваженою ним юридичною чи фізичною особою і споживачем, визначеним у частині першій цієї статті.

Порядок надання споживачам послуг з питного водопостачання встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері житлово-комунального господарства.

Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" законодавство України у сфері житлово-комунальних послуг базується на Конституції України і складається з нормативно-правових актів у галузі цивільного, житлового законодавства, цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють відносини у сфері житлово-комунальних послуг.

Згідно з ст. 20 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.

Відповідно до ч. 4 ст. 179 ГК України, при укладенні господарських договорів сторони можуть визначати зміст договору на основі:

типового договору, затвердженого Кабінетом Міністрів України, чи у випадках, передбачених законом, іншим органом державної влади, коли сторони не можуть відступати від змісту типового договору, але мають право конкретизувати його умови.

Відповідно до ч. 3 ст. 184 ГК України, укладення господарських договорів на основі примірних і типових договорів повинно здійснюватися з додержанням умов, передбачених статтею 179 цього Кодексу, не інакше як шляхом викладення договору у вигляді єдиного документа, оформленого згідно з вимогами статті 181 цього Кодексу та відповідно до правил, встановлених нормативно-правовими актами щодо застосування примірного або типового договору.

Статтею 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та ст. 20 Закону "Про питну воду та питне водопостачання", визначено істотні умови договору на надання послуг з питного водопостачання.

Відповідно до статті 20 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання" істотними умовами договору про надання послуг з питного водопостачання є: режим надання послуг; обсяги питного водопостачання за нормативами питного водопостачання; порядок надання послуг з водовідведення; розмір та порядок оплати послуг централізованого водопостачання і водовідведення; права та обов'язки сторін договору; відповідальність сторін договору. За згодою сторін договору про надання послуг з питного водопостачання у ньому можуть бути зазначені інші умови.

Згідно зі статтею 26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є: 1) найменування сторін; 2) предмет договору; 3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг;4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; 5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 6) права та обов'язки сторін; 7) порядок контролю та звіту сторін; 8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг; 9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу; 10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); 11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку; 12) порядок здійснення ремонту; 13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору; 14) порядок вирішення спорів; 15) перелік форс-мажорних обставин; 16) строк дії договору; 17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору;18) дата і місце укладення договору.

Крім істотних, договір може містити інші умови за згодою сторін. Договір не може містити умов, що вводять додаткові види оплати послуг, не передбачені типовими договорами на надання житлово-комунальних послуг, затвердженими Кабінетом Міністрів України.

Дослідженням пунктів договору, які викладені в реакції позивача, встановлено, що розділ І Договору "ПРЕДМЕТ ДОГОВОРУ" повністю відповідає чинному законодавству України у сфері надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення, доповнювати пунктом 1.4 викладеного в редакції відповідача, не є необхідним, оскільки послуга з централізованого постачання холодної води і водовідведення є єдиною послугою (ст. 13 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги"). Тобто, послуга з централізованого постачання холодної води для виробництва гарячої води відсутня. Порядок розрахунків викладено в п.п. 3.2., 3.10. Договору.;

- до п. 2.1. Договору, викладеного в редакції Позивача, вносити зміни викладені в редакції відповідача є недоречними, оскільки Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг про встановлення тарифів на централізоване водопостачання та водовідведення є обов'язковими для виконання. Крім того, розділом II Порядку доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад, затвердженого Наказом Міністерства національного розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 30.07.2012 року № 390, передбачено механізм доведення до споживачів інформації про перелік житлово-комунальних послуг, структуру цін/тарифів, зміну цін/тарифів з обґрунтуванням її необхідності та про врахування відповідної позиції територіальних громад. Законом України "Про житлово-комунальні послуги", а саме п. 5 ст. 32 встановлено, що виконавець /виробник/ повинен у разі зміни тарифів не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляти про це споживачів з посиланням на відповідне рішення.

П. 2.2. Договору, викладений в редакції Позивача, передбачає, що Водоканал надає Споживачу послуги визначені п.1.1. Договору для його господарсько-питних потреб в розмірі встановленого ліміту:

15,89 м.куб/добу, 476,7 м.куб/місяць, 5720,4 м.куб/рік,

визначеного розрахунком (паспортом водного господарства), виконаними на підставі опитувальних листів, технічних умов на приєднання, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції чи послуг. Розрахунок (паспорт водного господарства) є невід'ємною частиною договору.

Як встановлено судом першої інстанції даний пункт договору визначає ліміти, що встановлені в розрахунку водокористування та водовідведення КП "Теплоенерго" (ЄКО.2012.105-В), отриманого позивачем від відповідача згідно листа № 900 від 04.09.2012 року та відкоригованого з урахуванням дії душу протягом 1 години в кінці робочого дня, а не 8 годин, як це вказано в розрахунку.

Проте, колегія суддів не може погодитись з вказаною редакцією позивача, оскільки ліміти водопостачання згідно наведеного позивачем розрахунку, не враховують весь необхідний обєм водопостачання теплопостачального підприємства. Слід зазначити, що даний обєм споживання враховує як технологічні, та і господарчо-побутові потреби підприємства з урахуванням безповоротного водоспоживання (підживлення мережевої води) так і безповоротні витрати (мережеві витрати) визначеного водогосподарським балансом КП «Теплоенерго» та прописаним у паспорті водного господарства підприємства.

Так, колегією суддів зясовано, що в звязку з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення розрахунків за енергоносії» № 1198-VІІ від 10.04.2014, а саме внесення змін до ст. 19 Закону України «Про житлово-комунальні послуги», якою законодавець визначив виконавцем послуг з центрального опалення та послуг з централізованого постачання гарячої води відповідача, останній підготував новий паспорт водного господарства з урахуванням потреб на гаряче водопостачання, а також технологічних, допоміжних та господарсько-питних витрат з урахуванням втрат води при опаленні та гарячому водопостачанні.

Згідно Паспорту водного господарства Комунального підприємства «Теплоенерго», який погоджено з позивачем 15.09.2015, ліміти КП «Теплоенерго» з водопостачання складають 8938,704 м.куб/місяць, 107264,55 м.куб/рік; з водовідведення ліміти КП «Теплоенерго» складають 1469,895 м.куб/місяць, 17638,748 м.куб/рік.

Отже, при вирішенні спору в зазначеній частині місцевим господарським судом не звернуто належної уваги щодо визначення лімітів водопостачання (п. 2.2 договору в редакції позивача), їх відповідність дійсним потребам КП «Теплоенерго», з урахуванням технологічних, допоміжних та господарсько-питних витрат, що свідчить про неповне зясування обставин справи, невідповідність п. 2.2 договору в редакції позивача фактичним обставинам і правовому обґрунтуванню, та є підставою для зміни рішення в зазначеній частині.

Таким чином, колегія суддів дійшла висновку, що п. 2.2 договору має бути викладений в редакції запропонованій відповідачем, а саме: "Водоканал надає Споживачу послуги визначені п. 1.1. Договору для його технологічних, допоміжних та господарсько-питних витрат з урахуванням втрат води при опаленні та гарячому водопостачанні, в розмірі встановленого ліміту: водопостачання 8938,704 м.куб/місяць, 107264,55 м.куб/рік; водовідведення ліміти КП «Теплоенерго» складають 1469,895 м.куб/місяць, 17638,748 м.куб/рік. визначеного паспортом водного господарства. Паспорт водного господарства є невідємною частиною цього договору".

Що стосується викладених відповідачем доводів про неправомірність запропонованої позивачем редакції п. 4.2, 4.11, 5.4.3 та виключення п. 3.16, 4.7, п. 5.2.3, п. 5.2.14, п. 5.2.15, п. 5.3.1, п. 5.3.2, п. 5.3.5 , п. 5.3.6, п. 6.3 договору, колегія суддів вважає їх безпідставними, оскільки всі інші пункти договору в редакції позивача відповідають вимогам закону Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", а також узгоджуються з Правилами користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.0б.2008 р. № 190.

Відповідно до ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у встановленому законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

З огляду на вищевикладене, колегія суддів дійшла висновку про наявність підстав для часткового задоволення апеляційної скарги та зміни рішення суду в частині задоволення позову щодо викладення п. 2.2 договору № 1416 на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого відведення, укладеного між Комунальним підприємством «Кременчукводоканал» та Комунальним підприємством «Теплоенерго» від 01.12.2014 року в редакції позивача.

Керуючись ст. ст. 32-34, 43, 99, 101, 102, п. 2 ст. 103, п.1,4 ч.1 ст. 104 ст. ст. 105 Господарського процесуального кодексу України, колегія суддів Харківського апеляційного господарського суду, -

ПОСТАНОВИЛА :

Апеляційну скаргу Комунального підприємства "Теплоенерго" задовольнити частково.

Рішення господарського суду Полтавської області від 23.06.15 у справі № 917/2587/14 змінити.

Викласти п. 2.2 договору №1416 від 01.12.2014 на послуги з централізованого постачання холодної води та централізованого відведення, укладеного між Комунальним підприємством «Кременчукводоканал» та Комунальним підприємством «Теплоенерго» в такій редакції: "Водоканал надає Споживачу послуги, визначені п. 1.1. Договору для його технологічних, допоміжних та господарсько-питних витрат та втрат води при опаленні та гарячому водопостачанні, в розмірі встановленого ліміту:

водопостачання: 8938,704 м.куб/місяць, 107264,55 м.куб/рік;

водовідведення: 1469,895 м.куб/місяць, 17638,748 м.куб/рік, визначеного розрахунком (паспортом водного господарства), виконаним на підставі опитувальних листів, технічних умов на приєднання, індивідуальних норм водоспоживання та водовідведення на одиницю продукції чи послуг. Розрахунок (паспорт водного господарства) є невідємною частиною договору".

В решті рішення господарського суду Полтавської області від 23.06.2015 у справі № 917/2587/14 залишити без змін.

Постанова апеляційного господарського суду набирає законної сили з дня її прийняття та може бути оскаржена у касаційному порядку до Вищого господарського суду України протягом двадцяти днів.

Повний текст постанови складено 28.09.15

Головуючий суддя Істоміна О.А.

Суддя Барбашова С.В.

Суддя Тарасова І. В.