Постанова № 51867110, 16.09.2015, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
16.09.2015
Номер справи
826/13482/15
Номер документу
51867110
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

16 вересня 2015 року (в порядку письмового провадження) № 826/13482/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "Київгаз" до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у м. Києві державної адміністрації про визнання протиправними дій, зобов'язати вчинити дії Суддя: Кротюк О.В.

Обставини справи:

Публічне акціонерне товариство «Київгаз» (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації (далі - відповідач) та просить суд:

- визнати не включення Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації наданих ПАТ «Київгаз» листом від 15.04.2015 р. №785/10-1 та у 3-х (трьох) Звітах відомостей про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800, 86 грн. до Зведеного звіту (додаток №2 по «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період») протиправною бездіяльністю;

- зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації включити надані ПАТ « Київгаз» 15.04.2015 року відомості у 3-х Звітах про здійснені товариством виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800,86грн. до Зведеного звіту наступного після набрання чинності рішенням суду (додаток №2 по «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період») до Департаменту соціальної політики КМДА.

- стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати, пов'язані з розглядом цієї справи.

В обґрунтування позовної заяви позивач зазначив, що відповідачем протиправно не внесено надані позивачем відомості про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року до Зведеного звіту до Департаменту соціальної політики КМДА.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених в письмових за печеннях що долучені до матеріалів справи та просив розглядати справу за відсутності представника.

В судовому засіданні 19.08.2015 на підставі ч. 6 ст. 128 КАС України ухвалено про перехід до подальшого розгляду справи в порядку письмового провадження.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд, -

встановив:

Публічне акціонерне товариство «Київгаз» листом №785/10-1 від 15.04.2015 звернулося до Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації з проханням забезпечити виконання гарантованих державою виплат щодо збереження заробітку мобілізованим на час призову. До вказаного листа долучено звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року на 3 (трьох) аркушах.

Як вбачається з вказаних вище звітів (скріплених підписом посадових осіб ПАТ «Київгаз» та погоджених з Шевченківським РВК м. Києва, Білоцерківським ОМВК Київської області, Києво-Святошинським РВК Київської області) працівникам позивача - ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, нарахована у червні 2014 року середня заробітна плата на загальну суму 17 800, 86 грн.

В той же час, листом від 02.06.2015 №1207/10-1 позивач повторно звернувся до відповідача з проханням письмово повідомити чи внесено останнім відомості відповідних звітів до Зведеного звіту Управління до Департаменту соціальної політики КМДА з вказаного питання та на яку суму.

За наслідком розгляду вказаного вище листа, Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної у місті Києві державної адміністрації листом №105/94/15/59-8395 від 12.06.2015 повідомило заявника, що відповідно до роз'яснення Міністерства соціальної політики України від 27 травня 2015 року, компенсація підприємствам середньої заробітної плати, яка виплачується працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації на особливий період, здійснюється відповідно до «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105 (далі - Порядок №105). Зазначена компенсація виплачується за рахунок коштів, передбачених у Закону України «Про державний бюджет України на 2015 рік» за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період». Кошти на виплату компенсації підприємствам, установам та організаціям спрямовуються за період починаючи з січня 2015 року, а тому у відповідач не має підстав щодо розгляду та прийняття звітів за особливий період.

Позивав вважає відмову протиправною та такою, що порушує його права та інтереси та просить суд визнати протиправним дій відповідача та зобов'язати останнього вчинити дії, зокрема, прийняти подані позивачем звіти про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призивом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року.

Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 1 ст. 39 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (далі - Закон № 2232-XII) встановлено зокрема, що призов військовозобов'язаних та резервістів на військову службу під час мобілізації проводиться в порядку, визначеному цим Законом та Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Громадяни України, призвані на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або прийняті на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану, користуються гарантіями, передбаченими частинами третьою та четвертою статті 119 Кодексу законів про працю України, а також частиною першою статті 51, частиною п'ятою статті 53, частиною третьою статті 57, частиною п'ятою статті 61 Закону України "Про освіту" (ч. 2 ст. 39 Закону 2232-XII).

В той же час, гарантії для працівників на час виконання державних або громадських обов'язків передбачено статтею 119 Кодексу законів про працю України (далі - КЗпП України).

Так, стаття 119 Кодексу законів про працю регламентує, зокрема, наступне.

На час виконання державних або громадських обов'язків, якщо за чинним законодавством України ці обов'язки можуть здійснюватись у робочий час, працівникам гарантується збереження місця роботи (посади) і середнього заробітку.

Працівникам, які залучаються до виконання обов'язків, передбачених законами України «Про військовий обов'язок і військову службу» і «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», надаються гарантії та пільги відповідно до цих законів.

За працівниками, призваними на строкову військову службу, військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період або прийнятими на військову службу за контрактом у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, оголошення рішення про проведення мобілізації та (або) введення воєнного стану на строк до закінчення особливого періоду або до дня фактичної демобілізації, зберігаються місце роботи, посада і компенсується із бюджету середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, незалежно від підпорядкування та форми власності. Виплата таких компенсацій із бюджету в межах середнього заробітку проводиться за рахунок коштів Державного бюджету України в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

При цьому, дію ч. 3 ст. 119 КЗпП України поширено на громадян України, які починаючи з 18 березня 2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303 «Про часткову мобілізацію», згідно із Законом України від 20 травня 2014 року N 1275-VII).

Механізм виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період (далі - працівники), за рахунок коштів, передбачених у державному бюджеті за програмою 2501350 «Компенсація підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період» (далі - бюджетні кошти) визначений Порядком виплати компенсації підприємствам, установам, організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2015 року № 105 відповідно до частини третьої статті 119 Кодексу законів про працю України (п. 1 далі - Порядок № 105).

Головним розпорядком бюджетних коштів та відповідальним виконавцем бюджетної програми є Мінсоцполітки. Розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня є: Міністерство соціальної політики Автономної Республіки Крим, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення обласних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (далі - структурні підрозділи соціального захисту населення); структурні підрозділи з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі держадміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (крім мм. Києва та Севастополя) рад (далі - органи соціального захисту населення) (п. 2 Порядку №105).

Приписи пункту 4 Порядку №105 визначають, що для виплати компенсації підприємство, установа або організація подає щомісяця до 15 числа органу соціального захисту населення звіт про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 1, погоджений районним (міським) військовим комісаріатом, який здійснював призов працівника на військову службу, в частині підтвердження призову та проходження військової служби, для подання до 19 числа їх копій, а також зведених звітів про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 2 структурним підрозділам соціального захисту населення. Структурні підрозділи соціального захисту населення щомісяця до 23 числа подають відомості про загальний обсяг фактичних витрат на виплату середнього заробітку працівникам згідно з додатком 3 Мінсоцполітики для спрямування їм бюджетних коштів, що спрямовуються органам соціального захисту населення для перерахування підприємствам, установам, організаціям.

Аналіз вказаного в сукупності дає суду підстави дійти висновку, що за громадянами України, які починаючи з 18.03.2014 були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року N 303 «Про часткову мобілізацію», згідно із Законом України від 20 травня 2014 року N 1275-VII, зберігається середній заробіток на підприємстві, в установі, організації, в яких вони працювали на час призову, і компенсується із бюджету з урахування ч. 3 ст. 119 КЗпП України у відповідності до Порядку №105.

Поряд з цим, виплата компенсації проводиться підприємствами, установами, організаціями у строки, визначені статтею 115 Кодексу законів про працю України (п. 6 Порядку №105), у той час коли, бюджетні кошти в силу присів пунктів 3 Порядку №105 спрямовуються підприємствам, установам, організаціям на компенсацію витрат на виплату середнього заробітку працівникам, які працювали на таких підприємствах, в установах, організаціях на час призову на військову службу, не більше одного року (далі - компенсація).

Таким чином, враховуючи, що дію ч. 3 ст. 119 КЗпП України поширено на громадян України, які починаючи з 18 березня 2014 року були призвані на військову службу на підставі Указу Президента України від 17 березня 2014 року № 303 «Про часткову мобілізацію», дія Порядку №105 поширюється на виплату підприємствам компенсаційних витрат на виплату середнього заробітку таким працівникам.

З вказаного слідує, що відповідачем не було виконано покладених на нього законом зобов'язань та протиправно не внесено надані позивачем відомості у Звітах про фактичні витрати на виплату середнього заробітку працівникам, призваним на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період за червень 2014 року до Зведеного звіту відповідача до Департаменту соціальної політики КМДА.

Суд вважає за необхідне зауважити, що компенсація підприємствам витрат на виплату середнього заробітку передбачена ч. 3 ст. 119 КЗпП України, у той час коли, Порядок №105 деталізує механізм отримання відповідних компенсацій.

Поряд з цим, посилання відповідача на той факт, що Порядок № 105 набув чинності 17.03.2015, а Законом України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» такий вид компенсації за червень 2014 не передбачений, судом не враховуються як достатня підстава для невиконання вимог Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та Порядку № 105, оскільки прийняття відповідачем вказаних відомостей від позивача та спрямування їх згідно Додатку № 2 структурним підрозділам соціального захисту населення, є обов'язком, виконання якого обумовлено законом, зокрема ст.. 119 КЗпП України.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене в сукупності, суд дійшов до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач, заперечуючи позов в силу положень ч. 2 ст. 71 КАС України не спростував покликання позивача.

Позивач в силу положень ч.1 ст.71 КАС України довів суду належними доказами наявність обставин, що обґрунтовують його позовні вимоги.

В той же час, у відповідності до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.

Інші доводи і заперечення сторін не спростовують встановленого вище судом.

Керуючись ст. 9, 71, 159, 163, 171 КАС України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати не включення Управлінням праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації наданих ПАТ «Київгаз» листом від 15.04.2015 р. №785/10-1 та у 3-х (трьох) Звітах відомостей про здійснені товариством компенсаційні виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800,86грн. до Зведеного звіту (додаток №2 по «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період») протиправною бездіяльністю;

Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в м. Києві державної адміністрації включити надані ПАТ « Київгаз» 15.04.2015 року відомості у 3-х Звітах про здійснені товариством виплати працівникам на час їх призову на військову службу по мобілізації за червень 2014 року на загальну суму 17 800,86грн. до Зведеного звіту наступного після набрання чинності рішенням суду - ( додаток №2 по «Порядку виплати компенсації підприємствам, установам,організаціям у межах середнього заробітку працівників, призваних на військову службу під час мобілізації, на особливий період») до Департаменту соціальної політики КМДА.

Судові витрати у розмірі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп. на користь Публічного акціонерного товариства «Київгаз» (01103, м. Київ, вул. Кіквідзе, б. 4-б, код ЄДРПОУ 03346331) за рахунок бюджетних асигнувань Управління праці та соціального захисту населення Печерської районної в місті Києві державної адміністрації (01015, м. Київ, вул. Цитадельна, б. 4/7, код ЄДРПОУ 37451587).

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.. 254 КАС України. Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги в порядку і строки, встановлені ст..186 КАС України.

Суддя О.В. Кротюк