ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 жовтня 2015 року № 826/7672/15
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Огурцова О.П., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1 до третя особа Головного територіального управління юстиції у м. Києві Публічне акціонерне товариство «Холдингова компанія «Київміськбуд»про скасування рішення № 4030009 від 17.07.2013 та визнання недійсним свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 виданого 17.07.2013, ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві про скасування рішення індексний № 4030009 від 17.07.2013 та визнання недійсним свідоцтва про право власності серія та номер: НОМЕР_1 виданого 17.07.2013.
В судовому засіданні 16.07.2015 судом було ухвалено замінити неналежного відповідача Реєстраційну службу Головного управління юстиції у місті Києві на належного, а саме: Головне територіальне управління юстиції у м. Києві та залучити до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору ПАТ «ХК «Київміськбуд».
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідачем було протиправно зареєстровано за ПАТ «ХК «Київміськбуд» право власності на об'єкт нерухомого майна: нежитлове приміщення, група приміщень № 1 (літ. А1), що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м.
У судовому засіданні 20.08.2015 позивач підтримав позовні вимоги та просив суд задовольнити позов у повному обсязі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечила проти позовних вимог та просила відмовити у їх задоволенні, посилаючись на правомірність рішення від 17.07.2013 № 4030009, оскільки об'єкт нерухомого майна під номером 15 - спортзал, за адресою: АДРЕСА_1 передано у власність ПАТ «ХК «Київміськбуд», відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства».
Представник третьої особи у судове засідання не прибув, хоча про дату, час та місце розгляду судової справи був повідомлений належним чином.
Відповідно до частини шостої статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ухвалив продовжити розгляд справи у письмовому провадженні.
Під час судового розгляду справи, суд,-
ВСТАНОВИВ:
06.06.2013 представник Публічного акціонерного товариства «Холдингова компанія «Київміськбуд» подав до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві заяву про державну реєстрацію прав та їх обтяжень за реєстраційним номером 1471986 для проведення державної реєстрації права власності на будівлю - спортзал, що розташований: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м.
17.07.2013 державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Гульчук Є.О. було прийнято рішення № 4030009 щодо проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1 на будівлю: спортзал, що розташований: АДРЕСА_1 за Публічним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд», податковий номер 23527052 та видано свідоцтво про право власності № НОМЕР_1.
ОСОБА_1, не погоджуючись з такою позицією відповідача, звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV та Порядком державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 № 703.
Правові, економічні, організаційні засади проведення державної реєстрації речових та інших прав, які підлягають реєстрації за цим Законом, та їх обтяжень і спрямований на забезпечення визнання та захисту державою цих прав, створення умов для функціонування ринку нерухомого майна визначені у Законі України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV.
Відповідно до частини першої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав є обов'язковою. Інформація про права на нерухоме майно та їх обтяження підлягає внесенню до Державного реєстру прав.
Згідно із частиною п'ятої статті 3 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав є публічною, проводиться органом державної реєстрації прав, який зобов'язаний надавати інформацію про зареєстровані права та їх обтяження в порядку, встановленому цим Законом. Державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в порядку черговості надходження заяв.
Відповідно до пункту першого статті 4 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права та обтяження на нерухоме майно, розміщене на території України, що належить фізичним та юридичним особам, державі в особі органів, уповноважених управляти державним майном, іноземцям та особам без громадянства, іноземним юридичним особам, міжнародним організаціям, іноземним державам, а також територіальним громадам в особі органів місцевого самоврядування, а саме: 1) право власності на нерухоме майно; 2) право володіння; право користування (сервітут); право користування земельною ділянкою для сільськогосподарських потреб (емфітевзис); право забудови земельної ділянки (суперфіцій); право господарського відання; право оперативного управління; право постійного користування та право оренди земельної ділянки; право користування (найму, оренди) будівлею або іншими капітальними спорудами, їх окремими частинами; іпотека; довірче управління майном; 3) інші речові права відповідно до закону; 4) податкова застава, предметом якої є нерухоме майно, та інші обтяження.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», державна реєстрація прав та їх обтяжень проводиться в такому порядку: 1) прийняття і перевірка документів, що подаються для державної реєстрації прав та їх обтяжень, реєстрація заяви; 2) встановлення факту відсутності підстав для відмови в державній реєстрації прав та їх обтяжень, зупинення розгляду заяви про державну реєстрацію прав та/або їх обтяжень; 3) прийняття рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень, відмову в ній або зупинення державної реєстрації; 4) внесення записів до Державного реєстру прав; 5) видача свідоцтва про право власності на нерухоме майно у випадках, встановлених статтею 18 цього Закону; 6) надання витягів з Державного реєстру прав про зареєстровані права та/або їх обтяження.
Відповідно до частини другої статті 15 Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень», перелік документів для здійснення державної реєстрації прав визначається Кабінетом Міністрів України у Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень.
Процедуру проведення державної реєстрації речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень (далі - державна реєстрація прав), перелік документів, необхідних для її проведення, права та обов'язки суб'єктів у сфері державної реєстрації прав, а також процедуру взяття на облік безхазяйного нерухомого майна визначена в Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 № 703 (далі - Порядок № 703).
Відповідно до пункту 7 Порядку (Порядку № 703), для проведення державної реєстрації прав заявник подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові заяву про державну реєстрацію, форму та вимоги до заповнення якої встановлює Мін'юст. Заява про державну реєстрацію подається щодо кожного об'єкта нерухомого майна окремо (заява ПАТ «ХК «Київміськбуд» міститься в матеріалах реєстраційної справи).
Згідно із пунктом 9 Порядку № 703, заявник під час подання заяви про державну реєстрацію пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові документ, що посвідчує його особу. Документом, що посвідчує особу, є паспорт громадянина України, посвідка на проживання особи, яка мешкає в Україні, національний, дипломатичний чи службовий паспорт іноземця або документ, що його заміняє. У разі подання заяви уповноваженою особою така особа пред'являє органові державної реєстрації прав, нотаріусові, крім документа, що зазначений в абзаці другому або третьому цього пункту, документ, що підтверджує її повноваження (копія довіреності на представника ПАТ «ХК «Київміськбуд» міститься в матеріалах реєстраційної справи).
Відповідно до пункту 10 Порядку № 703, заявник разом із заявою про державну реєстрацію подає органові державної реєстрації прав, нотаріусові необхідні для такої реєстрації документи, визначені цим Порядком, їх копії, документ, що підтверджує внесення плати за надання витягу з Державного реєстру прав, та документ про сплату державного мита (платіжні доручення містяться в матеріалах реєстраційної справи).
Згідно із пунктом 25 Порядку № 703, у разі проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно заінтересованою особою є власник (власники), інший правонабувач (правонабувачі), сторона (сторони) правочину, відповідно до якого виникло право власності та інше речове право.
Відповідно до пункту 26 Порядку № 703, для проведення державної реєстрації права власності та інших речових прав на нерухоме майно необхідними документами є документи, що підтверджують виникнення, перехід або припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно та інші документи, визначені цим Порядком.
В пункті 27 Порядку № 703 зазначено, що документами, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно, є інші документи, що підтверджують виникнення, перехід та припинення права власності та інших речових прав на нерухоме майно відповідно до закону.
Відповідно до пункту 50 Порядку № 703, для проведення державної реєстрації прав з видачею свідоцтва про право власності на нерухоме майно у зв'язку з внесенням до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи нерухомого майна заявник, крім документів, що зазначені у пунктах 27 - 29 і 31 цього Порядку, подає органові державної реєстрації прав акт приймання-передачі об'єкта нерухомого майна або інший документ, що підтверджує факт передачі такого майна до статутного (складеного) капіталу (статутного фонду) юридичної особи.
Як вбачається з матеріалів справи, ПАТ «ХК «Київміськбуд» звернулося до Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві із заявою про державну реєстрацію прав та їх обтяжень для проведення державної реєстрації права власності на будівлю - спортзал, що розташований: АДРЕСА_1, загальною площею 837,9 кв.м.
Крім того, ПАТ «ХК «Київміськбуд» до вищенаведеної заяви додало документ, що підтверджує виникнення права власності на нерухоме майно та одночасно є документом, що підтверджує факт передачі такого майна до статутного фонду АТ «ХК «Київміськбуд», а саме: наказ Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та додаток до нього, відповідно до яких АТ «ХК «Київміськбуд» передано у власність нерухоме майно, згідно переліку.
Зокрема, в додатку до наказу від 12.07.1999 № 411 зазначено, що згідно з актом оцінки вартості цілісного майнового комплексу АТ «ХК «Київміськбуд», затвердженого рішенням виконавчого комітету Київської міської ради народних депутатів від 15.05.1995 №147 та переліку нерухомого майна, що увійшло до статутного фонду акціонерного товариства, підтвердженого Головним управлінням майном м. Києва, передано АТ «ХК «Київміськбуд» об'єкти нерухомості, згідно переліку, в тому числі і спортзал по АДРЕСА_1.
Отже, відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411, який містить імперативні положення щодо передачі АТ «ХК «Київміськбуд» у власність нерухомого майна, дане товариство являється власником спортзалу по АДРЕСА_1, оскільки докази скасування даного наказу в матеріалах справи відсутні.
Щодо посилань позивача на Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 04.09.2008 № 500-VI суд зазначає, що даним Законом, який набрав чинності 01.01.2009, був установлений мораторій на відчуження (крім передачі у комунальну власність відповідних міських, селищних, сільських рад) гуртожитків, які перебувають у повному господарському віданні або оперативному управлінні підприємств, організацій, установ незалежно від форм власності, або увійшли до статутних фондів акціонерних чи колективних підприємств, створених у процесі приватизації чи корпоратизації протягом трьох років з дня опублікування цього Закону, як і було передбачено передачу гуртожитків у власність територіальних громад.
В той же час, спортзал та гуртожиток по АДРЕСА_1 були передані АТ «ХК «Київміськбуд» у власність 12.07.1999, відповідно до наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та додатку до нього, тобто до прийняття Закону України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 04.09.2008 № 500-VI.
Крім того, правомірність винесення наказу Регіонального відділення Фонду державного майна України по місту Києву від 12.07.1999 № 411 «Про завершення приватизації акціонерного товариства» та передача АТ «ХК «Київміськбуд» у власність нерухомого майна не є предметом розгляду в даній справі, а тому не може досліджуватися судом.
У зв'язку з чим, суд критично ставиться до посилань позивача на Закон України "Про забезпечення реалізації житлових прав мешканців гуртожитків" від 04.09.2008 № 500-VI, як на підставу для задоволення позовних вимог, оскільки предметом розгляду в даній справі є правомірність винесення рішення №4030009 від 17.07.2013 та свідоцтва про право власності № НОМЕР_1 від 17.07.2013.
В той же час, судом було встановлено, що АТ «ХК «Київміськбуд» подало до відповідача всі необхідні документи, передбачені Порядком № 703, для проведення державної реєстрації права власності.
Відповідно до пункту 16 Порядку № 703, за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію та документів, необхідних для її проведення, державний реєстратор приймає рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень або рішення про відмову в такій реєстрації.
Згідно із пунктом 17 Порядку № 703, на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень щодо об'єкта нерухомого майна, право власності на який заявлено вперше, державний реєстратор відкриває розділ у Державному реєстрі прав, реєстраційну справу та присвоює реєстраційний номер такому об'єкту.
Державний реєстратор оформляє рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень в одному примірнику.
Відповідно до пункту 18 Порядку № 703, державний реєстратор на підставі прийнятого рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень вносить записи до Державного реєстру прав.
В пункті 42 Порядку № 703 встановлено, що державний реєстратор у встановлених законом випадках за результатами розгляду заяви про державну реєстрацію видає свідоцтво про право власності на нерухоме майно, на підставі якого проводить державну реєстрацію права власності на нерухоме майно.
З матеріалів справи вбачається, що державним реєстратором прав на нерухоме майно Реєстраційної служби Головного управління юстиції у місті Києві Гульчук Є.О. за результатами розгляду заяви ПАТ «ХК «Київміськбуд» від 06.06.2013 № 1471986 було видано свідоцтво про право власності № НОМЕР_1, прийнято рішення № 4030009 щодо проведення державної реєстрації права власності, форма власності: приватна, розмір частки: 1 на будівлю: спортзал, що розташований: АДРЕСА_1 за Публічним акціонерним товариством «Холдингова компанія «Київміськбуд», податковий номер 23527052 та відкрито розділ у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно та реєстраційну справу на об'єкт нерухомого майна.
Таким чином, судом було встановлено, що відповідач, приймаючи рішення щодо проведення державної реєстрації права власності № 4030009 від 17.07.2013 та видаючи свідоцтво про право власності № НОМЕР_1 від 17.07.2013, керувався нормами Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень» від 01.07.2004 року № 1952-IV та Порядку державної реєстрації прав на нерухоме майно та їх обтяжень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 червня 2011 № 703, а тому рішення № 4030009 від 17.07.2013 та свідоцтво про право власності № НОМЕР_1 від 17.07.2013 є законними та правомірними.
Відповідно до частин першої та другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
З урахуванням наведеного, керуючись вимогами статей 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову - відмовити повністю.
Відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України постанова суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку для її апеляційного оскарження. У разі апеляційного оскарження постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя О.П. Огурцов