ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2015 р.м. ХерсонСправа № 821/2119/15-а10 год. 39 хв.
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Хом'якової В.В.,
при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представника позивача Осипової Л.І., представників відповідача Кононова М.А., Філь Т.Г.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до Публічного акціонерного товариства "Новокаховський річковий порт" про стягнення адміністративно-господарських санкцій,
встановив:
10.07.15 Херсонське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулось до суду з позовом до Публічного акціонерного товариства «Новокаховський річковий порт» про стягнення адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів у 2013 році у розмірі 25411 грн. 11 коп. та пені за порушення строків сплати зазначеної суми адміністративно-господарських санкцій у сумі 10748 грн. 43 коп. Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що на підставі даних, викладених у довідці про проведення позапланової перевірки питань дотримання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» на ПАТ «Новокаховський річковий порт» в 2012-2014 рр., відповідно до 4-х відсоткового нормативу відповідач повинен був створити в 2013 році 1 робоче місце для інваліда та працевлаштувати на ньому відповідну категорію працівника, але працевлаштований інвалід не був, відповідні санкції за нестворення одного робочого місця для інваліда відповідач не сплатив.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Представники відповідача у судовому засіданні проти позову заперечували та просили відмовити у його задоволенні, оскільки відповідачем вжито всіх залежних від нього заходів для створення робочих місць та працевлаштування інвалідів, передбачених ч. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів України» (надалі-Закон №875-XII). На підтвердження ними були наведені факти про те, що підприємством протягом 2013 року надавались державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, протягом року інваліди на підприємстві працювали.
Проаналізувавши пояснення представників сторін, отриманих в судовому засіданні, розглянувши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду і вирішення справи по суті, суд вважає за доцільне зазначити наступне.
Судом встановлено, що публічне акціонерне товариство «Новокаховський річковий порт» зареєстроване у Херсонському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів 24.06.2008, подавало звіти про зайнятість і працевлаштування інвалідів за формою №10-ПІ. Показники звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів (по формі №10-ПІ) наданого ПАТ «Новокаховський річковий порт» за 2013 рік свідчать про те, що середньооблікова кількість штатних працівників склала 28 осіб, з них 1 інвалід, при нормативі працевлаштування інвалідів 1 особа.
На підставі постанови слідчого про призначення позапланової перевірки від 13.05.2015 та на виконання ухвали Новокаховського міського суду від 20.05.2015 №661/1997/15-к Херсонським обласним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів 12.06.2015 проведена позапланова документальна перевірка додержання вимог Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» керівництвом публічного акціонерного товариства «Новокаховський річковий порт» в 2012-2014 роках. В ході перевірки встановлено, що публічне акціонерне товариство «Новокаховський річковий порт» за 2013 рік мало середньооблікову кількість штатних працівників 27 осіб, середньорічну заробітну плату штатного працівника - 25411,11 грн.; норматив працевлаштування інвалідів для відповідача становив - 1 особа, фактично середньооблікова чисельність працюючих інвалідів в 2013 році склало 0 осіб, отже, норматив працевлаштування інвалідів в 2013 році не виконано.
Відповідно до ст.20 Закону № 875-ХІІ підприємства, установи, організації де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відділенням Фонду адміністративно - господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
В зв'язку з невиконанням нормативу працевлаштування інвалідів за 2013 рік позивач просить стягнути з відповідача адміністративно - господарські санкції в розмірі середньорічної заробітної плати, тобто 25411 грн. 11 коп.
Відповідно до ст.20 Закону № 875-ХІІ адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки НБУ, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Підприємству нарахована пеня на дату проведення перевірки (12.06.2015), яка складає 10748,43 грн.
Посилаючись на наведені положення зазначених норм законодавства, чинного на момент дії спірних правовідносин, позивач наполягає на необхідності стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 25411 грн. 11 коп. , а також пеню в сумі 10748 грн. 43 коп. за порушення строків сплати санкцій.
Обґрунтовуючи свою позицію у даній справі відповідач вказував на вжиті всі заходи щодо виконання нормативу, інформування про необхідність працевлаштування одного інваліда в місцевому підрозділу служби зайнятості, що на його думку об'єктивно унеможливлювало працевлаштування нормативної кількості інвалідів.
Так, на підприємстві працював інвалід 3-ї групи ОСОБА_4 з 2005 року, який звільнився за власним бажанням 15.02.13.
Звіти (форма №3-ПН) про наявність вакансії підсобного працівника, на який відповідач бажав прийняти інваліда, надавались відповідачем позивачу за станом на 23.04.13, на 07.05.13.
13.05.13 відповідачу з центру зайнятості була направлена безробітна ОСОБА_5, інвалід 3-ї групи, яка працевлаштована 14.05.13, але попрацювала до 23.05.13 (10 днів) .
Звіти (Форма №3-ПН) про наявність вакансії підсобного працівника, на який бажано працевлаштувати інваліда направлялись відповідачем до міського центру зайнятості станом на 24.05.13, на 05.06.13, на 05.07.13, на 05.08.13, на 02.09.13.
23.09.13 був прийнятий на роботу інвалід третьої групи ОСОБА_6 як підсобний працівник, але 24.09.13 переведений на посаду техніка-технолога, звільнений 27.12.13.
Згідно листа Новокаховського міського центру зайнятості від 03.08.15 № 01-17-537 вакансія «підсобний працівник» була знята роботодавцем (відповідачем) 19.11.13.
Вказані фактичні дані не заперечувалися представниками позивача та відповідача під час розгляду справи та підтверджуються наданими суду доказами.
На підставі викладеного, суд дійшов до висновку, що зібрані у справі докази свідчать про те, що відповідач, знаходячись на реєстрації у Херсонському обласному відділенні Фонду соціального захисту інвалідів з 2008 року, мав знати порядок обчислення середньооблікової кількості інвалідів. Згідно з Методичними рекомендаціями щодо надання та заповнення статистичної звітності за формою N 10-ПІ поштова - річна "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів", затвердж. наказом Фонду соціального захисту інвалідів від 28.01.2003 № 15, відповідно до Порядку сплати підприємствами (об'єднаннями), установами і організаціями штрафних санкцій до відділень Фонду соціального захисту інвалідів, акумуляції, обліку та використання цих коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2001 р. за N 1767, підприємства (об'єднання), установи і організації незалежно від форм власності і господарювання, на яких працює 15 і більше чоловік, подають щорічно не пізніше 1 лютого до регіональних відділень Фонду соціального захисту інвалідів звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за формою N 10-ПІ, в рядку 02 якого відображається середньооблікова чисельність інвалідів - штатних працівників облікового складу за рік, що розраховується згідно із Інструкцією зі статистики чисельності працівників.
Інструкцією зі статистики кількості працівників, яка була затверджена наказом Держкомстату від 28.09.2005 № 286, встановлено, що середня кількість працівників підприємства за період (місяць, квартал, з початку року, рік) визначається як сума таких показників: середньооблікової кількості штатних працівників; середньої кількості зовнішніх сумісників; середньої кількості працюючих за цивільно-правовими договорами. Середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця.
Також суд вважає, що у відповідача не було перешкод для подання до міського центру зайнятості звітів за формою № 3-ПН в період 15.02.13 - 23.04.13, та в період вересень - грудень 2013 року, адже відповідачу було відомо, що наявність працюючого інваліда ОСОБА_6 йому недостатньо для виконання нормативу працевлаштування одного інваліда в 2013 році. Тим паче, що ОСОБА_6 не зайняв посаду підсобного працівника, отже, дана посада була вільна, і на неї можливо було прийняти інваліда. Доводи директора товариства в судовому засіданні про те, що дана посада була скорочена, суд не приймає до уваги, як документально не підтверджені. Крім того, скорочуючи дану посаду, відповідач також розумів, що взагалі по 2013 року норматив працевлаштування інваліда ним не виконаний.
Відповідач також не звертався ні до управління праці та соціального захисту населення, ні до позивача з проханням посприяти у направленні для роботи на підприємстві інваліда, ні до відділення міжнародного фонду інвалідів Чорнобиля, товариств і громадських об'єднань інвалідів з повідомленням про наявність вакансії для інвалідів з проханням повідомити про бажаючих працевлаштуватися на підприємстві, не друкувались відповідні оголошення у засобах масової інформації про наявність вакансій тощо.
Таким чином, щодо невиконання нормативу суд вбачає, що відповідачем не доведено відсутності своєї вини в частині не створення робочого місця для інваліда.
Адміністративно-господарські санкції за незайняті інвалідами робочі місця є заходом впливу на правопорушника у сфері господарювання у зв'язку зі скоєнням правопорушення.
Таким чином, неналежне інформування центру зайнятості про наявність вільних робочих місць для інвалідів, неподання звітів за формою 3-ПН при виникненні вакансій для інвалідів державній службі зайнятості за спірний період та невиконання нормативу працевлаштування інвалідів свідчить про невжиття відповідачем усіх залежних від нього заходів для недопущення господарського правопорушення і є підставою для застосування адміністративно-господарських санкцій.
В даному випадку відповідачем не спростована об'єктивна можливість і потенційна спроможність виконати покладене на нього ч. 3 ст. 18 та ч.1 ст.19 Закону №875-ХІІ зобов'язання з виділення і створення робочих місць для працевлаштування інвалідів в межах наявної у відповідній місцевості фактичної кількості інвалідів.
З огляду на наведені обставини суд прийшов до висновку про наявність підстав для стягнення з відповідача адміністративно-господарських санкцій з розрахунку середньорічної заробітної плати штатного працівника та пені.
Посилання відповідача на судові рішення Вищого адміністративного України , як на правову позицію щодо дотримання вимог закону про виконання нормативу працевлаштування інвалідів, судом враховано, разом з тим ці судові рішення грунтуються на інших фактичних обставинах застосування Закону № 875-ХП.
В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Керуючись ст.ст. 69-71, ст.158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
постановив:
Задовольнити позов Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів.
Стягнути з публічного акціонерного товариства "Новокаховський річковий порт" на користь Херсонського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції у розмірі 25411 (двадцять п'ять тисяч чотириста одинадцять гривень) 11 коп. та пеню за порушення термінів сплати адміністративно- господарських санкцій у розмірі 10748,43 грн. (десять тисяч сімсот сорок вісім гривень 43 коп.) на банківські реквізити: Одержувач: УК у м.Херсоні/м.Херсон/50070000, код 37959779, МФО 852010, р/р 31219230700002; Банк: ГУДКСУ у Херсонській області.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 10 вересня 2015 р.
Суддя Хом'якова В.В.
кат. 10.3.4