Справа № 815/4367/15
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 вересня 2015 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді: Самойлюк Г.П.
за участю секретаря: Піньковської О.С.
сторін:
позивач: ОСОБА_1 (представник за договором)
відповідачі: не з'явилися
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання включити дані до повного переліку вкладників, -
На підставі ч.3 ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 07 вересня 2015 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
До суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, в якому позивач просить визнати протиправною бездіяльність уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича щодо не включення ОСОБА_2 до повного переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича включити дані ОСОБА_2 до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню; зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; зобов'язати Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб; стягнути з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб понесені позивачем судові витрати.
Позов обґрунтовано тим, що в порушення ст. 27 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» позивача безпідставно не включено до переліку вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами в акціонерному товаристві «Златобанк» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Відповідач - уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінський Валерій Іванович проти позову заперечував, надавши до суду письмові пояснення (а.с.44-46), з яких вбачається, що останній вважає свої дії правомірними, оскільки не порушував порядку складання переліку вкладників. При цьому, відповідач звертає увагу на те, що згідно ч.2 ст.38 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» встановлено зобов'язання уповноваженої особи протягом дії тимчасової адміністрації забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених ч.3 цієї статті.
Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб надав до суду письмові заперечення (а.с. 36-39), з яких вбачається, що останній вважає вимоги позивача безпідставними, необґрунтованими та передчасними, оскільки Фонд гарантування вкладів фізичних осіб затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду Переліку вкладників, а виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі Переліку вкладників, що складається та надається уповноваженою особою. Оскільки позивач не був включений до Переліку вкладників, наданого уповноваженою особою Фонду, у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб не було правових підстав для включення позивача до Загального реєстру та здійснення заходів щодо відшкодування банківського вкладу останнього.
Представник позивача у судовому засіданні, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві, підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідачі сповіщенні належним чином про день, час та місце слухання справи, однак в судове засідання не з'явилися, явку представників не забезпечили.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, проаналізувавши положення чинного законодавства, суд,-
ВСТАНОВИВ:
05.12.2014 р. між ОСОБА_5 та публічним акціонерним товариством «ЗЛАТОБАНК» було укладено Угоду про приєднання до Публічної пропозиції про банківське обслуговування фізичних осіб (Договір банківського вкладу) № 076094 на суму 11000,00 доларів США на користь третьої особи ОСОБА_2 строком до 05.06.2015 р. (а.с. 12).
14.02.2015р. на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб опубліковано оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення №30 від 13.02.20115 р. "Про запровадження тимчасової адміністрації у акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК» 14.02.2015р. запроваджено тимчасову адміністрацію та призначено уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на здійснення тимчасової адміністрації у публічному акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК».
Відповідно до постанови Правління НБУ № 310 від 12.05.2015 р. «Про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (далі - Фонд) прийнято рішення №99 від 13.05.2015р. «Про початок процедури ліквідації АБ «ЗЛАТОБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію АБ «ЗЛАТОБАНК», згідно з яким було розпочато процедуру ліквідації АБ «ЗЛАТОБАНК» та призначено уповноваженою особою на ліквідацію АБ «ЗЛАТОБАНК» провідного професіонала з питань врегулювання неплатоспроможності банків відділу запровадження процедури тимчасової адміністрації та ліквідації департаменту врегулювання неплатоспроможності банків Славінського Валерія Івановича строком на 1 рік з 18 год. 00 хв. 13 травня 2015 р. до 12 травня 2016 р. включно.
19.05.2015р. на офіційному сайті Фонду гарантування вкладів фізичних осіб опубліковано оголошення про те, що у зв'язку з прийняттям виконавчою дирекцією Фонду гарантування вкладів фізичних осіб рішення № 99 від 13.05.2015 р. "Про початок процедури ліквідації акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду на ліквідацію банку", із змінами внесеними згідно із рішенням виконавчої дирекції Фонду № 100 від 18.05.2015р., Фонд з 20.05.2015 року розпочинає виплати коштів вкладникам даного банку. Для отримання коштів вкладники акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» з 20.05.2015 року до 01.07.2015 року включно можуть звертатись до установ банку-агента Фонду АТ «ОЩАДБАНК».
Як зазначив представник позивача, 27.05.2015 року позивач, усно звернувшись до відділення АТ «ОЩАДБАНК», яке знаходиться за адресою м. Одеса, вул. Базарна, 17, з проханням виплатити йому гарантовану суму відшкодування вкладникам ПАТ «ЗЛАТОБАНК», отримав відмову, яка була мотивована відсутністю останнього в реєстрі вкладників в ПАТ «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами з Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Позивачем на адресу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича направлено заяву про задоволення вимог кредитора, датовану 29.05.2015р., що отримана останнім 05.06.2015р. (а.с. 21-22). Також до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб позивачем направлено заяву, датовану 29.05.2015р., що отримана останнім 05.06.2015р., в якій заявник просив виплатити йому гарантовану суму відшкодування за вкладом, розміщеним в акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК». 24.07.2015р. позивачем повторно направлено лист до адресу уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича з проханням включити його до переліку вкладників АТ «Златобанк», виплатити гарантовану Фондом суму коштів.
Однак, жодних відповідей позивач не отримував та про здійснення заходів щодо відшкодування коштів не повідомлявся, що й змусило останнього звернутися до суду.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Відповідно до ч.1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Правові, фінансові та організаційні засади функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб, повноваження Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, порядок виплати Фондом відшкодування за вкладами, а також відносини між Фондом, банками, Національним банком України, повноваження та функції Фонду щодо виведення неплатоспроможних банків з ринку і ліквідації банків встановлюються Законом України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" №4452-VI від 23.02.2012 р. (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), (далі- Закон № 4452-VI).
Відповідно до ч.ч. 1, 2 Закону № 4452-VI, основним завданням Фонду є забезпечення функціонування системи гарантування вкладів фізичних осіб та виведення неплатоспроможних банків з ринку. На виконання свого основного завдання Фонд у порядку, передбаченому цим Законом, здійснює такі функції: веде реєстр учасників Фонду; здійснює заходи щодо організації виплат відшкодувань за вкладами в разі прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку; здійснює процедуру виведення неплатоспроможних банків з ринку, у тому числі шляхом здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків, організовує відчуження активів і зобов'язань неплатоспроможного банку, продаж неплатоспроможного банку або створення та продаж перехідного банку.
Згідно із ст.26 Закону № 4452-VI, Фонд гарантує кожному вкладнику банку відшкодування коштів за його вкладом. Фонд відшкодовує кошти в розмірі вкладу, включаючи відсотки, нараховані на день початку процедури виведення Фондом банку з ринку, але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку. Сума граничного розміру відшкодування коштів за вкладами не може бути меншою 200000,00 грн. Адміністративна рада Фонду не має права приймати рішення про зменшення граничної суми відшкодування коштів за вкладами.
Вкладник набуває право на одержання гарантованої суми відшкодування коштів за вкладами за рахунок коштів Фонду в межах граничного розміру відшкодування коштів за вкладами після прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Відповідно до ч.1 ст.35 Закону №4452-VI, тимчасовим адміністратором неплатоспроможного банку та ліквідатором банку (крім ліквідації банку за рішенням власників) є Фонд.
Здійснення тимчасової адміністрації та ліквідації банків Фонд здійснює через призначену виконавчою дирекцією уповноважену особу Фонду, яка має високі професійні та моральні якості, бездоганну ділову репутацію, повну вищу освіту в галузі економіки, фінансів чи права (не нижче кваліфікаційного рівня "спеціаліст") та професійний досвід, необхідний для виконання заходів у межах здійснення тимчасової адміністрації.
Повноваження уповноваженої особи Фонду викладені в ст.37 Закону №4452-VI, відповідно до приписів якої уповноважена особа Фонду має право вчиняти будь-які дії та приймати рішення, що належали до повноважень органів управління і органів контролю банку.
Відповідно до ч.5 ст.27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом шести днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду переліку вкладників.
Таким чином, Перелік вкладників складається та надається до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб саме уповноваженою особою Фонду.
Відповідно до пунктів 3, 4 розділу ІІІ Положення про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженого рішення виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб №14 від 09.08.2012 року уповноважена особа Фонду протягом трьох днів з дня отримання Фондом рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку формує та подає до Фонду повний перелік вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, із визначенням сум, що підлягають відшкодуванню, перелік вкладників, кошти яких не підлягають відшкодуванню Фондом відповідно до пунктів 4 - 6 частини четвертої статті 26 Закону, а також перелік осіб, які на індивідуальній основі отримують від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, або мають інші фінансові привілеї від банку.
Перелік складається станом на день отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку і включає суму відшкодування для кожного вкладника, яка розраховується, виходячи із сукупного обсягу всіх його вкладів у банку та нарахованих процентів (зменшених на суму податку), але не більше суми граничного розміру відшкодування коштів за вкладами, встановленого на дату прийняття такого рішення, незалежно від кількості вкладів в одному банку.
Визначений у Переліку залишок гарантованої суми надається з урахуванням розрахункових сум, сплачених вкладнику протягом дії тимчасової адміністрації у неплатоспроможному банку.
Якщо вкладник не отримав свої вклади у межах граничного розміру суми відшкодування протягом дії тимчасової адміністрації за рахунок цільової позики Фонду, така сума відшкодування включається до Переліку.
Пунктом 6 цього розділу Положення передбачено, що протягом процедури ліквідації уповноважена особа Фонду може надавати до Фонду додаткову інформацію про вкладників стосовно: зменшення (збільшення) кількості вкладників, яким необхідно здійснити виплати відшкодування; зміни розміру належних їм сум; зміни особи вкладника; змін реквізитів вкладників; змін розміру сум разом із змінами реквізитів вкладників.
Додаткова інформація залежно від її типу надається окремими файлами, що формуються згідно з додатками 9 та 10 до цього Положення.
Відповідно до п.2, 4 Розділу IV зазначеного Положення, Фонд складає на підставі Переліку загальний Реєстр вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду, за формою, наведеною у додатку 11 до цього Положення (далі - Загальний Реєстр). Виконавча дирекція Фонду приймає рішення про відшкодування коштів за вкладами та затверджує Загальний Реєстр протягом шести днів з дня отримання рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку.
Таким чином, процедура визначення вкладників, які мають право на відшкодування коштів за вкладами, включає наступні етапи:
1) складення уповноваженою особою переліку вкладників та визначення розрахункових сум відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду;
2) передачу уповноваженою особою сформованого переліку вкладників до Фонду;
3) складення Фондом на підставі отриманого переліку вкладників Загального Реєстру;
4) затвердження виконавчою дирекцією Фонду Загального реєстру.
Частиною 1 та ч.2 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено, що уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити збереження активів та документації банку. Протягом дії тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана забезпечити перевірку правочинів (у тому числі договорів), вчинених (укладених) банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку, на предмет виявлення правочинів (у тому числі договорів), що є нікчемними з підстав, визначених частиною третьою цієї статті.
Частиною 3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" закріплено підстави, з яких правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними.
Відповідно до ч.7 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом 30 днів з дня початку тимчасової адміністрації уповноважена особа Фонду зобов'язана провести інвентаризацію банківських активів і зобов'язань. Під час інвентаризації перевіряється наявність і відповідність балансової вартості фактичній вартості таких активів та зобов'язань неплатоспроможного банку.
Таким чином, Закон закріплює обов'язок уповноваженої особи Фонду, з метою збереження активів банку, провести інвентаризацію активів і зобов'язань банку та забезпечити перевірку правочинів вчинених банком протягом одного року до дня запровадження тимчасової адміністрації банку.
Пунктом 4 ч.2 ст.37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" встановлено повноваження уповноваженої особи Фонду повідомляти сторони за договорами, зазначеними у частині другій статті 38 цього Закону, про нікчемність цих договорів та вчиняти дії щодо застосування наслідків нікчемності договорів.
Судом встановлено та протилежного не доведено відповідачем, що уповноважена особа Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінський Валерій Іванович жодним чином не повідомляв позивача, що в період до моменту запровадження тимчасової адміністрації в установі публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» було проведено операції, що за попередніми висновками можуть містити ознаки нікчемності та підпадати під критерії нікчемності, передбачені ч.3 ст. 38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб", не пропонувалось позивачу надати свої письмові пояснення та, можливо, відповідні додаткові документи, що відсутні в установі.
Згідно ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" правочини (у тому числі договори) неплатоспроможного банку є нікчемними з таких підстав:
1) банк безоплатно здійснив відчуження майна, прийняв на себе зобов'язання без встановлення обов'язку контрагента щодо вчинення відповідних майнових дій, відмовився від власних майнових вимог;
2) банк до дня визнання банку неплатоспроможним взяв на себе зобов'язання, внаслідок чого він став неплатоспроможним або виконання його грошових зобов'язань перед іншими кредиторами повністю чи частково стало неможливим;
3) банк здійснив відчуження чи передав у користування або придбав (отримав у користування) майно, оплатив результати робіт та/або послуги за цінами, нижчими або вищими від звичайних (якщо оплата на 20 відсотків і більше відрізняється від вартості товарів, послуг, іншого майна, отриманого банком), або зобов'язаний здійснити такі дії в майбутньому відповідно до умов договору;
4) банк оплатив кредитору або прийняв майно в рахунок виконання грошових вимог у день, коли сума вимог кредиторів банку перевищувала вартість майна;
5) банк прийняв на себе зобов'язання (застава, порука, гарантія, притримання, факторинг тощо) щодо забезпечення виконання грошових вимог у порядку іншому, ніж здійснення кредитних операцій відповідно до Закону України "Про банки і банківську діяльність";
6) банк уклав кредитні договори, умови яких передбачають надання клієнтам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
7) банк уклав правочини (у тому числі договори), умови яких передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку;
8) банк уклав правочин (у тому числі договір) з пов'язаною особою банку, якщо такий правочин не відповідає вимогам законодавства України.
9) здійснення банком, віднесеним до категорії проблемних, операцій, укладення (переоформлення) договорів, що призвело до збільшення витрат, пов'язаних з виведенням банку з ринку, з порушенням норм законодавства.
При цьому, порядок виявлення нікчемних договорів, а також дій Фонду у разі їх виявлення визначаються нормативно-правовими актами Фонду.
Водночас відповідачами не наведено жодної з підстав нікчемності щодо договору банківського вкладу № 076094 від 05.12.2014 р., передбачених ч.3 ст.38 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб".
Суд відхиляє доводи відповідача - уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича щодо того, що договір банківського вкладу № 076094 від 05.12.2014 р. не відповідає вимогам ч.1 ст.1063 ЦК України, а відтак останній не набув прав та обов'язків вкладника, оскільки не пред'явив вимогу до банку.
Судом встановлено, що на час укладення вказаного договору в порядку ст.1063 ЦК України та здійснення зарахування коштів на депозитний рахунок позивача були відсутні будь-які обмеження чи застереження з боку Національного банку України щодо можливості проведення публічним акціонерним товаристом «ЗЛАТОБАНК» чи його клієнтами таких операцій, в зв'язку із чим, суд приходить до висновку, що вказані дії учасників Угоди про приєднання до Публічної пропозиції про банківське обслуговування фізичних осіб (Договір банківського вкладу) № 076094 від 05.12.2014р. є таким, що відповідали законодавству. При цьому Сторони договору діяли відповідно до Положення про порядок здійснення банками України вкладних (депозитних) операцій з юридичними і фізичними особами, тому відсутні підстави, що наведені у ч.1 ч.2 ст.228 ЦК України для визнання договору нікчемним.
Вимоги Постанови Правління НБУ № 365 від 16.09.2013р. „Про порядок надходження коштів в іноземній валюті на поточні рахунки фізичних осіб в межах України" про надходження коштів на поточні рахунки фізичних осіб виключно шляхом переказу коштів в іноземній валюті з іншого власного рахунку або шляхом унесення готівки власником рахунку не можуть бути застосовані до зазначених правовідносин, оскільки позивачем був відкритий вкладний (депозитний) рахунок, а не поточний рахунок, зарахування на який заборонено Постановою, кошти були зараховані як початковий внесок на депозитний рахунок, що підтверджено випискою про операції коштів по рахунку позивача за період з 05.12.2014 р. по 27.02.2015р. (а.с.15-20), меморіальним ордером (а.с.14).
Окреме рішення відповідача про встановлення ознак нікчемності правочину не приймалось. Позивач не отримав кошти з вкладного (депозитного) рахунку.
Водночас, умови Договору банківського вкладу № 076094 від 05.12.2014р. не передбачають платіж чи передачу іншого майна з метою надання окремим кредиторам переваг (пільг), прямо не встановлених для них законодавством чи внутрішніми документами банку, оскільки Позивач не отримував від банку проценти за вкладом на більш сприятливих договірних умовах, ніж звичайні, не мав інших фінансових привілеїв від банку.
Відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб, обґрунтовуючи свою правову позицію, вказує, що вбачає в діях позивача та ОСОБА_5 наявність складу злочинів, передбачених ст.190 «Шахрайство» або ст.192 «Завдання майнової шкоди шляхом обману та зловживання довірою» КК України.
Суд критично оцінює зазначені твердження відповідача, оскільки згідно п.6 ч.2. ст.37 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" передбачено повноваження уповноваженої особи Фонду звертатися до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення в разі виявлення фактів шахрайства та інших протиправних дій працівників банку або інших осіб стосовно банку. Однак, судом встановлено, а відповідачами не доводилось протилежного, що не було жодних звернень з боку відповідачів до правоохоронних органів із заявою про вчинення кримінального правопорушення позивачем стосовно банку.
Враховуючи викладене, суд вважає що позовні вимоги щодо зобов'язання уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича включити дані ОСОБА_2 до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню; зобов'язання Уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в Публічному акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Суд відмовляє у задоволенні позовної вимоги про визнання протиправною бездіяльності уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича щодо не включення ОСОБА_2 до повного переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що в газеті «Голос України» № 86(6090) від 19.05.2015р. опубліковано офіційне повідомлення про початок процедури ліквідації АТ «ЗЛАТОБАНК» та призначення уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію АТ «ЗЛАТОБАНК» (а.с. 57-58).
Відповідно до ч.1 ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» уповноважена особа Фонду припиняє приймання вимог кредиторів після закінчення 30 днів з дня опублікування відомостей відповідно до ч.2 ст.45 цього Закону. Будь-які вимоги, що надійшли після закінчення цього строку, вважаються погашеними, крім вимог вкладників у межах гарантованої Фондом суми відшкодування за вкладами.
Відповідно до ч.2 ст.49 Закону України «Про систему гарантування вкладів фізичних осіб» протягом 90 днів з дня опублікування відомостей відповідно до ч.2 ст.45 цього Закону уповноважена особа Фонду здійснює такі заходи: 1) визначає суму заборгованості кожному кредитору та відносить вимоги до певної черги погашення; 2) відхиляє вимоги в разі їх не підтвердження фактичними даними, що містяться у розпорядженні Фонду, та, у разі потреби, заявляє в установленому законодавством порядку заперечення за заявленими до банку вимогами кредиторів; 3) складає реєстр акцептованих вимог кредиторів відповідно до вимог, встановлених нормативно-правовими актами Фонду.
Таким чином, на момент зверненння позивача до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича щодо не включення його до повного переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, встановлений законодавством строк для складання акцептованих вимог кредиторів та вирішення питання про відхилення чи визнання вимог кредиторів не сплинув.
Щодо позовної вимоги про зобов'язання Фонду гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, суд зазначає наступне.
Як було зазначено вище, порядок відшкодування Фондом гарантування коштів за вкладами встановлюється Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та Положенням про порядок відшкодування Фондом гарантування вкладів фізичних осіб коштів за вкладами, затвердженим рішенням виконавчої дирекції Фонду гарантування вкладів фізичних осіб № 14 від 02.08.2012р. З аналізу положень ст.ст. 26, 27, 48 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" та розділів III IV Положення № 14 вбачається, що Фонд гарантування вкладів фізичних осіб починає здійснювати виплату коштів в межах, встановленої державою суми відшкодування, вкладникам неплатоспроможного банку, які включені в Загальний реєстр вкладників. Таким чином, згідно ч.5 ст.27 Закону України "Про систему гарантування вкладів фізичних осіб" протягом шести днів з дня прийняття рішення про відкликання банківської ліцензії та ліквідацію банку виконавча дирекція Фонду гарантування вкладів фізичних осіб затверджує реєстр вкладників для здійснення виплат відповідно до наданого уповноваженою особою Фонду Переліку вкладників. Відтак, виконавча дирекція Фонду затверджує Загальний реєстр виключно на підставі Переліку вкладників, що складається та надається уповноваженою особою.
Позивач просить зобов'язати відповідача - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб включити ОСОБА_2 до Загального реєстру вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб. Однак, з урахуванням того, що у переданому уповноваженою особою Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінським Валерієм Івановичем Переліку вкладників відсутня інформація про позивача, відповідач - Фонд гарантування вкладів фізичних осіб був позбавлений можливості врахувати її при складанні та затвердженні Загального реєстру. Оскільки у Фонду гарантування вкладів фізичних осіб відсутні будь-які первинні документи по вкладниках, а при складанні Загального реєстру використовується винятково інформація, що відображена в переданому уповноваженою особою Переліку вкладників, останній не мав правових підстав здійснювати відповідні правові заходи щодо включення позивача до Загального реєстру та виплаті відшкодування. Отже, позовні вимоги в цій частині є передчасними, необґрунтованими та задоволенню не підлягають, оскільки відсутнє порушене право позивача.
Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа). Якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 7, 8, 9, 11, 71, 86, 159-164, 167 КАС України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до уповноваженої особи Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича, Фонду гарантування вкладів фізичних осіб про визнання протиправною бездіяльності, зобов'язання включити дані до повного переліку вкладників, - задовольнити частково.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича включити дані ОСОБА_2 до переліку вкладників публічного акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК», які мають право на відшкодування коштів за вкладами за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб, із зазначенням сум, що підлягають відшкодуванню.
Зобов'язати уповноважену особу Фонду гарантування вкладів фізичних осіб на ліквідацію акціонерного товариства «ЗЛАТОБАНК» Славінського Валерія Івановича подати до Фонду гарантування вкладів фізичних осіб додаткову інформацію щодо ОСОБА_2, як вкладника, який має право на відшкодування коштів за вкладами в публічному акціонерному товаристві «ЗЛАТОБАНК» за рахунок Фонду гарантування вкладів фізичних осіб.
Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_2 витрати зі сплати судового збору у розмірі 36,60 грн. (тридцять шість гривень 60 коп).
У задоволенні решти позовних вимог, - відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено та підписано 11 вересня 2015 року.
Суддя: Г.П. Самойлюк