ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 липня 2015 р. Справа № 804/7483/15 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді ОСОБА_1 розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Приватного науково-виробничого підприємства "Ергомера" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
Приватне науково-виробниче підприємство "Ергомера" (далі- ПНВП "Ергомера", підприємство, позивач) звернулось до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області (далі- ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області, податковий орган, відповідач), у якому просить:
визнати протиправним і скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області №0000932201 від 21.04.2015 року;
визнати протиправними дії Державної податкової інспекції у Ленінському районі м.Дніпропетровська Головного управління ДФС у Дніпропетровській області щодо коригування (зміни, анулювання) показників податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість ПНВП "Ергомера";
зобовязати ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська ГУ ДФС у Дніпропетровській області відновити показники податкових зобовязань та податкового кредиту з податку на додану вартість ПНВП "Ергомера";
В обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що ПНВП "Ергомера" не погоджується із викладеними ДПІ у Ленінському районі м. Дніпропетровська висновками в акті від 27.03.2015р. №279/22-01/24234435 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності ПНВП "Ергомера" з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині податку на додану вартість та іншого законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Трестан» за період вересень 2014 року», на підставі якого прийняте оскаржуване податкове повідомлення-рішення, оскільки вони є незаконними, необгрунтованими та такими, що мають характер субєктивних припущень. Позивач вважає, що податковий орган ігнорує надану первинну документацію, що оформлена відповідно до норм чинного законодавства, так як податкові накладні, що були надані підприємтвом-контрагентом, містять всі обовязкові реквізити. На думку позивача податкове повідомлення-рішення №0000932201 від 21.04.2015р., прийняте податковим органом за висновками акту №279/22-01/24234435 від 27.03.2015р. базується на незаконних висновках, а дії щодо самостійної зміни показників податкової звітності з ПДВ протиправними.
Позиція відповідача, відображена у запереченнях на адміністративний позов, полягає у правомірності дій податкового органу, а також у тому, що надані ПНВП "Ергомера" первинні документи не дозволяють встановити здійснення господарських відносин підприємства з контрагентом ТОВ «Трестан» за вересень 2014 року на суму ПДВ 279 740грн. Відповідач зазначає, що операції поставки по ланцюгу: ТОВ «Трестан»- ПНВП "Ергомера" не містять економічних або інших причин систематичного придбання та продажу товарів та не спричиняють реального настання правових наслідків, тобто є фіктивними.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Матеріалами справи підтверджено, що відповідачем в період з 25.03.15р. по 26.03.15р. проведено документальну позапланову виїзну перевірку ПНВП «Ергомера» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині податку на додану вартість та іншого законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Трестан» за період вересень 2014 року.
Результати перевірки оформлено актом «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки фінансово-господарської діяльності ПНВП «Ергомера» з питань дотримання вимог податкового законодавства в частині податку на додану вартість та іншого законодавства по взаємовідносинам з ТОВ «Трестан» за період вересень 2014 року» від 27.03.2015 року № 279/22-01/24234435.
Так, в зазначеному акті перевірки податковий орган дійшов висновків про наступні порушення законодавства ПНВП «Ергомера»:
нереальність здійснення господарських відносин ПНВП «Ергомера», а саме встановлено відсутність об'єктів оподаткування та неможливість реального здійснення ПНВП «Ергомера» операцій по ланцюгу з ТОВ «Трестан» за вересень 2014 року на суму ПДВ 279 740,14 грн.
порушення п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6 ст. 198, п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України від 02.12.2010 за № 2755-УІ, в результаті чого занижено податок на додану вартість за вересень 2014 року на суму 279 740 грн.
На підставі висновків акту від 27.03.2015 року податковим органом:
прийнято податкове повідомлення-рішення № НОМЕР_1 від 21.04.2015 року, за яким збільшено суму грошового зобов'язання з податку на додану вартість у розмірі 419 610 грн., у т.ч. за основним платежем -279 740 грн., та за штрафними санкціями - 139 870 грн.
самостійно відкориговано показники податкової звітності ПНВП «Ергомера» з податку на додану вартість, а саме показники податкового кредиту та податкових зобов'язань.
У ході розгляду заперечення ПНВП «Ергомера» ДШ у Ленінському районі м. Дніпропетровська розглянуто надані до заперечення наступні завіренні копії додаткових угод:
від 29.08.2014 до договору поставки від 01.08.2014 №13.08/14-П;
від 29.08.2014 до договору поставки від 01.08.2014 №14.08/14-П;
від 29.08.2014 до договору поставки від 01.08.2014 №12.08/14-П;
від 29.08.2014 до договору поставки від 01.08.2014 №11.08/14-П.
Беручи до уваги надані ПНВП "Ергомера" вищезазначені додаткові угоди в п. 5.1. додаткових угод зазначено що: «... поставка товару за цим договором здійснюється виключно власними силами Постачальника безпосередньо на склад Покупця, що розташований за адресою м. Дніпропетровськ, вул. Кленова, буд.52.», але згідно ТТН від 10.09.2014 №283, від 08.09.2014 №276, від 09.09.2014 №280, від 09.09.2014 №279, від 12.09.2014 №289, від 08.09.2014 №277, від 09.09.2014 №278, від 04.09.2014 №270, від 03.09.2014 №266, від 05.09.2014 №274, від 05.09.2014 №273, від 01.09.2014 №б/н, від 01.09.2014 №260, від 01.09.2014 №261, від 01.09.2014. №259, від 02.09.2014 №263, від 08.09.2014 №275, від 04.09.2014 №269, від 10.09.2014 №б/н, від 05.09.2014 №272, від 03.09.2014 №267, від 02.09.2014 №264, від 04.09.2014 №271, від 02.09.2014 №262 Замовником (платником) зазначено ПНВП «Ергомера» та перевізником виступало ТОВ «Нова Пошта» (код 31316718).
В товарно-транспортних накладних, наданих ПНВП "Ергомера" до перевірки, відсутні дані щодо марки, моделі, типу, реєстраційного номеру автомобіля, яким безпосередньо здійснювалось перевезення товару, відсутній підпис та код платника (ЄДРПОУ, ІПН) автоперевізника та підписи водія, який здійснював перевезення, та яким здійснювалося прийом-передача перевезеного товару, взагалі в товарно-транспортних накладних відсутні дані по вантажно-розвантажувальних операціях, що не підтверджує фактичне переміщення (перевезення) товару та в свою чергу його придбання.
У вищезазначених товарно-транспортних накладних зазначено адресу ТОВ «Трестан»: м.Київ, пр-т Маяковського, буд.43, пр. 3, а у вищевказаних договорах поставок та додаткових угодах до договорів зазначено адресу ТОВ «Трестан» м.Київ, пр-т Маяковського, буд.49, пр. 3 та згідно з інформаційними базами даних ДПІ податкова адреса постачальника в податковій звітності зазначена м.Київ, пр-т Маяковського, буд.49, пр. 3.
Нормами Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, товарно-транспортна накладна визначена як єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.
Відповідно до п. 8.26 Правил вантаження і розвантаження вважаються закінченими після вручення водієві належним чином оформлених товарно-транспортних накладних на навантажений або вивантажений вантаж.
Відповідно до п. 10.8 цих же Правил у товарно-транспортній накладній зазначається прізвище, ім'я, по батькові представника Замовника та документ, згідно з яким він уповноважений супроводжувати вантаж.
Положеннями п. п. 11.1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, Р затверджених наказом Міністерства транспорту України № 363 від 14.10.1997р., встановлено, що м основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні (дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається).
Наказом від 05.12.2013 № 983 затверджено зміни до Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, якими, зокрема, виключено положення щодо дорожніх листів вантажного автомобіля. Відтак, основним документом на перевезення вантажів буде лише її товарно-транспортна накладна.
Пункт 11.7 Правил передбачає, що перший екземпляр товарно-транспортної накладної
залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.
Документальне оформлення транспортно-експедиторських послуг товарно-транспортну накладну типової форми виписують у чотирьох примірниках:
- перший примірник залишається у вантажовідправника і є підставою для списування товарно-матеріальних цінностей. Другий, третій і четвертий примірники, завірені підписами і печатками (штампами) вантажовідправника, передають водію;
- другий примірник водій здає вантажоодержувачу, він є підставою для оприбуткування
й товарно-матеріальних цінностей;
- третій і четвертий примірники, завірені підписами і печатками (штампами) вантажоодержувача, водій передає перевізнику. Третій примірник, що є підставою для розрахунків за виконання транспортних послуг, перевізник надсилає замовнику автотранспорту для оплати за перевезення; четвертий примірник додається до подорожнього листа і є підставою для обліку транспортної роботи та нарахування заробітної плати водію.
Замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники товарно-транспортної накладної підписом і при необхідності печаткою (штампом). Після прийняття вантажу згідно з ТТН водій (експедитор) підписує всі її примірники.
Згідно Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, що замовник (вантажовідправник) засвідчує всі примірники ТТН підписом і за потреби печаткою (штампом). Прийнявши вантаж згідно з ТТН, водій (експедитор) підписує всі її примірники. Представник вантажоодержувача теж посвідчує ТТН підписом та в разі потреби печаткою (штампом). Підписи та печатка (штамп) проставляються при заповнені відповідних реквізитів ТТН.
Згідно п. 2.7 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (наказ Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88) визначено, що первинні документи складаються на бланках типових і спеціалізованих форм, затверджених відповідним органом державної влади. Крім того, документування господарських операцій може здійснюватись із використанням самостійно виготовлених бланків, які мають містити обов'язкові реквізити чи реквізити типових або спеціалізованих форм.
Факт надання транспортно-експедиційних послуг під час перевезення має підтверджуватися транспортним документом або комплектом документів (автомобільних, залізничних накладних тощо), у яких відображається шлях проходження вантажу від пункту відправлення до пункту призначення.
Відповідно п. 44.1. ст. 44 Податкового кодексу України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов 'язаних з визначенням об 'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» (далі - Закон № 996) первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства. З урахуванням пункту 2 статті 3, відповідно до якого фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку, для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.
Відповідно до ст.4 Закону № 996 бухгалтерський облік та фінансова звітність грунтується зокрема на таких основних принципах:
превалювання сутності над формою - операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми;
нарахування та відповідність доходів і витрат - для визначення фінансового результату звітного періоду необхідно порівняти доходи звітного періоду з витратами, що були здійснені для отримання цих доходів. При цьому доходи і витрати відображаються в бухгалтерському обліку та фінансовій звітності в момент іх виникнення незалежно від дати надходження або сплати грошових коштів.
Відповідно п. 201.15. ст. 201 Податкового Кодексу України зведені результати такого обліку відображаються в податкових деклараціях, форма яких встановлюється у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу.
Також, відповідно до «Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні», затверджених Наказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363 товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу. Товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи. П. 11.1. Правил передбачено, що основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Залежно від виду вантажу та його специфічних властивостей до основних документів додаються інші (ветеринарні, санітарні та якісні - сертифікати, свідоцтва, довідки, паспорти тощо), що визначається правилами перевезень зазначених вантажів.
П.14.4. передбачено, що остаточний розрахунок за перевезення вантажів провадиться Замовником на підставі рахунку Перевізника, який має бути виписаний не пізніше трьох днів після виконання перевезень з доданням товарно-транспортних накладних.
Згідно пункту 2.7 Положень про документальне забезпечення записів в бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Мінфіну України від 24.05.95 р. № 88, первинні документи складаються на бланках типових форм, затверджених Мінстатом України, а також на бланках спеціалізованих форм, затверджених міністерствами і відомствами України.
У відповідностей з Правилами перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затвердженими наказом Мінтрансу України від 14.10.97 р. № 363, товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбутковування, складського, оперативного і бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу і обліку виконаної роботи.
Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред'являти особам, уповноваженим здійснювати контроль на автомобільному транспорті і у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення. Для водія такими документами є: посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, ліцензійна картка, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством України.
Якщо товар доставлявся вантажним автомобілем, таким документом є товарно-транспортна накладна за формою № 1-ТН, затверджена Наказом Міністерства транспорту України, Міністерства статистики України від 29.12.95р. № 488/346. У ній повинні бути відмітки відправника товару (щодо відвантаження товару) та його отримувача (стосовно фактичного отримання товару).
Товарно-транспортна накладна є основним первинним документом, на підставі якого здійснюється списання товарно-матеріальних цінностей у вантажовідправника та оприбуткування їх у вантажоотримувача при перевезенні вантажів в межах України.
Перевізник, в свою чергу для виконання розрахунків з замовником автотранспорту надсилає І останньому третій екземпляр. Четвертий екземпляр залишається у перевізника, який є підставою для ' обліку транспортної роботи.
Таким чином, товарно-транспортна накладна відноситься до первинної транспортної документації, застосування якої для всіх суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності є обов'язковим.
У відповідності вимог до ст. 662 ЦК України продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу, продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства.
Згідно до умов договорів поставок укладених з ТОВ «Трестан» від 01.08.2014 № 13.08/14-П, № 12.08/14-П, № 14.08/14-П, № 11.08/14-П в пункті 2.2. зазначено: «Якість Товару, що поставляється, має відповідати стандартам, технічним умовам, іншій технічний документації, яка встановлює вимоги його якості, наданої виробником товару, і погодженої з Покупцем», а отже має бути підтвержена сертифікатом якості або аналогічним документом...».
ПНВП «Ергомера» до перевірки не надано сертифікатів якості товару, що унеможливлює встановити виробника придбаної продукції, також незрозумілим є яким чином при прийомі товару від ТОВ «Трестан» ПНВП «Ергомера» визначалась відповідність придбаного товару стандартам, технічним умовам та якісним характеристикам.
Будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської
Відповідно до статті 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» первинний документ - документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення, господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, ! власному капіталі підприємства.
Згідно з пунктом 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24 травня 1995 року № 88, первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, що фіксують та підтверджують господарські операції, ; включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення.
Забороняється приймати до виконання первинні документи на операції, що суперечать нормативно-правовим актам, встановленому порядку приймання, зберігання і витрачання грошових коштів, товарно-матеріальних цінностей та іншого майна, порушують договірну і фінансову дисципліну, завдають шкоди державі, власникам, іншим юридичним і фізичним особам. Такі документи повинні бути передані керівнику підприємства, установи для прийняття рішення (підпункт 2.16 пункту 2 Положення).
Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.
Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.
Представником відповідача надано до суду копію повідомлення ТОВ «Нова пошта» у якій зазначається що за даними бухгалтерського обліку на протязі вересня 2014 року ТОВ «Нова пошта» не надавало послуг з перевезення вантажу від ТОВ «Трестан» ЄДРПОУ 391878012 до ПНВП «Ергомера» ЄДРПОУ 24234435.
Виходячи з вищевикладеного відповідачем правомірно встановлено відсутність об'єктів оподаткування ПНВП «Ергомера» по ланцюгу постачання ТОВ «Трестан» - ПНВП «Ергомера», в розумінні ст. 185 Податкового Кодексу України.
Тому, рішення та дії, що оскаржено є правомірними, а адміністративний позов задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду в порядку та строки, передбачені статтями 186 та 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова або ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено цим Кодексом, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя ОСОБА_1