Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м.Харків
10 лютого 2011 р. №2а-14017/10/2070
Харківський окружний адміністративний суд
у складі: головуючого судді - Ізовітової - Вакім О.В.,
при секретарі судового засідання - Король Д.О., Шевчук А.В.,
за участі: представника позивача - ОСОБА_1,
прокурора - Сластіна Ю.О.,
представник відповідача - не з'явився,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом Прокурора Московського району міста Харкова в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дурга" про стягнення заборгованості, -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор Московського району м.Харкова звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова до Харківського окружного адміністративного суду з зазначеним позовом, в якому просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дурга" заборгованість з орендної плати за землю у розмірі 93 182,13 грн.
Прокурор Сластін Ю.О. та представник позивача - Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова ОСОБА_1 в судовому засіданні позовні вимоги підтримали та просили суд позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач Товариство з обмеженою відповідальністю "Дурга" - про дату, час та місце слухання справи повідомлявся належним чином, у відповідності до вимог статей 33, 35 КАС України, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення, заперечення на позов та клопотань до суду не надав.
Керуючись вимогами ч.4 статті 128 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності представника позивача та відповідача, за наявними в ній доказами.
Заслухавши пояснення учасників процесу, дослідивши подані сторонами документи, зясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення сторін, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що юридична особа Товариство з обмеженою відповідальність "Дурга" (код ЄДРПОУ 24341390) зареєстроване як субєкт підприємницької діяльності Виконавчим комітетом Харківської міської ради 10.07.1996 року, на податковому обліку перебуває в Державній податковій інспекції у Московському районі м.Харкова з 31.07.1996 року, що підтверджується матеріалами справи.
25 червня 2004 року між Харківською міською радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальність "Дурга" було укладено договір на оренду земельної ділянки за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35 загальною площею 0,1389 га. Вказаний договір набув чинності з моменту реєстрації та діє до 01 лютого 2029 року, земельна ділянка надана для будівництва та експлуатації торгівельного комплексу.
17 квітня 2006 року між Харківською міською радою Харківської області та Товариством з обмеженою відповідальність "Дурга" було укладено договір на оренду земельної ділянки за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35 загальною площею 0,0410 га. Вказаний договір набув чинності з моменту реєстрації та діє до 01 жовтня 2030 року, земельна ділянка надана для будівництва та експлуатації торгівельного комплексу.
За умовами вказаних договорів землекористувач зобов'язаний своєчасно вносити орендну плату за використання земельними ділянками.
Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №3145, поданої 29 січня 2009 року Товариством з обмеженою відповідальність "Дурга" до Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова, товариством самостійно нарахована орендна плата на 2009 рік, згідно з договорами оренди, у розмірі 72174,41 грн. Згідно додатків до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності орендна плата за земельну ділянку, що розташована за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35, загальною площею 0,0410 га, у 2009 році складає 16448,86 грн., за земельну ділянку, що розташована за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35 загальною площею 0,1389 га складає 55725,55 грн. на 2009 рік.
Відповідно до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності №2293, поданої 28 січня 2010 року Товариством з обмеженою відповідальність "Дурга" до Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова, товариством самостійно нарахована орендна плата на 2010 рік, згідно з договорами оренди, у розмірі 76432,70 грн. Згідно додатків до податкової декларації орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності орендна плата за земельну ділянку, що розташована за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35, загальною площею 0,0410 га, у 2010 році складає 17419,34 грн., за земельну ділянку, що розташована за адресою м. Харків, вул. Героїв Праці, 35 загальною площею 0,1389 га складає 59013,36 грн. на 2010 рік.
Суд зазначає, що положеннями п.5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-III від 21.12.2000р. (із змінами та доповненнями) передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Підпунктом 5.3.1 п.5.3 ст.5 вказаного Закону визначено, що платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пункту 8 частини 1 статті 14 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-ХІІ від 25 червня 1991 року, орендну плата за земельні ділянки державної і комунальної власності віднесено до загальнодержавних податків і зборів (обов'язкових платежів).
Статтею 13 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03 липня 1992 року передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, є договір оренди такої земельної ділянки.
Згідно з ч.1 ст.15 вказаного закону власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Статтею 19 Закону України "Про плату за землю" встановлено, що розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).
Відповідно до ч.1 ст.14 Закону України "Про плату за землю" платники орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Згідно ч.1 ст.17 Закону України "Про плату за землю" податкове зобов'язання по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
На підставі вищевикладеного, суд зазначає, що податкове зобов'язання з орендної плати, самостійно визначене платником податків у податкових деклараціях №3145 від 29 січня 2009 року та №2293 від 28 січня 2010 року, є узгодженою сумою податкового зобовязання у розумінні Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", та підлягає сплаті до бюджету у передбачені Законом строки.
Як вбачається із матеріалів справи, 28 жовтня 2009 року Державною податковою інспекцією у Московському районі м.Харкова було проведено перевірку Товариства з обмеженою відповідальність "Дурга" з питання порушення податкового законодавства зобовязання по орендній платі за землю, за результатами якої складено акт №6300/15-332/24341390.
В висновках акту перевірки зазначено, що в порушення ст.17 Закону України "Про плату за землю" №2535-ХІІ від 03.07.1992р. зі змінами та доповненнями внесеними Законом України №2505-ІV від 25.03.2005р., ст.5 п.5.3.1 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" №2181-ІІІ від 21.12.2000р. підприємством несвоєчасно сплачено податкове зобовязання з орендної плати за землю за період - з лютого по червень 2009 року.
У звязку з неявкою керівника Товариства з обмеженою відповідальність "Дурга" до Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова, 28 жовтня 2009 року було складено акт про неявку посадових осіб субєкта господарювання до ДПІ, відмову від пояснень та підпису матеріалів перевірки за №1271/15-332/24341390, у звязку з чим ОСОБА_2 перевірки №6300/15-332/24341390 від 28.10.2009 року було направлено поштою відповідачу та вручено 30.10.2009 року директору підприємства ОСОБА_2 особисто, що підтверджується матеріалами справи.
На підставі висновків акту перевірки начальником Державної податкової інспекції у Московському районі м.Харкова винесено податкове повідомлення-рішення №0004421503/0 від 04 листопада 2009 року, яким застосовано штраф у розмірі 20 % у сумі 643,34 грн., та №0004431503/0 від 04 листопада 2009 року, яким застосовано штраф у розмірі 50 % у сумі 9067,99 грн. Вказані податкові повідомлення-рішення отримані 06.11.2009р. директором ТОВ "Дурга" ОСОБА_2 особисто, що підтверджується повідомлення про вручення поштового відправлення.
Враховуючи той факт, що визначені контролюючим органом суми податкових зобовязань за податковими повідомленнями-рішеннями не були оскаржені платником в адміністративному чи судовому порядку, вони є узгодженими сумами податкового зобовязання в розумінні Закону України №2181-III.
Суд зазначає, що положеннями статті 67 Конституції України визначено, що кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приписами статей 2, 4, 9 Закону України "Про систему оподаткування" №1251-XII від 25.06.1991 року (зі змінами та доповненнями) встановлено обов'язок платників податків сплачувати податки і збори до бюджетів та до державних цільових фондів у порядку та на умовах, що визначаються законами України про оподаткування.
Згідно п.3 ч.1, ч.4 ст.9 Закону України "Про систему оподаткування" платники податків, зборів зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни і це зобовязання припиняється їх сплатою. Платники податків і зборів (обов'язкових платежів) за правильність обчислення, своєчасність сплати податків і зборів (обов'язкових платежів) і додержання законів про оподаткування несуть відповідальність відповідно до законів України (ч.1 ст.11 Закону).
Згідно облікових карток платника податків, загальна сума податкового боргу з орендної плати за землю юридичних осіб ТОВ "Дурга" станом на 30.09.2010 року складає 93182,13 грн. На час розгляду справи вказана сума податкового боргу відповідачем у добровільному порядку не сплачена.
Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що податковим органом було здійснено заходи по стягненню податкового боргу платника податків, передбачені діючим законодавством, однак вони не призвели до погашення в повному обсязі податкового боргу.
Враховуючи вимоги п.п.3.1.1 п.3.1 статті 3 Закону України №2181-ІІІ, активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
У відповідності до п.11 ст.11 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" N509-XII від 4 грудня 1990 року (у редакції, яка діяла на час виникнення спірних правовідносин), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Беручи до уваги наведене, суд вважає позовні вимоги ДПІ у Московському районі м.Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дурга" про стягнення суми заборгованості до державного бюджету в сумі 93182,13 грн. є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.8-14, 71, 86, 94, 159, 160-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Прокурора Московського району м. Харкова звернувся до суду в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Московському районі м. Харкова до Товариства з обмеженою відповідальністю "Дурга" про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Дурга" (код ЄДРПОУ 24341390, юридична адреса: м.Харків, вул. Героїв Праці 33 Д, кв. 42) заборгованість з орендної плати у розмірі 93182.13 грн. (дев'яносто три тисячі сто вісімдесят дві гривні тринадцять копійок) на користь Харківської міської ради на р/р 33211812700007, ГУДКУ в Харківській області, МФО 851011, одержувач УДК у Московському районі м. Харкова, код одержувача 24134596, код бюджетної класифікації 13050500.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строків для подачі апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст виготовлений та підписаний 16.02.2011 року.
Суддя Ізовітова-Вакім О.В.