Постанова № 51776930, 29.09.2015, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.09.2015
Номер справи
815/4531/15
Номер документу
51776930
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 815/4531/15

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 вересня 2015 року м.Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С., розглянувши у приміщенні суду в порядку письмового провадження справу за адміністративним позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області про скасування рішення №РВ-510014452015 від 24.03.2015 року та зобовязання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

З позовом до суду звернулась Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 до Головного управління Держгеокадастру в Одеській області, Відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області про скасування рішення №РВ-510014452015 від 24.03.2015 року та зобовязання вчинити певні дії,.

В судовому засіданні 17.09.2015 року представник позивача просив задовольнити позовні вимоги повністю з огляду на те, що позивачем була подана технічна документація на земельну ділянку для внесення до Державного земельного кадастру запису про права позивача на вказану земельну ділянку, але рішенням відповідача від 24.03.2015 року було протиправно відмовлено у внесенні запису, пославшись на невідповідність наданої документації вимогам законодавства. Представник першого відповідача ГУ Дергеокадастру в Одеській області заперечив проти задоволення позовних вимог саме щодо цього відповідача адже заявлені позовні вимоги не входять в його компетенцію. Представник іншого відповідача був сповіщений належним чином про день, час та місце слухання справи (а.с.119), але в судове засідання не прибув без поважних причин, а тому, на підставі положень ч.6 ст.128 КАС України, суд ухвалив рішення про розгляд цієї справи в порядку письмового провадження 29.09.2015 року за наявними в справі письмовими доказами.

Дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Відповідачі на підставі ст.ст.15,202,203 ЗК України, Закону України «Про державний земельний кадастр», постанови Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051 є посадовою особою центрального органу виконавчої влади у сфері земельних відносин, якому ст.125 ЗК України, ст.23 Закону України «Про державний земельний кадастр» надані певні повноваження щодо оформлення (державну реєстрацію) прав осіб на земельні ділянки, у тому числі й шляхом видачі відповідних документів, що посвідчують це право, а тому спори щодо оскарження їх рішень, дій або бездіяльності з цього питання, відповідно до положень ст.55 Конституції України п.1 ч.2 ст.17,104 КАС України підвідомчі адміністративним судам та повинні розглядатись у порядку адміністративного судочинства.

Відповідно до витягу з Державного реєстру правочинів від 16.12.2005 року ОСОБА_1 має в приватній власності нежитлову будівлю птахоферму, яка розташована в с.Багате Ізмаїльського району Одеської області, відповідно до договору купівлі-продажу від 16.12.2005 року.

Земельна ділянка на якій розташовані обєкти власності позивача знаходиться у нього в оренді згідно з договором 26.12.2005 року, укладеним з позивачем як фізичною особою підприємцем та Ізмаїльською районною державною адміністрацією строком на 25 років. Договір зареєстровано в Ізмаїльському районному відділі Одеської регіональної філії ДП ЦДЗК при Держкомземі України 27.12.2005 року за №04.05.521.00008.

Керуючись ст..127 Земельного Кодексу України ОСОБА_1 звернувся із заявою до Державного земельного кадастру відділ Держземагенства в Ізмаїльському районі про внесення відомостей до Державного земельного кадастру відносно орендованої земельної ділянки. При цьому до заяви позивач надав весь належний пакет документів.

Рішенням №РВ-5100121472015 від 04.02.2015 року з посиланням на Порядок ведення Державного земельного кадастру позивачу було відмовлено у внесенні відомостей до Державного земельного кадастру тільки у звязку з помилкою геометрії в обмінному файлі, та рекомендовано звернутися до розробника документації із землеустрою, без зазначення будь-яких інших вимог.

03.03.2015 року розробником документації ОСОБА_2 приватним підприємством «Алідада» помилку було усунуто, та 12.03.2015 року позивач повторно звернувся до відповідача з заявою про внесення відомостей до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки яка знаходиться відповідно до договору оренди від 26.12.2005 року у нього в оренді строком на 25 років і розташована в с.Багате Ізмаїльського району Одеської області.

24.03.2015 року Державним кадастровим реєстратором відділу Держземагенства в Ізмаїльському районі було розглянуто заяву ОСОБА_1 разом з доданими до неї документами та посилаючись на порядок ведення Державного земельного кадастру прийнято рішення №РВ-510014452015 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності електронного документа установленим вимогам, а саме: перетин обєктів ДЗК. Ділянка у зоні дії обмеження: 012:000592:00000004 прибережна захисна смуга навколо озера Катлабух на території Багатянської, Камянської, Кислицької, Першетравневої, Утконосівської сільських рад та Суворівської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області. Та пославшись на п.3 ст.61 Земельного Кодексу України і ст.89 Водного Кодексу України зазначивши, що обєкти, які знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Оцінюючи оскаржене рішення суб`єкту владних повноважень суд виходить з приписів ч.3 ст.2 КАС України та приходить до висновку про їхню неправомірність з наступних підстав:

Згідно ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади й місцевого самоврядування їхні посадові та службові особи повинні діяти у спосіб та порядку передбачені Конституцією та Законами України.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України відповідач суб`єкт владних повноважень повинен довести ґрунтовність та законність рішень, дій чи бездіяльності, що оскаржуються.

Розпорядженням Ізмаїльської РДА Одеської області від 23.12.2005 року №2003/А-2005 (а.с.24), затверджено проект відведення земельних ділянок ФОП ОСОБА_2 та договір оренди земельної ділянки загальною площею 11,025 га, в тому числі 1,775 га земель під господарськими спорудами і 9,25 га земель під болотами, які належать до земель запасу Багатянської сільської ради Ізмаїльського району на 25 років.

На підставі цього розпорядження між Ізмаїльською районною державною адміністрацією Одеської області та позивачем 26.12.2005 року був укладений договір оренди земельної ділянки (а.с.20-22), який зареєстрований в Ізмаїльському районному відділі Одеської регіональної філії ДП ЦДЗК при Держкомземі України 27.12.2005 року за №04.05.521.00008.

Відповідно до умов цього договору оренди землі 26.12.2005 року за актом приймання передачі (а.с.23) ця земельна ділянка була передана у користування позивачеві.

Статтею 123 Земельного кодексу України визначений порядок надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.

Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).

Надання у користування земельної ділянки, зареєстрованої в Державному земельному кадастрі відповідно до Закону України «Про Державний земельний кадастр», право власності на яку зареєстровано у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, без зміни її меж та цільового призначення здійснюється без складення документації із землеустрою.

Надання у користування земельної ділянки в інших випадках здійснюється на підставі документації із землеустрою щодо встановлення меж земельної ділянки в натурі (на місцевості). У такому разі розроблення такої документації здійснюється на підставі дозволу, наданого Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою Міністрів Автономної Республіки Крим, органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування, відповідно до повноважень, визначених ст.122 цього Кодексу, крім випадків, коли особа, зацікавлена в одержанні земельної ділянки у користування, набуває право замовити розроблення такої документації без надання такого дозволу.

Ведення Державного земельного кадастру управлінням здійснюється згідно Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року №1051, Закону України «Про Державний земельний кадастр», Закону України «Про землеустрій».

Відповідно до пункту 110 Порядку для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстраторові, який здійснює таку реєстрацію, подаються: заява про державну реєстрацію земельної ділянки за формою згідно з додатком 22; оригінал погодженої відповідно до законодавства документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки (разом з позитивним висновком державної експертизи землевпорядної документації у разі, коли така документація підлягає обовязковій державній експертизі землевпорядної документації); електронний документ; документ, що підтверджує оплату послуг з державної реєстрації земельної ділянки.

Відповідно до пункту 111 Порядку Державний кадастровий реєстратор для здійснення державної реєстрації земельної ділянки протягом 14 календарних днів з дня реєстрації відповідної заяви перевіряє: відповідність поданих документів вимогам, передбаченим пунктом 67 цього Порядку; електронний документ відповідно до пункту 74 цього Порядку.

За результатами перевірки Державний кадастровий реєстратор виконує одну з таких дій: здійснює державну реєстрацію земельної ділянки: за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру присвоює кадастровий номер земельній ділянці; відкриває Поземельну книгу та вносить відомості до неї (крім відомостей про затвердження документації із землеустрою, на підставі якої здійснена державна реєстрація земельної ділянки, а також про власників, користувачів земельної ділянки); робить позначку про проведення перевірки електронного документа та внесення відомостей до Державного земельного кадастру відповідно до підпункту 2 пункту 75 цього Порядку; надає за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру відомості, зазначені у підпункті 1 пункту 197 цього Порядку, відповідним органам державної влади, органам місцевого самоврядування; приймає рішення про відмову у державній реєстрації земельної ділянки відповідно до пунктів 70, 73, 77-85 цього Порядку в разі: невідповідності поданих документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, вимогам законодавства; розташування в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини; розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора; подання заявником документів, зазначених у пункті 110 цього Порядку, не в повному обсязі.

Відповідно до доповнення до пункту 2 «Прикінцеві та перехідні положення» розділу VII Закону України «Про Державний земельний кадастр», у разі якщо кадастрові номери земельних ділянок були визначені (в т.ч. на підставі технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку), але не присвоєні до 01.01.2013 року, такі кадастрові номери вважаються присвоєними, а земельні ділянки зареєстрованими у Державному земельному кадастрі з моменту письмового звернення замовника документації із землеустрою, на підставі якої було визначено кадастровий номер земельної ділянки, без подання електронного документа та стягнення плати за державну реєстрацію земельної ділянки, у разі якщо така документація і землеустрою була затверджена до 01.01.2013 року.

Виносячи оскаржене рішення від 24.03.2015 року №РВ-510014452015 відповідач виходив з того, що ділянка у зоні дії обмеження: 012:000592:00000004 прибережна захисна смуга навколо озера Катлабух на території Багатянської, Камянської, Кислицької, Першетравневої, Утконосівської сільських рад та Суворівської селищної ради Ізмаїльського району Одеської області та пославшись на п.3 ст.61 Земельного Кодексу України і ст.89 Водного Кодексу України зазначивши, що обєкти, які знаходяться у прибережній захисній смузі, можуть експлуатуватися, якщо при цьому не порушується її режим. Не придатні для експлуатації споруди, а також ті, що не відповідають встановленим режимам господарювання, підлягають винесенню з прибережних захисних смуг.

Разом з тим, відповідно до акту встановлення меж земельної ділянки в натурі від 23.05.2013 року (а.с.41) та акту перенесення в натуру меж охоронних зон від 23.05.2013 року (а.с.43) встановлено, що в межах земельної ділянки, яка використовується позивачем з договором оренди від 25.12.2005 року встановлені обмеження прибережної захисної смуги розміром 4,5463 га господарська діяльність в межах якої обмежена.

Відповідно до висновку Придунайської регіональної інспекції Державного управління екології та природних ресурсів в Одеській області від 11.03.2006 року №175 (а.с.64) позивачеві дозволяється здійснення господарської діяльності для сільськогосподарського товарного виробництва (птахоферма).

Окрім того, слід враховувати, що відповідно до договору купівлі-продажу від 16.12.2005 року (а.с.32-33) позивач придбав майно будівлю птахоферми, яка розташована за адресою: Одеська область, Ізмаїльській район, с.Багате, вул..Миру 2/28, тобто вказаний обєкт був побудований та історично використовувався за цільовим призначенням в межах загальної земельної ділянки площею 11,025 га, в тому числі в межах прибережних захисних смугах, в звязку із чим, вказана обставина не могла бути підставою для відмови позивачеві у внесенні до Державного земельного кадастру інформації стосовно використання ним земельної ділянки площею 11,025 га на підставі договору оренди від 25.05.2006 року.

Таким чином, технічна документація по вказаній земельній ділянці площею 11,025 га вже була затверджена раніше (до 01.01.2013 року) розпорядженням Ізмаїльської РДА від 23.12.2006 року №2003/А-2005, в звязку із чим, відмова відповідача по внесенню відомостей (зміни до них) до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльській район, с.Багате, вул..Миру 2/28 не ґрунтуються на законі та фактичних обставинах справи, в звязку із чим, вказані дії відповідача субєкту владних повноважень не є законними з огляду на положення ч.3 ст.2 КАС України, в звязку із чим, суд на підставі положень ч.2 ст.162 КАС України, повинен задовольнити позовні вимоги в цій частині та визнати протиправними і скасувати рішення Відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області від 24.03.2015 року № РВ-510014452015 про відмовлення у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» та Порядку ведення Державного земельного кадастру.

Оскільки відповідачу були надані всі необхідні документи для внесення відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру відносно вказаної земельної ділянки, суд на підставі положень ч.2, ч.3 ст.162 КАС України, вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги позивача щодо зобовязання відповідача внести відомості (зміни до них) до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльській район, с.Багате, вул..Миру 2/28 у відповідності до Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, виготовленої ОСОБА_2 приватним підприємством «АЛІДАДА», державна ліцензія Серії АД №076122 та видати відповідний витяг з Державного земельного кадастру.

Разом з тим, оскільки позовні вимоги задоволені судом відносно лише одного відповідача Відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області, в задоволенні позовних вимог відносно іншого відповідача Головного управління Дергеокадастру в Одеській області слід відмовити на підставі положень ч.1 ст.162 КАС України.

Судові витрати розподілити у відповідності до вимог ст.94 КАС України.

Керуючись ст.ст.11,94,158-163 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

1.Позовні вимоги задовольнити частково.

2.Визнати протиправним та скасувати рішення Державного кадастрового реєстратора Відділу Держгеокадастру в Ізмаїльському районі Одеської області від 24.03.2015 року № РВ-510014452015.

3.Зобов`язати Відділ Держгеокадастру у Ізмаїльському районі Одеської області внести відомості до Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки розташованої за адресою: Одеська область, Ізмаїльській район, на територій Багатської сільської ради у відповідності до Технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки в натурі (на місцевості) Фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, виготовленої ОСОБА_2 приватним підприємством «АЛІДАДА», державна ліцензія Серії АД №076122 та видати відповідний витяг з Державного земельного кадастру.

4.В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня отримання повного тексту постанови.

Суддя Єфіменко К.С.