Ухвала суду № 51775872, 27.08.2015, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
27.08.2015
Номер справи
809/2576/14
Номер документу
51775872
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"27" серпня 2015 р. м. Київ К/800/65665/14

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головчук С.В. (суддя-доповідач), Пасічник С.С., Стародуба О.П.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області

на постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року

у справі за позовом ОСОБА_4 до Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області (далі - УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області) про визнання протиправними дій,

в с т а н о в и л а :

У липні 2014 року ОСОБА_4 звернулася до суду із зазначеним позовом. В обґрунтування позовних вимог зазначала, що з 02 травня 1982 року по 25 серпня 1992 рік та з 12 січня 1984 року по 05 листопада 2013 року працювала дояркою в колгоспі і її пільговий стаж складає 30 років 8 місяців, у зв'язку з чим вона має право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до пункту «д» статті 13 Закону України від 05 листопада 1991 року №1788-ХІІ «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-ХІІ). Вказує, що у 2013 році її звільнено з роботи за пунктом 1 частини 1 статті 40 Кодексу Законів про працю України (через скорочення чисельності працівників), у зв'язку з чим вона має право на достроковий вихід на пенсію відповідно до частини 1 статті 49 Закону України від 05 липня 2012 року № 5067-VI «Про зайнятість населення» (далі - Закон №5067-VI). Проте УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області відмовило їй у призначенні такої пенсії через те, що позивач не досягла необхідного віку для її призначення. Вважаючи дії відповідача неправомірними, просила суд зобов'язати УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області призначити пенсію за віком на пільгових умовах з дня звернення за її призначенням.

Постановою Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2014 року в позові відмовлено.

Постановою Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року скасовано рішення суду першої інстанції та ухвалено нове рішення про задоволення позову. Визнано дії УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області щодо відмови ОСОБА_4 в призначенні пільгової пенсії протиправними. Зобов'язано УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області призначити ОСОБА_4 пільгову пенсію з моменту подачі заяви про призначення пільгової пенсії.

У касаційній скарзі відповідач порушує питання про скасування рішення апеляційного суду та залишення в силі рішення суду першої інстанції, посилаючись на порушення апеляційним судом норм матеріального і процесуального права, зокрема неправильне застосування Законів №№ 1788-ХІІ та 5067-VI. Зазначає, що апеляційний суд не дав належної правової оцінки судовим рішенням у справі № 876/9014/14, якими визнано протиправними дії Долинського центру зайнятості щодо видачі позивачу направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 16 квітня 2014 року №09551404160005.

Перевіривши доводи касаційної скарги, матеріали справи, правильність застосування норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судами встановлено, що ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_1 з 02 травня 1982 року по 05 жовтня 1983 рік та з 1984 року по 05 листопада 2013 рік працювала дояркою в колгоспі імені Щорса (у 1992 році переіменовано у селянську спілку імені М.Грушевського, яку у 2000 році реорганізовано у фермерське господарство «Нива»), що підтверджується записами трудової книжки.

З 05 листопада 2013 року позивача звільнено з роботи за пунктом 1 частини 1 статті 40 КЗпП України, у зв'язку із скороченням чисельності працівників. На день звільнення позивачу виповнилось 48 років і 7 місяців.

У квітні 2014 року Долинський районний центр зайнятості видав ОСОБА_4 направлення для оформлення дострокового виходу на пенсію від 16 квітня 2014 року №09551404160005, з яким вона, разом із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах, звернулася до УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області.

Проте, відповідач відмовив їй у призначенні такої пенсії через недосягнення 60 річного віку передбаченого статтею 26 Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-IV «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-IV). Водночас, УПФУ в Долинському районі Івано-Франківської області повідомило позивачу про те, що вона набуде право на призначення пенсії за пунктом «д» статті 13 Закону № 1788-ХІІ при досягненні 50 років.

Вирішуючи спір та відмовляючи в позові суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд виходив з того, що позивач не досягла необхідного віку для призначення пенсії на пільгових умовах.

Скасовуючи рішення суду першої інстанції та задовольняючи позов, апеляційний суд вважав, що позивач має право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, відповідно до пункту «г» статті 26 Закону України від 01 березня 1991 № 803-XII «Про зайнятість населення» (далі - Закон №803-ХІІ).

Проте, з такими висновками погодитись неможливо.

Норми пункту «г» частини 1 статті 26 Закону №803-ХІІ, якими працівнику гарантувалось право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV, втратили чинність з 01 січня 2013 року, у зв'язку з набранням чинності Закону №5067-VI, яким також встановлено гарантії для окремих категорій безробітних, які втратили роботу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці.

Так, за приписами частини 1 статті 49 Закону №5067-VI, працівникам, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону № 1058-IV пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», за умови їх реєстрації в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи гарантується право на достроковий вихід на пенсію, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом 1 частини 1 статті 28 Закону № 1058-IV.

Дія абзацу 1 цієї частини поширюється також на працівників, які звільняються з підприємств, установ та організацій незалежно від їх форми власності, виду діяльності та господарювання, у зв'язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення і зареєструвалися у місячний строк після звільнення в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції.

Відповідно до частини 1 статті 26 Закону № 1058-IV, в редакції, що діяла на час звільнення позивача з роботи, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років та наявності страхового стажу не менше 15 років.

Водночас, частиною 2 цієї норми встановлені особливі умови призначення пенсії за віком для жінок 1961 року народження та старшого віку.

Із змісту наведених норм законів видно, що у 2013 році загальний вік для призначення пенсії за віком складав 60 років і, у разі дострокового розірвання договору з ініціативи роботодавця у випадках, передбачених частиною 1 статті 49 Закону № 1058-IV, такій вік може бути зменшено на півтора року, тобто до 58 років і 6 місяців.

При цьому, гарантії, встановлені статтею 49 Закону №5067-VI додатково поширюються на працівників, які мають право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність» та осіб, які звільняються з роботи, у зв'язку з відселенням або самостійним переселенням з території радіоактивного забруднення.

Наведений перелік обставин, за яких можливе зменшення пенсійного віку, є вичерпним і розширенню не підлягає, а тому висновки апеляційного суду щодо поширення вказаної пільги на встановлений нормами статті 13 Закону № 1788-ХІІ вік працівників, що мають право на пільгову пенсію за цим законом, суперечать нормам Закону №5067-VI.

Водночас, питання пільгового пенсійного забезпечення окремих категорій сільського господарства врегульовано статтею 13 Закону № 1788-ХІІ.

Зокрема, відповідно до пункту «д» цієї статті мають право на пенсію за віком на пільгових умовах жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування. Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

Отже, в силу положень цієї норми, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки після досягнення 50 років і при стажі роботи дояркою не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування тварин.

Враховуючи те, що на день звернення до органу пенсійного фонду, позивач не досягла 50 річного віку, а норми статті 49 Закону №5067-VI не поширюються на правовідносини, пов'язані із призначенням пенсії відповідно до статті 13 Закону № 1788-ХІІ, суд першої інстанції дійшов обґрунтованого висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Відповідно до статті 226 КАС України суд касаційної інстанції має скасувати судове рішення суду апеляційної інстанції та залишає в силі рішення суду першої інстанції, яке ухвалено відповідно до закону і скасоване або змінене помилково.

Враховуючи наведене, рішення апеляційного суду підлягає скасуванню, а рішення суду першої інстанції залишенню в силі.

Керуючись статтями 220, 222, 223, 226, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,

у х в а л и л а :

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Долинському районі Івано-Франківської області задовольнити.

Постанову Львівського апеляційного адміністративного суду від 11 листопада 2014 року скасувати, а постанову Долинського районного суду Івано-Франківської області від 25 вересня 2014 року залишити в силі.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, та оскарженню не підлягає.

Судді С.В. Головчук С.С. Пасічник О.П. Стародуб