Ухвала суду № 51768333, 22.09.2015, Харківський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.09.2015
Номер справи
818/1937/15
Номер документу
51768333
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22 вересня 2015 р.Справа № 818/1937/15Колегія суддів Харківського апеляційного адміністративного суду у складі

Головуючого судді: Донець Л.О.

Суддів: Мельнікової Л.В. , Бартош Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області на постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2015р. по справі № 818/1937/15

за позовом Публічного акціонерного товариства "Роменський завод "Тракторзапчастина"

до Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області , Головного управління Державної казначейської служби України в Сумській області

про стягнення суми пені,

ВСТАНОВИЛА:

12.06.2015 року, Публічне акціонерне товариство «Роменський завод «Тракторозапчастина» (далі - позивач) звернувся до суду з позовом Роменської об»єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області (далі відповідач-1), Головного управління державної казначейської служби України у Сумській області (далі - відповідач-2), в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь позивача суму пені за не своєчасне повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірі 713 531,27 грн.

Постановою Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2015 року позов задоволено.

Стягнуто з Державного бюджету України на користь позивача суму пені за несвоєчасне повернення суми бюджетного відшкодування з податку на додану вартість у розмірні 713 531,27 грн.

Відповідач, не погодившись з судовим рішенням, подав апеляційну скаргу в якій просить суд скасувати судове рішення та прийняти нове яке відмовити у задоволенні позову.

В обґрунтування апеляційної скарги, посилається на прийняття оскаржуваної постанови з порушенням норм чинного законодавства.

Зазначає, що задовольняючи позов, суд першої інстанції не врахував, фактичні обставини справи, що призвело до неправильного вирішення справи.

Колегія суддів, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши, в межах апеляційної скарги постанову суду першої інстанції та доводи апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджено в суді апеляційної інстанції, що довідкою відповідача від 12.06.2014 року №263/151/00235890 підтверджена сума бюджетного відшкодування позивачу за березень 2014 року, що становить - 272 449,00 грн.

Крім цього, підтверджена сума бюджетного відшкодування позивачу за травень 2014 року становить 408555,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 13.08.2014 року №347/151/00235890.

Окрім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за липень 2014 року становить 739916,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 13.10.2014 року №400/151/002355890.

Крім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за серпень 2014 року становить 915027,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 14.11.2014 року №456/151/002355890.

Окрім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за вересень 2014 року становить 162062,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 12.12.2014 року №501/151/002355890.

Крім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за жовтень 2014 року становить 912322,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 17.01.2015 року №152/151/002355890.

Окрім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за листопад 2014 року становить 688802,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 12.02.2015 року №51/151/002355890.

Крім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за грудень 2014 року становить 294 987,60 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 13.03.2015 року №99/18-13-15-109/151/00235890.

Окрім цього, підтверджена суму бюджетного відшкодування позивачу за січень 2015 року становить 357905,00 грн., що підтверджується довідкою про результати перевірки від 16.04.2015 року №166/18-13-15-108/002355890.

03.04.2015 року позивач отримав суму бюджетного відшкодування за січень, лютий, березень, квітень, травень, липень, серпень, вересень 2014 року.

Станом на день звернення до суду з позовом сума бюджетного відшкодування податку на додану вартість за жовтень, листопад, грудень 2014 року та січень 2015 року на рахунок позивача склала - 713 531,27 грн.

Задовольняючи позов, суд першої інстанції, виходив із приписів пункту 200.23 статті 200 Податкового кодексу України, яка каже про те, що суми податку, не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку, вважаються заборгованістю бюджету з відшкодування податку на додану вартість, на суму такої заборгованості нараховується пеня на рівні 120 відсотків облікової ставки Національного банку України, встановленої на момент виникнення пені, протягом строку її дії, включаючи день погашення.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції, виходячи з наступного.

У відповідності до п.200.11 ст.200 ПК України за наявності достатніх підстав, які свідчать, що розрахунок суми бюджетного відшкодування було зроблено з порушенням норм податкового законодавства, податковий орган має право провести документальну позапланову виїзну перевірки платника для визначення достовірності нарахування такого бюджетного відшкодування протягом 30 календарних днів, що настають за граничним терміном проведення камеральної перевірки.

На підставі п.200.12 ст.200 ПК України орган державної податкової служби зобов'язаний у п»ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

Пунктом 200.13 ст.200 ПК України зазначено, що на підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган, що здійснює казначейське бюджетне обслуговування бюджетних коштів, видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунку на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п»яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.

Пунктом 200.15 ст.200 ПК України передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або контролюючий орган розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, контролюючий орган не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів. Орган, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження контролюючий орган протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.

На підставі п.200.17 ст.200 ПК України джерелом сплати бюджетного відшкодування (в тому числі заборгованості бюджету) є доходи Державного бюджету України. Забороняється обумовлювати або обмежувати виплату бюджетного відшкодування наявністю або відсутністю доходів, отриманих від цього податку в окремих регіонах України.

Матеріали справи свідчать про те,що пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за січень 2014 року на 345 днів складає - 64 527,30 грн (10 972,20 грн за період 15.04.2014 - 16.07.2014 року становить 88 днів за ставкою НБУ 9,5 % + 19 358,85 грн за період 17.07.2014 року - 12.11.2014 року становить 118 днів за ставкою НБУ 12,5 % + 15985,81 грн за період з 13.11.2014 року по 05.02.2015 року становить 84 дні за ставкою НБУ 14,0 % + 6 398,26 грн за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5 % + 11 812,18 грн за період з 04.03.2015 по 03.04.2015 становить 30 днів за ставкою НБУ 30%).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за лютий 2014 року на 314 днів складає 91 290,20 грн. (10 695.29 грн. за період 14.05.2014 - 16.07.2014 57 днів за ставкою НБУ 9,5% + 29 133,08грн. за період 17.07.2014 року - 12.11.2014 року становить 118 днів за ставкою НБУ 12.5% + 24057,01 грн. за період з 13.11.2014 року по 05.02.2015 року становить 84 днів за ставкою НБУ 14,0 % + 9 628,72 грн. за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року 25 днів за ставкою НБУ 19,5% + 17 776,10 грн за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30%).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за березень 2014 року на 287 днів складає 39 205,71 грн. (2 552,80 грн. за період 14.05.2014 року - 16.07.2014 року становить 30 днів за ставкою НБУ 9,5%+13 211,90 грн. за період 17.07.2014 року - 12.11.2014 року становить 118 днів за ставкою НБУ 12,5% +10912,86 грн. за період з 13.11.2014 року по 05.02.2015 року становить 84 дні за ставкою НБУ 14,0% + 4 366,65 грн. за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5 % + 8 161,50 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30 %).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за квітень 2014 року на 262 днів складає 81 017,29 грн. (12 64,64 грн. за період 14.05.2014 року - 16.07.2014 року становить 30 днів за ставкою НБУ 12,5% + 3 432,75 грн. за період з 13.11.2014 року по 05.02.2015 року становить 84 дні за ставкою НБУ 14,0% +12 987,98 грн. за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5% + 23 961,20 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року за ставкою НБУ 30).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за травень 2014 року на 226 днів складає 49 604,11 грн. (14 607.20 грн. за період 17.07.2014 року - 12.11.2014 року становить 87 днів за ставкою НБУ 12,5%+16 360,10 грн. за період 13.11.2014 року - 05.02.2015 року становить 84 днів за ставкою НБУ 14,0% +6548,06 грн. за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5% + 12 088,75 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30 %).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за липень 2014 року на 165 днів складає 71 278,34 грн. (7 905,95 грн. за період 17.07.2014 року - 12.11.2014 року становить 26 днів за ставкою НБУ 12,5%+29 629,07 грн. за період 13.11.2014 року - 05.02.2015 року становить 84 днів за ставкою НБУ 14,0% + 11858,92 грн. за період з 06.02.2015 року по 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5% + 21 893,40 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30 %).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за серпень 2014 року на 139 днів складає 76 200,43 грн. ( 34 460,17 грн. за період 13.11.2014 року - 05.02.2015 року становить 79 днів за ставкою НБУ 14 %+ 14 665,50 грн. за період 06.02.2015 року - 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5 % + 27 074,76 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30%).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за вересень 2014 року на 106 днів складає 11 332,78 грн. ( 3 940,10 грн. за період 13.11.2014 року - 05.02.2015 року становить 79 днів за ставкою НБУ 14 %+ 2 597,42 грн. за період 06.02.2015 року - 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5 % + 4 795,26 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30%).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за жовтень 2014 року на 140 днів складає 111 128,30 грн. ( 6 523,72 грн. за період 13.11.2014 року - 05.02.2015 року становить 15 днів за ставкою НБУ 14 %+ 14 622,14 грн. за період 06.02.2015 року - 03.03.2015 року становить 25 днів за ставкою НБУ 19,5 % + 89982,44 грн. за період з 04.03.2015 року по 03.04.2015 року становить 30 днів за ставкою НБУ 30%).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за листопад 2014 року на 115 днів складає 74560,43 грн. ( 6 623,81 грн. за період 06.02.2015 року - 03.03.2015 року становить 15 днів за ставкою НБУ 19,5 %+ 67 936,62 грн. за період з 04.03.2015 року по 12.06.2015 року становить 100 днів за ставкою НБУ 30 %).

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за грудень 2014 року на 86 днів складає 25 021,40 грн. за період з 04.03.2015 року по 12.06.2015 року становить 86 днів за ставкою НБУ 30 %.

Пеня за прострочення виплати бюджетного відшкодування за січень 2015 року на 52 днів складає 18 356,10 грн. за період з 04.03.2015 року по 12.06.2015 року становить 86 днів за ставкою НБУ 30 %.

Виходячи із викладеного вище, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про наявність у відповідача обов»язку зі сплати пені на суми податку, що не відшкодовані платникам протягом визначеного цією статтею строку

Посилання відповідача в своєму рішенні на те, що позивачем неправильно здійснений розрахунок пені,з підстав неврахування спливу часу між складанням довідок про правомірність розрахунку сум податкового кредиту, що підлягають бюджетному відшкодуванню з податку на додану вартість, та направлення податковим органом про це до органу казначейської служби висновку.

Колегія суддів з цього питання, вважає можливим застосувати правову позицію викладену Верховним Судом України у постанові від 03.06.2014 року по справі №21-131 а 14.

Так, Верховним судом наголошено на тому, що неподання органом державної податкової служби після закінчення перевірки до органу Державного казначейства України висновку із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету, та непогашення у зв'язку з цим заборгованості бюджету з податку на додану вартість, не позбавляє платника податку права пред»явити вимоги про стягнення зазначеної пені.

В силу приписів статті 244-2 КАС України, рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов»язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України. Суди зобов»язані привести свою практику у відповідність з рішенням Верховного Суду України.

Судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права, тому судове рішення не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

В силу приписів статті 41 КАС України фіксування судового засідання не здійснювалось.

Відповідно ч.1 ст. 195 КАС України суд апеляційної інстанції переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах апеляційної скарги. Суд апеляційної інстанції може вийти за межі доводів апеляційної скарги в разі встановленні під час апеляційного провадження порушень, допущених судом першої інстанції, які призвели до неправильного вирішення справи.

Згідно до п. 1 ч.1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право апеляційну скаргу залишити без задоволення, постанову суду - без змін.

Колегія суддів, дійшла до висновку, що постанова суду першої інстанції не підлягає скасуванню, а апеляційна скарга - задоволенню.

Керуючись ст.ст. 160, 167, 195, 196, п.1 ч.1 ст. 199, ст.200, п.1 ч.1 ст.205, ст.ст.206, 209, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

У Х В А Л И Л А:

Апеляційну скаргу Роменської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Сумській області залишити без задоволення.

Постанову Сумського окружного адміністративного суду від 22.07.2015р. по справі №818/1937/15 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складання ухвали у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Головуючий суддя Донець Л.О.Судді Мельнікова Л.В. Бартош Н.С. Повний текст ухвали виготовлений 28.09.2015 р.