ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
----------------------
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
22 вересня 2015 р. Справа № 815/3276/15
Категорія: 8.1 Головуючий в 1 інстанції: Іванов Е. А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду у складі:
Головуючогосудді -Жука С.І. судді - Потапчука В.О. судді - Семенюка Г.В.
розглянувши в порядку письмового провадження в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Астораль» до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, -
встановиЛА:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, в якому позивач просить суд: визнати протиправними дії Любашівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби в Одеській області щодо порушення терміну проведення зустрічної звірки, яка оформлена Довідкою №23/2200/39260249 від 27.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки ТОВ "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПрАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року"; визнати протиправними дії Любашівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби в Одеській області щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "Астораль" в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі Довідки № 23/2200/39260249 від 27.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПРАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року"; зобов'язати Любашівську об'єднану Державну податкову інспекцію Головного управління Державної фінансової служби в Одеській області відновити показники податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Астораль" в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України, що були змінені на підставі Довідки № 23/2200/39260249 від 27.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПРАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року".
Суд першої інстанції своєю постановою від 16 червня 2015 року позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Астораль» до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області - задовольнив частково.
Визнав протиправними дії Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ «Астораль» в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі довідки №23/2200/39260249 від 27.03.2015р.
Зобов'язав Любашівську об'єднану державну податкову інспекцію Головного управління ДФС в Одеській області відновити показники податкового кредиту та податкових зобов'язань ТОВ "Астораль» в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України змінені на підставі довідки №23/2200/39260249 від 27.03.2015р.
В решті позовних вимог відмовив.
Любашівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області не погодившись з постановою суду першої інстанції, подала апеляційну скаргу, в якій просить суд апеляційної інстанції скасувати постанову суду та прийняти нову постанову, якою у задоволенні вимог позивача відмовити.
В обґрунтування вимог апеляційної скарги Любашівська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління ДФС в Одеській області посилається на неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи, невідповідність висновків суду обставинам справи, порушення норм матеріального та процесуального права.
Відповідно до ст. 197 КАС України суд апеляційної інстанції може розглянути справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, якщо справу може бути вирішено на основі наявних у ній доказів, або у разі відсутності клопотань від усіх осіб, які беруть участь у справі, про розгляд справи за їх участю.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали та доводи апелянта в межах апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційну скаргу належить залишити без задоволення з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено, що у період з 23.05.2015 року по 27.03.2015 року на підставі службового посвідчення серії УОД №100117, виданого 07.07.2011 р. ДПА в Одеській області, ОСОБА_4, начальником відділу податкового аудиту Любашівської ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області, радником податкової та митної справи III рангу, відповідно до запиту Кременчуцької ОДПІ ГУ Міндоходів в Полтавській області від 02.02.2015 р. № 434/7/16-03-22-02-12 та згідно з п. 73.5 ст. 73 Податкового кодексу України було проведено зустрічну звірку ТОВ "Астораль" з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків ПП "Біамід" та ПАТ "Атом" за період з 01.11.2014 р. по 30.11.2014 р.
За результатами вказаної перевірки Любашівською ОДПІ ГУ Міндоходів в Одеській області складено довідку від 27.03.2015 року № 23/2200/39260249 "Про результати проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПРАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року".
У висновках зазначеної довідки податковим органом зазначено, що звіркою ТОВ "Астораль" не підтверджено реальність здійснення господарських відносин з ПП "Біамід" в частині формування податкового кредиту на загальну суму ПДВ - 1368530 грн. за листопад 2014 р. та подальшої реалізації продукції ПАТ "Атом" на загальну суму ПДВ 1404170 грн.
В позові ТОВ "Астораль" посилається на те, що внесення відповідачем змін в облікові дані товариства, як платника податків, зокрема, щодо зміни податкового навантаження по податку на додану вартість на підставі довідки зустрічної звірки є протиправним та суперечить вимогам податкового законодавства України.
Відповідно до пункту 73.5 статті 73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків. Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Відповідно до статті 74 Податкового кодексу України Податкова інформація, зібрана відповідно до цього Кодексу, може зберігатися та опрацьовуватися в інформаційних базах контролюючих органів або безпосередньо посадовими (службовими) особами контролюючих органів. Перелік інформаційних баз, а також форми і методи опрацювання інформації визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику. Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань.
В свою чергу, згідно п. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.
Згідно п.179.5 ст.179 податкова декларація заповнюється платником податку самостійно або іншою особою, нотаріально уповноваженою платником податку здійснювати таке заповнення, у порядку, передбаченому главою 2 розділу II цього Кодексу.
За змістом п. 4.9 Методичних рекомендацій щодо приймання та комп'ютерної обробки податкової звітності платників податків в органах ДПС України, затверджених наказом ДПС України від 14.06.2012 № 516, за відсутності зауважень до оформлення податкової звітності вона реєструється і вважається прийнятою.
Обробка та занесення інформації до електронних баз виконується підрозділом приймання та обробки податкової звітності, у разі відсутності зазначеного підрозділу - підрозділами, на які покладено цю функцію.
За відповідність інформації у базах податкової звітності даним податкових документів, наданих платником податків, несуть відповідальність підрозділи ведення та захисту податкової звітності.
Таким чином, обов'язок платника податків подати декларацію з податку на додану вартість узгоджується з обов'язком податкового органу прийняти таку декларацію та, при відсутності зауважень до її оформлення, відобразити показники цієї декларації у відповідних базах податкової звітності.
У свою чергу, показники податкового кредиту та податкових зобов'язань конкретного платника податків, які відображаються в Деталізованій базі співставлення, формуються на підставі показників поданих таким платником податків податкових декларацій з податку на додану вартість з додатком № 5 до податкової декларації з податку на додану вартість, і повинні їм відповідати.
Відповідно до пп. 54.3.2 п. 54.3 ст. 54 Податкового кодексу України контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму грошових зобов'язань, зменшення (збільшення) суми бюджетного відшкодування та/або зменшення (збільшення) від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, суми бюджетного відшкодування та/або від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток або від'ємного значення суми податку на додану вартість платника податків, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках
Отже, платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації, а у випадку заниження або завищення ним суми податкових зобов'язань, обов'язок визначати податкове зобов'язання платника податків або повідомляти про необхідність внесення відповідних змін до податкової звітності покладено на податковий орган шляхом прийняття податкового повідомлення-рішення.
З огляду на викладене, до інформаційних баз даних податкових органів мають включатися або дані, задекларовані платником податків (самостійно узгоджені), або показники, визначені контролюючим органом, але які пройшли відповідну процедуру узгодження в адміністративному чи судовому порядку.
Відтак, будь-які зміни до облікових даних платника податків, а також до інформаційних баз, мають визнаватися протиправними, якщо відповідні дані не співпадають із узгодженими сумами (або іншими показниками) податкового обліку.
Таку позицію викладено Вищим адміністративним судом України у справах К/800/33663/14, К/800/46235/14, К/800/40422/14, К/800/46514/13, К/800/59103/14, К/800/58353/14.
Слід зазначити, що у податковому праві визнається критерій добросовісності платника, який передбачає законність дій платника у сфері податкових правовідносин (у тому числі і щодо формування даних податкового обліку), доки це не спростовано у порядку, встановленому Податковим кодексом України. Наведене також виключає можливість застосування до платника негативних правових наслідків (зокрема, у вигляді вилучення з електронної бази даних задекларованих ним показників) до моменту донарахування платникові податкового зобов'язання в порядку статті 54 Податкового кодексу України та його узгодження.
В даному випадку, жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення зустрічної звірки здійснено не було, тобто контролюючим органом за результатами проведеної перевірки податкові повідомлення-рішення стосовно позивача не приймалися.
В свою чергу, результати проведеної зустрічної звірки ТОВ "Астораль" з питань підтвердження господарських відносин з платниками податків ПП "Біамід" та ПАТ "Атом" за період з 01.11.2014 р. по 30.11.2014 р. в частині не підтвердження реальності здійснення господарських відносин з ПП "Біамід" в частині формування податкового кредиту на загальну суму ПДВ - 1368530 грн. за листопад 2014 р. та подальшої реалізації продукції ПАТ "Атом" на загальну суму ПДВ 1404170 грн. були внесені до інформаційної бази податкового органу, що визнається відповідачем.
Частиною 2 ст. 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України
Відтак, оскільки у даному випадку жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення зустрічної звірки здійснено не було, дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності позивача без дотримання приписів законів України є протиправними.
Наведене обумовлює і правомірність позовних вимог щодо зобов'язання податкової інспекції поновити відкориговані показники в інформаційній системі.
Відтак, позовні вимоги про визнання протиправними дії відповідача щодо коригування показників податкових зобов'язань та податкового кредиту ТОВ "Астораль" в системі автоматизованого співставлення податкових зобов'язань та податкового кредиту в розрізі контрагентів на рівні ДПА України на підставі Довідки № 9/2200/39260249 від 19.01.2015 року та зобов'язання відновити показники податкового кредиту та податкових зобов'язань - підлягають задоволенню.
Що стосується позовних вимог ТОВ "Астораль" про визнання протиправними дії Любашівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби в Одеській області щодо порушення терміну проведення зустрічної звірки, оформленої Довідкою № 23/2200/39260249 від 27.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПРАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року", слід зазначити наступне.
Згідно п. 73.5, ст. 73 ПК України з метою отримання податкової інформації контролюючі органи мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється контролюючими органами з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки не є перевірками і проводяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Згідно Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1232 зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Зустрічні звірки проводяться у суб'єктів господарювання, щодо здійснення операцій з якими під час перевірки платника податків та зборів виникають сумніви стосовно факту здійснення таких операцій або якщо існують розбіжності задекларованих у деклараціях з податку на додану вартість показників податкового кредиту та податкових зобов'язань.
З метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних.
Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
Та постанова Кабінету Міністрів України №1232 не встановила термін протягом якого здійснюється зустрічна звірка, так само як й в Податковому Кодексі України.
Щодо посилань представника позивача на порушення строків проведення перевірки згідно Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом від 22 квітня 2011 року № 236, який не був зареєстрований в Міністерстві юстиції України, то вказані рекомендації носять лише рекомендований характер, та не обов'язковими до виконання.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги про визнання протиправними дії Любашівської об'єднаної Державної податкової інспекції Головного управління Державної фінансової служби в Одеській області щодо порушення терміну проведення зустрічної звірки, оформленої Довідкою № 23/2200/39260249 від 27.03.2015 року "Про результати проведення зустрічної звірки товариства з обмеженою відповідальністю "Астораль" щодо документального підтвердження господарських відносин із платниками податків ПП "Біамід" та ПРАТ "Атом", їх реальності та повноти відображення в обліку за період з 01.11.2014 року по 30.11.2014 року" - задоволенню не підлягають.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанціх дійшов правильного висновку про те, що оскільки у даному випадку жодних донарахувань позивачеві грошових зобов'язань (та, відповідно, їх узгодження) за наслідками проведення зустрічної звірки здійснено не було, дії відповідача щодо коригування показників податкової звітності позивача без дотримання приписів законів України є протиправними, тому позов підлягає частковому задоволенню.
Розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, судова колегія вважає, що судом першої інстанції повно і всебічно досліджено обставини справи, надані сторонами докази, правильно визначено характер спірних правовідносин і закон, який їх регулює.
Частиною 1 ст.71 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 198 КАС України за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін.
Отже судова колегія вважає, що доводи апеляційної скарги не є істотними і не дають підстав для висновку про неправильне застосування судом першої інстанції норм матеріального чи процесуального права, які призвели або могли призвести до неправильного вирішення справи.
Керуючись ст.ст. 160, 195, 197, 198, 200, 205, 206, КАС України, колегія суддів, -
УХВАЛИЛА:
Апеляційну скаргу Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області, - залишити без задоволення.
Постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 червня 2015 року по справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Астораль» до Любашівської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії, - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням до Вищого адміністративного суду України в порядку статті 212 КАС України.
Головуючийсуддя С.І. Жук суддя В.О. Потапчук суддя Г.В. Семенюк