Постанова № 51762089, 01.10.2015, Київський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2015
Номер справи
357/8298/15-а
Номер документу
51762089
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 357/8298/15-а Головуючий у 1-й інстанції: Цуранов А. Ю.

Суддя-доповідач: Беспалов О.О.

ПОСТАНОВА

Іменем України

01 жовтня 2015 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Беспалова О. О.

суддів: Грибан І. О., Губської О. А.

за участю секретаря: Тур В. В.

представника відповідача Тамбулатова А. С., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Києві апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В :

ОСОБА_3 звернулася до Білоцерківського міськрайонного суду Київської області з позовом до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про зобов'язання прийняти документи та видати посвідчення потерпілої від аварії на ЧАЕС 1 А.

Постановою Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2015 р. позов задоволено.

Зобов'язано управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_3 та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Зобов'язано Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації видати ОСОБА_3 посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Не погоджуючись з рішенням суду першої інстанції відповідач, Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації, подав апеляційну скаргу, в якій, вказуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просив оскаржувану постанову скасувати та ухвалити нову, якою позовні вимоги залишити без задоволення.

У відповідності до ст. 195 КАС України колегія суддів переглядає рішення в межах доводів апеляційної скарги.

Заслухавши суддю-доповідача, особу, що з'явилась, дослідивши матеріали справи та перевіривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню, а рішення суду першої інстанції - зміні з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи та було вірно встановлено судом першої інстанції, позивач з 15.10.1993 року має посвідчення громадянки, яка постійно проживає на території зони посиленого радіоекологічного контролю 4 категорії Серії НОМЕР_1 (а. с. 9).

04.02.2015 року експертним висновком Центральної міжвідомчої експертної комісії МОЗ та МНС України № 266 встановлено, що захворювання ОСОБА_3 пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а. с. 8).

Згідно довідки обласної спеціалізованої МСЕК від 18.02.2015 року позивачу встановлено з 16.02.2015 року третю групу інвалідності та зазначено, що захворювання пов'язане з впливом аварії на ЧАЕС (а. с. 4).

Позивач звернулась до виконавчого комітету Білоцерківської міської ради із заявою про видачу їй посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Листом від 20.03.2015 року № ЄР-192 виконавчий комітет Білоцерківської міської ради, посилаючись на лист Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації № 05-49-263 від 04.02.2015 року, роз'яснив позивачу, що починаючи з 01.01.2015 року у зв'язку із внесенням змін до законодавства вказаним департаментом не будуть прийматися подання місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо оформлення посвідчень осіб, постраждалих внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії з числа потерпілих від Чорнобильської катастрофи 4 категорії.

Цим же листом виконком Білоцерківської міської ради зазначив, що повноваження щодо прийому від громадян необхідних документів та формування подання до Київської обласної державної адміністрації про видачу відповідних посвідчень делеговані управлінню соціального захисту населення Білоцерківської міської ради.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, колегія суддів зазначає наступне.

Відповідно до п. 4 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» до потерпілих від Чорнобильської катастрофи належать особи, які постійно проживають або постійно працюють чи постійно навчаються на території зони посиленого радіоекологічного контролю за умови, що вони станом на 1 січня 1993 року прожили або відпрацювали чи постійно навчалися у цій зоні не менше чотирьох років.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 14 вказаного Закону, для встановлення пільг і компенсацій визначаються такі категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи як інваліди з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та потерпілих від Чорнобильської катастрофи (статті 10, 11 і частина третя статті 12), щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, хворі внаслідок Чорнобильської катастрофи на променеву хворобу, - категорія 1.

Порядок видачі посвідчень, врегульовано Порядком видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою КМ України № 51 від 20.01.1997 року (далі - Порядок).

З пункту 10 вказаного Порядку випливає, що видача посвідчень інвалідам із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і потерпілим від Чорнобильської катастрофи, віднесеним до категорії 1, щодо яких встановлено причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, - на підставі довідки медико-соціальної експертної комісії про встановлення інвалідності відповідної групи, пов'язаної з наслідками Чорнобильської катастрофи.

Вирішуючи питання про наявність підстав для видачі позивачу посвідчення 1 категорії у зв'язку з тим, що пунктом 4 Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII у статтi 2 Закону України «Про правовий режим територiї, що зазнала радiоактивного забруднення внаслiдок Чорнобильської катастрофи» від 27.02.1991 р. № 791а-XII виключено абзац п'ятий частини другої статті 2, колегія суддів приходить до наступного висновку.

З виключенням вказаного абзацу законодавцем фактично скасована зона посиленого радіоекологічного контролю, проживання в межах якої давало право на отримання посвідчення 4 категорії.

На цій підставі апелянт, як свідчать матеріали справи, ввів у власну практику повернення подань місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування щодо осіб, які мали посвідчення 4 категорії.

Натомість, наявність висновку МСЕК про причинний зв'язок інвалідності з Чорнобильською катастрофою, де-факто, свідчить про те, що особа від Чорнобильської катастрофи не просто постраждала, а стала інвалідом.

В свою чергу, у відповідності до п. 2 Порядку посвідчення є документом, що підтверджує статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та надає право користуватися пільгами й компенсаціями, встановленими Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Відтак, колегія суддів категорично не погоджується з практикою відповідача вважати відсутнім у осіб з посвідченням 4 категорії, що отримали інвалідність в результаті впливу радіації, статусу постраждалих від наслідків Чорнобильської катастрофи.

Таким чином, задоволені судом першої інстанції позовні вимоги в частині зобов'язання управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти документи ОСОБА_3 та внести подання до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації для видачі посвідчення особи, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, колегія суддів вважає правомірними.

Також, зважаючи на те, що позивач вимоги щодо визнання протиправною відмови управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради прийняти її документи та внести подання до Департаменту не заявляла, а відсутність задоволення цих вимог до неправильного вирішення справи судом першої інстанції в цій частині не призвело, колегія суддів в розрізі ст. 11, 195 КАС України, не вважає можливим на стадії апеляційного провадження вийти за межі позовних вимог в цій частині з метою визнання відмови протиправною.

Крім того, колегія суддів, дотримуючись принципів верховенства права та законності, вбачає з апеляційної скарги чітку позицію апелянта не надавати позивачу посвідчення 1 категорії.

Також, листом від 27.03.2015 р. апелянт повідомив заступника Білоцерківського міського голови про те, що для оформлення подань стосовно зазначених категорій осіб правових підстав не вбачається (а. с. 24).

Таким чином, не зважаючи на те, що дії апелянта щодо повернення подань не стосувалися безпосередньо позивача, позиція даного органу дозволяє колегії суддів зробити висновок про правомірність задоволення позовних вимог по відношенню до Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

В той же час, в межах доводів апеляційної скарги апелянт вказує, що задоволені позовні вимоги щодо зобов'язання видати посвідчення скеровані не тому суб'єкту, в межах компетенції якого знаходяться повноваження з видачі посвідчень.

З даного приводу колегія суддів зазначає наступне.

Приписами ч. 4 ст. 65 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" визначено, що видача посвідчень провадиться спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською і Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням районних державних адміністрацій.

У відповідності до п. 10 Порядку видача посвідчень потерпілим і учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС провадиться Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласними, Київською та Севастопольською міськими державними адміністраціями за поданням місцевих органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування за місцем проживання.

Отже, видача посвідчень провадиться обласними державними адміністраціями за поданням, в тому числі, органів місцевого самоврядування.

Департамент соціального захисту населення є структурним підрозділом Київської обласної державної адміністрації і не наділений повноваженнями видавати посвідчення.

В той же час, у відповідності до ст. 1 Закону України «Про адміністративні послуги» від 06.09.2012 р. № 5203-VI (далі - Закон № 5203) адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону.

Суб'єкт надання адміністративної послуги - орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Згідно частин 1, 2 ст. 8 Закону № 5203 суб'єктом надання адміністративних послуг на кожну адміністративну послугу, яку він надає відповідно до закону, затверджуються інформаційна і технологічна картки, а у разі якщо суб'єктом надання є посадова особа, - органом, якому вона підпорядковується.

Інформаційна картка адміністративної послуги містить інформацію, в тому числі, про суб'єкта надання адміністративної послуги та/або центр надання адміністративних послуг (найменування, місцезнаходження, режим роботи, телефон, адресу електронної пошти та веб-сайту).

Інформаційна картка адміністративної послуги розміщується суб'єктом надання адміністративних послуг на його офіційному веб-сайті та у місці здійснення прийому суб'єктів звернень.

На сайті Київської обласної державної адміністрації розміщено інформацію щодо надання адміністративних послуг, що надаються структурними підрозділами Київської обласної державної адміністрації (http://www.kyiv-obl.gov.ua/administrativni_poslugi).

У вказаному переліку зазначено структурний підрозділ, що є суб'єктом надання послуги з видачі посвідчень постраждалого від Чорнобильської катастрофи: Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації.

Таким чином, прийом та опрацювання документів щодо підготовки позитивного висновку про видачу посвідчення постраждалому внаслідок Чорнобильської катастрофи здійснюється відповідачем як центром надання адміністративних послуг.

З огляду на викладене, колегія суддів частково приймає до уваги доводи відповідача та вважає за необхідне змінити резолютивну частину оскаржуваного рішення, зобов'язавши Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації здійснити розгляд подання щодо видачі ОСОБА_3 посвідчення 1 категорії в межах чинного законодавства.

Підсумовуючи вищенаведене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції дійшов правильного висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог, але не застосував при цьому норми матеріального права, якими визначені конкретні суб'єкти надання адміністративної послуги з видачі посвідчення.

Доводи апеляційної скарги в цій частині спростовують позицію суду першої інстанції та спонукають суд апеляційної інстанції до зміни рішення суду першої інстанції в цій частині.

Згідно статті 201 КАС України підставами для зміни постанови або ухвали суду першої інстанції є правильне по суті вирішення справи чи питання, але із помилковим застосуванням норм матеріального чи процесуального права.

Підсумовуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції ухвалив оскаржуване рішення частково не у відповідності до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права, а тому наявні підстави для його зміни.

Керуючись ст.ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206, 212, 254 КАС України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Апеляційну скаргу Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації на постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2015 р. у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, Департаменту соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації про зобов'язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2015 р. змінити, виклавши абзац третій резолютивної частини наступним чином: «Зобов'язати Департамент соціального захисту населення Київської обласної державної адміністрації після отримання від управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради подання щодо видачі ОСОБА_3 посвідчення 1 категорії здійснити розгляд даного подання в межах чинного законодавства».

В іншій частині постанову Білоцерківського міськрайонного суду Київської області від 27 липня 2015 р. залишити без змін.

Постанова набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку і строки, визначені ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя О. О. БеспаловСуддя І. О. ГрибанСуддя О. А. Губська (Повний текст постанови виготовлено 01.10.2015 р.)

Головуючий суддя Беспалов О.О.

Судді: Грибан І.О.

Губська О.А.