Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Харків
09 вересня 2015 р. Справа № 820/5438/15
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Мельникова Р.В.,
за участю секретаря судового засідання Цибульник Г.В.
за участю представника позивача ОСОБА_1
за участю представника відповідача ОСОБА_2, ОСОБА_3
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
В С Т А Н О В И В:
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області звернулося до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд: до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі відповідача за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати відповідача негайно припинити використання вказаної будівлі з метою здійснення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки; покласти на позивача обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі відповідача, за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, в частині здійснення контролю за усуненнями порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позову позивач зазначив, що в ході проведення перевірки будівлі ДП "Південдіпрондіавиапром" за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 130-а, було встановлено, що вона експлуатується з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей. До теперішнього часу порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, не виконані, а тому, на думку позивача, продовжують створювати реальну загрозу життю та здоров'ю людей.
Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив про їх задоволення.
Представники відповідача проти задоволення позовних вимог заперечували.
Суд, дослідивши матеріали справи, оцінивши наявні в матеріалах справи докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на повному, всебічному і обєктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню виходячи з наступного.
Судом встановлено, що з 12.05.2015 року по 15.05.2015 року Київським районним відділом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області проведена планова перевірка додержання та виконання вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки на території та у будівлі Державного підприємства ""Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 130-а.
Зазначену перевірку було проведено у відповідності до вимог Кодексу цивільного захисту України, Закону України "Про основні заходи державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 року № 317-р "Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки" та "Порядку проведення перевірок органами Державної інспекції техногенної безпеки України", затвердженого наказом МНС України від 25.05.2012 року № 863, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.06.2012 року за № 1054/21366, на підставі план-графіку перевірки підприємств, установ, організацій, у власності або в користуванні яких перебувають об'єкти підвищеної небезпеки та об'єкти, що включені до Переліку об'єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 04 березня 2015 року №83 Київського РВ ГУ ДСНС України у Харківській області від 22.04.2015 року, наказу від 22.04.2015 року № 64 "Про проведення планових перевірок об'єктів", повідомлення від 24.04.2015 року № 360/329 та посвідчення на проведення перевірки від 12.05.2015 року № 33 Київського районного відділу ГУ Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області.
За результатами проведеної перевірки, відповідно до вимог пункту 3.14 Порядку проведення перевірок органами ДІТБУ, директору ДП "Південдіпрондіавиапром" ОСОБА_4 15.05.2015 року було вручено довідку перевірки додержання (виконання) вимог законодавства у сферах пожежної і техногенної безпеки від 15.05.2015 року № 23.
Відповідно до довідки, складеної за результатами перевірки будівлі ДП "Південдіпрондіавиапром" за адресою: м. Харків, вул. Сумська, 130-а, було встановлено, що вона експлуатується з порушенням вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1. система протипожежного захисту будівлі знаходиться у несправному стані і не утримується в постійній готовності до виконання роботи, відповідно до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 1 довідки;
2. сигнал про спрацювання АУПС будівлі не виведений на пульт пожежного спостерігання, відповідно до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 2 довідки;
3. система оповіщення про пожежу і управління евакуацією людей в будівлі знаходиться у несправному стані, відповідно до до пункту 1 розділу V ППБУ - пункт 3 довідки;
4. не проведено технічне обслуговування вогнегасників, відповідно до пункту 3.10 глава 3 розділу V ППБУ - пункт 4 довідки;
5. не встановлено протипожежні двері в приміщенні електрощитової, архіву та машинного відділення ліфта, відповідно до пункту 2.3, глава 2 розділу ІІІ ППБУ - пункт 5 довідки;
6. не проведений замір опору ізоляції і перевірка спрацювання приладів захисту електричних мереж від короткого замикання, відповідно до пункту 1.20, глава 1 розділу ІV ППБУ - пункт 6 довідки;
7. шляхи евакуації в будівлі не забезпечені евакуаційним освітленням, відповідно до пункту 2.31, глава 2, розділу ІІІ ППБУ - пункт 7 довідки;
8. евакуаційні виходи не позначені світловими покажниками з написом "Вихід", відповідно до пункту 2.32, глава 2, розділу ІІІ ППБУ - пункт 8 довідки;
9. не проведено перевірку та іспит пожежних гідрантів на тиск та водовіддачу зі складання відповідного акту, відповідно до пункту 2.1, глава 2, розділу V ППБУ - пункт 9 довідки;
10. не проведено технічне обслуговування та перевірку на працездатність пожежних кранів, до пункту 2.2, глава 2, розділу V ППБУ - пункт 10 довідки;
11. працівники об'єкту не забезпечені засобами колективного та індивідуального захисту, відповідно до ст. 20 КЦЗУ - пункт 19 довідки.
Також, Київським районним відділом ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області було винесено припис про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 15.05.2015 року.
Статтею 1 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності передбачено, що державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища.
Згідно п.2 Правил пожежної безпеки в Україні НАПБ А.01.001-2004 - Пожежна безпека повинна забезпечуватися шляхом проведення організаційних, технічних та інших заходів, спрямованих на попередження пожеж, забезпечення безпеки людей, зниження можливих майнових втрат і зменшення негативних екологічних наслідків у разі їх виникнення, створення умов для швидкого виклику пожежних підрозділів та успішного гасіння пожеж.
Відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" забезпечення пожежної безпеки підприємств, установ, організацій (далі - підприємств) покладається на їх керівників та уповноважених керівниками осіб, якщо інше не передбачено відповідним договором.
Згідно ч.7 ст.7 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності - на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом пяти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу, а у випадках, передбачених законом, також звертається у порядку та строки, встановлені законом, до адміністративного суду з позовом щодо підтвердження обґрунтованості вжиття до субєкта господарювання заходів реагування, передбачених відповідним розпорядчим документом.
Частиною 5 статті 4 Закону України Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності визначено, що "виробництво (виготовлення) або реалізація продукції, виконання робіт, надання послуг суб'єктами господарювання можуть бути призупиненні виключно за рішенням суду.
З матеріалів справи вбачається, що Державним підприємством "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" на виконання припису про усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту від 15.05.2015 року було виконано вимоги позивача, зокрема пункти припису № 4, 6, 9 та на підтвердження їх виконання до Київського районного відділу ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області надано акт комісії, копія накладної № 1103 від 25.06.2015 року, копія протоколу № 167 по перевірці ізоляції електропродки та копія акту № 591 здачі-прийому вогнегасників на технічне обслуговування.
Що стосується пунктів 1-3 припису, представники відповідача в ході розгляду справи зазначили, що вони не виконані, оскільки строк їх усунення зазначений до 16.11.2015 року, тобто строк їх виконання ще не сплинув, крім того зазначили, що на виконання вказаних пунктів потрібен тривалий час та значні кошти, які на даний час підприємство не має.
Крім того, в ході розгляду зазначеної справи судом не встановлено виконання відповідачем пунктів припису 5, 7, 8, 10 та 19.
Також, в судовому засіданні представником позивача надано приписи Киїівського районного відділу ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській області від 15.08.2012 року, 31.01.2014 року та 10.02.2015 року, які містять аналогічні порушення Державним підприємством "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, однак зазначені порушення були проігноровані відповідачем ще з 2012 року та до теперішнього часу не виконані.
Суд зазначає, що відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.01.2015 року № 317-р "Про надання дозволу на проведення планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки", Державній службі з надзвичайних ситуацій та її територіальним органам надано дозвіл на проведення протягом квітня - червня 2015 р. з урахуванням положень Закону України Про тимчасові заходи на період проведення антитерористичної операції планових перевірок стану пожежної та техногенної безпеки на: підприємствах, в установах та організаціях, у власності або користуванні яких перебувають обєкти підвищеної небезпеки; обєктах, включених до переліку обєктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 4 березня 2015 р. № 83.
Відповідно до пункту 8 розділу III Прикінцевих положень Закону України від 28 грудня 2014 р. № 76-VIII Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України встановлено, що перевірки підприємств, установ та організацій, фізичних осіб - підприємців контролюючими органами (крім Державної фіскальної служби України та Державної фінансової інспекції України) здійснюються протягом січня - червня 2015 року виключно з дозволу Кабінету Міністрів України або за заявкою субєкта господарювання щодо його перевірки.
В ході розгляду зазначеної справи, судом оголошувалась перерва та було надано час для звернення державним підприємством "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" до позивача з заявою щодо його перевірки за результатами усунення порушень вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту, відповідно до припису від 15.05.2015 року.
Однак доказів такого звернення відповідачем до суду не було надано, а отже відносно субєкта господарювання територіальними органами Державної служби України з надзвичайних ситуацій таких заходів нагляду (контролю) не проводилось, фактів усунення порушень пожежної чи техногенної безпеки субєктом не підтверджувалось.
Відповідно до п.1, 4 частини 1 статті 70 Кодексу цивільного захисту України підставами для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, обєктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів є не дотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.
Згідно п.12 ч.1 ст.67 Кодексу цивільного захисту України звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.
Відповідно до вимог пункту 33 частини 1 статті 2 Кодексу цивільного захисту України пожежна безпека - відсутність неприпустимого ризику виникнення і розвитку пожеж та повязаної з ними можливості завдання шкоди живим істотам, матеріальним цінностям і довкіллю.
Частиною 2 ст.70 Кодексу цивільного захисту України закріплено, що повне або часткове зупинення роботи підприємств, об'єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.
Таким чином, усунення виявлених порушень вимог законодавства у сфера техногенної та пожежної безпеки попередить виникнення пожежі, а у разі її виникнення обмежить розповсюдження полум'я, забезпечить оперативну ліквідацію пожежі та безпеку для життя і здоров'я людей від небезпечних чинників пожежі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно ч. 3 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Суд зазначає, що з боку відповідача мало місце недотримання вимог пожежної безпеки, визначених Кодексом цивільного захисту України, іншими, нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст.159-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області до державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - задовольнити в повному обсязі.
До повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, експлуатацію будівлі державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості" за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, зупинити повністю шляхом її знеструмлення з опечатуванням пристроїв відключення джерел електропостачання, у зв'язку з чим зобов'язати відповідача негайно припинити використання вказаної будівлі з метою здійснення будь-якої діяльності, не пов'язаної з усуненням порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки.
Покласти на Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області обов'язок щодо забезпечення виконання рішення суду про застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівлі державного підприємства "Південний державний проектно-конструкторський та науково-дослідний інститут авіаційної промисловості", за адресою: вул. Сумська, 130-А, м. Харків, в частині здійснення контролю за усуненнями порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
Стягнути з Державного бюджету України (УДКСУ в Червонозаводському районі м. Харкова, м. Харків, вул. Червоношкільна наб., 16, код 37999628, р/р 31217206784011, МФО 851011) на користь Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Харківській області (61013, м. Харків, вул. Шевченка, 8, код ЄДРПОУ 38631015) суму сплаченого судового збору в розмірі 73 (сімдесят три) гривні 08 коп.
Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови складено 16 вересня 2015 року.
Суддя Мельников Р.В.