РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ПРО ЗАЛИШЕННЯ ПОЗОВНОЇ ЗАЯВИ БЕЗ РУХУ
01 жовтня 2015 року Справа № 817/3139/15 м. Рівне
Суддя Рівненського окружного адміністративного суду Недашківська К.М., розглядаючи матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Рівненській області про визнання протиправними та скасування приписів, та перевіривши на предмет відповідності позовної заяви вимогам статей 105, 106 Кодексу адміністративного судочинства України,
ВСТАНОВИВ:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується позивач) до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Рівненській області (далі іменується відповідач), в якому позивач просить суд визнати частково протиправним та скасувати припис № від 31.10.2013 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, в частині не приведення будівництва господарської будівлі відповідно до вимог п. 3.25*, вимог таблиці 1 додатку 3.1. ДБН 360-92** "Планування і забудова міських і сільських поселень", визнати протиправним та скасувати припис №51 від 16.02.2015 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 107 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту - КАС України) суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, зокрема, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтею 106 цього Кодексу.
За результатами перевірки матеріалів адміністративного позову в порядку статті 107 КАС України, суддя встановив, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 КАС України.
Відповідно до частини 3 статті 106 КАС України, до позовної заяви додаються її копії та копії всіх документів, що приєднуються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб, крім випадків подання адміністративного позову суб'єктом владних повноважень. Суб'єкт владних повноважень при поданні адміністративного позову зобов'язаний додати до позовної заяви доказ надіслання рекомендованим листом з повідомленням про вручення відповідачу і третім особам копії позовної заяви та доданих до неї документів. До позовної заяви додається також документ про сплату судового збору, крім випадків, коли його не належить сплачувати.
Нормативно-правовим актом, який визначає правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору, є Закон України «Про судовий збір» від 08.07.2011 №3674-VI (далі іменується Закон України №3674-VI), який набрав чинності з 01.11.2011.
За приписами частини 1 статті 4 Закону України №3674-VI судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною 2 статті 4 Закону України №3674-VI ставки судового збору встановлюються у таких розмірах: за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою - 0,4 розміру мінімальної заробітної плати.
Відповідно до положень статті 8 Закону України «Про Державний бюджет України на 2015 рік» встановлено з 1 січня 2015 року мінімальну заробітну плату в місячному розмірі 1218 грн. 00 коп.
Частиною 3 статті 6 Закону України №3674-VI передбачено, що у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
З матеріалів адміністративного позову вбачається, що предметом оскарження у справі є визнання частково протиправним та скасування припису від 31.10.2013 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил, а також визнання протиправним та скасування припису №51 від 16.02.2015 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил.
При зверненні до суду з адміністративним позовом, позивач не надав доказів сплати суми судового збору у повному обсязі - 974 грн. 40 коп. ((1218 грн. х 0,4) х 2).
Одночасно при зверненні з позовом до суду позивачем заявлено клопотання про звільнення від сплати судового збору. На обґрунтування заявленого клопотання ОСОБА_1 зазначила, що її сімя складається із восьми чоловік, троє з яких діти, в т. ч. - дитина-інвалід. Вказує, що займається домашнім господарством і з 26.09.1999 ніде не працює. Її чоловік - ОСОБА_2 є інвалідом 3-ї групи, а зять - ОСОБА_3 перебуває в зоні АТО.
Розглянувши заявлене клопотання про звільнення позивача від сплати судового збору, слід зазначити наступне.
Відповідно до статті 8 Закону України №3674-VI, враховуючи майновий стан сторони, суд може своєю ухвалою відстрочити або розстрочити сплату судового збору на певний строк, але не довше ніж до ухвалення судового рішення у справі. Суд може зменшити розмір судового збору або звільнити від його сплати на підставі, зазначеній у частині першій цієї статті.
Аналогічно, частиною 1 статті 88 КАС України передбачено, що суд, враховуючи майновий стан сторони, може своєю ухвалою зменшити розмір належних до оплати судових витрат чи звільнити від їх оплати повністю або частково, чи відстрочити або розстрочити сплату судових витрат на визначений строк.
З аналізу вищенаведених норм Закону України №3674-VI та КАС України слідує, що єдиною підставою, зокрема, для звільнення від сплати судового збору є скрутний матеріальний стан позивача.
Разом з тим, наведені позивачем обставини та надані на їх підтвердження документи не є належними доказами, що підтверджують факт перебування ним у скрутному матеріальному стані.
За наведених обставин клопотання позивача про звільнення від сплати судового збору є необґрунтованим та таким, що не належить до задоволення.
Оскільки, позивачем не надано документа про сплату судового збору у розмірі за ставкою, визначеною частиною 4 Закону України №3674-VI, та не долучено до матеріалів позовної заяви належних доказів, що б слугували підставою для звільнення від сплати такого збору, то адміністративний позов подано без додержання вимог пункту 4 частити 1 та частини 3 статті 106 КАС України.
Відповідно до частини 1 статті 108 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 106 цього Кодексу, постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху, у якій зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб їх усунення і встановлюється строк, достатній для усунення недоліків. Копія ухвали про залишення позовної заяви без руху невідкладно надсилається особі, що звернулася із позовною заявою
Позивачу слід усунути недоліки позовної заяви шляхом фактичного надання суду доказів сплати суми судового збору у розмірі 974 (дев'ятсот сімдесят чотири) грн. 40 (сорок) коп. (оригінал платіжного документа) (перерахування коштів здійснюється за наступними реквізитами: отримувач коштів: УДКСУ у м. Рівному (м. Рівне) 22030001; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012714; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Рівненській області; код банку отримувача (МФО) 833017; рахунок отримувача: 31211206784002; код класифікації доходів бюджету: 22030001; призначення платежу: судовий збір, за позовом ___ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Рівненський окружний адміністративний суд, код ЄДРПОУ 34847329); або ж доказів на підтвердження наявності підстав для звільнення від сплати судового збору; або ж доказів перебування позивача у скрутному матеріальному становищі (довідка про доходи, довідка про доходи сім'ї).
Враховуючи наведене та керуючись статтями 108, 160, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції в Рівненській області про визнання протиправними та скасування приписів залишити без руху.
Надати ОСОБА_1 строк для усунення недоліків позовної зави 13 жовтня 2015 року .
Роз'яснити ОСОБА_1, що згідно з пунктом 1 частини 3 статті 108 КАС України, позовна заява повертається позивачеві, якщо, зокрема, позивач не усунув недоліки позовної заяви, яку залишено без руху.
Копію даної ухвали надіслати ОСОБА_1.
Ухвала суду першої інстанції, якщо інше не встановлено Кодексом адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано.
Ухвала може бути оскаржена в апеляційному порядку до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 5-денний строк з дня проголошення ухвали (якщо ухвалу було постановлено без виклику особи, яка її оскаржує, то в 5-денний строк з дня отримання цією особою копії ухвали) апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Суддя К.М. Недашківська